czwartek, 26 sierpnia 2010

10 najbezpieczniejszych spółek New Connect

New Connect rynek akcji GPW
źródło: www.newconnect.pl

New Connect to specyficzny rynek. Notowane są tam małe spółki, które mają wielkie plany. Na New Connect jest wiele perspektywicznych spółek, ale zdarzają się też naciągacze. Wiele spółek chce po prostu zarobić na akcjonariuszach!!!

New Connect to rynek wysokiego ryzyka, o czym każdy powinien pamiętać. Bardzo łatwo jest wpaść na minę i stracić pieniądze. Nic tak nie uwiarygadnia spółki, jak solidny akcjonariusz.

Na giełdzie najbardziej cenione są spółki, których akcjonariuszami są duże, renomowane, najlepiej międzynarodowe firmy. Inwestorzy lubią też spółki, w które inwestują TFI i OFE. Takie spółki są gwarantem solidności i bezpieczeństwa.

Poniższy ranking prezentuje 10 najbezpieczniejszych spółek New Connect.


1. Zwycięzcą rankingu jest spółka InteliWise. InteliWise to jedyna spółka z całego rynku New Connect, której akcjonariuszem jest spółka z Wig20... i to nie byle jaka spółka. Pakiet 7,99 % akcji InteliWise posiada Asseco Poland. Taki akcjonariusz gwarantuje, że spółka nie jest kolejnym giełdowym balonem tylko poważną firmą prowadzącą perspektywiczną działalność. Spółka zajmuje się głównie projektowaniem wirtualnych doradców na stronach internetowych. InteliWise wygrała też poprzedni ranking 10 najciekawszych spółek New Connect.

InteliWise akcjonariat
źródło: www.stockwatch.pl

2. Drugie miejsce zajmuje PharmenaPakiet 43,65 % akcji spółki posiada Polska Grupa Farmaceutyczna - spółka notowana w indeksie SWIG80. Pharmena to producent kosmetyków i środków leczniczych skóry. Pharmena to jak na New Connect bardzo duża firma - kapitalizacja spółki wynosi ok. 200 mln zł.

Pharmena akcjonariat
źródło: www.stockwatch.pl


3. Najniższy stopień podium zajmuje spółka Gwarant SA. 51 % akcji spółki jest własnością IDM SA czyli spółki z MWIG40. Gwarant SA to agencja ochrony, która na pozór wydaje się być dobrym celem inwestycyjnym. Niestety spółka nadaje się wyłącznie do długoterminowych inwestycji, ponieważ w obrocie giełdowym znajduje się tylko 4,6 % akcji spółki Gwarant SA. Z tego powodu mogą pojawić się trudności z wyjściem z inwestycji w akcje tej spółki.

Gwarant akcjonariat
źródło: www.stockwatch.pl

4. Miejsce tuż poza podium zajmuje Domzdrowia.pl. Jest to spółka portfelowa funduszu MCI, który należy do MWIG40. MCI posiada 58,42 % akcji spółki Domzdrowia.pl. MCI zajmuje się inwestowaniem w spółki we wczesnej fazie rozwoju z celem sprzedaży akcji z zyskiem. MCI zależy na jak najwyższym kursie akcji spółki, ponieważ na tym właśnie zarabia.

5. Miesce piąte należy się spółce Digital Avenue. Jest to kolejna spółka portfelowa MCI. MCI jest właścicielem pakietu 42,72 % akcji spółki. Digital Avenue zajmuje się rozrywką w internecie.

6. Kolejne miejsce zajmuje Krynicki Recykling. 30,37 % akcji tej spółki należy do BZ WBK Inwestycje Sp.z o.o., która z kolei jest podmiot zależnym Banku Zachodniego WBK S.A. dedykowanym do przeprowadzania inwestycji kapitałowych (portfel inwestycji własnych), w tym projektów o charakterze pre-IPO. Z taką rekomendacją Krynicki Recykling wprost nie może okazać się niewypałem.

7. Euro Tax.pl zajmuje siódme miejsce w rankingu najbezpieczniejszych spółek New Connect. Jest to kolejna spółka związana z BZ WBK. 5 % akcji Euro Tax.pl jest w posiadaniu funduszu Arka BZ WBK Środkowej i Wschodniej Europy Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. Na stronie banku BZ WBK dowiadujemy się, że Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIZ to fundusz inwestujący w akcje spółek na perspektywicznym rynku akcji w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Z taką rekomendacją spółka zasługuje na siódme miejsce w rankingu i miano bezpiecznej inwestycji.

8. Miejsce nr 8 zajmuje Plasma System SA, w którą niedawno zainwestowały fundusze Allianz. Allianz FIO jest w posiadaniu 5,38 % akcji, a Allianz Platinium FIZ zainwestował w 1,63 % akcji. Łącznie Allianz posiada 7 % akcji. Dodatkowo ostatnio jedna ze spółek krajowych była zainteresowana kupnem ponad 50 % akcji w spółce, ale transakcja nie doszła jednak do skutku. Duże podmioty, które posiadają więcej informacji, są wyraźnie zainteresowane spółką, co powinno być dobrym znakiem dla drobnych akcjonariuszy.

