niedziela, 14 lutego 2010

Ja zarabiam. Płaci bank.

Po rezygnacji z karty płatniczej Alior Banku w portfelu pozostał mi tylko jeden plastik – Visa Electron mBanku. Źle się z tym czuję, więc postanowiłem złożyć wniosek o kartę kredytową. Prosiłem Was o poradę. Proponujecie karty kilku banków. Ja jednak zamierzam wybrać jeszcze inną.

Jest nią Visa Silver Getin Noble Banku.

Wyznaczyłem sobie 3 główne cele:

1. Karta ma przede wszystkim zwiększyć moje poczucie bezpieczeństwa. Nie chcę być uzależniony od tylko jednego banku. Co bym zrobił w razie kradzieży portfela? Co gdybym zgubił lub zniszczył kartę?

2. Chcę zbudować swoją historię kredytową. Ostatnio banki nie rozdają już tak łatwo kredytów. W najbliższej przyszłości zamierzam wziąć kredyt mieszkaniowy. Bez co najmniej 6 – miesięcznej historii w Bik o hipotekę może być bardzo ciężko. Gdy jednak bank zobaczy, że terminowo spłacam kartę kredytową, to na pewno będzie bardziej przychylny.

3. Mój trzeci cel to zysk. Okazuje się, że na karcie Getin Noble Banku można zarobić. Pod kilkoma warunkami oczywiście. Jako to zrobić?

Jak zarobić na karcie kredytowej?Z tego co wiem, jest to jedyna na rynku karta, która oferuje bezpłatne przelewy, które traktowane są jako transakcje bezgotówkowe. Mechanizm działania jest bardzo prosty. Okres bezodsetkowy trwa do 56 dni (miesiąc + 25 dni). W tym czasie możemy korzystać z bezpłatnego kredytu. Przelewamy pieniądze na inny rachunek i inwestujemy. Można trzymać je na rachunku oszczędnościowym, założyć lokatę lub nawet zainwestować na giełdzie. Ważne, żeby spłacić wszystko co do grosza przed terminem spłaty. W ten sposób odsetki pozostają dla nas i bogacimy się korzystając z cudzych pieniędzy.

Wyjaśnię to szczegółowo. Schemat pochodzi ze strony www.mbank.pl.

grace period karta kredytowa

Dziś jest 14. lutego. Przelewam całą kwotę limitu na swoje konto do Alior Banku.

Cykl rozliczeniowy kończy się 13. marca. W tym dniu bank generuje wyciąg i wysyła do mnie.

Od 13. marca mam 25 dni na spłatę całości zadłużenia.

Jeśli spłacę całość, to bank nie naliczy odsetek. Spłacam więc wszystko do 1. kwietnia.

Znów przelewam pieniądze na konto do Alior Banku.

Getin Noble Bank nie nalicza odsetek, a Alior Bank dolicza odsetki na moje konto.

Zarabiam pieniądze bez ryzyka.

Ile można zarobić?

Potencjalne zyski można wyliczyć w ten sposób:

Zysk = ilość dni na koncie / 365 * oprocentowanie konta * kwota pieniędzy

Kartę trzeba spłacać co miesiąc, więc pieniądze nie mogą pracować przez cały czas. Zyskiwać będziemy więc tylko wtedy, gdy pieniądze będą pracować.

Więcej zarobimy wtedy, gdy oprocentowanie pieniędzy będzie wyższe. To chyba zrozumiałe.

Im wyższa kwota, którą będziemy przelewać, tym więcej zrobimy. Zależy mi więc na jak najwyższym limicie.

Jaki limit dostanę?

Do wyliczenia limitu banki mnożą najczęściej dochód netto razy 6. Zarabiam obecnie 2 100 zł netto, więc teoretycznie w moim zasięgu jest 12 600 zł. Nie mam historii kredytowej, więc może być z tym problem. Zobaczymy.

Ile zarobię?

Załóżmy dla równego rachunku, że pieniądze będą pracować przez 300 dni w roku.
Limit, na który liczę to wstępnie 10 000 zł.

Ze wzoru, który podałem wcześniej wyliczam, że rocznie zyskam 82,19 zł na każdy punkt procentowy konta.

Oznacza to tyle, że jeśli konto będzie oprocentowane na 2 % to mój zysk wyniesie 164,38 zł, jeśli 4 % to zarobię 328,76 zł. Połączenie rachunku oszczędnościowego Euro Banku oprocentowanego obecnie na 4,85 % i Visy Silver dałoby mi 398,63 zł. Mogę więc zarobić ok. 400 zł prawie za darmo.

