poniedziałek, 19 lipca 2010

Analiza fundamentalna Tauronu

IPO Tauronu wywołało ostatnio wielkie emocje wśród inwestorów. Wielu z nich na pewno czuje wielki niedosyt. Spółka, która wzorem PZU miała przynieść minimum kilkunastoprocentowy zysk podczas debiutu, okazuje się jak na razie nieudaną inwestycją.

Tauron giełda wykres
źródło: www.money.pl

Przygotowałem analizę fundamentalną spółki. Pokazałem otoczenie, w którym działa Tauron, sytuację rynkową i finansową spółki i odniosłem się do aktualnej wyceny na giełdzie.


Zacznijmy od przyjrzenia się, w jakich warunkach rynkowych działa spółka. Myślę, że ocena sytuacji makroekonomicznej to najtrudniejsza część analizy. Rynek zachowuje się bowiem bardzo nerwowo. Niby wyszliśmy już z kryzysu, jednak wciąż sytuacja gospodarcza jest bardzo niepewna. Światowe giełdy gwałtownie reagują na odczyt wszystkich wskaźników koniunktury gospodarczej. W takiej sytuacji inwestowanie na giełdzie obarczone jest dodatkowym ryzykiem zmiany trendu na spadkowy. Z drugiej strony rynki tak bardzo łakną wzrostów, że wcale nie jest powiedziane, że stoimy u progu hossy. Moja ocena sytuacji makroekonomicznej jest neutralna.

giełda wykres wig
źródło: www.money.pl


W następnym kroku przeanalizujmy sytuację sektora energetycznego, na którym działa spółka.

giełda wykres wig energetyka
źródło: www.money.pl

Sektor energetyczny jest reprezentowany na naszej giełdzie Gpw przez 6 spółek: Cez, Enea, Kogeneracja, Pep, Pge i Tauron Polska Energia.

giełda indeks branżowy wig energetyka
źródło: www.money.pl

Sektor energetyczny w Polsce działa w obecnej formie w wyniku konsolidacji przeprowadzonej przez Skarb Państwa. Dzięki temu powstały 4 koncerny: Energa, Enea, Pge i Tauron. Koncerny te obejmują ok. 2/3 rynku wytwarzania energii i ok. 80 % rynku sprzedaży energii. Jednak tylko dwa koncerny spośród ww. mają własne zasoby węgla - są to Pge i Tauron.

Podstawowym źródłem energii w Polsce jest węgiel. Jest to bardzo niekorzystne z punktu widzenia wydzielania znacznych ilości gazów cieplarnianych. Polityka Unii Europejskiej jest zgoła inna i sektor energetyczny w Polsce musi zmienić strukturę wytwarzania energii na rzecz wzrostu udziału energii odnawialnej.

Elektrownie w Polsce są przestarzałe. W związku z tym cały sektor energetyczny czeka niemalże rewolucja. Poszczególne spółki będą zmuszone sukcesywnie wyłączać przestarzałe bloki na rzecz otwierania nowych. Sektor energetyczny w ciągu najbliższych nawet kilkudziesięciu lat będzie musiał inwestować na niespotykaną dotąd skalę. Powoduje to, że wszystkie spółki będą jak dżdżu łaknąć kapitału i każdą wolną złotówkę będą przeznaczać na inwestycje. Nie wróży to dobrze zyskom netto spółek sektora energetycznego.

inwestycje energetyka

Na tę chwilę rynek energii elektrycznej jest stabilny. W porównaniu do ostatnich kilku lat rynek zanotował minimalny spadek, jednak nie można tu mówić o kryzysie, najwyżej o lekkim spowolnieniu. Poniższy rysuk prezentuje, jaka była wielkość krajowego zużycia energii elektrycznej w latach 007 - 2009. Na rysunku wyraźnie widać niewielki spadek zużycia w roku 2009 w porównaniu do 2007 i 2008 r.

zużycie energii elektrycznej w Polsce

Perspektywy sektora energetycznego są zgoła inne. Jak obrazuje poniższy rysunek zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie wyraźnie rosnąć w ciągu najbliższych 20 lat. Prognozy analityków mówią o zdecydowanym, równym i w miarę bezpiecznym wzroście rynku.

krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną brutto

Ciekawa jest również analiza systemu dystrybucji w Polsce. Okazuje się, że sieć dystrybucji jest tak przestarzała, że ponad 50 % sieci wymaga gruntownej modernizacji. To również nie wróży dobrze zyskom sektora.

