piątek, 10 września 2010

10 najpewniejszych spółek GPW

Ostatnio na blogu Ynwestycje pojawił się ranking 10 najbezpieczniejszych spółek New Connect. Dziś zajmiemy się głównym parkietem. Przygotowałem ranking 10 najpewniejszych spółek GPW. Każda z wymienionych niżej spółek nadaje się najlepiej do inwestycji długoterminowej "kup i zapomnij".

Te spółki to najbezpieczniejsze inwestycje spośród wszystkich spółek całej giełdy GPW. Inne spółki martwią się kryzysem i spadkiem marż, a te spółki w tym czasie rozwijają się jak po sznurku. Cechy charakterystyczne każdej z tych spółek to: regularne i zdrowe zyski, wyrobiona marka no i bardzo pewne fundamenty finansowe.

Przy wyborze spółek do rankingu przyjąłem jasne kryteria:
 • bezpieczna branża - nie brałem więc pod uwagę spółek finansowych w tym banków i deweloperów
 • brak nadmiernego uzależnienia od jednego surowca - odpadły spółki paliwowe i KGHM
 • umiarkowane ryzyko walutowe - np. spółka Arctic Paper, która operuje kilkoma walutami
 • branża nie może być zmuszona do nadmiernego inwestowania - tak jak energetyka i telekomy
 • sektor nie może być zagrożony wyparciem przez bezpłatne substytuty - znów spółki telekomunikacyjne
 • free float umożliwiający zadowalającą płynność - z tego powodu odpadł m. in. Żywiec
Ponadto uznałem, że działalność spółki musi być przyszłościowa i mieć realne szanse równomiernego wzrostu. Spośród wybranych tym sposobem spółek wybrałem tylko takie, które rosną najdynamiczniej i najrówniej.

Oto ranking 10 najpewniejszych spółek GPW.

1. Miejsce numer jeden i tytuł najpewniejszej spółki GPW nie mógł przypaść nikomu innemu. Najstabilniejszą spółką na całej giełdzie bez wątpienia jest Eurocash. Zajmuje się ona prowadzeniem sklepów i hurtowni, co przynosi w jej przypadku nadspodziewanie dobre rezultaty. Spółka co kwartał osiąga rosnące zyski i co roku wypłaca swoim akcjonariuszom dywidendę. Największą zaletą Eurocashu są bardzo pewnie prowadzone finanse. Na podziw zasługuje fakt, że cykl konwersji gotówki w spółce jest regularnie ujemny, co oznacza, że działalność Eurocash de facto finansowana jest przez jej kontrahentów. Rynek docenia jednak spółkę - wskaźnik C/Wk wynosi obecnie ponad 8, a wskaźnik C/Z ponad 27 - spółka jest po prostu wskaźnikowo droga, ale bez wątpienia warta swojej ceny.
2. Drugie miejsce zajęła spółka Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka. Kto z nas nie zna farb Śnieżki? Jest to kolejna spółka, która regularnie i bardzo równo rozwija się osiągając pewne i ciągle rosnące zyski. Warto też dodać, że spółka regularnie co roku wypłaca coraz większą dywidendę. Śnieżka za swoją strategię obrała podbój krajów byłego ZSRR, co jak widać doskonale jej to wychodzi. Byle więcej takich spółek na giełdzie.


3. Trzecią spośród najpewniejszych spółek GPW jest Mieszko. Jest to producent słodyczy, który już wkrótce może zniknąć z indeksów giełdowych. Spółkę zamierza przejąć fundusz private equity. Miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie, ponieważ Mieszko niewątpliwie jest chlubą giełdy. Choć zyski spółki nie należą do wysokich, to bez wątpienia Mieszko jest w świetnej sytuacji finansowej. Raporty finansowe jasno pokazują zyskowną i doskonale zarządzaną spółkę.


4. Tuż za podium znaleźć możemy spółkę New Gate Group. Jest to producent obuwia najbardziej znany z marki CCC. Kilka lat temu spółka przebojem zawładnęła polskim rynkiem obuwia. W butach tej firmy chodzi duża część Polaków. Spółka ciągle dynamicznie się rozwija i próbuje swych sił za granicą. NG2 zarabia głównie dzięki temu, że swoim kontrahentom płaci od razu, przez co jest w stanie wynegocjować ceny dużo niższe niż konkurenci.

