poniedziałek, 4 lipca 2011

Przegląd spółek giełdowych lipiec 2011

Czas na kolejny przegląd spółek, które warto obserwować na giełdzie. Od tego miesiąca zmiana! W odzewie na komentarze i w imię integracji z czytelnikami możecie mieć wpływ na skład mojego portfela.


Oto moje propozycje wartościowych spółek:


Polish Energy Partners


Spółka, którą interesuję się od dawna. PEP zajmuje się energią odnawialną. Największe pieniądze robi na budowie i sprzedaży farm wiatrowych. Branża ostatnio na czasie, a kurs spółki muszę przyznać, że jest baaardzo atrakcyjny.

Wskaźniki:
C/Wk = 1,7
C/Z = 9
Cena, jak widać, jest całkiem atrakcyjna. Na dodatek co chwile pojawiają się rekomendacje, które wskazują, że PEP powinna iść mniej lub bardziej w górę.

Wszystkie znaki na niebie i Ziemii mówią o tym, że spółka jest za tania. Mimo wszystko kurs wcale nie idzie w górę, a zwolennicy analizy technicznej na 100 % nie zainwestowaliby w oparciu o taki wykres. Sami zobaczcie (horyzont 1 rok):


Gdybym zainwestował, to raczej długoterminowo, bo branża raczej z mody nie wypadnie, więc jest szansa na powtarzalność zysków.

Qumak-Sekom


Qumak – Sekom to grupa kilku spółek z pogranicza inżynierii i IT. Spółka jest ciekawa, bo zajmuje się m. in. realizacją inwestycji inteligentnych domów. Działalność przyszłościowa, więc nie dziwcie się, że spółka mnie zainteresowała.
Ale czy Qumak – Sekom potrafi robić pieniądze?
Potrafi! Fundamentalnie jest całkiem silna, a wskaźnikowo dość tania: C/Wk = 1,9, C/Z = 10.

Spółki innowacyjne z reguły są wyceniane wyżej, ale w tym przypadku cena jest atrakcyjna. Z uwagi na działalność też zainwestowałbym w spółkę długoterminowo.


Aplisens


Od razu przyznaję się, że nie rozumiem działalności Aplisensu. Wiem tylko, że produkuje jakieś urządzenia pomiarowe i dostarcza je firmom.
Dlaczego więc mnie zainteresowała?
Finanse, finanse i jeszcze raz finanse! Aplisens potrafi zarabiać. Fundamentalnie jest bardzo mocny, a na dodatek rynek tego nie docenia. Wskaźniki: C/Wk = 1,4 i C/Z = 11,4 mówią, że jest jeszcze miejsce na wzrosty.
Aplisens to mógłby być strzał. Potrzymałbym kilka miesięcy w portfelu i (mam nadzieję) sprzedał z zyskiem 20 – 40 %.

4fun Media


Grupa telewizyjna – głównie telewizje tematyczne dla młodzieży. 4Fun Media ma w planach wprowadzenie nowych kanałów i na to chce przeznaczyć całkiem niemałą spółkę, którą pozyskała od inwestorów ledwie 7 miesięcy temu.
Co mnie zainteresowało? Obserwuję tę spółkę praktycznie od debiutu, bo wierzę, że w tym, czym się zajmuje, jest szansa na spory zysk. Dlaczego? Otwórzcie program telewizyjny i znajdzcie ciekawy program. Na rynku telewizyjnym w Polsce panuje słabizna i wg mnie jest to właśnie szansą dla tak małych telewizji jak 4Fun Media.
Aha. A jak spółka stoi finansowo? Notuje regularne i rosnące zyski. Wskaźniki to: C/Wk =2 i C/Z = 13,8, ale one zaraz po debiucie i zastrzyku gotówki mają mniejsze znaczenie.

Gdybym zainwestował to długoterminowo. Giełdowy świeżak musi się przecież rozpędzić i pokazać pazurki.

