wtorek, 3 stycznia 2012

Podsumowanie grudnia 2011

Grudzień 2011 za nami. Nie mogę uwierzyć, że tak szybko minął. Czas więc na podsumowanie inwestycji.

jak inwestować


Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 13 410,70 zł


Wartość razem: 17 220,65 zł

Akcje: 1 237,25 zł
Polimex-Mostostal 500 akcji 840 zł
Ropczyce 35 akcji 397,25 zł

Akcje New Connect: 476,45 zł
Eurotax 65 akcji 296,45 zł
Plasma System 20 akcji 180 zł

Fundusze inwestycyjne: 7 559,28 zł
UniDolar Obligacje 717,38 zł
Pko Skarbowy 322,91 zł
UniKorona Pieniężny 320,40 zł
UniObligacje Nowa Europa 314,17 zł
Idea Obligacje 1 078,20 zł
ING Obligacji Rynków Wschodzących 268,24 zł
Amplico Subfundusz Obligacji 4 537,98zł

Waluty: 1 228,73 zł
275,50 € - lokata jednodniowa w Alior Banku

Gotówka: 6 718,94 zł
na rachunku maklerskim w Alior Banku

Kolejne 500 zł oszczędności powędrowało do portfela inwestycyjnego. Dzięki temu moja przygoda w drodze do pół miliona może dalej się toczyć.

Zobaczcie, jak inwestycje toczyły się w grudniu. Już teraz zdradzę, że jedna inwestycja wyjątkowo dobrze mi się udała ale o tym dalej.Akcje GPW

Grudzień to miał być miesiąc Rajdu Św. Mikołaja. Żadnego rajdu jednak nie było. Indeks szerokiego rynku WIG stracił 4,83 %. Widocznie inwestorzy byli niegrzeczni w tym roku.

Ja jednak jestem bardzo zadowolony z inwestycji w akcje w grudniu. Zdecydowałem się na inwestycję w Polimex-Mostostal, bo pomyślałem, że Polimex-Mostostal to będzie lider wzrostów. To był dobry wybór! Na tej inwestycji zarabiam jak na razie 26,3 % i wygląda na to, że Polimex - Mostostal jeszcze urośnie.

Innych inwestycji nie było i raczej nie będzie. Koniunktura w gospodarce jest słaba, a oczekiwania jeszcze gorsze. W takich warunkach będę trzymał się poza giełdą... choć z drugiej strony na giełdzie jest dość tanio... No nie wiem, zobaczymy.

A może macie jakieś rady?


 •  Iść za ciosem i inwestować w kolejne spółki?
 • Dokupić Polimex-Mostostal
 • ...czy nie kupować akcji?


Pomóżcie! Czekam na komentarze...


inwestycje ynwestora


Akcje New ConnectKoniunktura słaba, więc tu bez zmian. Symboliczny udział i nic ciekawego. Czekam na podsumowanie wyników moich spółek i powoli ostrzę sobie zęby na kolejną dywidendę z Eurotax. Będzie w tym roku?


Fundusze inwestycyjne


Dostałem list z Union Investments. Poinformowali mnie, że fundusz UniDolar Obligacje już w pełni będzie dolarowy. Od jakiegoś czasu jednostki można dokupować tylko w dolarach, a teraz wartość jednostki wyliczana jest już tylko w zielonej walucie. Przewalutowanie nastąpiło po kursie z początku roku. Na ten moment nie zamierzam wychodzić z tej (bardzo udanej) inwestycji, więc dla mnie to neutralna informacja.

Pozostałe fundusze powoli i do przodu... nno może poza ING Obligacji Rynków Wschodzących, którego chyba tylko przez pomyłkę nie sprzedałem. A może poczekać jeszcze z umorzeniem jednostek tego funduszu? Znów czekam na Wasze rady.

portfel inwestycyjny


Waluty


Lokata w Alior Banku kończy się za 2 miesiące. Powoli rozglądam się nad inwestycją z wyższą stopą zwrotu. Jeśli jednak waluta € zbliży się wyraźnie do 5 zł w marcu, po rozważę przewalutowanie na złotówki lub inną walutę (może korona norweska?).


Gotówka

Gotówka to znów prawie 40 % wartości portfela. Niestety nie udało się dokupić niczego "po taniości" na koniec roku, więc całkiem spora kwota "kisi się" na rachunku maklerskim/koncie oszczędnościowym w Alior Banku.Mój komentarz

Grudzień był znakomity! Na inwestycjach zarobiłem 205,55 zł czyli ponad 1 % całego portfela! Jestem bardzo zadowolony i oby tak dalej.

Niestety nie udało mi się osiągnąć celu na 2011 r. Chciałem mieć okrągłe 20 000 zł, ale udało się tylko (a może aż?) 17 220,65 zł. Wynik i tak jest dobry, ale niedosyt pozostaje.

Z okazji nowego roku wszystkim czytelnikom życzę osiągnięcia celów... nie tylko finansowych.