Warto też przyjrzeć się wycenie sektora na giełdzie. Przygotowałem analizę wskaźnikową poszczególnych spółek, całego sektora energetycznego i szerokiego rynku.

analiza wskaźnikowa sektora energetycznego

Jak widać sektor energetyczny jest wyraźnie niedowartościowany w porównaniu do reszty rynku. Może to prowadzić do dwóch wniosków. Jedną z możliwości jest to, że rynek źle ocenia sektor, dostrzega ryzyka i nie wierzy w jego rozwój. Drugi scenariusz, wg mnie zdecydowanie mniej prawdopodobny, jest taki, że rynek zapomniał o sektorze, co jest szansą na wzrosty kursów.

Sektor energetyczny jest zdecydowanie defensywny. Dużo lepiej sprawdza się w czasie bessy, ale w okresie hossy nie przynosi krociowych zysków. Inwestorzy, którzy cenią sobie ryzyko, powinni inwestować w ten sektor. Głodni zysków nie znajdą jednak tu wysokich zysków. Obecnie sektor ma przed sobą dobre perspektywy, które są jednak okupione szeregiem ryzyk, co jest dyskontowane przez rynek. Moja ocena sytuacji sektora jest neutralna.

Analiza fundamentalna spółki Tauron Polska Energia

Tauron działa na rynku energetycznym i skupia w sobie wszystkie segmenty rynku. Tauron zajmuje się: wydobyciem, wytwarzaniem, dystrybucją i obrotem energii.

zasięg działania grupy tauron
źródło: www.tauron-pe.pl

Tauron jest drugim po PGE wytwórcą energii w Polsce z udziałem 15 % w rynku produkcji za rok 2009.

rynek produkcji energii w Polsce

Znacznie większą rolę Tauron odgrywa w sprzedaży energii zajmując również drugie za PGE miejsce, jednak już z 26 % udziałem w rynku.

najwięksi polscy sprzedawcy energii

Spółka stawia przed sobą ambitne plany inwestycyjne, które koncentrować się mają na 3 poprawnych wg mnie aspektach: budowie nowych bloków, modernizacji sieci przesyłowej i na rozwoju odnawialnych źródeł energii.

W porównaniu do konkurentów (a szczególnie do PGE) Tauron znajduje się obecnie w gorszej pozycji. Sytuacja na rynku jest obecnie taka, że najwyższymi marżami charakteryzują się wytwarzanie i wydobycie, a tymczasem Tauron ma największy udział w dystrybucji energii, którą kupuje na rynku hurtowym. Nie każdy bowiem wie, że Tauron sprzedaje więcej energii niż wytwarza. Tauron ma własne zasoby węgla, jednak jest to węgiel kamienny. PGE posiada własne zasoby węgla brunatnego, z którego obecnie bardziej opłaca się wytwarzać energię.

Spójrzmy teraz na wyniki finansowe spółki Tauron w latach 2007 - 2009 i za I Q 2010 r. Publikuję tu tylko dane wybrane przeze mnie, które są wg mnie najistotniejsze.

Tauron dane finansowe

Tauron to potężna spółka o bardzo wysokiej sumie bilansowej. Liczby mówią o wzroście przychodów ze sprzedaży, wzroście zysków i niskim poziomie zadłużenia. Na pierwszy rzut oka Tauron to bezpieczna i zyskowna inwestycja.