Eko Export


Spółka z modnej branży czystych technologii. Kupuje odpady z elektrownii, przetwarza i sprzedaje do firm przemysłowych jako surowiec do produkcji. Ważne jest też to, że kupuje ze wschodu, a sprzedaje na zachodzie Europy.
Uwaga! Eko Export jest bardzo drogi! C/wk = 4,75 i C/Z = 53,6 mówią same za siebie.
Dlaczego więc zainteresowała mnie ta spółka?
Eko Export jest w trakcie sporych inwestycji. Właśnie rozbudował swoją fabrykę i znacznie zwiększył moce produkcyjne. Eko Export to mała spółka, a rynek spodziewa się rozwoju spółki i wzrostu zysków.
Przewidywany okres inwestycji musiałby być przynajmniej roczny.

Silvano Fashion Group


Na koniec producent kobiecych majtek. To nie żart. Silvano zajmuje się produkcją i sprzedażą damskiej bielizny. Spółka działa głównie na Białorusi i Skandynawii.
Oto szczegóły tego biznesu:
Silvano to wg mnie najbardziej niedowartościowana spółka całej warszawskiej giełdy. Upatruję tu szansę na 30 – 50 % zysku w ciągu kilku miesięcy. C/Wk = 2,2 i C/Z = 6,8 skłaniają do refleksji. Silvano jest po prostu bardzo tania.
Uwaga! Przyczyny niedowartościowania to ryzyka: walutowe i przede wszystkim polityczne (fabryki na Białorusi).

To jak? W którą inwestować?

To tylko moje propozycje. Głosy na dowolną spółkę (najlepiej z komentarzem) można oddawać do końca tygodnia. Zdobywca największej ilości głosów najprawdopodobniej znajdzie się w moim portfelu inwestycyjnym.

23 komentarze:

 1. Osobiście z tych wszystkich spółek kupiłbym PEP. Zarówno cena jak i branża atrakcyjna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie PEP jest również spółką z dużym potencjałem wzrostowym. Jednak jest to klasyczny przykład jak analiza techniczna może znacząco odbiegać od analizy fundamentalnej. Osobiście poczekałbym jeszcze chwilę, i zobaczył co się stanie gdy kurs dojdzie do wsparcia przy 28,44. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. @ anonimowy

  Też tak uważam :)

  Dzięki za pierwszy głos!

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Łukasz

  Czas jest tylko do końca tygodnia. Kurs PEP znajduje się obecnie jedynie 0,06 pln nad poziomem, który wyznaczyłeś. Będę go bacznie obserwował.

  Rozumiem, że jeżeli kurs w piątek znajdzie się powyżej 28,44 pln, to mam zaliczyć Twój głos na PEP, a jeżeli poniżej 28,44 pln to głosu nie zaliczać, tak?

  OdpowiedzUsuń
 5. Dokładnie tak jak napisałeś :)

  OdpowiedzUsuń
 6. @ Łukasz

  Ok :) Trochę pracy mi dodajesz, ale zgadzam się na taki układ.

  Dzisiejsze minimum na PEP to jak na razie 28,50 pln. Myślę, że przebicie tego wsparcia w tym tygodniu jest raczej pewne.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na razie wszyscy optują za PEP. Czekam na kolejne komentarze (bardzo jestem ciekaw, która spółka zdobędzie najwięcej głosów).

  OdpowiedzUsuń
 8. Również PEP, interesuję się spółką od paru miesięcy, więc wiedziałem, że prędzej czy później znajdzie się w Twoim zestawieniu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. @ Anonimowy

  Dzięki za głos!

  OdpowiedzUsuń
 10. PEP kontra reszta świata 3:0. Czekamy na kolejne głosy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Głos oddaje na PEP, zdecydowanie prezeważa. Trochę mi się wskaźniki podane przez ciebie niezgadzają, ale tylko niznacznie/ huberton

  OdpowiedzUsuń
 12. @ huberton

  Głos odnotowałem.

