poniedziałek, 12 lipca 2010

10 najciekawszych spółek New Connect

W poprzednim poście ukazał się ranking 10 najbardziej perspektywicznych spółek GPW. Ranking ten cieszy się wysoką popularnością na blogu. Zgodnie z prośbą czytelników przygotowałem na dzisiaj kolejne zestawienie. Tym razem na tapetę wziąłem rynek New Connect. Oto 10 najciekawszych spółek New Connect.

New Connect logo
źródło: www.gpw.pl

Specjalnie użyłem tu słowa "najciekawszych" bo na takim stadium rozwoju spółki ciężko mówić o przyszłości. Wiele z tych spółek mimo teoretycznych perspektyw rozwoju na pewno zbankrutuje, więc póki co możemy mówić tylko o ciekawych pomysłach. Każdy spadek koniunktury na rynku spowoduje na pewno kłopoty finansowe tych spółek. Każdy potencjalny inwestor powinien się liczyć ze zwiększonych ryzykiem inwestowania na New Connect.

Mimo wysokiego ryzyka wierzę, że potencjalne zyski są znacznie większe. Tylko w którą spółkę zainwestować? Mam nadzieję, że poniższy ranking pomoże w podjęciu takiej decyzji.

1. Zwycięzcą rankingu jest bezapelacyjnie spółka InteliWISE. Jest to jedyna spółka z New Connect, która uruchomiła swój oddział w słynnej Dolinie Krzemowej w Usa. InteliWISE zajmuje się projektowaniem tzw. wirtualnych doradców na stronach internetowych. Spółka może się już pochwalić kontraktami z tak znanymi firmami jak np. Kraft Foods. InteliWISE ma zadatki na sukces rynkowy, ale jak na razie notuje same straty. Poniżej na obrazkach widać robiące wrażenie efekty pracy spółki - wirtualni doradcy na stronach firm Igloo i Vivid Jewellers.

Wirtualny Doradca
Wirtualny Doradca InteliWise

2. Drugie miejsce zajmuje bardzo popularna wśród inwestorów spółka Aton HT. Spółka ta zajmuje się produkcją urządzeń do utylizacji niebezpiecznych odpadów. Spółka wywołała ostatnio furorę, gdy spekulowało się, że urządzenia spółki mają być używane do oczyszczania zanieczyszczeń po słynnym wycieku ropy znad Zatoki Meksykańskiej. Spółka jest w początkowej fazie rozwoju, jednak posiada na tyle ciekawe technologie, że jej kapitalizacja sięgnęła już ponad 60 mln zł. Poniżej przykład urządzeń oferowanych przez Aton HT.

utylizacja zanieczyszczeń
utylizacja aton ht
źródło: www.aton.com.pl

3. Najniższy stopień na podium zajmuje spółka Read-Gene. Spółka działa w bardzo modnej branży biotechnologicznej i zajmuje się (a właściwie chce się zajmować) profilaktyką, wykrywaniem i leczeniem nowotworów złośliwych. Szefem zespołu badawczego spółki jest prof. Jan Lubiński. Zarówno prof. Lubiński jak i spółka Read-Gene mają bardzo dobrą prasę, o czym mogą świadczyć artykuły takie jak ten. Spółka na giełdzie jest już wyceniana na ponad 100 mkn zł. Do tej pory Read-Gene notowała regularne, choć mikroskopijne zyski. Spółka obiecuje wzrost zysku netto do 17,5 mln zł w ciągu 5 - 10 lat. Osobiście trzymam kciuki, bo działalność spółki jest nam bardzo potrzebna i budzi zaufanie.

genetyka read gene
prof. Jan Lubiński

źródło: www.read-gene.com

4. Miejsce tuż poza podium należy do kolejnej spółki biotechnologicznej czyli do Euroimplant. Spółka ma bardzo ambitne plany, otrzymuje wysokie dotacje i ma w planach budowę kilku laboratoriów produkcyjnych. Na ten moment spółka nie prowadzi praktycznie żadnej działalności, a inwestorzy wyceniają ją już na ponad 50 mln zł.

