środa, 3 listopada 2010

Inwestuj jak Warren Buffett

Blog Ynwestycje istnieje już prawie rok. Przez ten czas zdążyliście już poznać moje zamiłowanie do analizy fundamentalnej. A mówiąc o analizie fundamentalnej od razu przychodzi nam do głowy Warren Buffet.


Warren Buffet to niewątpliwie wielki człowiek i inwestor. Przyjrzyjmy się trochę bliżej tej osobistości. Zobaczmy, jakie były jego początki, jak doszedł do takiej fortuny i w jaki sposób zarabia aż tyle.

Biografia

Warren Buffett zaczął inwestować w 1965 roku. Włożył 10 tys. $ w akcje Berkshire Hathaway. Firma ta jest dziś funduszem inwestycyjnym, za pośrednictwem którego Warren Buffet dokłada kolejne spółki do swojego portfela inwestycyjnego. To właśnie dzięki "nosowi" w doborze spółek giełdowych Warren Buffett cieszy się wielkim autorytetem i jest nazywany Wyrocznią z Omahy. Majątek Warrena Buffetta szacowany jest na 47 mld $.

Zasady inwestowania Warrena Buffett'a

Warren Buffet słynie z niekonwencjonalnych metod inwestowania. Dzięki nim przez pewien czas był nawet pośmiewiskiem na Wall Street. Główne z nich to:
 • długoterminowy okres inwestycji
 • inwestuje tylko w branże, które rozumie
 • nie inwestuje na kredyt
 • nie obchodzi go analiza techniczna ani nawet panujący trend
 • bardzo dokładnie sprawdza kondycję finansową spółki
 • firma musi zarabiać niezależnie od koniunktury
Rady Warrena Buffetta dla inwestorów

Żeby je poznać, zachęcam do obejrzenia wywiadu telewizji ABC z Warrenem Buffettem:

11 komentarzy:

 1. Zdecydowanie warto brać z niego przykład.

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto, ale wymaga to wiele samozaparcia i niezwracania uwagi na szum informacyjny

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobry atrykuł, aczkolwiek sam Buffet mówi że inwestycja w Berkshire Hathaway była najgorszą jego inwestycją w życiu i że przy znacznie mniejszym kapitale inaczej by inwestował. Co nie zmienia faktu że strategia oparta na analizie fundamentalnej i dobieraniu spółek perspyktywicznych ze względu na model biznesowy a nie wykres działa lepiej w długim okresie czasu.

  Dodatkowo warto wspomnieć o guru Buffeta, Benjaminie Grahamie i jego książce inteligenty inwestor.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tylko skąd wziąć na inwestycje 10k dolarów :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Trzeba oszczędzić. Patrz mój portfel pod koniec roku i dzisiejszy kurs $ :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Inwestuj w akcje jak Warren Buffet jeśli :
  1.zarządzasz TFI Akcji
  2.zarządzasz OFE

  "Berkshire Hathaway była najgorszą jego inwestycją w życiu " Taa jasne :), inwestycja w żródło darmowego kredytu ze składek ubezpieczeniowych to kiepska inwestycja( źródło "Inwestowanie w Wartość" ).

  OdpowiedzUsuń
 7. Buffett jest wg mnie guru inwestorów. Na pewno on, Graham i Fisher będą pojawiać się na blogu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z guru może i trzeba brać przykład, ale nie wolno zwalniać się tym samym z krytycznego myślenia :).

  Bardzo łatwo, biorąc przykład z takiej osoby, zapomnieć, że mogła ona działać w szczególnych warunkach, że mogła mieć po drodze wyjątkowo nietrafione inwestycje... a patrzeć tylko na to, co się udało.

  Mając takie środki jakie ma, Buffet może sobie pozwolić na zupełnie inne ryzyko, zupełnie inny horyzont inwestycyjny itp. niż przeciętny, drobny inwestor.

  OdpowiedzUsuń
 9. @ Krzysztof Sobolewski

  To co napisałeś, jest bardzo ważne! Inwestorzy z takim kapitałem mają do dyspozycji sztab ludzi i zupełnie inny dostęp do informacji. Ja za to mam otwartą głowę i całkiem sporą już ilość czytelników, na których komentarze liczę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. @niktważny
  sam Buffet mówi że Berkshire to najgorsza inwestycja w jego życiu: zobacz wywiad z nim.

  OdpowiedzUsuń
 11. Berkshire została kupiona przez Buffeta jako firma szyjąca ciuchy i była to kiepska inwestycja (na niej właśnie w książece inwestowanie w wartość autor przytacza słowa że w starciu doskonałych menadzerów z kiepską branżą - branża wychodzi bez szwanku).
  Dopiero inwestycja w branże ubezpieczeniową (GEICO) dało początek fortunie Buffeta (tani kredyt - mnóstwo gotówki ze składek).

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...