niedziela, 20 listopada 2011

3 spółki na Rajd Świętego Mikołaja 2011

Jak doskonale wiecie, Rajd Świętego Mikołaja to często spotykany wzrost kuru akcji w grudniu. Jest to łatwy sposób na zarobek dla drobnego inwestora ( takiego jak np. ja).

Rajd Świętego Mikołaja 2011

Zobaczmy, na których akcjach będzie można zarobić w tym roku.


Wybór nie mógł być inny:

1. Rafako

Rafako to producent kotłów dla energetyki. Rafako działa na rynku od 1949 roku i na dzień dzisiejszy zatrudnia ok. 2 000 osób. Firma jest zyskowna i ma stabilne finanse.

Rafako logo

2. Polimex-Mostostal

Polimex-Mostostal to konsorcjum spółek budowlano - montażowych. Prowadzi również działalność deweloperską. Na rynku działa z powodzeniem od 1945 roku. Polimex-Mostostal to duża, zyskowna i stabilna firma. Do niedawna Polimex-Mostostal był notowany w indeksie Wig 20.

Polimex-Mostostal logo

3. Mostostal Warszawa

Mostostal do kolejna firma budowlana. Buduje drogi, mosty, hale, instalacje energetyczne, oczyszczalnie ścieków i wiele innych obiektów. Mostostal Warszawa rozpoczął swoją działalność w 1945 roku i jak sama nazwa wskazuje specjalizował się głównie w odbudowie mostów. Dziś oferuje szeroki wachlarz usług budowlanych. Choć ostatnio Mostostal Warszawa generuje straty, to może poszczycić się długą historią zysków.

Mostostal Warszawa logo

Dlaczego akurat te spółki giełdowe?

Oto wytłumaczenie:Konsorcjum złożone ze spółek Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa wygrało właśnie mega kontrakt dla spółki PGE. Wartość tego kontraktu to 11,5 mld zł. Tak dużego kontaktu w całej branży budowlanej jeszcze nie było!

Przyszłe zyski wszystkich tych spółek powinny znacznie wzrosnąć. W związku z tym, że giełda odzwierciedla przyszłość, notowania akcji mogą jeszcze znacznie wzrosnąć.

Ile mogą zarobić?

Setki milionów złotych. 


Kontrakt, o którym piszę, to niewątpliwie największe wydarzenie w polskiej gospodarce w tym roku. Jest to wprost niewyobrażalnie duże przedsięwzięcie, na którym każda ze spółek może zbić kokosy. Żadna inna spółka giełdowa nie ma obecnie przed sobą takich perspektyw.


Ciekawostka

Tak oto wypadł Rajd Świętego Mikołaja 2010. Odpowiedź na pytania, czy faktycznie był to Rajd Świętego Mikołaja i jaka była skuteczność moich analiz pozostawiam czytelnikom.

Wig +2,91%

Typowane spółki:

EMC Instytut Medyczny +3.96%
Ambra +4.85%
Oponeo.pl +0.65%


A wg Ciebie która spółka giełdowa wygra Rajd Świętego Mikołaja 2011?

29 komentarzy:

 1. Wg mnie na uwagę zasługuje IDM S.A. - Spółka bardzo niedowartościowana, jak również zwróciłbym uwagę na EFH z tych samych powodów.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. @ Hofin.pl

  IDM SA to papierek lakmusowy koniunktury giełdowej. Rośnie 2 razy szybciej, gdy trwa hossa, ale w bessie spada jak kamień. Ostatnio giełdy nie mają dobrej passy, więc i notowania IDM SA dołują. Ta spółka będzie liderem wzrostów tylko, gdy koniunktura na giełdach diametralnie się poprawi. W przeciwnym wypadku nie liczyłbym na jakiekolwiek znaczące wzrosty.

  EFH. Czy ta spółka jest niedowartościowana? Ciężko stwierdzić. Zauważyłem tylko, że od kilku ładnych kwartałów pod względem C/Wk i C/Z EFH należy do najtańszych na całej giełdzie. Może taka specyfika spółki? Wg mnie jest miejsce na wzrosty.