5. Ciekawie wygląda też projekt Sebastiana Buczka czyli Quercus Tfi. Jest to skierowany do zamożnych inwestorów fundusz inwestycyjny. Fundusze Quercus Tfi oferują ciekawe produkty inwestycyjne, a sama spółka rośnie jak na drożdżach. Kapitalizacja Quercus Tfi jak na rynek New Connect jest bajeczna - ponad 170 mln zł.

6. A teraz coś dla kibiców mundialu i polskiej piłki nożnej. Ruch Chorzów, bo o nim mowa, jest pierwszym polskim klubem, który jest notowany na giełdzie. Emisja akcji klubu piłkarskiego okazała się takim sukcesem, że tym tropem podążają już kolejne czyli ŁKS Łódź i GKS Katowice. Kondycja finansowa Ruchu Chorzów jest katastrofalna, ale może spółka znajdzie uznanie wśród kibiców?

7. Czas na spółkę, której i ja jestem obecnie akcjonariuszem. Plasma System zajmuje się szeroko pojętymi powierzchniami i ich obróbką za pomocą technologii cieplnych. Działalność spółki jest tak zaawansowana technologicznie, że zrozumieją ją tylko osoby po przynajmniej dwóch doktoratach. Tym bardziej spółka wydaje się ciekawa, ponieważ bardzo dużo inwestuje i na te inwestycje otrzymuje wysokie dofinansowania.

8. Photon Energy to kolejna spółka działająca w przyszłościowej branży. Photon Energy to czeska spółka zajmująca się ogniwami słonecznymi. W związku z modą na energię z odnawialnych źródeł Photon Energy znalazła też uznanie w oczach inwestorów. Jest już wyceniana na ponad 140 mln zł.

9. Nicolas Games to producent gier komputerowych. Spółka do tej pory skupiała się na mniejszych projektach, ale jest obecnie w trakcie produkcji gry, która ma zostać wydana na całym świecie. Gra Afterfall ma wszelkie przesłanki, aby osiągnąć sukces na miarę światową. Spółka na to właśnie liczy, bo na produkcję i promocję gry wydała bardzo dużo pieniędzy.

10. Ostatnie miejsce w rankingu zajmuje spółka Ekopol Górnośląski. Spółka ta zajmuje się między innymi budową mikrostacji paliw. Jest to o tyle ciekawa działalność, że przynosi klientom spółki wiele korzyści. Firma, która zdecyduje się na zainstalowanie u siebie takich mikrostacji, nie dość, że oszczędza na paliwie to jeszcze zarządzanie stanem i zużyciem paliw pozostawia spółce Ekopol. Technologia jest wg mnie ciekawa i może przynieść akcjonariuszom spółki wiele powodów do zadowolenia.

Niestety ranking zawiera tylko 10 spółek. Nie uwzględniłem w nim wielu innych spółek, które również prowadzą ciekawe biznesy.

17 komentarzy:

 1. Ciekawa lista.
  Dobrze że nie pojawiła się na niej spółka Veno, bo wtedy zacząłbym myśleć że coś bierzesz, albo spadłeś ze schodów:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Veno zacznie byc persktywistyczne jak zjedzie do jednego grosza. potem moze byc tylko wzosty no chyba ze zrobią splita to wtedy bedzie skifa

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie za bardzo wierzę w plany spółki Veno. Podobnie Infinity czy spółki Mariusza Patrowicza. Na New Connect trzeba się mieć na baczności.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ruch Chorzów może jest ciekawy dla kibiców, ale dla właścicieli to dziura bez dna.

  OdpowiedzUsuń
 5. To prawda. Z biznesowego punktu widzenia spółka nie ma prawa istnieć. Nie dość, że kapitały własne Ruchu Chorzów są ujemne (-6,7 mln zł), to na dodatek ZUS zaczyna upominać się o spłatę zaległości, których narosło już 3,1 mln zł. W spółkę inwestują chyba tylko kibice, bo akcje na giełdzie są warte 1,25 zł podczas gdy wartość księgowa to -1 zł.

