poniedziałek, 9 sierpnia 2010

Ekopol Górnośląski Holding S.A.

Kupiłem akcje kolejnej spółki i chciałbym ją omówić. Ta spółka to Ekopol Górnośląski S.A.

W spółkę tę zainwestowałem w ramach mojego prywatnego projektu, który roboczo nazwałem Prywatny Fundusz Emerytalny. W ramach tego projektu będę kupował akcje spółek z New Connect i liczył na wysokie zyski. Może któraś z nich osiągnie sukces na miarę Apple czy Microsoftu?

Na początek laurka o spółce z portalu Youtube.com:I kolejna laurka o głównym produkcie firmy czyli o mikrostacjach paliw:A teraz moje omówienie działalności spółki i jej wyników finansowych.

Spółka Ekopol Gónośląski Holding S.A. prowadzi bardzo ciekawą działalność. Po pierwsze spółka zajmuje się sprzedażą paliw  m.in. poprzez mikrostacje paliw, które instaluje u swoich klientów (klienci to małe i średnie przedsiębiorstwa głównie z branży transportowej i budowlanej). Mikrostacje paliw są to zbiorniki, z których klienci spółki tankują paliwo oszczędzając przy tym (wg szacunków spółki) 10 - 30 %. Oszczędności polegają na tym, że system ten eliminuje kradzież paliwa przez kierowców. Dzięki mikrostacji firma-klient może w pełni kontrolować zużycie paliwa przez każdego kierowcę i ponadto nie martwi się o poziom paliwa w mikrostacji i jego dostawę. Takich mikrostacji spółka ma już ponad 150 i planuje zwiększyć ich liczbę o 100 do końca 2011 roku. W planach spółki jest również ekspansja działalności za granicę - mówi się o Litwie i Słowacji. Oprócz sprzedaży zwykłych paliw, spółka produkuje i handluje również biopaliwami. Warto dodać, że Ekopol jest jedyną w Europie spółką, która prowadzi mikrostacje paliw. Więcej informacji o mirostacjach paliw można znaleźć pod tym linkiem. Poniżej wkleiłem przykład takiej mikrostacji.

Ekopol Górnośląski mikrostacja paliw
Mikrostacja paliw źródło: www.eg.com.pl

Drugą formą działalności, którą prowadzi Ekopol jest produkcja i sprzedaż produktów hutniczych. Jest to mniej spektakularna działalność i spółka osiąga z niej dużo niższe przychody. Nie da się jednak nie zauważyć, że działalność hutnicza jest dużo bardziej rentowna i do tej pory większość zysków pochodziła właśnie z działalności hutniczej.

Działalność spółki jest jej bardzo dużym atutem. Nie dość, że działalność ta jest unikatowa, to jeszcze spółka ciągle dywersyfikuje źródła przychodów i otrzymuje dotacje z Unii Europejskiej. Prezes zarządu i główny akcjonariusz spółki Andrzej Piecuch bardzo lubi chwalić się sukcesem spółki w mediach. Polecam wywiad na temat działalności spółki i jej planów z prezesem w telewizji Tvn Cnbc Biznes.

Przejdźmy teraz do finansów. Ostatni raport finansowy za II kwartał 2010 roku ukazał się 28. lipca 2010 r. i można go znaleźć tutaj. Poniżej wklejam historyczne dane finansowe kwartalne i roczne.

Ekopol raporty kwartalne
Ekopol raporty roczne
źródło: www.money.pl

Już na pierwszy rzut oka widać spektakularny rozwój spółki w ostatnim czasie. Ekopol rozwija się dynamicznie i bardzo równo. Co najważniejsze spółka regularnie osiąga zyski. Ostatni raport finansowy pokazuje bardzo dobre wyniki:

 • przychody kwartalne wzrosły o 40,3 %
 • przychody roczne wzrosły o 8,9 %
 • zysk roczny wzrósł o 64,5 %
Analiza wskaźnikowa pokazuje wg mnie skrajne niedowartościowanie spółki:

 • C/Wk = 1,23
 • C/Zo = 7,2
 • C/Z = 8,06
 • C/P = 0,16
Fakt regularnego rozwoju spółki i ciągłego wzrostu zysku netto w niczym nie uzasadnia tak niskiej wyceny spółki. Patrząc na obecną wycenę widać, że rynek albo zapomniał o spółce albo spodziewa się nagłego spadku zysku spółki.

Jestem dobrej myśli co do inwestycji w spółkę Ekopol Górnośląski Holding S.A. Akcje te kupiłem z zamiarem inwestycji w długim okresie.

16 komentarzy:

 1. Ciekawe.

  I dlatego lubię tego typu posty, bo długo bym jeszcze nie wiedział o takiej spółeczce.

  OdpowiedzUsuń
 2. dobry wpis, spóła z takim cequka i cezet na niukonekcie to rarytas.

  OdpowiedzUsuń
 3. Spółka niewątpliwie dobra. Problem tylko w tym, że ktoś z zarządu ciągle sprzedaje akcje. Myślę, że to dlatego kurs akcji jest ciągle tak nisko.

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo ciekawa spółka, ciągle idzie do przodu, jest bardzo rozsądnie zarządzana.prezesi wiedzą jak ją prowadzić.to tyle.

  OdpowiedzUsuń
 5. Też tak myślę. Tylko dlaczego spółka jest tak nisko wyceniana? I dlaczego insider wciąż sypie akcjami?

  OdpowiedzUsuń
 6. na właściwą wycenę spółki musimy jeszcze poczekać, sadzę trzeci czwarty kwartał.będzie dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja myślę, że kurs wzrośnie, kiedy insider przestanie sprzedawać. Przydałoby się chociaż +20 % :)

  OdpowiedzUsuń
 8. co do osób mających dostęp do danych niejawny ruchu dużego niema.

  OdpowiedzUsuń
 9. Od 28. lipca insider sprzedał już jakieś 20 k akcji. Faktycznie nie jest to dużo, ale takie transakcje zawsze wywołują emocje wśród inwestorów.

  OdpowiedzUsuń
 10. jak nabyłeś akcje, to się ciesz a nierób z kierowców złodziei.

  OdpowiedzUsuń
 11. Sam Ekopol podaje, że to główna oszczędność dla firm, które stawiają takie mikrostacje. Prezes Ekopolu wspominał nawet o badaniach jednej z firm, która oszczędziła dzięki mikrostacji. Z czego te oszczędności się wzięły jak nie z tego?

  OdpowiedzUsuń
 12. każdy pojazd ma ustaloną normę zużycia.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 14. prezes się zagalopował.

  OdpowiedzUsuń
 15. Strata 1 zł na dzisiaj. Nie zawsze się udaje pomimo samych pozytywów...

  OdpowiedzUsuń
 16. Spokojnie. W długim okresie wciąż liczę na ponadprzeciętne zyski.

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...