Plusy Visy Silver wg Getin Noble Banku:

karta kredytowa Visa Silver

Mimo wszystkich plusów są też i minusy:

Przelewy mogą być zlecane tylko w placówce. Strasznie to uciążliwe. Mimo wszystko myślę, że warto się przemęczyć.

Karta wymaga dyscypliny. Jeśli spóźnimy się ze spłatą, to naliczą się wysokie odsetki.

Są dodatkowe opłaty. Jeśli nie wyda się 350 zł miesięcznie to naliczy się opłata 5 zł. Jest też obowiązkowe ubezpieczenie, które kosztuje 4,5 zł. W placówce dowiedziałem się, że jest szansa, żeby tej opłaty uniknąć. Zobaczymy, czy się uda.

karta kredytowa opłaty prowizje

Kartę trzeba trzymać z dala od bankomatów. Oprocentowanie wtedy poraża.

Obsługa w placówce jest fatalna. Wobec moich wymagań wiedza doradców we wszystkich bankach jest mizerna, więc nie będę się pastwił w tym przypadku. Zaskoczył mnie rozwój systemów. Niczego nie można zrobić, niczego się nie widzi, doradcy niczego nie widzą, o wszystkim decyduje centrala. Tak to pokrótce wygląda. Masakra!

Banki ze stajni Leszka Czarneckiego słyną kruczków i gwiazdek. Mam nadzieję, że nic mnie nie zaskoczy i mój plan się powiedzie.

Jestem zdecydowany na tę kartę i w przyszłym tygodniu zamierzam złożyć wniosek. Jako że jest to mój pierwszy w życiu kredyt, to bardzo to przeżywam. Tym bardziej czekam na komentarze.

24 komentarze:

 1. Sam nie brałem nigdy kredytu więc Ci nie doradzę, ale bardzo czekam na Twoje sprawozdanie z zarabiania opisanym sposobem.

  PS.Może wymiana linków pomiędzy naszymi blogami?

  OdpowiedzUsuń
 2. Na bieżąco będę pisał o karcie. Z linkiem nie ma problemu, już dodałem i czekam na rewanż. Pozdr

  OdpowiedzUsuń
 3. Co do bezpieczeństwa to karta CitiBanku za darmo oferuje zwrot poniesionej straty powyżej 100 zł do 72h przed zastrzeżeniem karty. Z tego co się orientuje tego nie ma w innych bankach(przynajmniej za darmo), Dodatkowo karta Citi oferuje bezpłatne przelewy z karty na opłacenie rachunków. Dyspozycje założenia przelewu składasz przez internet a sam przelew wykonujesz przez internet. Wydaje mi się to łatwiejsze niż w getinie. To tyle co sobie przypomniałem a propo kart z których korzystam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pisząc o bezpieczeństwie miałem na myśli to, że w każdej chwili mogę zostać bez grosza przy duszy. Karta Citi nie pozwoli mi zarabiać 400 zł / rok. Zysk z opłaty rachunków byłby symboliczny.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tanie przelewy z karty miał też kiedyś WBK i Alior na początku ale jest to po prostu usługa bardzo dla banku nie korzystna. Zawsze możesz zdefiniować przelew w Citi na swoje prywatne konto(w większości banków sprawdzany jest tylko numer konta - wyjątek Eurobank) i też możesz zarabiać. Dlatego spodziewałbym się że Getin niedługo wycofa tą usługę albo wprowadzi za nią opłaty.

  OdpowiedzUsuń
 6. Skoro jest okazja na zarobek, to warto z niej skorzystać. Jeśli znasz inny bank, który oferuje bezpłatne lub ewentualnie bardzo tanie przelewy z karty, to daj znać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dodałem link.

  Zainteresował mnie ten wpis, poszperałem w internecie i znalazłem ofertę typu karta kredytowa dla studenta ale musi być zabezpieczona lokatą w tym samym banku na kwotę 110% limitu zadłużenia.