  OdpowiedzUsuń
 3. A nie myślałeś o KGHMie po tych spadkach w piątek? To była nagłą reakcja na zapowiedź czegoś co nie wiadomo kiedy nastąpi, teraz pewnie nieco o tym przycichnie i spółka odrobi swoje.

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Sebastian Cezary

  Uważam, że to całe zamieszanie z expose premiera i nagłymi spadkami cen akcji KGHM to szansa na co najwyżej kilka procent zysków przy dość wysokim ryzyku. Jak dla mnie odpada.

  OdpowiedzUsuń
 5. @ Sebastian Cezary

  Właśnie spojrzałem. KGHM spada o kolejne 20%.

  OdpowiedzUsuń
 6. to kiedy wyruszasz na zakupy? :)

  OdpowiedzUsuń
 7. @ kubarzeznik

  Na razie ryzyko jest całkiem spore. W listopadzie już raczej niczego nie kupię. Na początku grudnia pewnie kupię coś "pod Rajd Świętego Mikołaja". A co proponujesz?

  OdpowiedzUsuń
 8. A co myślisz na temat City Interactive? 2012 będzie z pewnością dla spółki rekordowy. Są w stanie podwoić wynik z 2010 a to by oznaczało 50 mln zł zysku. Dwie gry z wyższej półki i to w pierwszym półroczu, do tego jeszcze mniejsze tytuły.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja czekam aż wreszcie UE uczciwie ogłosi bankructwa kilku krajów co pewnie bedzie mialo duże przełożenie na giełdy. Planowałem kupić KGHM ale teraz gdy ma być okradane przez panstwo już nie jest tak atrakcyjne w dłuzszym okresie czasu. Zmieniłem target i zasadzam sie na Bogdanke. Czekam na spadki, nie spieszy mi sie:)

  OdpowiedzUsuń
 10. nie spodziewałbym się tego w tym roku. Powiem więcej: na ile to możliwe, na tyle będą odkładać wszystkie bankructwa w czasie, jak tylko się da.

  OdpowiedzUsuń
 11. jasna sprawa! narazie zajmuja sie wszelkimi mozliwosciami dodrukowania euro.. dlatego napisalem, ze cierpliwie czekam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Opodatkowanie kopalin, np miedzi i srebra, czy zatem nie należy się spodziewać podobnego kroku w sprawie węgla@Bogdanka? To miałoby sens, państwo prywatyzuje spółki, prywatni lepiej nimi zarządzają, a do państwa i tak trafia zysk w formie kolejnych podatków...

  KGHM to faktycznie w tej chwili ryzyko, ale dziś mamy spadki wszędzie, a KGHM powinien jeszcze nie raz odbić przed realnym wprowadzeniem podatku :) Dziś 130, tydzień temu 170 :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dziwna sprawa z kghm, bo przeciez państwo otrzymuje sporą część dywidendy tej spółki. Czyżby przwidywano obniżenie cen miedzi i malejący zysk, przez to zabezpieczanie dochodów państwa podatkiem od miedzi i srebra? dojenie z kazdej strony:)
  Jesli opodatkować kopalnie węgla to może i wydobycie gazu łupkowego?:D

  OdpowiedzUsuń
 14. Moim zdaniem ten podatek jest genialny (z punktu widzenia Skarbu Państwa), zapewniają sobie przychód wyższy niż z dywidendy a z drugiej mają otwartą drogę do prywatyzacji KGHM z czego mogliby dostać ok 10 mld! Gaz z łupków też opodatkują.

  OdpowiedzUsuń
 15. O gazie z łupków bym raczej nie myślał, po filmie gasland można przypuszczać, że UE się na to nie zgodzi, a nawet jeśli oni tak to u nas to nie ruszy, przynajmniej taką mam nadzieję. KGHM planuje w następnym roku odkupić swoich akcji za 3mld złotych, więc rząd gra pod taką dziwną prywatyzację KGHM'u tańsze akcje łatwiej to zrobić, mniej strajków itp. Podatkiem zapewnią sobie utrzymanie wpływów, a spółka jak się uwolni od państwa może jeszcze lepiej prosperować = same plusy. O łupkach nieco napisałem, link pod nickiem.

