wtorek, 16 listopada 2010

Sytuacja spółek portfelowych po III Q 2010

15. listopada to nie tylko pierwszy dzień bez papierosa w restauracjach. To także ostatni dzień, w którym spółki giełdowe publikowały raporty za III kwartał 2010 r. Myślę, że to dobra okazja na przyglądnięcie się sytuacji finansowej spółek, które posiadam w portfelu.


Rzućmy więc okiem, jak radzą sobie poszczególne spółki i przemyślmy strategię na najbliższy czas.

K2 Internet - agencja marketingu internetowego

Zacznijmy od największego zaskoczenia in plus. K2 Internet zaskoczyła wysokim zyskiem netto, jak widać na poniższym obrazku.

źródło: www.escalator.pl

Nic tylko się cieszyć. Zysk netto jest zdecydowanie powyżej oczekiwań, co rynek docenił 11 % wzrostem notowań mimo spadków na giełdzie. Finanse spółki są przejrzyste i nie widać niczego niepokojącego. K2 Internet przygotowuje spółkę-córkę do debiutu na New Connect, co dodatkowo powinno zwiększyć zainteresowanie spółką. Raport finansowy K2 Internet pozwala mi pozytywnie nastroić się przed IV kwartałem. Jaka strategia na najbliższy czas? Trzymam i pozwalam zyskom rosnąć.

Zremb Chojnice - konstrukcje stalowe

Raport kwartalny zaskoczył in minus. Tak, jak widać na wykresie, strata netto jest bardzo wysoka.

źródło: www.escalator.pl


Przychody spółki wyraźnie wzrosły i widać, że biznes zaczyna się rozkręcać. Przepływy operacyjne były wyraźnie dodatnie, ale straty jednak przeraziły. Podczas lektury raportu doszukałem się, że źródłem strat jest spółka zależna Hemex. Zdecydowałem się sprzedać Zremb zanim straty się powiększą (-19,50 zł/-4,5 %).

BioMaxima - biotechnologia

Muszę przyznać, że mam słabość do tej spółki, choć wyniki nie zachwyciły.

źródło: www.escalator.pl


Bio Maxima zajmuje się głównie sprzedażą odczynników i aparatury biotechnologicznej. Spółka rozwija się aktywnie i ciągle jest nad kreską. Mimo pogorszenia wyników postanowiłem zostawić spółkę w portfelu. W najbliższym czasie spodziewam się informacji o przejęciu firmy konkurencyjnej, co powinno zwiększyć zainteresowanie spółką i podnieść kurs. Strategia: czekam i liczę na ponadprzeciętne zyski w długim terminie.

Ekopol Górnośląski - sprzedaż paliw i blach hutniczych

Wyniki spółki są poprawne, co pokazuje poniższa tabela.


Z Ekopolem miałem największy kłopot. Spółka wykazała się rażącą niekompetencją, ponieważ nie przedstawiła wymagane raportu i zraziła do siebie inwestorów. Kurs akcji mocno tąpnął w dół, a moje straty się pogłębiły (obecnie -20 %). Z drugiej jednak strony Ekopol to zyskowna spółka prowadząca ciekawą działalność. Choć na podstawie raportów widać, że większość zysków pochodzi z dotacji Unii Europejskiej, to i tak postanowiłem zatrzymać spółkę w portfelu. Strategia: czekam i liczę na ponadprzeciętne zyski w długim terminie.

Organic Farma Zdrowia - zdrowa żywność

Tabelka przedstawia wyniki skumulowane za 3 kwartały 2010 r.:


Organic Farma Zdrowia to wg mnie spółka skazana na sukces. Nie ukrywam, że mam do tej spółki bardzo duży sentyment. Organic idealnie nadaje się do indeksu New Connect, ponieważ jest w początkowej fazie rozwoju i ma ogromny potencjał wzrostu. Imponuje mi też to, że prezes zarządu spółki zasiadał kiedyś w zarządzie spółki (Computerland dzisiejsze Sygnity) notowanej kiedyś w indeksie Wig 20. Spółka ponosi jeszcze stratę, ale rozwija się prawidłowo i od przyszłego roku powinna być już na plusie. Rynek zdrowej żywności cechuje się dużym potencjałem, więc wg mnie ta prognoza jest niezagrożona. Dużym minusem spółki jest bardzo słaba (nawet jak na New Connect) płynność. Strategia: nie mam najmniejszego zamiaru sprzedawać i liczę, że w długim terminie spółka będzie liderem wzrostów mojego portfela.