18 komentarzy:

 1. Gratuluje osiągnięcia dobrego wyniku a przede wszystkim dobrego ruchu na mostostalu. Powodzenia w 2012.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kupuj spółki na GPW. Spójrz, jak nisko jest wskaźnik C/Z dla WIG-u:
  http://stooq.pl/q/?s=wig_pe
  poniżej 12, to jest już naprawdę tanio. O konkretne spółki się nie raczej nie pytaj, bo nie ma dobrej spółki dla każdego. U siebie umieściłem listę kilku, ale Ty musisz wybrać, według własnych preferencji konkretne spółki

  OdpowiedzUsuń
 3. A może złoto, srebro ? W PLN jest raczej dorgo ale myśle ze mniej ryzykowne. Bo jeśli złoto spadnie dolar się umocni, ale myśle żę będzie odwrotnie. Co do walut to posiadam konto oszczędnosciowe w alior banku. Akurat w $ jeśli będe chciał je przewalutować to wysarczy zrobić zwykły przelew np na inne moje konto w alior banku. Aktualny kurs to: sk. 3.2990 sp. 3.5410.
  Więć robiąć przelew 1000$(wiedząc że kurs się nie zmieni przez dzien) dostane 3299zł? a odwrotnie robąc przelew 3541zł otrzymam 1000$?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sorry za wpis powyżej(usuń proszę) Napisałem Ci cały elaborat, ale się nie zapisał, a po próbie wklejenia okazało się, że już zdążyłem skopiować coś innego. ;)
  W skrócie największym co chciałbym Ci przekazać jako starszy kolega;)
  1. Serdecznie gratuluję samozaparcia i sukcesów w inwestowaniu,
  2. Moim zdaniem portfel jest jeszcze zbyt skromny na tak dużą dywersyfikację,
  3. Moim zdaniem jesteś zbyt młody aby grać tak zachowawczo (mniejsza dywersyfikacja, więcej GPW)
  4. 6700 to dużo kasy , nie powinno leżeć nieoprocentowane nawet kilku dni (konto oszczędnościowe <->rachunek maklerski).
  Taka moja opinia.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. @ Szkoła Akcji

  Zachowawczo podchodzę do wskaźnika C/Z. Dotyczy on danych historycznych, a giełda patrzy w przód.

  Która branża wg Ciebie da zarobić?

  OdpowiedzUsuń
 7. @ Anonimowy

  Złoto i srebro są obecnie bardzo drogie. Nie chcę ich kupować, bo gdy pęknie bańka, to mogę dużo stracić. Wg mnie ryzyko jest nieadekwatne do potencjalnych zysków.

  Wyliczenia brzmią sensownie. A prowizje jakieś są?

  OdpowiedzUsuń
 8. @ Anonimowy

  1. Dziękuję.
  2. Też tak myślę, ale wolę za bardzo zdywersyfikować niż wystawić moje inwestycje na zbyt wysokie ryzyko.
  3. Znów się zgadzam, ale wg mnie giełda krótkoterminowo jeszcze spadnie. Nie jest sztuką nakupować wór drogich akcji i patrzeć jak spadają.
  4. Znów zgoda, ale pamiętaj, że to całość moich oszczędności. Nie chcę wszystkiego inwestować, bo chcę też mieć coś na niespodziewane wydatki. Jeszcze kilka miesięcy temu moje życie wisiało na włosku. Na tę chwilę optymalny poziom gotówki, który chcę mieć w portfelu to ok. 3500 - 4000 zł. Resztę mogę inwestować.

  Dziękuję za opinię i również pozdrawiam.

  A Ty sam inwestujesz? Podziel się swoimi doświadczeniami.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jesli chodzi o srebro i zloto to ja zainwestowalem ale w metal fizyczny. Jesli chodzi o te przelewy to ja pytam czy wgl tak sie da, i nie wiem czy sa prowizje od takich transakcji. Ale jak najkorzystniej przewalutowac taka gotowke? Zamowic w banku potem czekac 2 dni i znowu szukac kantoru ktory bedzie chcial to kupic? Jak wymienisz swoje euro w marcu? I ile juz zarobiles na reklamach na stronie ? Masz juz polowe czyli 35euro?

  OdpowiedzUsuń
 10. Która branża? Myślę, że energetyka, handel detaliczny, pewnie nowoczesne technologie. Nie chcę tutaj strzelać branżami, bo to nie o to chodzi - musisz kupić dobrą firmę, a nie dobrą branżę. Dobra firma w złej branży też odniesie sukces. Osobiście inwestuje też w budownictwo, bo przez złe prognozy na przyszłość, budownictwo jest niesprawiedliwie wyceniane(spójrz np. na PBG). Oczywiście nie mam tutaj na myśli perspektywy kilku miesięcy!

  OdpowiedzUsuń
 11. - Z tym kontem oszczędnościowym myślałem raczej o opcji pozwalającej na ruch w ciągu minuty konto->makler; konto oszczędnościowe(oprocentowane ok. 4%)<->konto ROR; - nie sugerowałem inwestowania wszystkiego, tylko trzymanie kasy na oprocentowanym koncie.
  - Zgadzam się z Tobą, że nie sztuka kupić worek drogich akcji ;)Jednak w przypadku GPW słowa "drogi" "tani" nabierają zupełnie nowych znaczeń, a krótkoterminowe spadki przy Twojej strategii nie powinny mieć znaczenia.

