piątek, 26 listopada 2010

Ekonomia w obrazkach [+ bonus]

Dziś kolejny wpis z serii weekendowych. Dziś na luzie przyjrzymy się kolejnej serii świetnych obrazków. Tym razem tematem jest ekonomia. Będzie też video i... bonus-niespodzianka. Znajdziesz go na końcu wpisu.


Bezrobocie

Zacznijmy od bezrobocia. Wdzięczny temat i jak najbardziej na czasie. Obrazek pokazuje, jak zmieniło się bezrobocie w ciągu ostatnich 5 lat w USA.

źródło: www.mint.com

Jak widać sytuacja nie jest wesoła, bo znacznie wzrosła ilość długotrwale bezrobotnych. Ciekawą rzeczą jest to, że spośród 237 mln Amerykanów tylko 153,2 mln to siła robocza, a aż 83,8 mln to emeryci, renciści i osoby, które nie szukają pracy. Obecnie więc na każdych 7 pracujących przypada 5 osób, które nie pracują.

Czy jesteś bezrobotny?

obrazek...
źródło: www.mint.com

...i filmikObrazek i filmik pokazują, jaki jest bezsens statystyki. Statystyki "oficjalnego" bezrobocia po prostu kłamią! Okazuje się, że bardzo łatwo jest być bezrobotnym i nie załapać się do oficjalnego rejestru z byle powodu. Po prostu koszmar!

Inflacja

Co to jest inflacja? (kliknij aby powiększyć)

źródło: www.mint.com


...a co to jest deflacja? (kliknij aby powiększyć)


źródło: www.mint.com


A więc widzimy, że inflacja i deflacja to wcale nie są trudne pojęcia. Zdecydowanie lepiej, gdy inflacja i deflacja nas nie straszą, a gospodarka rozwija się powoli w jednostajnym tempie z lekko rosnącymi cenami. Choć z reguły tak właśnie jest, to jednak nie wszystko drożeje...

Co potaniało?

źródło: www.mint.com

W ciągu ostatnich 10 lat w USA potaniały tak podstawowe dla Amerykanów produkty jak Big Mac, kawa Starbuck's, buty Nike czy jeansy Levi's!!! Hmm ciekawe...

A teraz obiecywany bonus

Gra - zostań szefem Fed


Twoje zadanie to ustalanie poziomu stóp procentowych. Dbaj o prawidłowy poziom inflacji i bezrobocia. Uwaga! Bycie najpotężniejszą osobą świata nie jest wcale takie łatwe! Czyhają na Ciebie niespodzianki. Nigdy nie wiadomo, co wydarzy się w światowej gospodarce. Czy uda Ci się zdobyć drugą kadencję i nie zrujnować gospodarki? Mnie się udało... za trzecim razem :)


Pochwal się swoim wynikiem w komentarzach.

6 komentarzy:

 1. Sugeruję zamieszczanie większych obrazków, bo te nawet po powiększeniu, czy otwarciu w nowej karcie są kompletnie nieczytelne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za info! W projekcie obrazki otwierały się dużo większe, ale widzę, że Blogspot je mocno przyciął. No, trudno. Następnym razem wezmę to pod uwagę. Niestety tym razem można próbować powiększyć obrazki tylko za pomocą klawisza Ctrl i rolki myszki.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Obrazek i filmik pokazują, jaki jest bezsens statystyki. Statystyki "oficjalnego" bezrobocia po prostu kłamią! Okazuje się, że bardzo łatwo jest być bezrobotnym i nie załapać się do oficjalnego rejestru z byle powodu. Po prostu koszmar!"

  Wg załączonego algorytmu by być bezrobotnym należy nie mieć pracy i jej szukać.

  Gdybyś mógł zdecydować komu wypłacić zasiłek dla bezrobotnych, to komu jeszcze (prócz niemających i szukających) chciałbyś go wypłacać by móc uznać system za mniej "koszmarny"?

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdybym mógł zdecydować, to nikomu bym nie wypłacał zasiłków. Państwo socjalne jest nieefektywne i jest wypaczeniem wolnego rynku. Milton Friedman powiedział kiedyś:

  "Jeśli płacicie ludziom za to, że nie pracują, a każecie im płacić podatki gdy pracują, nie dziwcie się, że macie bezrobocie.

  Polska nie powinna naśladować bogatych krajów zachodnich, bo nie jest bogatym krajem zachodnim. Polska powinna naśladować rozwiązania, które kraje zachodnie stosowały, gdy były tak biedne, jak Polska."

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam, czy możesz dodać mojego bloga do ulubionych? Wcześniej udzielałem się tutaj jako tomekjot.

  http://inwestycjenaemeryture.blogspot.com/

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Cześć! Pamiętam Cię tomekjot - jesteś w porządku :) Blog dodany do blogrolla i do ulubionych. Będę stałym czytelnikiem, bo widzę, że tematyka ciekawa. Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...