poniedziałek, 4 stycznia 2010

Konto osobiste

Żeby w ogóle zacząć mówić o oszczędzaniu czy inwestowaniu należy wziąć się za swoje finanse. Pierwszym krokiem powinno być założenie konta osobistego w banku.

Badania wykazują, że tylko 56 % Polaków ma konto osobiste. Wg mnie to zastraszająco mało. O pozostałej części rodaków można przecież powiedzieć, że są wykluczeni finansowo.

Konto niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest podstawą do zarządzania własnymi finansami. Za pomocą historii konta lub wyciągowi z rachunku mamy dostęp do wszystkich wpływów i wydatków w danym czasie. Możemy dzięki temu przeprowadzić analizę tego ile zarabiamy i na co wydajemy ciężko zarobione pieniądze. Jeśli zauważymy, że większość operacji na koncie to wypłaty z bankomatu, to znaczy, że mamy ogromne możliwości oszczędności.

Ważnym dodatkiem do konta jest karta płatnicza, która umożliwia wypłaty zgromadzonych pieniędzy z bankomatu oraz transakcje bezgotówkowe np. zapłatę za zakupy w sklepie. Z moich obserwacji wynika, że większość Polaków preferuje transakcje gotówkowe. Nawet gdy otrzymują wypłatę na konto, to całość wybierają z bankomatu i noszą przez cały miesiąc w portfelu. Jest to tylko gratka dla kieszonkowców, którzy uwielbiają przecież tłok i Twoje pieniądze. Zdecydowanie bezpieczniej jest trzymać przy sobie niewielką kwotę pieniędzy i płacić głównie kartą płatniczą.

kieszonkowcy

Chyba największym plusem rachunków bankowych jest możliwość ustanawiania poleceń zapłaty.
Polecenie zapłaty to wygodna, bezpieczna i szybka forma regulowania powtarzających się płatności, niezależnie od kwoty oraz ich częstotliwości. Gwarantuje bezpieczeństwo oraz terminowość transakcji. Można w ten sposób opłacać rachunki za energię elektryczną i cieplną, gaz, wodę, usługi telekomunikacyjne, ubezpieczenia, raty czy prenumeratę. Aktywując polecenie zapłaty zlecamy opłatę rachunków bankowi dokładnie w dniu płatności. Dzięki temu unikamy opóźnień i odsetek karnych za nieterminową spłatę, a pieniądze pracują na koncie maksymalnie długo. W ten sposób mamy również możliwość oszczędności, ponieważ niektóre banki nie pobierają opłaty za polecenie zapłaty, a często te opłaty są niższe.

Osoby posiadające konto i korzystające z polecenia zapłaty mają tak naprawdę otwartą drogę do inwestowania. Ja osobiście posiadam 2 konta osobiste: eKonto w mBanku i konto osobiste w Alior Banku. O powodach tego pisałem już wcześniej.1 komentarz:

  1. no jak ktoś ustawia portfel tak, że aż się prosi o wzięcie, to nie ma się co dziwić ;)
    Mnie osobiście jeszcze nigdy nikt nie "opędzlował" i staram się nie ułatwiać sytuacji. Powiedziałbym, że jestem 50/50 ;)

    OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...