  OdpowiedzUsuń
 16. kupujcie eski, a nie akcje/huberton

  OdpowiedzUsuń
 17. @ P.M.

  City Interactive to faktycznie dobra spółka. Ostatnio osiąga fantastyczne rezultaty i rozwija się wyśmienicie. Jeśli spełnią się marzenia prezesa Tymińskiego, to cena 40 zł za akcję zostanie łatwo osiągnięta. Nawet 50 zł wtedy byłoby uczciwym kursem. Problem tylko w tym, czy gra Combat Wings powtórzy rezultaty Snipera. Jeśli tak się stanie, to City Interactive da zarobić jeszcze kilkadziesiąt procent.

  City Interactive ma szansę stać się spółką globalną. Bardzo chciałbym, aby wreszcie jakaś polska firma była graczem globalnym i absolutnie nie mam nic przeciwko temu, żeby to była właśnie City Interactive.

  Podoba mi się, że prezes ma konkretny plan na spółkę. Znane są już plany na 2012 r. i też na 2013 r. Wiemy, w co City Interactive będzie inwestować (np. w Rumunii), z kim współpracować (znana w branży firma z Niemiec) i jakie gry tworzyć (np. MMO). Plan jest spójny, konkretny i co najważniejsze realny.

  City Interactive jest obecnie optymalnie wyceniana i wg mnie raczej wzrośnie niż spadnie. Wszystko zależy od wyników sprzedaży Snipera 2 i Combat Wings.

  Jako ciekawostka zdradzę, że kiedyś zainwestowałem w City Interactive. Kupiłem po 3,71 zł i sprzedałem ze stratą po 3,37 zł. Było to w 2009 roku i wtedy City Interactie była całkiem inną spółką.

  OdpowiedzUsuń
 18. @ bankructwo krajów Unii Europejskiej

  Nie liczyłbym na bankructwo któregoś z krajów. Europejscy bankruci będą ratowani za wszelką cenę. Bankructwo nastąpi dopiero wtedy, gdy zabraknie kapitału od "dobrych wujków". Szybko to nie nastąpi.

  Wszyscy doskonale wiemy, że nie ma sensu ratować Grecję, Hiszpanię, Włochy czy Belgię. Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby pozwolić im zwyczajnie zbankrutować. Sęk w tym, że żaden europejski polityk nie ma zwyczajnie jaj, żeby taką decyzję podjąć. Dzięki temu będziemy ratować tych bankrutów i o wzroście PKB rzędu 5-7% możemy zapomnieć.

  OdpowiedzUsuń
 19. @ opodatkowanie kopalin

  Dlaczego premier chce opodatkować kopaliny? Jest kilka powodów.

  1. KGHM śpi na pieniądzach. Wysoka dywidenda mogłaby znacznie podreperować budżet, ale nikt jej nie chce. Tylko 31,79% KGHM-u należy do Skarbu Państwa. Reszta dywidendy trafiłaby głównie w zagraniczne ręce. Opodatkowanie kopalin jest sprytnym sposobem na zabranie pieniędzy KGHM-u tak, aby pozostali akcjonariusze ani grosza nie powąchali. To oczywiście fatalne posunięcie, bo zabija się kurę znoszącą złote jaja.

  2. Polska rzekomo posiada ogromne złoża gazu łupkowego. Prywatne firmy mogłyby zarobić na tym bajońskie sumy. Chytra ręka fiskusa na to jednak nie pozwoli. Premier opodatkuje zyski z łupków. Kolejny prosty sposób na redukcję deficytu budżetowego.

  3. Węgla też mamy całkiem sporo. Może i węgiel zostanie opodatkowany? W to akurat wątpię, bo górnicy mogliby się zdenerwować. Podejrzewam, że ich złość przyniosła by więcej szkód w Warszawie niż wszystkich bojówek polskich i niemieckich chuliganów razem wziętych.