Ja mam jednak dwie poważne wątpliwości co do tych danych. Przepływy finansowe Tauronu, które są wg mnie najważniejszą częścią sprawozdania każdej spółki, pokazują ciekawą rzecz. Poniższy obrazek ujawnia całą prawdę o spółce.

tauron rachunek przepływów pieniężnych

Analiza rachunku przepływów pieniężnych świadczy o tym, że spółka pożera pieniądze. Przepływy finansowe netto są regularnie ujemne, co świadczy o tym, że do spółki wpływa mniej pieniędzy niż z niej wypływa. W takiej sytuacji każdemu inwestorowi powinna zapalić się lampka ostrzegawcza na temat sytuacji fundamentalnej spółki.

Popatrzmy jeszcze na rachunek zysków i strat spółki.

Tauron rachunek zysków i strat

Jak wiadomo każda spółka jest specjalnie przygotowywana do debiutu na giełdzie, a jej dane finansowe są specjalnie podkręcane do granic możliwości. Wg mnie na przykładzie Tauronu widać ewidentnie przykład malowania trawy na zielono przed debiutem. W jaki inny sposób wytłumaczyć tak znaczny wzrost zysku spółki, który absolutnie nie jest potwierdzony przepływami pieniężnymi? Rzetelność zysku netto jest tu wg mnie mocno wątpliwa i nie musi być tu niczym innym, jak tylko zapisem księgowym.

Wg mnie ocena sytuacji spółki jest neutralna.

W swojej analizie fundamentalnej spółki nie znalazłem żadnych argumentów, które mogłyby mnie skłonić do inwestycji w Tauron. Ani sytuacja makroekonomiczna, ani sytuacja sektora energetycznego ani też sytuacja finansowa i rynkowa spółki nie skłaniają do mnie do kupna tych akcji na giełdzie. Inwestycja w Tauron na pewno niesie za sobą wiele korzyści, jednak nie można zapominać o różnych ryzykach z nią związanych. Na naszej giełdzie jest wiele spółek, które są znacznie lepszą inwestycją niż Tauron.

Co w takim razie powinni robić inwestorzy, którzy obecnie trzymają akcje Tauronu ze stratą? Szczerze mówiąc to nie wiem. Ci bardziej aktywni powinni chyba pozbyć się jak najszybciej tych walorów i zainwestować w inne spółki. Mniej aktywni mogą przy najbliższym wybiciu sprzedać z niewielkim zyskiem lub trzymać przez wiele lat inkasując dywidendę, którą spółka ma zamiar wypłacać co roku.

26 komentarzy:

 1. Ja jestem chyba z tych mniej aktywnych inwestorów. ;) W związku z tym mam właśnie plan podobny do opisanego przez Ciebie. Żeby tak chociaż 10% i wywalam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobra analiza fundamentalna !
  Ja Taurona wywalilem w dniu debiutu (ze strata), a dlugoterminowo trzymam tylko PGE, bo jako jedna z niewielu ta spolka wydaje mi sie miec jakis potencjal do zwiekszania wartosci, chociaz przy tej skali nie spodziewam sie dwucyfrowych wzrostow :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawie się czyta - dziękuję za analizę sektora, który bardzo mnie interesuje. Poproszę jeszcze spojrzeć na fakt, że Polska zobowiązała się spełnić wymagania dyrektywy unijnej 3x20 (20% enegrii z odnawialnych źródeł, o 20% redukcja emisji CO2 do 2020 roku). Ciekawym jest fakt inwestycji Tauronu w farmy wiatrowe - http://www.tauron-pe.pl/Pages/Tauron---farma-wiatrowa-coraz-bli%C5%BCej.aspx. Poza tym, ze względu za zasiarczenie i zanieczyszczenie węgla brunatnego Tauron moim zdaniem stoi na lepszej pozycji niż PGE w długim terminie. Z drugiej strony PGE W Bełchatowie eksperymentuje z wtłaczaniem CO2 do ziemi. Grupa ma nadzieję, że będzie mogła produkować energię z węgla nie płacąc za emisję CO2. Prawdziwe pieniądze będą za chwilę w certyfikatach... Jeśli autor będzie miał czas i chęci to poproszę o rozwinięcie moich myśli w perspektywie analizy Tauronu i całego segmentu. Pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
 4. @ ympl

  Szczerze myślę, że to rozsądna taktyka. Wystawić zlecenie sprzedaży i czeeeeeekać :)

  @ Domowybank

  Pozdrawiam akcjonariusza PGE! Też trzymam i też wierzę :) Na dwucyfrowe wzrosty też wg mnie nie ma co liczyć, ale mam nadzieję, że PGE pozwoli zarabiać lepiej niż na najlepszej lokacie bankowej.

