wtorek, 30 marca 2010

Wskaźniki i oscylatory

Do tej pory omawialiśmy „prymitywne” narzędzia analizy technicznej. Przejdźmy teraz do tych najbardziej zaawansowanych. Przyjrzyjmy się wskaźnikom i oscylatorom.

Zacznijmy od tego, że jest ich bardzo dużo. Analizę wykresu można opierać nawet na wszystkich, ale nic to nie da. Każdy powinien wybrać kilka i tylko w oparciu o nie podejmować decyzje. W swoim poście ograniczę się do dwóch najpopularniejszych, które sam używam.

MACDO (Moving Average Convergence / Divergence Oscilator – oscylator zbieżności i rozbieżności średnich ruchomych). Jest to oscylator, który jest związany z najpopularniejszym wśród inwestorów wskaźnikiem MACD. Przedstawia on właśnie różnicę pomiędzy linią MACD i linią Signal. Używanie go jest dla mnie łatwiejsze niż wskaźnika MACD, ponieważ interpretacja graficzna jest łatwiejsza.
analiza techniczna oscylator MACDO

Sygnał kupna (zielony znacznik) zostaje wygenerowany, gdy MACDO przebija od dołu poziom zerowy, zaś sygnał sprzedaży (czerwony znacznik) zostaje wygenerowany, gdy MACDO przebija od góry poziom zerowy.


Popularność wskaźnika MACD a zarazem oscylatora MACDO wynika z faktu dużej użyteczności i wiarygodności generowanych sygnałów. Można z nich korzystać zarówno w okresie stabilizacji jak i wyraźnych wzrostów czy spadków.

Ich wadą jest wyraźne opóźnienie. Z tego względu zaleca się korzystać z MACDO wyłącznie do inwestycji o dłuższym horyzoncie czasowym.

RSI (Relative Strength Idex – Indesk Siły Względnej). Jest to drugi spośród najpopularniejszych wskaźników. Często używa się go jako uzupełnienie wskaźnika MACD.

Wskaźnik RSI porównuje ruchy zwyżkujące i zniżkujące cen zamknięcia w danym czasie. Wartość wskaźnika przyjmuje wartości pomiędzy 0 a 100.

analiza techniczna wskaźnik RSI

Wartość 30 to oznaka wyprzedania rynku, a wartość 70 oznacza wykupienie. Gdy wykres przetnie wartość 30 od dołu to jest to dla nas sygnałem kupna. Analogicznie przecięcie 70 od góry to sygnał sprzedaży.

Myślę, że swoje decyzje powinniśmy opierać wyłącznie o MACDO i RSI. Jako potwierdzenie można dodać do tego jeden ze wskaźników: MOMENTUM, STOCHASTIK lub WILLIAMS' %R. Korzystanie z innych wskaźników może tylko powodować chaos. Zalecam je tylko zaawansowanym inwestorom, którzy potrafią dobrać odpowiednie wskaźniki i oscylatory do własnej strategii i sytuacji na rynku.

Dla zainteresowanych polecam opis wskaźników i oscylatorów, który znaleźć można na stronach edukacyjnych Domu Maklerskiego BOSSA.

Można poeksperymentować z analizą wykresów na podstawie różnych wskaźników i oscylatorów. Odpowiednie narzędzie znaleźć można na przykład na portalu Onet.pl.

3 komentarze:

 1. O, w końcu coś na co czekałem :).
  Mógłbyś jeszcze napisać w jakim horyzoncie czasowym analizujesz oscylatory, tzn. czy przeglądasz je na wykresie dziennym, intraday,...?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja stosuję najczęściej RSI, Stochastic i Ultimate - a już zawsze reaguję jak 3 lub przynajmniej 2 z nich są odpowiednio wykupione/wyprzedane.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. @ Ksob

  Preferuję inwestowanie oparte o fundamenty. Najczęściej używam horyzontu dziennego jako potwierdzenia sygnałów w dłuższym terminie. Opieram się tu głównie o MACDO. RSI w horyzoncie dziennym jest dla mnie informacją o tym, czy akcje są w tym momencie wykupione/wyprzedane. Nie wiem, czy to dobra strategia.

  @ Przemysław Gaweł

  Ciekawa strategia. Wg mnie słuszna. Skoro sygnał potwierdza więcej niż jeden oscylator, to mamy większą pewność.

  Mam pytanie do Ciebie. Czy patrzysz tylko i wyłącznie na poziom tych oscylatorów czy też na ich dywergencje z wykresem kursu akcji?

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...