czwartek, 22 kwietnia 2010

Fundusze rynku pieniężnego

Jak wiecie, znaczną część mojego portfela inwestycyjnego stanowią lokaty. Na początku lutego założyłem 4 lokaty optymalne w Open Finance. Dzięki rozłożeniu je na paczki po 549,12 zł są one realnie oprocentowane na 5,98 % netto w skali roku. Mimo tego, że jest to obecnie jedna z najwyżej oprocentowanych lokat na rynku (lepsze oprocentowanie oferuje m. in. Skok Wołomin), to oprocentowanie nie jest dla mnie zadowalające. Postanowiłem poszukać czegoś innego.

Mój wybór padł na fundusze inwestycyjne rynku pieniężnego. Jest to inwestycja tak samo ryzykowna jak lokaty, ale upatrzyłem tu szansę na wyższe zyski. Kupiłem jednostki uczestnictwa dwóch funduszów: Pko Skarbowy i UniKorona Pieniężny. Myślałem też o kupnie jednostek funduszu Allianz Walutowy, ale jednak się nie zdecydowałem. W sumie inwestycja to 2 x 300 zł.

Dlaczego wybrałem akurat te fundusze?


Fundusze porównywałem na portalu Bankier.pl. Jest tam świetna porównywarka notowań funduszów. Wybrane przeze mnie fundusze osiągnęły całkiem wysokie zyski.

UniKorona Pieniężny w ciągu roku zarobił prawie 10 %, a w ciągu ostatniego miesiąca prawie 1 %. Mam nadzieję, że w przyszłości wyniki będą co najmniej tak dobre.

fundusz inwestycyjny unikorona
źródło: www.bankier.pl


Zainteresował mnie też wykres funduszu. Fundusz w długim terminie zarabia tylko 7,2 % w skali roku, ale na wykresie widać, że ostatnio wyniki są dużo lepsze.

fundusz inwestycyjny unikorona pieniężny
źródło: www.bankier.pl

Spodobały mi się wyniki tego funduszu. Jako dywersyfikację dołożyłem do niego fundusz Pko Skarbowy. Wyniki ma słabsze, ale też są obiecujące. Pko Skarbowy przez rok zarobił ok. 7,5 %, ale od miesiąca już 1,24 %.

fundusz inwestycyjny pko skarbowy
źródło: www.bankier.pl

Fundusz na wykresie też wypada coraz lepiej.

fundusz inwestycyjny pieniężny pko skarbowy
źródło: www.pkotfi.pl

Fundusze kupiłem przez Supermarket Funduszy Inwestycyjnych mBanku.

Planuję z tych funduszów stworzyć bezpieczną część portfela. Pieniądze z lokat Open Finance wrócą na początku maja, więc w fundusze zainwestuję pewnie więcej. Lokat nie zamierzam na razie odnawiać.

14 komentarzy:

 1. A ja za to wlasnie wywalilem UniPieniezny :), bo zdecydowalem sie na Amplico Pieniezny Plus. Tylko, ze moje inwestycje sa krotkoterminowe i obserwuje wyniki jedynie za ostatni miesiac i 3 miesiace, wiec moja strategia jest inna od Twojej.
  Co do PKO Skarbowy, tez mialem, ale ten fundusz dzialal ze zmiennym szczesciem (oczywiscie w krotkim czasie), wiec sie z niego wycofalem. Chociaz w dlugim okresie (rok) ma bardzo dobre wyniki.

  OdpowiedzUsuń
 2. @ Domowybank

  Podziel się swoim doświadczeniem w inwestowaniu w tfi. Jakie osiągałeś wyniki? Które fundusze polecasz? Z czego wynika strategia inwestowania krótkoterminowego?

  OdpowiedzUsuń
 3. @Domowybank krótkoterminowe inwestowanie w fundusze pieniężne to brzmi trochę dziwnie, ale jeśli w Twoim przypadku się sprawdza to dobrze:)

  Co do samych funduszy pieniężnych to ja traktuję je jako magazyny kapitału. Jeśli wiem, że przez najbliższy czas nie zamierzam nic dokupować, wrzucam na taki fundusz. Przekonuje mnie w nim możliwość wypłaty w dowolnym momencie. (W przypadku lokat traciłbym wszystkie lub część odsetek).

