poniedziałek, 14 października 2013

Debiut PKP Cargo – warto?

31. października na warszawskiej giełdzie zadebiutuje PKP Cargo. Jeszcze do 21. października trwają zapisy na akcje. Myślę, że warto przyjrzeć się zarówno spółce, jak i tej ofercie.
PKP Cargo logo
Zapisy na akcje i przydział

Inwestorzy Indywidualni mogą kupić maksymalnie 500 akcji. Cena za akcję wynosi 74 zł. Przydział akcji zostanie dokonany w dniu 28 października 2013 r. Celem akcji nie jest dokapitalizowanie spółki tylko spłata zadłużenia PKP. Z emisji spółka PKP Cargo nie otrzyma ani grosza.

O spółce

PKP Cargo powstał w 2001 r. po „poszatkowaniu” PKP. W tym procesie powstało multum mniejszych spółek w tym właśnie ta. Krótko mówiąc PKP Cargo zajmuje się przewozami towarowymi. Przewozi głównie węgiel i materiały budowlane.

Dane finansowe

Poniżej główne najważniejsze dane finansowe PKP Cargo:

PKP Cargo główne dane finansowe

Jak widać spółka jest zdrowa i zyskowna. Z danych widać też, że w 2011 spółka zyskała na Euro 2012. Przychody w 2011 r. wzrosły i pojawił się wysoki zysk netto. Tyle jeśli chodzi o najważniejsze dane publikowane Polakom.

Cash flow operacyjny jest zdrowy, ale różnica między nim a zyskiem netto jest znacząca. Wynika to z tego, że PKP Cargo inwestuje (głównie w tabor). Średni wiek lokomotyw w PKP Cargo wynosił na koniec 2011 roku 33,8 lat, średni wiek wagonów handlowych użytkowanych przez PKP Cargo wynosił 26,6 lat. To oznacza, że inwestycje w tabor będą zapewne znaczącym kosztem w kolejnych latach.

Wycena

Przy cenie 74 zł za akcję wartość PKP Cargo wyniesie 3,2 mld zł. Każdy z inwestorów musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy cena jest atrakcyjna. Analitycy rynkowi wyceniali spółkę na 3-4,1 mld zł. Biorąc pod uwagę ich wycenę oferta jest atrakcyjna. Ale czy można wierzyć analitykom? Najlepiej zdecydować samemu. Poniżej garść wskaźników, które mogą pomóc w samodzielnej wycenie.

PKP Cargo wskaźniki ROA ROE EBITDA

Na warszawskiej giełdzie nie ma spółki, z którą możnaby porównać wycenę PKP Cargo. To dodatkowo utrudnia oszacowanie atrakcyjności ceny akcji dla inwestora.

Czynniki ryzyka

 • Pracownicy otrzymają pakiet akcji. Może on mieć negatywny wpływ na cenę akcji z uwagi na wzmożoną podaż w momencie możliwej masowej sprzedaży.
 • PKP Cargo jest bardzo silnie zależna od koniunktury (nie tylko krajowej ale i zagranicznej). W przypadku pogorszenia koniunktury spółka popadała już w niemałe kłopoty.
 • Silne związki zawodowe.
 • Stan infrastruktury kolejowej w Polsce jest bardzo słaby.

Z drugiej strony...


 • Spółka osiąga zyski mimo powyższych czynników ryzyka.
 • Możliwe inwestycje w infrastrukturę kolejową (mówi się o inwestycjach rzędu 5 mld zł przez PKP PLK)
 • Dalsza restrukturyzacja będzie poprawiać efektywność spółki.
 • Możliwość ekspansji zagranicznej.

Dlaczego nie wezmę udziału w IPO PKP Cargo?

 • Z zasady unikam udziału w IPO. Jest to dla mnie ryzyko, ponieważ nie wiem, w jaki sposób rynek wyceni akcje spółki. W przypadku każdego IPO scenariusz wyceny może być inny. Za każdym razem może okazać się, że zabraknie popytu i cena akcji spadnie.
 • Preferuję inwestycje w spółki, które mogą pochwalić się już pewną historią notowań giełdowych. Zadowalam się stopniowym wzrostem cen akcji. Jednorazowe zyski z debiutów nie są dla mnie.
 • Długoterminowym inwestorem również nie zostanę. Grupa PKP nie cieszy się moim zaufaniem. Co prawda PKP Cargo jest jedyną zyskowną spółką, co może świadczyć, że jest dobrze zarządzana, ale mimo wszystko pozwolę się wykazać innym inwestorom.