  OdpowiedzUsuń
 20. @ kubarzeznik

  Jeszcze a propos Bogdanki. Wg mnie to świetna spółka, ale ostatni raport opublikowała bardzo słaby. Bogdanka do końca roku raczej będzie spadać. Spółka dobra na długi okres.

  OdpowiedzUsuń
 21. Oj wiele się może zdarzyć, jednak co do podatku od kopalin to jest on wielką niewiadomą, prócz wzmianki o miedzi i srebrze nic więcej nie wiadomo. A przecież bardzo ważna będzie jego stawka, surowce które obejmie.

  Czytaliście może o bursztynie? Chińczycy tak zaczęli go skupywać, że z 2k cena skoczyła do ponad 4, i nadal rośnie. Na złoto go przerabiają?

  Gaz łupkowy to powinien być wielki niewypał, ale to raczej ze względu na nasze zdrowie i życie, niż na zysk, w stanach mają z nim ponoć całą masę problemów. O tym nieco po kliknięciu w mój nick.

  Co zaś do rajdu, jak się ogląda giełdy, to to chyba będzie jednak rajd na stratach, każde podratowane państwo znów pokazuje rączkę po pieniądze...

  OdpowiedzUsuń
 22. ciekawy artykuł na temat węgla: http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/jestesmy-zdani-na-rodzimy-drogi-wegiel,1724345
  oni też przewidują podatek od węgla, ale dopiero w 2016 roku, z ciekawostek, ogólny wydźwięk jest taki, ze popyt rośnie, a podaż niezbyt, ceny rosną, hehe po prostu jajca :)
  Jeśli taki link to łamanie zasad bloga można post wyciąć :)

  OdpowiedzUsuń
 23. @ Sebastian Cezary

  Jacek Rostowski powiedział, że podatek od srebra i miedzi wyniesie 2 mld zł rocznie: http://www.pb.pl/2521402,63962,podatek-od-srebra-i-miedzi-da-ok-2-mld-zl

  Roczne zyski KGHM-u to 8-9 mld zł.

  OdpowiedzUsuń
 24. Jedno to czego on by chciał, a inna sprawa ile z tego wyjdzie. Najpierw muszą napisać ustawę, później ją przegłosować, wątpię by taki % im przeszedł.

  OdpowiedzUsuń
 25. @ Sebastian Cezary

  Pażywiom, uwidim :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Cieszę się, że się zgadzamy co do City Interactive. Trzeba pamiętać, że tam kluczowa dla wyników będzie nie Combat Wings tylko Enemy Front no i oczywiście Sniper.

  Co do podatków to, choć generalnie ich nie popieram, szczególnie dochodowego to jakoś nie mam nic przeciwko korzyściom dla budżetu z wydobycia zasobów naturalnych jakie mamy. Jak pieniądze na tym mają zarobić jakieś zagraniczne firmy to wole żeby trafiły do budżetu państwa. Jeśli byłaby taka wola a przychody z tych podatków byłyby dostatecznie wysokie to można by obniżyć podatki dochodowe lub VAT. To najlepiej pobudziło by gospodarkę. Ale do tego daleka droga.

  OdpowiedzUsuń
 27. @ gielda-po-prostu.blogspot.com

  Podnoszenie podatków to pójście na łatwiznę. Należałoby ciąć wydatki. Niestety polscy politycy nie mają cojones i wolą nie denerwować elektoratu. Tym sposobem wydatki socjalne zostaną sfinansowane zabiciem kury znoszącej złote jaja.

  OdpowiedzUsuń
 28. a ja uważam, że IAI z newconnect jest teraz bardzo tania..., uwzględniając coraz to lepsze raporty ma spory potencjał, choć płynność ma małą.

  OdpowiedzUsuń
 29. @ Anonimowy

  Ja nie dostrzegam tego potencjału. Spółka jest w wiecznym trendzie spadkowym i pewnie tak pozostanie.

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...