sobota, 2 stycznia 2010

Ustalanie SMART noworocznych celów

Większość z nas ustala sobie roczne cele. Niektórzy chcą rzucić palenie, inni mniej pracować a jeszcze inni zaoszczędzić trochę grosza. To może być rok czasu dla rodziny czy kariery zawodowej. Okazuje się, że kluczem do spełnienia celu może być jego określenie.

Opłaca się określać SMART cele. Wyznaczanie celów w ten sposób wymaga dogłębnego zanalizowania tego, co chcemy osiągnąć a tym samym osiągnięcie tak wyznaczonego celu zapewni nam większą satysfakcję, gdyż będzie to dokładnie to, czego naprawdę zamierzaliśmy dokonać.

SMART:


S pecific (konkretny) – Cel powinien być jak najbardziej konkretny. „Odłożę więcej pieniędzy” nie spełnia tej zasady. Łatwo zrezygnować z realizacji tak określonego celu, ponieważ nie wiadomo, kiedy został osiągnięty.

M Measurable (mierzalny) – Jeśli możesz zmierzyć, wtedy masz możliwość śledzenia swoich postępów. Jeśli możesz mierzyć postępy, wtedy wiesz kiedy osiągniesz cel i jak daleko od tego jesteś.

A chievable (osiągalny) – Nie ma sensu stawiać przed sobą zbyt ambitnych celów. Może to podkopać naszą wiarę a tym samym motywację.

R elevant (istotny) – Cel powinien być krokiem na przód i mieć określoną wartość dla osoby, która będzie go realizować.

T imely defined (określony w czasie) – Wszystko musi mieć swoje granice. Jeśli nie wiadomo kiedy cel ma być osiągnięty, wówczas zawsze możesz czekać do jutra. Lub następnego dnia. Albo następnego roku...

Jak odnieść SMART na realia oszczędzania pieniędzy?
Określmy konkretnie kwotę. Jeśli nie masz funduszu bezpieczeństwa, to określ ją jako 6-krotność podstawowych wydatków miesięcznych. Cel jest teraz również mierzalny, ponieważ widzisz stan swoich oszczędności i sprawdzasz postępy. Czy jest to osiągalne? Powiedzmy, że chcesz zaoszczędzić 6000 zł, a z miesięcznego budżetu jesteś w stanie odłożyć 500 zł, więc jest to realne. Gdybyś odkładał 600 zł to cel możesz osiągnąć nawet w 10 miesięcy. Taki cel jest również istotny, ponieważ fundusz bezpieczeństwa jest ważny w przypadku nagłego pogorszenia sytuacji finansowej lub zdarzenia losowego. (Osoby, które w 2009 r. straciły pracę, na pewno przyznają mi rację.) Już w tytule założyliśmy ograniczenie czasowe, więc równo za rok dowiemy się, czy udało się osiągnąć założone cele.

Moim celem rocznym jest portfel inwestycyjny o wartości 7 000 zł. Do osiągnięcia go pozostało mi już tylko 365 dni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...