sobota, 22 maja 2010

Top 25 okazji na Gpw

W ostatnim czasie na giełdach całego świata widać duży niepokój. Giełdy na całym świecie zanotowały wysokie spadki. W ciągu ostatniego miesiąca indeks warszawskiej giełdy Wig zanotował spadek o 6,56 %.

inwestowanie spadki na giełdach


Jest to znakomity czas na promocyjne zakupy akcji. Przeszukałem warszawską giełdę w poszukiwaniu okazji do tańszych zakupów. Znalazłem 25 spółek, które można już teraz kupić po okazyjnej cenie.

Oto kryteria którymi się kierowałem:


 • w ciągu ostatniego miesiąca kurs spółki spadł bardziej niż Wig,
 • każda spółka jest zdrowa fundamentalnie i notuje zyski,
 • ostatni raport spółki pokazuje dobre wyniki.


Tym sposobem powstał Top 25 okazji na Gpw czyli zestawienie spółek wartych uwagi, których kurs ostatnio mocno spada. Każda spółka to okazja do zakupu w dobrej cenie.


okazje na giełdzie gpw


Wg zestawienia najatrakcyjniej na Gpw wyglądają: Ab Pl, Mostostal Płock, Pge i Pgnig. Analiza wskaźnikowa tych spółek wykazuje bardzo dobrą relację kursu akcji do wyników finansowych.

Myślę, że warto przyjrzeć się każdej z tych spółek i rozważyć kupno tych akcji. Przed podjęciem decyzji o kupnie którejkolwiek ze spółek z tego zestawienia trzeba się jednak poważnie zastanowić. Choć wszystkie te spółki są fundamentalnie zdrowe i zyskowne, to rynek może dyskontować przyszły spadek zysków. Dodatkowo na giełdzie możliwe są kolejne spadki.

Ja spodziewam się jednak spadków, więc wstrzymuję się jeszcze z zakupami akcji. Kupiłem za to certyfikaty strukturyzowane RCSDXA0412. Do mojego portfela inwestycyjnego dołączyły też jednostki kolejnego funduszu inwestycyjnego - UniObligacje Nowa Europa.

12 komentarzy:

 1. ja chętnie zbiorę pge i pgn z tym że na trochę niższych poziomach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja właśnie wczoraj załadowałem się w PGE, cena zakupu poniżej 20zł (a nawet poniżej 19,90), wydaje mi się całkiem atrakcyjna, choć bliżej spółki nie badałem.

  Gratuluję interesującego bloga. Jestem tu dzisiaj po raz pierwszy.

  OdpowiedzUsuń
 3. A, jeszcze jedno - w ramach uwag do tabelki.

  PGE owszem planuje dywidendę. 74 grosze na akcję.

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Adam W.

  Wg mnie to dobre spółki na trudne czasy. Ja też czekam na niższą cenę i planuję co rok zbierać dywidendę.

  @ www.ePortfel.com

  Pge wg mnie to bardzo dobra spółka. Spółka jest zdrowa fundamentalnie, notuje wysokie zyski operacyjne, silnie inwestuje i regularnie wypłaca dywidendę. Czego więcej chcieć? Ja również planuję zakup pakietu akcji tej spółki.

  Cieszę się, że mój blog Ci się podoba. Może wymienimy się linkiem?

  OdpowiedzUsuń
 5. @ www.ePortfel.com

  Co do dywidendy Pge, to ja słyszałem o wstępnych planach wypłaty 0,76 zł dywidendy na akcję. Spółka ostatnio informowała o dywidendzie jeszcze w marcu i do dziś niczego konkretnego nie uchwaliła. Celowo nie wpisałem informacji o tej dywidendzie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za propozycję linków, jednak na razie nie umieszczam linków, bo moja strona już jest zbyt pstrokata, a jest dużo blogów które chciałbym dodać i zrobiłby się bałagan. Ale w przyszłości możliwe że dodam linka do Twojego bloga. Czytujesz ePortfel.com?

  PGE ma dwa problemy:
  1. Ogromna kapitałochłonność przyszłych inwestycji. Zapowiadają się ogromne wydatki inwestycyjne przez wiele lat, będą więc zjadać zyski na rzeczy większych zysków przyszłych ale to zawsze jest ryzyko.
  2. Potężna siła związków zawodowych, są tutaj jeszcze gorsi nawet niż górnicy. Związki skutecznie działają na szkodę firmy i mogą pozbawiać akcjonariuszy należnych im pieniędzy.

  To są dwa główne problemy, inni wskazują że problemem numer jeden jest podaż akcji pracowniczych i skarbu państwa, ale ja uważam to za bzdury. W rozsądnym terminie nie liczy się podaż akcji tylko wartość firmy.

  Czekanie z kupnem akcji które są atrakcyjnie wycenione na jeszcze niższe ceny uważam za typowy błąd. Jest to próba łapania dołka. Zazwyczaj się nie udaje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wcześniej nie znałem Twojej strony, ale teraz solidnie ją przejrzałem i masz we mnie stałego czytelnika :)

  Z kupnem akcji Pge postanowiłem się wstrzymać, ponieważ mam zbyt mały portfel inwestycyjny. Kupiłem ostatnio akcje spółki Euromark i ostatnio certyfikaty inwestycyjne RCSDXA0412. Kolejne walory zamierzam dodawać cyklicznie w odstępach co najmniej kilku dni. Tym sposobem uda mi się w końcu złapać w końcu dołek.

  Bardzo fajnie, że piszesz tu swoje rady. Na pewno mi się przydadzą, bo dają mi sporo do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze trochę humoru. Zawsze kiedy wydaje mi się, że Pge na giełdzie jest już tania, przypomina mi się nazwisko prezesa (Tomasz Zadroga) i odwołuję zlecenie :))

  OdpowiedzUsuń
 9. No, interpretacja semantyki nazwiska prezesa to już hard core spekulacyjny.

  Może dlatego właśnie zagraniczne fundusze brały na debiucie po 26zł bo nie potrafiły przetłumaczyć nazwiska prezesa ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. PGE cały czas jest w trendzie spadkowym, a takich akcji się po prostu nie kupuje. Nie kupuje się - jak ktoś zauważył - "na wyprzedzenie". Spokojnie czekasz przełamanie trendu, szukasz wtedy sygnałów i wchodzisz na rosnący rynek i jesteś w trendzie.

  OdpowiedzUsuń
 11. @ dhariush

  Staram się nie kierować analizą techniczną. Wierzę w analizę fundamentalną. Dziś kupiłem właśnie akcje Pge i jestem przekonany, że to dobra inwestycja.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo mi sie tu podoba ciekawe informacje !

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...