  "A Ty sam inwestujesz? Podziel się swoimi doświadczeniami."

  -tak a właściwie mogę powiedzieć, że inwestowałem...z przyczyn losowych musiałem wycofać gotówkę z parkietu.
  Aktualnie postanowiłem odkładać kasę w niewielkiej ilości właśnie na GPW, podobnie jak Ty, każdego miesiąca coś dokupić :)tyle, że ja mam o ok. 10 lat czasu mniej niż Ty;) Moje wynagrodzenie jest podobne do Twojego. Mój portfel jest znacznie skromniejszy i wynosi na dziś 700,00 PLN ;) Moja obecna strategia jest krótkoterminowa i zakłada zamykanie pozycji przy osiągnięciu zysku na zadowalającym poziomie. Spółki oceniam po przedstawianych wynikach. W zakupach nie zawsze kieruję się tym co w tych wynikach wyczytam (ostatnio np. kierowałem się głównie pazernością i chęcią szybkiego powiększenia portfela;)
  pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 12. @ Anonimowy

  Nie mam gdzie trzymać metalu w formie fizycznej. Taki jest problem. Poza tym cena fizycznego złota też jest wysoka.

  Jeśli chodzi o przewalutowanie, to spróbuj może w kantorze internetowym (np. walutomat.pl).

  Na reklamach zarobiłem już ok. 70€.

  OdpowiedzUsuń
 13. @ Szkoła Akcji

  Nie zgadzam się! To właśnie branża jest kluczowa. Dopiero później wybieram konkretną spółkę.

  PBG raczej nie wchodzi w grę. Spółka jest potężnie zadłużona i wg mnie sprawiedliwie wyceniana. Wolałbym już zainwestować w jakąś prężnie rozwijającą się spółkę, która przyniesie solidny zysk. Może Integer.pl?

  Energetyka może być w cenie. Innych pomysłów nie mam.

  OdpowiedzUsuń
 14. @ Anonimowy

  Moje środki właśnie są na takim koncie (Alior Bank). Oprocentowanie realne wynosi ok. 2,2 %.

  Hmmm ciekawa historia. Skoro inwestujesz agresywniej, to pewnie będziesz miał wyższe stopy zwrotu ode mnie. Życzę wyższego kapitału niż mój.

  Ps. Rzuć okiem na Zelmer. Wg mnie krótkoterminowo może jeszcze wzrosnąć.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja się osobiście na razie trzymam z dala od GPW. Przede wszystkim problemy w UE nie zniknęły i w tym roku trzeba będzie się z nimi zmierzyć. To oznacza, że prawdopodobnie jeszcze nie znaleźliśmy dołka, który może być grubo poniżej 2 000 punktów w przypadku WIGu 20.

  Wyjście Grecji ze strefy euro na pewno mocno się odbije na tej walucie, więc chyba warto dalej trzymać się dolara. Pewnie warto też mieć na oku obligacje krajów naszego regionu. Fundusze UniDolar Obligacje i UniObligacje: Nowa Europa wydają się być dobrym posunięciem.

  Co do kruszców, to Investor Gold Otwarty inwestuje pośrednio w złoto, srebro i platynę. Na pewno nie przyniesie takich zysków jak złoto fizyczne, ale rozwiązuje wiele problemów związanych z fizycznymi kruszcami (kupno, sprzedaż, przechowywanie). Jeśli obstawia się wzrost złota w 2012 roku, to można zainwestować w ten fundusz.

  OdpowiedzUsuń
 16. @ Anonimowy

  Tylko że fundusz UniObligacje: Nowa Europa jest rozliczany w walucie €. Jeśli Grecja wyjdzie ze strefy €, to najprawdopodobniej krótkoterminowo ten fundusz "oberwie".

  Już bardziej wierzę we wzrosty giełd niż złota. Na giełdach jest tanio, a złoto jest drogie.

  Skoro nie wierzysz we wzrosty na giełdach, to graj na krótko.

  OdpowiedzUsuń
 17. Z tym PBG to nie jest tak, że to jest typowy dług - ale nie będę się rozpisywał - to po prostu nie firma dla Ciebie. Interger.pl? Nie przyglądałem się szczerze mówiąc. Energetyka ogólnie jest według mnie nisko wyceniana obecnie.

  OdpowiedzUsuń
 18. @ Szkoła Akcji

  PBG to firma budowlana. Zadłuża się, by móc realizować kontakty. Problem w tym, że rentowność kontraktów spadła i zadłużenie zaczęło być problemem. Masz rację. To nie firma dla mnie.

  Integer.pl to następca Poczty Polskiej. Przypominam, że już za rok rynek przesyłek pocztowych będzie w Polsce w pełni wolny! Integer.pl ma więc bardzo ciekawe perspektywy.

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...