  Co do wskaźników PEP...

  wartość księgowa = 364,91 mln pln
  zysk netto (12 m) = 68,00 mln pln
  kapitalizacja = 611,80 mln pln

  C/Wk = 1,68
  C/Z = 9

  Wskaźniki dla obecnego kursu 28,8 pln. Wg mnie dość atrakcyjne szczególnie, że prognozy na ten rok to kolejne 67 mln zł zysku netto.

  OdpowiedzUsuń
 13. Spółka PEP detronizuje pozostałe wynikiem 4 : 0. Czy naprawdę PEP jest jedyną spółką, w którą warto teraz zainwestować?

  Czekamy na kolejne głosy...

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja stawiam na QSM, szczególnie teraz przed dywidendą, spółka zapewnie szybko odrobi odcięcie dywidendy. Dobry 1Q i bogaty portfel zamówień, a także dobre instytucje w składzie, co więcej C/Z=10 a prawdopodobie 2Q będzie całkiem niezły.
  Tak wiec 4:1 dla Pep ;)
  Pozdrawiam
  Rene

  OdpowiedzUsuń
 15. @ Łukasz

  PEP przebiło dziś wsparcie 28,44 pln (minimum dzienne 28,35 pln) i zakończyło tydzień powyżej niego (28,69 pln). Warunek postawiony przez Ciebie został spełniony, więc zaliczam Twój głos na PEP.

  OdpowiedzUsuń
 16. @ Rene

  Dzięki za głos... szczególnie, że na inną niż PEP spółkę, bo się monotematycznie robiło :) QSM to też ciekawa spółka szczególnie, że wczoraj podpisali aneks do kontraktu na Stadionie Narodowym i zarobią tam jeszcze więcej.

  OdpowiedzUsuń
 17. Polish Energy Partners - 4 głosy
  Qumak - Sekom - 1 głos

  Głosowanie trwa jeszcze tylko do niedzieli, więc zapraszam do komentarzy. Może rzutem na taśmę któraś spółka wyprzedzi PEP?

  OdpowiedzUsuń
 18. Piszesz o modzie na branże i powtarzalnosci wyników, moim zdaniem nie ma co faworyzowac PEP. Prawda jest że branża z mody nie wypadnie, ale moim zdaniem to troche za mało. Ze spólek które wymieniłes jestem za QSM, wyniki potwierdzone dywidendą - konkrety a nie marzenia jak w przypadku PEP.

  OdpowiedzUsuń
 19. @ Anonimowy

  Dzięki za ważny głos w dyskusji. Być może masz rację i najprawdopodobniej będę mógł sam się o tym przekonać, bo PEP wygrywa głosowanie.

  Mała dygresja. Kiedy inwestuję długoterminowo, to baaardzo przykładam się do wyboru branży. W długim okresie chcę kupować akcje spółek, których działalność sprawia, że mają szansę się rozwijać. Myślę, że i PEP i QSM są takimi spółkami.

  OdpowiedzUsuń
 20. PEP - 4 głosy
  QSM - 2 głosy

  Głosowanie trwa tylko do końca dnia. Zachęcam do komentarzy :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Głosowanie zakończone.

  PEP - 4 głosy
  QSM - 3 głosy

  Do portfela dołączyła spółka PEP. Szczegóły w kolejnym wpisie bloga Ynwestycje. Wielkie dzięki za wszystkie głosy!

  OdpowiedzUsuń
 22. Stopy zwrotu w lipcu:

  Polish Energy Partners -2,94%
  Qumak - Sekom -11,5%
  Aplisens -10,75%
  4FunMedia 0,12%
  Eko Export -16,33%
  Silvano 0,79%
  ----
  Wig -2,88%
  Wig20 -3,09%

  Wygląda na to, że kupiłem mniejsze zło :)

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...