Plasma System - technologie

Poniżej wybrane dane za 3 kwartały 2010 r. w porównaniu do roku poprzedniego.


Plasma System to kolejny z moich ulubieńców w portfelu. Żeby zrozumieć działalność spółki, trzeba mieć minimum 2 doktoraty na politechnice. Plasma zajmuje się inżynierią powierzchni i powłok. Imponuje mi tym, że prowadzi bardzo zaawansowane badania technologiczne, które z resztą są współfinansowane ze środków unijnych. III kwartał pokazał poprawę wyników spółki w porównaniu do wcześniejszych, a szczególnie do tego za II kwartał. Strategia: planuję sprzedaż najwcześniej za kilka lat i ponadprzeciętne zyski w tym czasie.

Tro Media - portale internetowe

Rewelacyjne wyniki!!!


Tro Media to perełka na New Connect. Choć niedawno zadebiutowała, to już teraz można ją tak nazwać. W samym III kwartale Tro Media odnotowała 0,6 mln zł zysku netto! W najbliższym czasie spodziewane są kolejne akwizycje portali, co powinno dodatkowo podnieść kurs spółki. Akcje tej spółki mam dopiero od półtora miesiąca, a już zarobiłem prawie 50 %! Strategia: realizacja zysków.

Kredyt Inkaso - egzekucja wierzytelności

Spółka ma przesunięty rok obrotowy, który nie zgadza się z rokiem kalendarzowym, więc nie publikowała ostatnio raportów finansowych. Najbliższy raport (półroczny) ukaże się 30/11. W spółce ostatnio też dużo się działo, ponieważ przeprowadziła emisję akcji, która zakończyła się sukcesem. Strategia: trzymam i pozwalam zyskom rosnąć.

Podsumowanie portfela:


Obecnie mam w portfelu 7 spółek giełdowych, z czego 2 są notowane na GPW, a 5 na New Connect. Portfel jest dobrze zdywersyfikowany i jak najbardziej jestem zadowolony z obecnego jego składu. Każda ze spółek cechuje się niewielką kapitalizacją i dużym potencjałem wzrostów. Myślę, że przyniosą mi one jeszcze wiele zysków.

Na razie podsumowanie jest dla czytelnika dość śmieszne, bo mój portfel inwestycyjny jest jeszcze bardzo mały. Z czasem mam nadzieję znacznie go powiększyć, co powinno znacznie podnieść jego atrakcyjność. Oczywiście czekam też na wszelkie sugestie w temacie moich inwestycji. Każda pomoc jest na wagę złota.

20 komentarzy:

 1. Wklepałem dane do Excela, policzyłem przepływy i Twoja łączna rentowność wyniosła 1,30%. Nie będę krytykował, gdyż sam jestem na minusie przez ostatnią stratę na Forexie. Życzę powodzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. @ maestroo

  Jest 1,3 % a ma być minimum 15 %. Pierwsze koty za płoty :) Na krytykę jestem otwarty. Może masz jakiś pomysł? Sugestię? Zarzut wobec mnie?

  OdpowiedzUsuń
 3. Trudno mi się wypowiadać, ja dopiero zaczynam, poza tym nie mam jeszcze większych dochodów, aby móc dywersyfikować portfel.

  Może zadam pytanie właśnie do dywersyfikacji - dlaczego nie masz żadnej spółki z WIG20?

  OdpowiedzUsuń
 4. @ maestroo

  Taka jest moja strategia. Wybieram raczej zapomniane spółki (na wzór Warrena Buffetta), ale wolę te mniejsze. Małej spółce łatwiej jest wzrosnąć kilkukrotnie - w przypadku dużych spółek często jest to niewykonalne. Poza tym inwestuję w wartość. Spółki z Wig-u 20 są już tak przewartościowane, że przy tych poziomach nie dają szans na zysk.

  Jako ciekawostkę mogę Ci zdradzić, że w całej mojej historii gry na giełdzie najwyższy zysk przyniosła mi właśnie spółka z Wig-u 20. Konkretnie był to BRE Bank.