  OdpowiedzUsuń
 5. @ Anonimowy

  Farmy wiatrowe? Może i ciekawe, ale wg mnie nieistotne przy takiej skali biznesu. W tym kontekście już lepiej rozważyć inwestycję w BBI ZENERIS czyli spółkę, która zajmuje się tylko inwestycjami w OZE. Ciekawa jest też spółka MEW czyli Małe Elektrownie Wodne z New Connect.

  Co do Tauronu i PGE. Na tę chwilę PGE zyskuje w kontekście surowca, jednak w dłuższym terminie to się wyrówna. Nie dopatrywałbym się tu znacznej przewagi konkurencyjnej Tauronu szczególnie, że PGE ma plany budowy elektrowni atomowych. PGE będzie wtedy zdywersyfikowany, bo atom, węgiel brunatny i węgiel kamienny, który też posiada, choć mniej niż Tauron.

  A właśnie. Konkurencja. Prawie jej nie ma. Koncerny podzieliły Polskę na 4 części, więc perspektywy spółek należy też rozpatrywać w kontekście rozwoju regionów.

  Certyfikaty? Też są ważne. No i nie wolno zapominać o regulatorze, który przecież też ma ogromny wpływ na rozwój sektora.

  To tak hasłowo i w skrócie.

  OdpowiedzUsuń
 6. mała wstawka odnośnie dywidendy:

  "W marcu 2010 roku akcjonariusze spółki Tauron Polska Energia na zwyczajnym walnym zgromadzeniu, zatwierdzili sprawozdanie finansowe spółki z jednostkowym zyskiem netto za 2009 rok w wysokości 184,5 mln zł i zdecydowali o NIE wypłacaniu dywidendy"

  OdpowiedzUsuń
 7. @ Anonimowy

  Dziękuję, ominąłem tę informację. Wg mnie główny akcjonariusz czyli Skarb Państwa jest gwarantem wypłaty wysokich dywidend. Jeśli nie będzie jej w tym roku, to przypuszczam, że od przyszłego roku dywidenda już będzie wypłacana regularnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Neutralnie
  Neutralnie
  Neutralnie
  Nie kupuje
  A wy sprzedajcie;
  Chłopie, może coś z Ciebie bedzie kiedys, ale wolę przytaczane tutaj fakty (czyt. cyfry) niż komentarze. Rzeczywistość jest bardziej zawiła i właśnie w tej materii -eneretyki, niż tu przedstawiono. A sprawa Cash flow to spójrz na wycenę spółki (8 mld zł ) a nakłady inwestycyjne z ostatnich 3 i 1/4 lat ( 5 mld zł).Jednemu zapali się czerwone światełko a innemu wręcz odwrotnie zielone. Podaj mi swój horyzont czasowy a powiem Ci kim jesteś. Można zamykać kopalnie bo przez cztery kwartały przynosi stratę.NIE MOŻNA POWAŻNIE ANALIZOWAĆ BIZNESU GDY CENY PRODUKTU SA REGULOWANE !!! Gdy cena 1kWh zostanie uwolniona, a to nastąpi niebawem, to mimo wyjatkowych nakładów inwestycyjnych i opłat z tytułu emisji CO2 (z ich zasadnością można się niezgadzać) w dłuższym horyzoncie czasowym spółka będzie miała Cash Flow dodatnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. @ Anonimowy

  Będzie miała dodatni Cash Flow albo i nie. Mam 3 podstawowe kontrargumenty:

  1. Wolny rynek energii elektrycznej. Kiedy cena 1kWh zostanie uwolniona (czytaj wzrośnie), na rynku pojawi się przecież prawdziwa konkurencja. Nie wierzę, że do Polski nie wejdzie kapitał zza granicy.

