czwartek, 8 lipca 2010

10 najbardziej perspektywicznych spółek GPW

Warren Buffet, światowy guru inwestorów, powiedział kiedyś:
Dużo lepiej jest kupić wspaniałą firmę za przeciętną cenę, niż przeciętną firmę za wspaniałą cenę
Warren Buffett
źródło: http://www.flickr.com

W poszukiwania takich właśnie wspaniałych firm wybrałem się na naszą giełdę. Przygotowałem zestawienie 10 najbardziej perspektywicznych spółek GPW. Te spółki są wręcz skazane na sukces i mogą przynieść sowite zyski ich akcjonariuszom (choć wcale nie muszą). Ranking ten na pewno zainteresuje szczególnie inwestorów długoterminowych, bo te spółki to prawdopodobnie gwiazdy przyszłej hossy.

Zobaczmy, które spółki GPW mają przed sobą najbardziej świetlaną przyszłość.


1. Integer.pl to niekwestionowany lider rankingu najbardziej perspektywicznych spółek. Integer.pl zajmuje się przede wszystkim usługami pocztowymi pod marką InPost. Poczta Polska jest na razie monopolistą na polskim rynku, jednak Integer.pl ma ogromną szansę na to, żeby zająć jej miejsce. Na razie spółka rozwija się bardzo szybko, zdobywa nagrody i wprowadza nowe produkty. Na zdjęciu poniżej widać paczkomat. W porównaniu z Pocztą Polską robi wrażenie, prawda?

paczkomaty
źródło: www.paczkomaty.pl

2. Drugie miejsce zajmuje Kov czyli firmowana nazwiskiem jednego z najbogatszych Polaków spółka Kulczyk Oil Ventures. Kov zajmuje się ona poszukiwaniem złóż ropy i gazu w Syrii, Brunei i na Ukrainie. Gdyby spółka znalazła jakiekolwiek złoża, to jej wartość wystrzeliłaby wielokrotnie. Jan Kulczyk wierzy w sukces spółki. Na tę chwilę spółka przynosi tylko straty, ale gdy znajdą się złoża...

inwestycje kulczyk oil ventures
źródło: www.kulczykoilventures.com

3. Na najniższym stopniu podium uplasowało się Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zajmujące się wydobyciem gazu. Miejsce na podium zapewniły spółce spekulacje o znacznych złożach gazu łupkowego w Polsce. Gaz łupkowy mógłby przynieść spółce tak wysokie zyski, że tym tematem zainteresowali się światowi politycy na czele z Hilary Clinton. Pgnig rozpoczęło już pierwsze badania.

gaz łupkowy
źródło: www.parkiet.com

4. Tuż za podium znalazł się Potrolinvest. Spółka zajmuje się handlem gazem i ropą naftową i równolegle poszukuje (podobnie jak Kov) nowych złóż. Za działalnością spółki kryje się znany inwestor Ryszard Krauze. Czy spółce uda się znaleźć nowe złoża?

5. Piątą lokatę obejmuje Polska Grupa Energetyczna. Spółka do 2020 roku planuje wybudować dwie elektrownie atomowe. Energia z atomu ma być dwa razy tańsza od tradycyjnej i na pewno przyniesie spółce wysokie zyski.

6. Szóste miejsce należy do spółki Selena Fm. Spółka działa w branży chemii budowlanej. Spółka ma bardzo ambitne plany rozwoju. Selena Fm już teraz jest globalnym holdingiem. Działa w aż 18 krajach w tym m. in. w Rosji, Chinach i Turcji.

7. Polish Energy Partners to przyszłościowa spółka. Zajmuje się głównie produkcją i sprzedażą energii odnawialnej z takich źródeł jak wiatr i biomasa. Spółka bardzo szybko się rozwija, a nacisk Unii Europejskiej na odnawialne źródła energii i wzrost kosztów energii z konwencjonalnych źródeł działają tylko na korzyść spółki.

8. Emc Instytut Medyczny to kolejna skazana na sukces spółka. Zyski spółki będą rosnąć z roku na rok, bo już teraz Polacy wydają coraz więcej na własne zdrowie. Jeśli publiczne szpitale wciąż będą leczyć tak skandalicznie źle, to spółka pozwoli sporo zarobić inwestorom.

9. Wielka przyszłość czeka również spółkę Oponeo.pl. Ta warta obecnie mniej niż 100 mln zł firma zajmuje się głównie sprzedażą opon przez internet. Oponeo.pl stara się opanować rynki bogatszych krajów europejskich i ma wszelkie predyspozycje do szybkiego wzrostu.

10. Fast Finance to mała i niezwykle dynamicznie rozwijająca się spółka z branży windykacyjnej. Spółka specjalizuje się w odzyskiwaniu niewielkich długów detalicznych i w przyszłości chce również odzyskiwać długi z tytułu niespłacanych kredytów hipotecznych. Rynek jest ogromny, więc i zyski Fast Finance powinny szybko rosnąć.

23 komentarze:

 1. Skoro dałeś petrola i kov czyli dwa wielkie śmiecie to jakżesz mogles zapomniec o ukochanym biotku...

  OdpowiedzUsuń
 2. Różnica między Petrolinvestem a Biotonem jest taka, że Petrol wyemitował "dopiero" 32 773 232 sztuk akcji, a Bioton już 5 290 376 196 sztuk akcji :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wierzę w Rycha!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak zobaczyłem Petrolinvest i świetlana przyszłość to o mało co nie oplułem monitora za śmiechu.