  OdpowiedzUsuń
 5. Też szukam czegoś ciekawego co mi wystrzeli na New Connect, póki co mam: Inteliwise, Aton, Euimplant i Momo, chyba w najbliższym czasie kupię Biomaximę i Ekopol, w tym roku przyglądałam się City Interactive z GPW gdy cena była poniżej 4 zł, wtedy prezes tej spółki kupił duży pakiet akcji i miałam zrobić to samo ale niestety rozmysliłam się i to był błąd. Gratuluję Tro Media, przyglądałam też się Plasma System ale jak dla mnie mają za duże zadłużenie, na koniec 2009 r ponad 66% aktywów, a więc za małe są aktywa netto

  OdpowiedzUsuń
 6. Co znaczy : "czekam i liczę na ponadprzeciętne zyski w długim terminie"?

  Masz ustalony poziom wyjścia z tych inwestycji - do jakiego momentu zamierzasz je trzymać? I co oznacza "ponadprzeciętne zyski"? :)

  OdpowiedzUsuń
 7. @ Elżbieta

  Masz ciekawe spółki, choć w Momo jest więcej planów niż fundamentów. Na New Connect ciekawie wyglądają też Invest-Remex i S4E. Może też Mabion?

  Jeśli chodzi o GPW, to City Inter już odjechało i jest "po ptokach". Jeśli szukasz "strzałów", to typowałbym Wielton albo Arteria. Wg mnie mogą wystrzelić, choć to tylko przeczucie. Na GPW jest już drogo, więc i o takie spółki ciężko.

  OdpowiedzUsuń
 8. @ casher.pl

  Nie zastanawiałem się nawet, kiedy będę chciał sprzedać. Po prostu zainwestowałem w nie z zamierzeniem zarobku za najwcześniej kilka lat. Nie chcę rzucać liczbami, ale ok. 500 % zysku by mnie interesowało.

  OdpowiedzUsuń
 9. @ ynwestor

  Małej spółce łatwo wzrosnąć kilkakrotnie, ale też spaść kilkakrotnie. A na WIG20 jest parę spółek, które może czekać solidny wzrost (PGNIG, Cyfrowy Polsat). Gdybym miał więcej środków, z pewnością zdywersyfikowałbym sobie portfel o jakąś dużą perspektywiczną spółkę.

  Jeszcze mam pytanie: tabelka uwzględnia prowizje?

  OdpowiedzUsuń
 10. @ maestro

  Masz rację. Łatwiej wzrosnąć i spaść. Liczę się z ryzykiem i jestem jego świadom. Duże spółki na tę chwilę mogą wzrosnąć wg mnie max. 20 % i spaść przynajmniej o tyle samo. Jest to dla mnie nie do zaakceptowania. Potencjalny zysk musi być dla mnie minimum 2 x większy od potencjalnej straty, a w day trading nie będę się bawił.

  Tabelka uwzględnia już prowizje.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mój portfel to:


  1. Boryszew
  2. GRupa PSW
  3. Wasko
  4. Szar
  5. Vedia
  6. Ipopema
  7. ADV Gruoa
  8. Assetus (za niewielką sumę, w sumie dla zabawy, zobaczę co z tego wyjdzie))
  9.Organic

  Lubię rybek NC, tu są naprawdę ciekawe spółki, chociaż trzeba uważać

  OdpowiedzUsuń
 12. Ynwestor, a czy w wolnej chwili mogłbyś rzucić okiem na spółkę EFH z GPW, bo opinie o niej są różne od mega optymistycznych po mocny pesymizm i ciekawi mnie Twoje zdanie. Wskazniki jak na moje niedoświadczone oko ma zachecajace

  OdpowiedzUsuń
 13. @ tomekjot

  Podoba mi się Twój portfel.