9. Przedostatnie miejsce w rankingu należy do spółki Milkpol. 9,23 % akcji tej mleczarni należy do Ipopema TFI. Ipopema specjalizuje się w anaizach sytuacji spółek. Inwestując w Milkpol na pewno dostrzegła potencjał w tej spółce.

10. Ranking 10 najbezpieczniejszych spółek New Connect zajmuje producent i dystrybutor atramentów oraz tonerów Black Point SA. Jest to kolejna spółka, której akcjonariuszem jest Ipopema TFI. Posiada ona jednak tylko 6,5 % akcji Black Point SA.

Dokonując inwestycji na New Connect polecam zapoznanie się z akcjonariatem. Obecność tak znanych i renomowanych instytucji powinna uświadczać nas w przekonaniu, że wybieramy bezpieczną spółkę.

19 komentarzy:

 1. Pharmena dzisiaj po 27,50 promocja ?
  Czemu tym razem zabrakło Ruch Chorzów. Sprzedali Sobiecha za 5mln (przychody za rok 2009 to 12mln i 1mln straty). Do tego dograny jest Sadlok za 3mln. Do tego tarcia w akcjonariacie wyjscie Klimka (Varexpol) a Smagorowicz i Paterman maja chyba polityke, bierzemy mlodych promujemy w ekstraklasie i sprzedajemy jak za zboze (Sobiech i Sadlok). Maja ciekawa koncepcje bierzemy za darmo ... ale odpalamy 30% z kontraktu. Tak Grunwald Rusa Slaska stał sie najbogatszym IV ligowcem (Sobiech dał im 1mln). To moze zachcic inne kluby nizszych lig na wypchniecie gwiazd do Ruchu za frajer i udzial od przyszlego kontraktu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobry wpis !
  Musze przyznac (nie bez zawisci :) ), ze piszesz coraz ciekawsze posty.

  Ciesze sie, ze zajales sie rynkiem NC - wydaje sie bardzo ciekawy i obecnie chyba dajacy wiecej okazji do inwestycji niz GPW. Ja osobiscie z wymienionych przez Ciebie spolek najpilniej obserwuje Milkop i Digital Avenue.

  OdpowiedzUsuń
 3. Trzeba ogromnej ostrożności, żeby nazywać jakąś spółkę na NC bezpieczną. Moim zdaniem akcjonariat nie świadczy tak mocno o bezpieczeństwie. Weźmy spółkę ITL. Gdy spojrzymy na jej wykres (http://stooq.pl/q/?s=itl&c=mx&t=l&a=lg&b=0) to zobaczymy od emisji do połowy 2009 standard na NC - spadek z korektami, który może być tak często powielanym tutaj scenariuszem wyciągania kasy przez twórców spółki od leszczy. W połowie 2009 widzimy potężny ruch spekulacyny w górę (wchodzi Sokrates, czy Asseco, czy powód inny?) i potem znów systematyczny spadek. Czy bezpieczna spółka, co rozumiem przez dobra w długim termnie oferuje jedyny zarobek poprzez jednorazowy złoty strzał z 2009? Poza tym FreeFloat wynosi ok. 23,5% co nie potwierdza chyba tego bezpieczeństwa? Jak Wy na to patrzycie?

  Pozdrawiam
  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę że ktoś tutaj poszerza wiedzę rynku New Connect, to bardzo dobrze świadczy o twoim rozwoju inwestorskim, tak jakoś naszła mnie myśl czy czasami inwestorzy nie dzielą się na tak jakby specjalistów w np. forexie , newconnect, kontraktach? Nie znam żadnej osoby która miała by tak obszerną wiedzę inwestycyjną (i potrzebny na to czas) by obracać się jak rybka w wodzie na wszystkich rynkach zaczynając od numizmatyki a kończąc na antykach.

  OdpowiedzUsuń
 5. @ robbo2k

  Wiesz, ja jestem fundamentalistą. Wierzę we wskaźniki gospodarcze i raporty finansowe, a Ruch Chorzów fundamentalnie jest jak zombie z dziurą w głowie. Nawet po sprzedaży Sadloka będą mieli ujemne kapitały własne. Spółka w takim stanie nie ma prawa istnieć! Ruch to spółka dla kibica, ale nie dla inwestora.

  @ Domowybank

  Hehe, dzięki :) Spółki na New Connect są teraz atrakcyjnie wyceniane i myślę, że warto to wykorzystać. Kupiłeś akcje tych spółek, czy tylko obserwujesz?