  2. 5 mld inwestycji. Nasuwa się tylko jedno pytanie. Czy Tauron inwestuje, bo chce się rozwijać, czy dlatego, że musi?

  3. Ekologia. Energia z węgla jest "brudna". Tauron musi produkować czystszą energię, a to rodzi dodatkowe koszty.

  OdpowiedzUsuń
 10. @Anonimowy

  Z tego co mi wiadomo to ceny prądu nie są regulowane tylko wolne, z wyjątkiem taryfy G czyli ludności. A Tauron tej grupie sprzedaje zaledwie 7,5TWh rocznie co stanowi 25% sprzedaży. Także możesz się przeliczyć z tym wzrostem cen.
  Regulowane są dystrybucja i ciepło ale ciepło to też mały udział a dystrybucja raczej nie będzie uwolniona nigdy.

  OdpowiedzUsuń
 11. @Ynwestor,

  Dzisiaj właśnie zakończyłem moją kilkudniową analizę spółki.

  Co do obu punktów do których masz zastrzeżenia to wg mnie w obu jesteś w błędzie.

  1. Malowanie zysku netto pod IPO:
  Otóż z mojej analizy wynika że nie ma żadnego malowania zysku. Wzrost jest realny i oparty na fundamentach. Aby się o tym przekonać sprawdź z czego się wziął - spójrz na przychody i sprzedaż (i na tej podstawie policz średnią cenę prądu). Już widzisz?
  Zatem ja założyłem że te zyski będą trwałe.

  2. Zjadanie cashu:
  Coś chyba Ci się musiało pomylić. Zmiany stanu cashu w 2008 i 2009 roku są dodatnie a nie ujemne. Po prostu chyba źle przepisałeś liczby?

  Czy Tauron zjada cash czy nie, to zależy od tego czy prawidłowo amortyzuje majątek i czy może go odbudować w podobnej cenie. Sprawdziłem wszystkie aspekty z tym związane najdokładniej jak byłem w stanie.

  Niestety nie wiem czy mogę opublikować moją analizę na blogu, także więcej na razie nie napiszę.

  OdpowiedzUsuń
 12. @ www.ePortfel.com

  Dzięki za konstruktywną krytykę. Mimo wszystko obstaję przy swoim.

  1. 5 - krotny wzrost zysku netto r/r i na dodatek niepotwierdzony przepływami. Zawsze podchodzę sceptycznie w takich sytuacjach.

  2. Faktycznie był błąd. Spółka ma ujemny CF na 355,01 mln zł w badanym okresie.

  Ciekaw jestem Twojej analizy. Może jednak zdecydujesz się na publikację?

  OdpowiedzUsuń
 13. 1. Jak to niepotwierdzony przepływami??? No właśnie o to chodzi że potwierdzony i przepływami i przychodami ze sprzedaży i wszystkim co trzeba!
  Bierz w łapkę prospekt emisyjny i strona F-52. Przepływy operacyjne rosną o 350mln ale dodatkowo 550mln więcej utknęło w należnościach. To też cash z operacji, tylko odroczony! W sumie cały wzrost zysku jest z tych dwóch liczb - dokładnie potwierdzonych w cashflow. A że wzrost razy 5 to wynika z niskiej bazy i tyle. Nie patrz ile razy tylko patrz na kwoty i skąd się biorą. Nie z farbowania wyników. A skąd? Strona F-82 - przychody w rozbiciu na segmenty. Tu nasz miliard widzisz dokładnie w wytwarzaniu i sprzedaży energii. Bezkosztowo wszedł na zysk, wszystko się zgadza.

  2. Sam ujemny CF w kilkuletnim okresie jeszcze nic nie znaczy. Trzeba sprawdzić czy poszedł na odbudowę majątku czy na nowy majątek który wygeneruje nowy cash. I ja to starałem się zbadać. Ale przecież o tym dobrze wiesz ;)

  Analizę chciałbym opublikować i na pewno to zrobię jeśli tylko upewnię się że mogę.