  1. Karkosik i mieszanie akcjami - unikam tego pana.
  2. Gratuluję zysków :)
  3. Spółkom IT jeszcze daleko do poziomów sprzed bessy. Widać, że rynek nie wierzy w IT. Fundamentalnie spółka jest ok. i przed nią kluczowy IV Q.
  4. Wg mnie jest przewartościowana, ale fundamentalnie jest ok.
  5. Rewelacyjny raport! Spółka była już jedną nogą po tamtej stronie. Dobre produkty i szanse na rozwój, choć wyceniana wysoko.
  6. Tutaj zarabiasz :) W przypadku wzrostów powinna rosnąć szybciej niż rynek.
  7. Gratuluję zysków :)
  8. Spółki firmowane nazwiskiem Wiaderek są na mojej czarnej liście.
  9. Też mam i wierzę :)

  Też jestem fanem New Connect. Mam nadzieję, że co najmniej kilka spółek się wysoko wybije. Co by nie mówić, to na tym rynku emocji nie brakuje nigdy.

  OdpowiedzUsuń
 14. @ Anonimowy

  Profil działalności EFH nie jest (dla mnie) porywający. Prowadzenie 4 hoteli i kilku nieruchomości komercyjnych to nie jest dla mnie ciekawy biznes.

  Podobają mi się plany spółki. Spółka poprawia wyniki i ogłosiła 21 mln zł EBIT prognozy na 2010 r., co myślę, że jest całkiem realne. Zrealizowanie takiej prognozy powinno dać wtedy ok. 7 mln zł zysku netto czyli C/Z może wynieść 24,7 przy obecnym kursie. Dużo? Wg mnie dużo, ale zyski rosną. Rynek odnotował wzrost prognozy i kurs jakoś specjalnie mocno nie wzrósł. Czyżby rynek nie wierzył w spółkę? A może wzrost zysków był już w cenie?

  Jeśli chodzi o obecne wskaźniki, to nie widzę niczego zachęcającego. C/Z, ROE i ROA są ujemne! Ostatnie 2 kwartały były jednak całkiem niezłe i wygląda, jakby EFH nabierał tempa. Jeśli tak dalej pójdzie, to jest miejsce na wzrost kursu w średnim terminie. Minusem jest na pewno wysokie zadłużenie, które EFH chce zmniejszać.

  To, co mogę powiedzieć o obecnej wycenie to na pewno nie ma tu specjalnie okazji. Spółka na pewno nie jest niedowartościowana.

  Zanim zainwestujesz obejrzyj wywiad z v-ce prezes w Tvn Cnbc

  OdpowiedzUsuń
 15. Tak, K2 Internet bardzo pozytywnie zaskoczyła, prawie 4 mln zysku netto narastająco po 12 miesiącach

  OdpowiedzUsuń
 16. A tak ogólnie dwa ciekawe debiuty będą w najbliższym czasie : Milkiland i Geo Alliance, parę dni temu na debiucie Agrotonu zarobiłam 7,6%. Trzeba niestety na potrzeby tych ofert założyć rachunek maklerski w PKO S.A., będą pewnie duże redukcje, przy Agrotonie redukcja wynosiła ponad 80%

  OdpowiedzUsuń
 17. @ Anonimowy

  Wg mnie po wynikach za IV Q zysk za 12 m-cy się poprawi. Dla K2Internet żniwa są w IV Q właśnie. Rok temu mieli ~1,5 mln zł zysku netto, a w tym roku powinno być ponad 2 mln zł czyli ponad 5 mln zł za cały rok.

  Osobiście jestem na 80 % pewny o wzrosty na spółce :)

  OdpowiedzUsuń
 18. @ Elżbieta

  Gratuluję zysku :) Ja mam awersję do debiutów. Nie inwestuję, jeśli nie znam prawdziwych finansów. Debiuty to wiadomo - w spółce malują trawę na zielono.

  W ogóle to dobrze, że coraz więcej spółek z różnych branż wchodzi na giełdę. Będzie w czym wybierać. W tym przypadku będzie można sobie zrobić ekspozycję portfela na wschód.

  OdpowiedzUsuń
 19. @ynwestor
  pomysł z portfelem ukierunkowanym na wschód to naprawdę niezły pomysł. W mojej opinii rynek Ukraiński jest jednym z najbardziej obiecujących rynków na jakim mogą działać a) polskie spółki b) ukraińskie spółki notowane na GPW

  OdpowiedzUsuń
 20. @ Marek

  Z potencjałem, ale ryzykowny. Kilka rodzimych spółek już się tam sparzyło. Szkoda też, że debiutują spółki akurat z tych branż. Rolnictwo i paliwa średnio mnie interesują.

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...