piątek, 1 października 2010

Podsumowanie września 2010

Wrzesień za nami. Podsumujmy więc, jak szły inwestycje w tym miesiącu.

Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 7 180 zł

Wartość razem: 7 820,65 zł

Akcje: 1 612,10 zł
K2 Internet 30 akcji 450 zł
Kredyt Inkaso 30 akcji 404,70 zł
Stalexport Autostrady 220 akcji 334,40 zł
Zremb Chojnice 450 akcji 423 zł

Akcje New Connect: 1 223,30 zł
BioMaxima 35 akcji 321,30 zł
Ekopol Górnośląski 60 akcji 294 zł
Organic Farma Zdrowia 30 akcji 330 zł
Plasma System 20 akcji 278 zł

Certyfikaty strukturyzowane: 497,85 zł
RCSDXA0412 2 certyfikaty 497,85 zł

Fundusze inwestycyjne: 2 024,74 zł
UniDolar Obligacje 597,12 zł
Pko Skarbowy 305,80 zł
UniKorona Pieniężny 304,40 zł
UniObligacje Nowa Europa 303,47 zł
Idea Obligacje 513,95 zł

Gotówka: 2 462,66  zł


Do portfela dołożyłem kolejne 350 zł na rozmnożenie. Jak widać na pewno się przydadzą, bo inwestycje idą różnie.
Akcje

Warszawskie indeksy ciągle rosną. Od dwóch lat nie były tak wysoko. Trochę to dziwne, bo dane z gospodarki nie są aż tak dobre. W związku z tym zachowuję ostrożność i trzymam rękę na pulsie. W trakcie miesiąca zainwestowałem w Zremb Chojnice. Zremb zajmuje się głównie budową kontenerów, konstrukcji i ostatnio inwestuje w stocznię. Zremb założył też ostatnio spółkę zależną, która będzie działać w Iraku. Czyżby zwietrzyli okazję na zyski? Wizja kontraktów z Iraku zaciekawiła mnie na tyle, że kupiłem pakiet akcji tej spółki. Uwaga! Jeśli ktoś interesuje się spółką, to niech nie zwraca uwagi na wskaźniki. Są mocno zaburzone przez zdarzenia jednorazowe wynikające z akwizycji. Szczególnie C/Z jest mylący, bo wskazuje 5,03 (mocne niedowartościowanie), a tak naprawdę spółka jest obecnie nierentowna. Pozostałe spółki mają się dość dobrze i nie mam na razie zamiaru ich sprzedawać. W październiku będę obserwować 3 spółki: Aplisens, Emcinsmed i Novita. Jeśli coś dokupię, to raczej którąś z nich.


Akcje New Connect

Projekt Prywatny fundusz inwestycyjny działa w najlepsze. Ostatnio zainwestowałem w biotechnologiczną spółkę BioMaxima. Dzięki temu mam już całkiem poważny pakiet akcji na New Connect. Ciągle wierzę w ten rynek i mam zamiar inwestować w kolejne spółki. Na mojej październikowej shortliście są biotechnologiczny Mabion i najciekawsza spółka New Connect InteliWise.


Certyfikaty strukturyzowane

Na certyfikatach RCSDXA0412 bardzo mocno tracę. Nie dość, że giełdy rosną, to jeszcze złotówka się umacnia. Paradoksalnie to dobrze. Silna złotówka stwarza ciekawe okazje inwestycyjne. Im silniejszy złoty, tym bardziej chcę dokupić kolejne certyfikaty. Nawet mimo tego, że na RCSDXA0412 mam stratę.

Fundusze inwestycyjne

Moje TFI we wrześniu zaliczyły spory jak na fundusze spadek. Wszystko to jest winą wyłącznie funduszu UniDolar Obligacje. Nie ma się jednak co dziwić, bo powodem spadku jest mocny spadek kursu dolara. Pozostałe fundusze rosną zgodnie z planem. Ciągle brakuje mi tu funduszu nieruchomości. Myślę, że taki fundusz pojawi się w moim portfelu w ciągu kilku miesięcy.

Gotówka

Fundusz bezpieczeństwa powinien wynosić minimum 2 000 zł. Te pieniądze dają mi poduszkę finansową w razie wyższej konieczności. Pozostałą część mogę przeznaczyć na inwestycje. Jako, że sprzedawać niczego nie zamierzam, to szykują się niewielkie zakupy - niecałe 500 zł.

8 komentarzy:

 1. A ja InteliWise nie wróżę sukcesu. Widziałem kilku tych "doradców" i algorytm jest bardzo kiepski.
  To że mają oddział w USA świadczyć może tylko, że potrzebują kasy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też bym nie kupiła InteliWise, spółki informatyczne mają zwykle wysokie wynagrodzenia i wszelkie wypłaty dla Zarządu i Rady Nadzorczej, dla akcjonariuszy nic nie zostaje a mając oddział zagraniczny mogą tam przesyłac kasę i tam wydawać na rózne usługi

  OdpowiedzUsuń
 3. Też myślę, że InteliWise to ryzykowna inwestycja. Właściwie mam takie zdanie o wszystkich moich spółkach z New Connect. Na każdej zakładam stratę 100 %, ale zyski minimum 300 %. Proporcja zysk/strata musi wyjść minimum 3:1. Myślicie, że InteliWise nie ma szans urosnąć 3-krotnie?

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, mam pytanie: jak długo obserwujesz spółki przed dokonaniem zakupu?

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. @ Arkadiusz

  Witaj. Tak naprawdę to staram się inwestować w fundamenty. Z tego względu najpierw wybieram sektor, a dopiero potem spółkę z tego sektora. Zajmuje mi to mniej więcej po połowie czasu. Łącznie obserwacja samej spółki to kwestia kilku godzin. Zawsze czytam ostatni raport finansowy i analizuję dane pionowo i poziomo.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuje za zrozumiałą odpowiedź. Ja jestem na samym początku do finansowej niezaleźności i każda cenna, prawdziwa rada jest przydatna.
  Teraz czytam "SZtuka spekulacji" i dobra pozycja ale wszystkiego nie ogarniam (na 100%).

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam, ten blog jest bardzo ciekawy, wprawdzie wpisy nie są zbyt częste. Ale nie chodzi ilość ale o jakość. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. @ Arkadiusz

  Ja piszę o fundamentach a Ty o spekulacji. Jeśli chcesz poczytać coś z mojej bajki, to polecam portal fool.com [eng]

  @ tomekjot

  Dzięki! Staram się :)

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...