5. Piąte miejsce objął pierwszy blue chip w rankingu Asseco Poland. Jest to kolejna ze spółek, która świetnie zna się na swojej działalności. Asseco Poland notuje równe i od wielu już kwartałów ciągle dodatnie przepływy operacyjne. Jest to duża spółka z globalnymi planami - zamierza przejąć spółkę notowaną na NASDAQ. Jeśli spółka ciągle będzie tak dobrze zarabiać, to za kilka lat będzie dumą Polski na cały świat.

6. Na szóstym miejscu znalazł się kolejny producent słodkości czyli Wawel. Finanse spółki to ciągłe i pewne zyski o mocnych fundamentach. Przykład spółki Wawel jasno dowodzi, że na tak znanych markach jak cukierki Michałki można nieźle zarobić.

7. Szczęśliwą siódemkę zajęła Cinema City. Jak sama nazwa wskazuje spółka prowadzi kina. Spółka osiąga bardzo zdrowe zyski ciągle zwiększając swoje imperium kinowe. Takie hity jak Avatar przyciągają do kin tłumy ludzi, co bardzo cieszy akcjonariuszy spółki.

8. Ósmą pozycję zajmuje dobrze znana spółka LPP. LPP to producent odzieży, który szczególnie przykłada się do marketingu. Dzięki intensywnym i często kontrowersyjnym kampaniom reklamowym takie marki jak Reserved, Cropp Town czy House są dobrze znane i często kupowane przez Polaków. Spółka osiąga wysokie zyski, dzięki którym jest dość wysoko wyceniana na rynku. Inwestowanie w akcje tej spółki jest dość specyficzne ze względu na ich cenę - cena nominalna akcji LPP na giełdzie to ponad 1 800 zł.

9. Na miejscu dziewiątym znajduje się kolejny blue chip - Cyfrowy Polsat. Mimo tego, że spółka działa w dość wrażliwym na koniunkturę sektorze mediowym, to nie można pominąć jej wyników finansowych. Spółka regularnie publikuje wysokie zyski i wypłaca akcjonariuszom dość wysokie dywidendy.

10. Ostatnie miejsce w rankingu najpewniejszych spółek warszawskiej giełdy zajął Impel. Spółka prowadzi bardzo zdywersyfikowaną działalność w aż 14 dziedzinach. Spółka najbardziej znana jest dzięki agencji ochrony oraz usługom porządkowym. Dzięki tak wielu różnym dziedzinom działalności, spółka regularnie osiąga zyski i co roku wypłaca dywidendę. Wyniki spółki są na tyle dobre, że w tym roku kurs akcji spółki urósł już o ok. połowę.

Proszę pamiętać, że pod uwagę brałem dane historyczne, dzięki którym wszystkie te spółki są już dość wysoko wyceniane.

7 komentarzy:

 1. A co z giełdowymi bankami i spółkami z wigu20? Nie warte są miejsca w rankingu??

  OdpowiedzUsuń
 2. Żeby była jasność - łatwiej urosnąć małej spółce niż dużej. Dlatego tak mało jest spółek z Wig-u20. Poza tym z cyklu życia spółki wynika, że rozwinięte spółki prędzej czy później stoją przed fazą schyłkową czyli albo upadną albo się rozpadną na części.

  Wg mnie w długim terminie właśnie te spółki będą rozwijać się najdynamiczniej, najpewniej i najstabilniej, bo mają ku temu uzasadnione podstawy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadza się, miałem na celowniku Eurocash z w.w powodów. Jednak takie spółki są naprawdę dla długoterminowych inwestorów liczących na średni zysk 20-30 proc. rocznie. Nadaja sie również do regularnego inwestowania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej. A ja oceniasz Asseco na bieżącą chwilę? Specjalizuję się w technice i jestem ciekaw czy poza wykresem jest dla niej szansa w fundamentach?

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że po ostatnich spadkach wycena Asseco jest krótkoterminowo dość atrakcyjna. Upatruję szansę zysku kilku %. Asseco jest fundamentalnie silną spółką, ale długoterminowo prognozuję pogorszenie koniunktury w branży.

  OdpowiedzUsuń
 6. Τhis is rеally interеsting, You're a very professional blogger. I'νe joined your fеeԁ and sit up fοr sееking more of youг wonderful post.
  Additionally, I've shared your website in my social networks

  my weblog; incentive

  OdpowiedzUsuń
 7. Hm, niezłe zestawienie. Dobrze się czyta takie wpisy po X lat. Może warto zrobić aktualizację?

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...