  @ Piotr

  Spółki się osuwają i będą się osuwać. Wystarczy jednak jeden dobry kontrakt i kurs leci razy 2 albo 3 w górę. Szczególnie że ff dość mały.

  A Cashflow88

  Takie czasy, że trzeba być specjalistą w swojej dziedzinie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Rynek nc jest ciekawy pod każdym względem. Tutaj jest duża szansa zarobku. Przypomina mi GPW w pierwszym okresie działalności

  OdpowiedzUsuń
 7. @ Ynwestor,

  kupilem Milkopl i Digital wiosna, chyba w maju, a sprzedalem w lipcu; teraz czekam az ceny znow zejda do atrakcyjnych poziomow.

  OdpowiedzUsuń
 8. @ tomekjot

  Może i NC przypomina początki GPW, ale nie mów tego głośno :)) W końcu większości spółek, które były notowane od początku GPW, już dziś na giełdzie nie ma.

  @ Domowybank

  No to zarobiłeś! Ja ostatnio też szukałem perełek. Niestety zlecenia mi nie weszły, bo perełki odjechały (np. Zakupy.com)

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja jestem ciekawy Twojego zestawienia 10 najbezpieczniejszych spółek z głównego parkietu.

  Pozdrawiam
  rene

  OdpowiedzUsuń
 10. Podziwiam ;) dla mnie NewConnect to większa jazda bez trzymanki niż kontrakty terminowe i na pewno nie nazwałbym żadnej ze spółek, które są tam notowane "bezpiecznymi" ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. @ rene

  Pomyślimy. Może taki ranking uda mi się skrobnąć.

  @ Paweł Choiński

  Jest coś w tym, co piszesz. New Connect jest ryzykowny i to bardzo. Ja tam lubię ryzyko, ale też bez przesady. Tak sobie myślę, że tacy goście, którzy grają na Infinity, HMSG czy innym Veno, to mają chyba tytanowe jaja :)))

  OdpowiedzUsuń
 12. Się zgodzę, że akcjonariat nie świadczy o bezpieczeństwie.
  Przykład?

  BZWBK i Swarzędz. Zresztą BZWBK wyciął taki numer, że wykorzystał informację poufną i sprzedał akcje Swarzędza na miesiąc przed ogłoszeniem upadłości (zszedł z ponad 10% do poniżej 5%), gdzie był akcjonariuszem przez kilka lat.

  OdpowiedzUsuń
 13. @ Marek

  Już wolę mieć BZ WBK w akcjonariacie niż Patrowicza :)

  OdpowiedzUsuń
 14. @ynwestor
  z tym się całkowicie zgodzę - ale musisz przyznać że inwestycja w spółkę, której akcje wyceniane są na 1 grosz to całkowicie bezpieczna inwestycja.

  Czytałem gdzieś numer, że ktoś te akcje FON-a kupione po 1 grosz i warte 1 grosz wykorzystał jako zabezpieczenie jakiegoś kredytu i bank bez problemu to łyknał.

  Zresztą na biotonie mogą zrobić teraz split 1:20 i nie trzeba będzie stawiać stop-losów:)

  OdpowiedzUsuń
 15. mimo wszystko trzymam sie z daleka od new connect. to juz jazda bez trzymanki.

  wole mci z gpw ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. @ Marek

  Kupno groszowych akcji to bezpieczna inwestycja? Powiedz to akcjonariuszom Mewy :)

  @ Integralny

  A ja wręcz przeciwnie. Unikam takich spółek jak MCI, bo nie potrafię ich wycenić.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ale co wy chcecie taka Pharmena to spolka ktora spokojnie moze byc w SWIG80. Ja kupilem sobie 10 spolek z NC o dziwo wszystkie sa z NC Lead (bez T2Inwest i ADVGroup) i spie spokojnie sprzedam na GPW leszczom :) oraz laie okazje spekulacyjne jak RCW po 1,09 czy PTI po 7zl i sprzedawane do 5 dni pozniej z zykami rzedu 7-15%

  OdpowiedzUsuń
 18. @ robbo2k

  Na New Connect faktycznie można znaleźć takie spółki, które mogłyby być na GPW, ale nie chcą. Takim spółkom na New Connect jest po prostu wygodniej (niższe koszty, mniej obowiązków...)

  OdpowiedzUsuń
 19. ciekawe, ciekawe, jest co poczytać, pozdrawiam i zamieszczam kilka ciekawych analiz:

  http://newconnect-analizy.blogspot.com/

  http://newconnect-analizy.blogspot.com/2011/10/5-najmniejszych-spoek-na-newconnect.html

  http://newconnect-analizy.blogspot.com/2011/10/atak-na-ncindex.html

  http://newconnect-analizy.blogspot.com/2011/10/akcje-samotnicy-czyli-portret-spoki-z.html

  http://newconnect-analizy.blogspot.com/2011/10/v-behaviorurldefaultvmlo.html

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...