A jaka jest Twoja opinia? Weźmiesz udział w IPO? Na jaki horyzont chcesz zainwestować. Będę wdzięczny, jeśli pod wpisem wywiąże się ciekawa dyskusja, więc zachęcam do wpisania własnych uwag.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

52 komentarze:

 1. Warto, bo unia będzie nam dokładać do inwestycji w kolej. Może wreszcie tiry wjadą na tory? Wtedy pkp zarobi

  OdpowiedzUsuń
 2. To bardzo dobrze, że taka spółka jak PKP Cargo idzie na giełdę. Po pierwsze to dobre dla spółki. Być może dzięki transparentności, jaką daje giełda, spółka utrzyma zyskowność i będzie się rozwijać. Po drugie to dobre dla giełdy, ponieważ PKP Cargo na pewno zwiększy atrakcyjność całego parkietu. To trzecie to dobre dla gospodarki, bo mniej Skarbu Państwa w spółce to lepiej. Mam nadzieję, że wkrótce PKP Cargo zostanie sprywatyzowane w całości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również jestem zwolennikiem prywatyzacji. Uważam, że tylko prywatna własność gwarantuje dobrobyt. Mam nadzieję, że wkrótce kolejne spółki doczekają się debiutu, a Skarb Państwa sprzeda pakiety w tych, które już zadebiutowały. Na giełdzie powinno być całe PKP, ale też np. Poczta Polska i kopalnie.

   Usuń
 3. 4,1 mld zł? Ciekawe na jakiej podstawie im taka wycena wyszła...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobaczymy po debiucie, ile są warte te wyceny. Podejrzewam, że zupełnie się nie sprawdzą.

   Usuń
  2. Pewnie poleci 15% na debiucie w dół i tak będzie dryfować

   Usuń
  3. W tym momencie kapitalizacja PKP Cargo to 3.52 mld. Analitycy się nie pomylili.

   Usuń
 4. Zapewne to IPO będzie wyglądało jak inne w przypadku spółek SP. Debiut na plusie (5-10%, może lepiej) a później osuwanie kursu może i wzorem JSW. Wbrew pozorom PKPC i JSW są bardzo podobne.
  Zerknij na drugi z debiutów - MLP Group http://www.mlp.pl/. Zapisy są do wtorku (tylko w CDM Pekao), spółka wydaje się interesująca podobnie jak i jej branża. Oczywiście spółka ma swoje ryzyka (m.in pochodzenie, CG).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twoja prognoza się nie sprawdziła. PKP Cargo ładnie urosło.

   Usuń
 5. Kupię 100 akcji. Zadowoli mnie 25% zysku. SL 10%. Długoterminowo pkp c mnie nie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sounds like a good plan :) Stosunek zysku do potencjalnej straty wynosi 2,5, więc cel jest wg mnie dobrze przemyślany. Trzymam kciuki, żeby Ci się udało, choć myślę, że będzie ciężko.

   Usuń
 6. A czy debiut nie jest planowany przypadkiem na 31 października? Pytam, bo mam to wszystko już rozpisane :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, dzięki za czujność. A co planujesz na debiut? Zakupy w IPO czy zakupy po niższej cenie w dniu debiutu? Ja będę tylko biernym obserwatorem.

   Usuń
  2. Interesuje mnie tylko IPO. Przygotuję gotówkę i się jeszcze zastanowię. Na pewno nie 500 akcji, raczej ok. 200.

   Usuń
  3. 200 akcji to i tak spory pakiet, jak na indywidualnego. Mam nadzieję, że opiszesz debiut i transakcje na swoim blogu. Zawsze chętnie czytam Twoje wpisy.

   Usuń
  4. No to zapisałem się i nawet wkleiłem screen na blogu. Teraz wypada poczekać na cenę, przydział i debiut. Ja sprzedam pierwszego dnia.

   Usuń
  5. A jednak Adam był dobrym prorokiem. Teraz nastąpiła zmiana daty debiutu na 30. października.

   Usuń
  6. No to może cenę debiutu jeszcze podać? :)

   Usuń
  7. Zbyszek, gratuluję zysku! Nie żałujesz, że nie zainwestowałeś więcej?

   Usuń
 7. A ja biorę 500 akcji i sprzedam je tylko z zyskiem. Liczę na 30%, ale jeśli sytuacja nie będzie się rozwijać pomyślnie, to zadowolę się nawet 15%. Mam nadzieję, że pojawi się spory popyt ze strony "grubasów". PKP Cargo powinna zainteresować fundusze. Zwłaszcza OFE muszą ostatnio napełniać portfele, więc PKP Cargo będzie ciekawym kąskiem. Ciekawe spółki są już wysoko wyceniane, więc debiut PKP Cargo jak znalazł wpasowuje się w czas napełniania koszyków.

  OdpowiedzUsuń
 8. mnie jakoś grupa pkp nie przekonuje, ale świat się zmienia może i ja niedługo zmienię swoje poglądy

  OdpowiedzUsuń
 9. To ciekawa branża i ciekawa spółka. Trochę mi psują obraz czynniki zewnętrzne, ale i tak myślę, że da zarobić na debiucie, a i w dłuższej perspektywie wygląda ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakie czynniki zewnętrzne masz na myśli?

   Wg mnie to czynniki wewnętrzne są groźniejsze. Konkurenci nie mają przerośniętego zatrudnienia, silnych związków zawodowych i nie podlegają Skarbowi Państwa. Dlatego uważam, że w dłuższej perspektywie PKP Cargo będzie musiał przede wszystkim stawić czoło czynnikom wewnętrznym.