  OdpowiedzUsuń
 6. Osobiście nie ryzykowałbym inwestycji w NewConnect. W zasadzie nie jest to nawet to samo co WGPW (mimo, że mieści się w "tym samym budynku") - to raczej rynek do pozyskiwania środków na inwestycje, a nie na "zarobki" dla inwestorów ;)

  Trochę za duża zmienność, zbyt duże ryzyko. Jeśli ktoś chce zarabiać "szybko i łatwo" to już lepiej bawić się na kontraktach terminowych na wig20 - bardziej przewidywalne ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem innego zdania. Małej spółce łatwiej jest urosnąć kilkukrotnie, więc potencjalne zyski są wyższe. Poza tym na New Connect mogą objawiać się perełki na miarę Apple czy Microsoftu. Mimo ryzyka myślę, że warto zainwestować część portfela na New Connect.

  OdpowiedzUsuń
 8. A gdzie Ekoexport ?

  OdpowiedzUsuń
 9. A gdzie Invest-Remex? Mabion? BGSenergy? Vedia? ...?

  OdpowiedzUsuń
 10. Marketeo, Marketeo !!! Świetne wyniki za 3q; 4q będzie rekordowy!!

  OdpowiedzUsuń
 11. @ Anonimowy

  Marketeo powiadasz? Przyjrzyjmy się spółeczce...

  Philip Fisher, słynny inwestor, dużą rolę przykładał zawsze do zarządu spółki. Tutaj jest to jeden z większych plusów. Zarząd Marketeo jest związany z Oponeo.pl, co jest chyba najlepszą rekomendacją. Po prostu wiedzą, co robią i mają w tym dość spore doświadczenie. Niepokoi tylko zamieszanie w akcjonariacie. Strasznie mieszają akcjami - wg mnie możliwe jest połączenie spółek Oponeo.pl i Marketeo w jedną.

  Co do wyników... Faktycznie widać różnicę. Chociaż raport kwartalny to ogryzek i kpina z transparentności spółek notowanych na giełdzie, to i tak można wyczytać poprawę fundamentów spółki. Kwartalnie przychody wzrosły o 60 %, a zyski o 180 %. Liczby imponujące, ale z raportu kompletnie nie widać, skąd się wzięły. Piszą coś o wprowadzeniu opłat za korzystanie z serwisów, więc możliwe nawet, że są to zyski jednorazowe i mogą się już nie powtórzyć.

  No i wycena... C/Wk = 3,53 i C/Z = 12,6. Tylko zyski mają tu znaczenie. Biorąc pod uwagę wielkość spółki i dynamikę rozwoju, to można ją uznać za dość atrakcyjną szczególnie jak na New Connect. Jeśli zyski są zdrowe, to fundamentalnie jest miejsce na wzrosty. Pytanie, czy rynek też jest tego zdania? Od roku Marketeo urosło już o 150 %, a drzewa nie rosną do nieba...

  OdpowiedzUsuń
 12. Pierwsza kwestia to przejęcia 80% akcji Marketeo od głównych akcjonariuszy przez Oponeo które ma nastąpić do końca tego roku czyli wkrótce się wszystko wyjaśni. Przejęcie będzie polegało na wyemiotwaniu akcji Oponeo w zamian za akcje Marketeo parytet od 6-8akcji Marketeo za 1 Oponeo( 7x2zł=14zł- czyli trochę mniej niż jest teraz Oponeo wyceniane. Co tłumaczy obecną konsolidację Marketeo.

  Co do fundamentów to obecne Marketeo to spółka Narzędzia.pl, kupiona za 2mln,80-90% przychodów i zysków stanowią narzedzia.pl

  Prognozy mówią o 20mln przychodów i 1mln zysku całej grupy,IVq jest tu najlepszy ze względu na prezenty świąteczne- zarówno w sprzedaży narzędy jak i powieszchni reklamowych

  Samo Marketeo też coraz lepiej prosperuje w IIIq wzrost przychodów o 40% a IVq tu jest najlepszy.