  I teraz pomysł z standardowym "tworzeniem pieniedzy". Zakładamy lokatę na kilka tysięcy, limit karty rośnie, wypłacamy z niej pieniądze i dajemy na nową lokatę, limit karty rośnie, wypłacamy pieniądze i dajemy na nową lokatę itd(wszystko w okresie bezodsetkowym karty kredytowej). Z każdej lokaty otrzymujemy odsetki. Tylko teraz problem czy to jest legalne i czy da się wykonać(tj, założyłem że limit rośnie automatycznie lub bardzo szybko po założeniu lokaty).

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak ja zakładałem kartę w Citi nikt odemnie lokaty nie wymagał:
  https://www.online.citibank.pl/page.do?content=k_student&prid=10003014

  Dodatkowo karta dla studenta mają:
  WBK - dla niektórych uczelni
  mBank - karta Euro26 z ubezpieczeniem
  Alior - całkiem fajna bo cashback, ale dość wysoki limit do zniesienia opłaty i minimum 4 transakcje miesięcznie do zniesienia opłaty miesięczniej

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawy pomysl - wprawdzie wymaga dyscypliny, ale jestem bardzo ciekawy, czy zadziala - czekam na kolejne wpisy na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 10. Sam jestem ciekaw, czy zadziała. Wpisy na ten temat na pewno będą. Pozdr

  OdpowiedzUsuń
 11. A co z oplata 5zl miesiecznie za uzywanie karty? Musisz dokonac transakcji na minimum 350zl (bez przelewow i prowizji) inaczej placisz za uzywanie karty.

  Ja mam kilka kart i zongluje nimi wedle potrzeby. Bazuje na tym, ze maja rozne okresy rozliczeniowe.

  Jedna karta, ktora mi daje cashback jest uzywana jako podstawowa, inna ma promocje 0% na zakupy do sierpnia, wiec ja tylko splacam i nie uzywam. Mam tez karte, ktora ma czesto promocje na przelewy na konto, czasami uzywam tych pieniedzy do inwestowania. Inna karta sluzy do transakcji zagranicznych, bo nie ma prowizji za to. Wszystkie karty splacam co miesiac oprocz tych, ktore maja akurat promocje.

  Nie polecam uzywac pieniedzy z karty do inwestycji, bo jak inwestycja nie powiedzie sie, to nie da rady splacic karty w terminie i beda odsetki. Wtedy caly plan moze wziac w leb. Chyba, ze jest dluzszy okres bezodsetkowy (promocja) lub mamy zabezpieczenie w gotowce na wszelki wypadek (lokaty).

  OdpowiedzUsuń
 12. Widze w tabeli oplat Getin jeszcze jedna rzecz: Pakiet Bezpieczna Karta 4.50zl, pakiet obowiazkowy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ynwestor napisał we wpisie, że wie jak to ominąć, ale nie podał gotowej recepty. Pomysł jest dobry, zastanawiałem się już parę razy nad tym, ale nie trafiłem na odpowiednią kartę kredytową.

  OdpowiedzUsuń
 14. Tak, nie zauwazylam, ze pisal o oplatach. Ale ubezpieczenia raczej nie ominie. Pierwsze oplate mozna wylieminowac dokonujac transakcji karta.

  OdpowiedzUsuń
 15. Dziś prawdopodobnie złożę wniosek, to napiszę wszystko dokładnie. Opłaty za ubezpieczenie nie będę musiał ponosić bez żadnych warunków. Tak obiecał mi doradca.

  OdpowiedzUsuń
 16. Haha, to wez to od niego na pismie, zeby potem nie okazalo sie inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 17. Okazuje się, że jest pewien warunek, który pozwala zrezygnować z tego "obowiązkowego" ubezpieczenia i ja go spełniam. O szczegółach napiszę, kiedy będę miał to na piśmie.

  OdpowiedzUsuń
 18. @ ynwestor

  Kiedy kredytobiorca wpisze zapisze w testamencie bankowi dom, samochód i dziecko:) ma się kartę z darmowym ubezpieczeniem

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie zgadłeś :) Za chwilę nowy wpis, to się trochę wyjaśni.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 21. To też jest dobry sposób, ale zyski w moim przypadku byłyby bardzo niskie.

  OdpowiedzUsuń
 22. a jak obecnie wygląda sprawa z powyższym pomysłem? czy dalej się opłaca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Depozyty są tak żałośnie nisko oprocentowane, że zysk nie byłby wart zachodu. Od dawna porzuciłem ten pomysł.

   Usuń
 23. Uważam, że taki sposób zarabiania, to gra nie warta świeczki. Zysk nie jest duży.

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...