   Najważniejsze czynniki zewnętrzne to wzrost PKB i jakość infrastruktury. Na koniunkturę wpływu nie mają, a ze zniszczonymi torami jakoś sobie radzą.

   Usuń
 10. ktoś wie jakie jest procentowe zadłużenie spółki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobowiązania razem 2 261 764 tys. zł
   Aktywa trwałe razem 5 552 025 tys. zł
   Wychodzi 40,7 %
   (Stan na 2013-06-30)

   Źródło: Prospekt emisyjny str. 68

   Usuń
 11. To ostatni dzwonek na prywatyzację. Za parę lat konkurencja ich zje i nikt już nie będzie chciał ich kupić. Sprzedawajmy póki chcą płacić! .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też jestem za jak najszybszą prywatyzacją. Może teraz pozostała część PKP? Albo Poczta Polska? Telewizję też przydałoby się sprzedać. I kopalnie...

   Usuń
 12. wydaje sie ze spółka da zarobić, cena powinna byc nizsza niz 74zl instytucjonalni cos ugraja, jedyny minus jaki widze to 30 pazdziernik i wystapienie Bena oby nie ograniczal bo moze byc naprawde słabo 31 pazdziernika(mimo ze ograniczenie jest juz w cenach to na pewno jakas mini korekta i 1-2 dniowe wieksze spadki na gieldach beda)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Decydenci przychylili się do Twoich próśb. Cena akcji została zmniejszona do 68 zł, a debiut przesunięty na 30. października.

   Usuń
 13. Zapisałem się na 270 akcji. Moja strategia to sprzedaż w dniu debiutu po około 2/3 dnia w zależności od tego jak bd się sytuacja rozwijała. Jeśli będzie rosnąć to może prze3mam dłużej, ale na 99% sprzedam tego samego dnia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Plan jest bardzo racjonalny. Życzę wysokich zysków! :)

   Usuń
 14. W IPO nie uczestniczę. Będę śledził debiut i może coś kupię. Oby spadło, oby spadło, oby spadło... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorzej jak spadnie i będzie dalej spadać :)

   Usuń
  2. No i nie spadło. Kupiłeś mimo tego, że wzrosło?

   Usuń
 15. Moim zdaniem warto, ale zarobek będzie widoczny dopiero za kilka (kilkanaście?) lat

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego uważasz, że zarobek będzie widoczny dopiero po tak długim czasie? Czy uważasz, że cena akcji PKP Cargo jest aż tak wysoka, że już dalej nie wzrośnie?

   Usuń
 16. Jakoś nie jestem w stanie zaufać i zainwestować w PKP...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dlaczego? Podaj swoje argumenty, bo coś czuję, że możesz zainicjować całkiem ciekawą dyskusję.

   Usuń
 17. mam zbyt złe doświadczenie z PKP, nie wchodzę w to , natomiast wszystkim inwestorom życzę sporych zysków :)

  OdpowiedzUsuń
 18. ludzie czemu tak osobiście podchodzicie do inwestycji, przecież pkp cargo nie ma prawie nic wspólnego z pkp przewożącym ludzi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gospodynie amerykańskie bardzo osobiście podchodzą do inwestycji giełdowych. Kupują aukcje tych firm, których produkty same kupują. Badania wykazały, że ta strategia przynosi ponadprzeciętne wyniki. Może więc warto?

   Usuń
 19. data debiutu zbliża się wielkimi krokami, ciekawe ile zarobimy na tych akcjach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maksymalnie można było zgarnąć ponad 22,7%. Wg mnie to bardzo ładny wynik jak na tak duże IPO. Sprzedałeś, czy jeszcze trzymasz?

   Usuń
 20. Jakubas ma apetyt na akcje PKP Cargo. Przewiduję, że już od debiutu ruszy na zakupy z limitem. Jest na rynku nie od dziś, więc pewnie nie przegrzeje kursu, ale na pewno zapewni stały popyt na akcje z godną premią. Dla planktonu to szansa na zysk "na flaszkę i fajki".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okazało się, że można było zarobić na całkiem dobrą flaszkę i kubańskie cygaro :)

   Usuń
 21. Nie sprzedałem jeszcze ani jednej akcji na debiucie? Myślicie, że jeszcze wzrośnie? Mam apetyt na więcej niż 20kilka%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eeee kiszonka będzie. Już lepiej sprzedać i na lokatę włożyć.

   Usuń
  2. Było już po 88, ale dla mnie to i tak za mało. Mam nadzieję, że wrócą wzrosty i PKP Cargo też podskoczy. Generalnie ciśnienia nie mam, więc mogę jeszcze poczekać z zamknięciem pozycji. Ma ktoś jakieś przewidywania co do kursu?

   Usuń
 22. jak widać debiut udany niewidzialna ręka rynku zadziałała , a co do kondycji polskiej kolei to chyba każdy ma własne zdanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PKP Cargo ma niewiele wspólnego z jakością torów. Oni mają tylko jak najtaniej coś po nich wozić. Jakość niewiele ich obchodzi, bo pociągi towarowe i tak nie jeżdżą szybko.

   Usuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...