  Rynek e-commerce w Polce bardzo dynamicznie się rozwija kupowanie przez internet jest tańsze i wygodniejsze perspektywy są.

  Normą jest tak wysoka C/Wk w przypadku e-commerce, narzędzia.pl zostały kupione za 2mln złotych a mają wypracować jakieś 800tys.
  Natomiast patrząc C/Z w porównaniu do Oponeo to potencjał wzrostowy jest ogromny.
  Jeszcze jedną kwestią zostaje sprawa akcji Oponeo jakie posiada Marketeo których wartość wzrosła a mają ich ponad 40k, nie wiadomo jak uwzględniane będą zyski?!.

  Co mnie przekonuje to akcjonariat spółki który jak w przypadku Oponeo jest nastawiony bardziej na biznes , i pozostawi 20% akcji w obrocie choćby ze względów marketingowych.
  Najlepiej poczekać na wyjaśnienie sprawy z przejęciem, ale wtedy pociąg może już ruszyć.
  Ja od pewnego czasu skupuje i pozytywnie patrzę w przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 13. Twój komentarz można podsumować tylko jednym zdaniem. Skoro firma sprzedająca opony przez internet jest warta 170 mln zł, to dlaczego firma sprzedająca dużo więcej i dużo droższych artykułów ma nie być warta (kilka razy) więcej?

  OdpowiedzUsuń
 14. Są to chyba 2 jedyne, a właściwie już jedna firma z branży e-commerce na naszym parkiecie, więc ciężko porównywać, rynek oceni.

  OdpowiedzUsuń
 15. Miałem na myśli tylko potencjał rynku i wyników finansowych. To, jak wyceni je rynek, to już inna kwestia.

  Na parkiecie jest więcej firm z branży e-commerce. Niektóre działają stricte w tej branży, a inne jako dodatek do swojej podstawowej działalności. Firmy z e-commerce to np.: Integer.pl i Net Media z GPW oraz Grupa ADV, e-kiosk, Inbook i IQ Partners z New Connect. Myślę, że do Marketeo można porównać szczególnie e-Kiosk i Inbook, ale mają one niższy potencjał.

  OdpowiedzUsuń
 16. Oponeo to oczywiście dużo większa firma, o większych przychodach, zyskach, dobrze rozreklamowana, z dużymi prognozami, perspektywy na rynkach zagranicznych, o większej płynności, bezpieczniejsza. Nic dziwnego że jest lepiej wyceniana przez rynek niż Marketeo.
  Ale patrząc na wskaźniki Marketeo nie jest niedowartościowane ale jest bardzo niedowartościowane w stosunku do Oponeo a skoro biznes kręcą te same osoby co Opony to potencjał jest duży.

  Może do tematu innowacyjnych spółek z newconnect nie koniecznie się zalicza ale warta uwagi ze względu że zaczęła solidnie zarabiać, a o to na tym rynku dosyć trudno,
  Czy faktycznie utrzyma dobre wyniki, oponeo wszystkiego dla siebie nie zgarnie i rynek ją dostrzeże to czas pokaże.

  Co do 10 najciekawszych to na pewno mabion należałoby jeszcze zaliczyć ale to chyba dopiero po artykule debiutowało.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 17. Oponeo handluje praktycznie tylko oponami. Marketeo ma w ofercie wieeeele produktów. Tutaj dostrzegam przewagę nad Oponeo.

  Panowie Topolewski i Zawieruszyński podzielili się tymi spółkami i w drogę sobie nie wchodzą. Słyszałem gdzieś, że mają dość różne spojrzenie na biznes. Niby osoby te same, ale firmy już niekoniecznie.

  Mabion pewnie by się znalazł - faktycznie spółka z potencjałem. Swoją drogą na New Connect wkrótce zadebiutuje sklep z papierosami i fajkami. Wg mnie to kpina z New Connect.

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...