  OdpowiedzUsuń
 14. @ www.ePortfel.com

  1. Skoro zyski są potwierdzone przepływami pieniężnymi, to ja się pytam, gdzie są te pieniądze? Wg mnie przed wszystkim poziom należności rośnie za szybko. Od 2007-12-31 do 2010-03-31 przybyło tu prawie 1 mld zł! F-26 nie tłumaczy tak znacznego wzrostu.

  2. W opisie nakładów inwestycyjnych Tauron bardzo chwali się Elektrownią Łagisza (moc 460 MW). Problem w tym, że ciągle pojawia się wzmianka o "modernizacji aktywów trwałych", gdzie pojawiają się bardzo wysokie kwoty. Nie jestem pewien, czy inwestycje Tauronu spowodują przyszły wzrost zysku czy są po prostu koniecznością z uwagi na stan tych aktywów.

  Ja po lekturze prospektu mam wiele wątpliwości.

  OdpowiedzUsuń
 15. 1. Poziom należności to już oddzielna kwestia. Rozmawialiśmy o farbowaniu zysku. Jeśli masz teorię że farbowano przez zawyżenie należności, może tak, nie wiem. Moim zdaniem wyraźnie widać że zysk jest z podwyżki cen produktu. A to oznacza że nie jest farbowany i że będzie trwały. Chyba że przewidujesz że stanieje prąd?

  2. Elektrownia Łagisza przed:
  http://energetykon.pl/textimages/1/b40baf2c8eb64cdf6f50ac056b25d369bbc7e404.jpg
  Elektrownia Łagisza po:
  http://www.mapofpoland.pl/zdjecia-09958/Elektrownia-%C5%81agisza-B%C4%99dzin.jpg
  Widzisz różnicę? Cały nowiutki blok i nowiutki komin. To nie jest naprawa starych kominów tylko całkiem nowy blok. Dokładnie tak jakby obok postawili drugą elektrownię. To nie jest odbudowa zużytego majątku tylko naprawdę inwestycja.

  Mogę napisać że na podstawie mojej analizy zdecydowałem się nie inwestować w Tauron. Okazuje się on bardziej ryzykowny niż myślałem. Chodzi o silne uzależnienie od kosztów emisji CO2. Ma to oczywiście związek właśnie z tymi inwestycjami.

  OdpowiedzUsuń
 16. @ www.ePortfel.com

  Prospekt emisyjny jest tak obszerny i zawiera tak wiele informacji, że nie jesteśmy w stanie omówić go w całości. Na ten temat można napisać książkę albo stworzyć osobną stronę internetową.

  1. Prąd nie stanieje. Sęk w tym, że ponad 2 mld zł należności mogą świadczyć o kłopotach finansowych odbiorców. Drożejący prąd może je tylko pogłębić. Ta kwota to ponad 1/4 kapitalizacji spółki i wg mnie powód do niepokoju dla akcjonariuszy.

  2. Tauron wydał ponad 5 mld zł na inwestycje. Elektrownia Łagisza jest jedynym konkretem, o którym mówi prospekt. Poza tym sporo jest "modernizacji aktywów trwałych".

  Koszty to problem całego sektora. Dlatego właśnie jest tak nisko wyceniany. Ciężko przewidzieć, czy wciąż rosnące koszty i konieczne inwestycje nie zaczną pożerać zysków. Też nie decyduję się na inwestycję w Tauron, jednak mam Pge w portfelu i w tę spółkę wierzę.

  OdpowiedzUsuń
 17. Niestety moje wątpliwości co do Tauronu są także istotne dla PGE, a nawet wydaje mi się że są tam jeszcze groźniejsze.

  Mam PGE kupione bo znacznie ogólniejszej analizie i teraz zastanawiam się co z tymi akcjami zrobić. Muszę przyznać że mam awersję do sprzedawania akcji w ogóle, bo z zasady aktywa pracujące uważam za coś lepszego niż gotówka. Rozważę wyjście z PGE jak znajdę lepsze aktywa.

  Firmom energetycznym upadek nie grozi, ryzyko polega na tym że ich zyski mogą znacząco spaść i być niskie przez długi czas - to jest wariant pesymistyczny, jak najbardziej możliwy.