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Filon

  Z tego, co widzę na Twoim blogu, to nie masz aktualnie funduszy pieniężnych. Z których tfi korzystałeś w przeszłości i jakie masz o nich opinie?

  OdpowiedzUsuń
 5. Krotkoterminowo oznacza, ze nie czesciej niz raz w miesiacu i nierzadziej niz raz na 3 miesiace dokonuje rewizji funduszy, w ktore zainwestowalem. Strategia jest bardzo prosta, jesli dany fundusz w ktorym trzymam pieniadze zaczyna spadac w rankingu (czyt. ma gorsze wyniki), to albo konwertuje jednostki w cos lepszego w ramach TFI parasolowego, albo wyplacam gotowke i wrzucam ja w to co jest aktualnie lepsze.
  Przy czym skupiam sie tylko na funduszach bezpiecznych: obligacji i pienieznych w stosunku ok. 60% obligacje, 40% pieniezne.
  Z zyskiem bywa roznie, ale z kazdego pln 1000, miesiecznie uzyskuje od kilku do kilkunastu zlotych "na czysto". To jest raczej przechowalnia pieniedzy na wieksze, roczne wydatki w rodzaju ogrzewanie lub ubezpieczenie samochodu.
  W ramach konta IKE srodki trzymam w funduszu akcji, a jesli sa spadki uciekam do funduszu bezpiecznego. Ostatnio jednak trzymam pieniadze w funduszu bezpiecznym, bo oczekuje jakiejs korekty na rynku, ktora pozwoli mi tanio zakupic jednostki funduszu akcyjnego, jednoczesnie co miesiac kupuje kilka jednostek wspomnianego funduszu akcyjnego.
  Uff.. to tyle :)

  OdpowiedzUsuń
 6. @ Domowybank

  Twoja strategia jest ciekawa. Sam mam zamiar używać podobnej. W zależności od sytuacji na giełdzie mam zamiar konwertować jednostki funduszy w ramach parasola. Podobnie jak Ty czekam na korektę. Najlepiej silną i niedługą :)

  Zysk rzędu ponad 1 % w skali miesiąca jest godny podziwu. Z chęcią zadowoliłbym się takim :)

  Aha. Zdradzę, że w przyszłym tygodniu najprawdopodobniej kupię jednostki funduszy obligacyjnych. Tylko nie mów nikomu ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. A co sądzisz o inwestowaniu w obligacje z kuponem 17%?

  YPF

  --
  http://ypsilonfund.com - blog przyszłego milionera

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak na marginesie, to UniKorona Pieniężny, ma sporo obligacji w swoim portfelu, dlatego tak rosła dobrze w poprzednim roku - dobry okres dla obligacji, który niestety się skończył. W tym roku na duże zyski nie liczę.

  Ale.. dla mnie fundusz pieniężny to tylko przechowalnia pod parasolem, aby nie płacić podatku belki! Ktoś tu napisał o ciągłej zmianie TFI w zależności od wyników - jak dla mnie bez sensu co parę miesięcy rezygnować z kasy, która może pracować dalej pod parasolem...

  Jak fundusz mi się nie podoba to NOWE środki wpłacam na inny, a nie zrywam istniejący.

  Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 9. Zgadzam się z Tobą, Andrzej. Fundusze pieniężne to dla mnie przechowalnia kapitału. Liczę, że zarobię tu więcej niż na lokacie bankowej. Jeśli się uda, to będę szczęśliwy. Nie zamierzam umarzać tych jednostek uczestnictwa, bo to faktycznie bez sensu. Po co płacić podatek skoro te pieniądze mogą pracować?

  OdpowiedzUsuń
 10. Inwestor Przez Duże Y 3,09% nie jest średniorocznie, ale dzieki takim sie zarabia.

  Nauczcie sie liczyc!!! bo ludzi w błąd wprowadzacie!!!!

  OdpowiedzUsuń
 11. OPR - od początku roku!!!

  OdpowiedzUsuń
 12. @ Anonimowy

  Masz rację. Nominalne oprocentowanie to nie 3,09 % w skali roku tylko ok. 7,2 % w skali roku. Tym razem chyba dobrze obliczyłem :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzięki waszego bloga naprawdę wiele się nauczylem

  OdpowiedzUsuń
 14. @ pozycjonowanie witryn

  Dziękuję za miły komentarz i zapraszam do regularnej lektury. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...