  Z jakiej to okazji bo 1 kwietnia już był?:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiedziałem, że Petrolinvest wywoła kontrowersje :)

  OdpowiedzUsuń
 6. EUROIMPLANT powinien być w pierwszej piątce Twego zestawienia , polecam przeanalizuj tą spółkę

  OdpowiedzUsuń
 7. Moje zestawienie nie obejmuje spółek z New Connect, ale mogę też zrobić podobne i dla tego rynku. Nie ukrywam, że mam tam swoją ulubioną spółkę, która na pewno znajdzie się na pierwszym miejscu. Euroimplant też jest ciekawy, na pewno tę spółkę uwzględnię.

  OdpowiedzUsuń
 8. No to może zrób takie zestawienie dla New Connect, ciekawe czy znajdzie się na Twojej liście moja faworytka

  OdpowiedzUsuń
 9. Postaram się zrobić na jutro i liczę na Twoje komentarze. Z New Connect jest trudniejsza sprawa i łatwiej też "przegapić" ciekawą spółkę.

  OdpowiedzUsuń
 10. chyba Jan Kulczyk trafil lepiej niz Krauze, bo znalazl os ostatnio. Kasa bedzie leciec

  OdpowiedzUsuń
 11. Oj chyba nie. Ten link jest sprzed 1,5 roku.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nic nie rozumiem. Z jednej strony piszesz ciekawie na blogu o fundamentach i ich znaczeniu, a z drugiej rekomendujesz Krauzego i Kulczyka "szukających" ropy, ale w kieszeniach naiwnych "inwestorów"...

  OdpowiedzUsuń
 13. Szansa na znalezienie ropy wg mnie jest mała, ale potencjalne zyski są nieprawdopodobnie wysokie.

  Ps. Nie martw się. Wciąż wierzę tylko w fundamenty spółek :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jesli chcecie iwestowac w gornictwo naftowe na GPW to tylko MOL. Petrol i KOV to juniorzy, cos bedzie albo i nie - mozna sie bawic w trzymanie tam np 2% ale nie wiecej. PGNiG z kolei to panstwowy moloch zle zarzadzany i skostnialy - czego dowodzi np fakt, ze praktycznie przespali gaz lupkowy - mieli wszystkie potrzebne dane od DZIESIATKOW lat a spolki z grupy PGNiG maja wszelki potencjal zeby wdrozyc odpowiednie technologie (np ZRG Krosno juz od dawna szczelinuje). Ale tam niestety tylko polityczne gierki...

  OdpowiedzUsuń
 15. Od twojego wpisu o perspektywicznych spółkach minął ponad rok, a Petrolinvest zleciał z 11zł na 3zł. I dodrukowali kolejnych parę mln akcji.

  OdpowiedzUsuń
 16. @ Anonimowy

  Masz rację. Petrolinvest nie byłby najlepszą inwestycją. Zwyczajna pomyłka inwestycyjna. Grunt to szybko ciąć straty. W końcu przy mojej strategii długoterminowej wystarczy trafić w ok. 40 % przypadków, by wyjść na swoje.

  OdpowiedzUsuń
 17. Warto pamiętać, że to nie jakaś magiczna super perspektywiczna spółka przyniesie nam sukces inwestycyjny, tylko działanie zgodne z wcześniej przyjętą strategią inwestycyjną. Nawet na tzw. śmieciowych spółkach można zarabiać, np. stosując umiejętnie krótką sprzedaż. Bądź elastyczny!

  OdpowiedzUsuń
 18. Jakie wnioski po dwóch latach od publikacji tego zestawienia? Co do Inpostu się sprawdziło, a gaz łupkowy to raczej pudło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już 3 lata minęły! Czas szybko leci. Poniżej wkleję stopy zwroty ze spółek:

   1. ITG +331.01%
   2. KOV -52.85%
   3. PGN +81.12%
   4. OIL -96.70%
   5. PGE -21.07%
   6. SEL -5.50%
   7. PEP 26.78%
   8. EMC -18.73%
   9. OPN +2.28%
   10. FFI -51.52%

   Dla porównania:

   WIG +8.30%
   WIG20 -8.17%
   MWIG40 +15.78%
   SWIG80 +2.08%

   Lider zestawienia zawstydził wszystkich. Spore zyski przyniosły również PGNiG oraz Polish Energy Partners. "Poszukiwacze surowców" oraz Fast Finanse okazały się być kulami u nogi.

   Najlepsze wyniki spośród wszystkich spółek osiągnęły:
   KREZUS +1 070.97%
   EKOEXPORT +571.27%
   CDPROJEKT +522.15%
   Zetkama +411.34%
   Azoty Tarnów +389.76%
   Police +369.47%
   Integer +331.01%
   LPP +316.99%
   Monnari +247.40%
   FAMUR +227.36%
   Stąporków +217.32%
   Sanok +209.04%
   Wawel +197.33%
   ZPUE +180.93%
   Neuca +178.41%
   Synthos +172.83%

   źródło: sttoq.com

   Usuń
  2. Wszedłeś na giełdę w 2010 roku, nie pamiętasz więc zapewne Skotana. Taki Skotan czy Petroinvest to przykład na to co się dzieje gdy inwestuje się w marzenia. Gdy spółka która jeszcze nic nie produkuje, a zapowiada że coś będzie produkować jest mocno lansowana to u mnie od razu zapala się czerwona lampka

   Usuń
 19. Czas zainteresować się GPW.

  OdpowiedzUsuń
 20. takie blogi to z przyjemnością sie czyta :>

  OdpowiedzUsuń
 21. Jak widać z powyższego zestawienia: inwestycje w Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Polskie Grupy Energetyczne i wszelkie przedsiębiorstwa zajmujące się wydobyciem, produkcją i sprzedażą energii to od lat niewątpliwie bardzo rentowne przedsięwzięcia.

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...