  OdpowiedzUsuń
 18. @ www.ePortfel.com

  Podpisuję się pod Twoim komentarzem.

  Moja sytuacja jest identyczna. Też zastanawiam się nad Pge i nawet poważnie myślałem nad sprzedażą. Na tę chwilę jestem 13,6 % na plusie, więc mam coraz większą ochotę na realizację zysku.

  Z drugiej strony powstrzymuje mnie niedowartościowanie tego bezpiecznego sektora. Na giełdzie jest sporo drożej wycenianych spółek, które są też dużo bardziej ryzykowne.

  OdpowiedzUsuń
 19. Przede wszystkim ciekawa analiza.

  Ja osobiście PGE jeszcze chwilę potrzymam. Po nudnej konsolidacji od maja coś tu zaczęło się dziać, a jak pozytywne nastroje się utrzymają, to duzi PGE może pociągną ze sobą. Zobaczymy.

  Jak Ciebie kusi realizacja zysku, to ew. rozważ sprzedaż np. połowy pozycji. Ale to zawsze jest dylemat. Szczególnie przy jeszcze większym zysku ;)

  Pozdrawiam i gratuluję ciekawego bloga!

  OdpowiedzUsuń
 20. @ wolfe

  Pomysł sprzedaży połowy pakietu jest ciekawy. Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Przestudiowałem odpowiednie akty prawne i na dzień dzisiejszy stwierdziłem że niestety nie opublikuję mojej analizy Tauronu.

  W mojej analizie jest ocena aktualnej sytuacji finansowej, przypuszczenia co do jakości sprawozdań (opinia czy liczby były podkręcane), analiza wpływu zmian prawnych na dochodowość i różne liczby. Obawiam się że to wszystko można by podciągnąć pod pojęcie rekomendacji.

  Pewnie to kiedyś opublikuję, ale za kilka lat, wtedy będzie bezpiecznie. W tej chwili rozważam publikację moich analiz sprzed kilku lat, też są ciekawym materiałem edukacyjnym.

  OdpowiedzUsuń
 22. Prawo zabrania tak rozbudowanych analiz? Może w takim wypadku opublikujesz chociaż część swojej analizy? Szkoda by było takiej ilości pracy, jestem ciekaw Twojego punktu widzenia.

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie jestem pewien czy prawo zabrania, jednak ogólna opinia nie podchodzi pod definicję rekomendacji, a moja analiza może podchodzić jakby ktoś się uparł.

  Wtedy wchodzą pewne obostrzenia, niektóre sensowne (jak np. ujawnienie konfliktów interesu) a niektóre bezsensowne (jak np. konieczność wyceny za pomocą dwóch różnych metod).

  Jak opublikujesz analizę mającą cechy rekomendacji i wycenisz tam firmę tylko jedną metodą to łamiesz prawo.
  Bezsens, prawda? Ale trudno, co poradzić. Chciałbym ale nie mogę. Tzn. może mogę, bo ogólnie to ja nie uważam aby to była rekomendacja. Ale ktoś może uważać inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 24. Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że istnieje taki przepis. Możesz podać, który kodeks to reguluje i ewentualnie które artykuły. W takim wypadku możliwe, że jestem przestępcą i wcale tego nie wiem :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Co do kwestii rekomendacji, analiz, spostrzeżeń i wniosków to wydaje mi się, że wystarczy krótka notka, że nie jest to rekomendacja, a jedynie opinia autora (aby nikogo w błąd nie wprowadzać).

  A co do powyższej analizy? Bardzo fajne podsumowanie sektora i sporo ciekawych danych. Sam wciąż trzymam akcje Tauronu. Trochę własnych spostrzeżeń zamieściłem też na moim blogu.

  OdpowiedzUsuń
 26. @ casher.pl

  W kwestii prawnej niech wypowie się Maciej. Myślę, że ma więcej do powiedzenia w tym temacie niż ja.

  Za dobre słowa dziękuję. Twój post o Tauronie też jest ciekawy.

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...