poniedziałek, 4 grudnia 2017

Podsumowanie listopada 2017

Listopad nie był najlepszym miesiącem dla mojego portfela. Zapraszam do lektury podsumowania listopadowych inwestycji.


Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 115 500,00 zł

Wartość razem: 177 734,32 zł (- 574,31 zł m/m)

W listopadzie zaliczyłem stratę. Poniżej wyjaśnienie.


Kruszec

Kolejny niewielki spadek notowań złota.

Nieruchomości

Najemcy płacą bez opóźnień.

Akcje

Listopad był fatalny dla moich akcji. Spadł kurs wszystkich spółek, które posiadałem w portfelu.

CCC pożegnał się z moim portfelem. Sprzedaż zrealizowała się na zleceniu stop loss. Udało się uratować 14,41% zysku. Na tak trudnym rynku jestem zadowolony nawet z tego. Ciągle uważam, że CCC to świetna spółka, która ma przed sobą świetlaną przyszłość. Będę obserwował.

IMS to już jedyna moja spółka, na której jestem na znaczącym plusie. W listopadzie myślałem również nad sprzedażą tych akcji, ale jednak się wstrzymałem. IMS to mała spółka i liczę na to, że zaliczy efekt stycznia. W grudniu więc raczej nie sprzedam.

LPP waha się w okolicach zera. Czekam na lepsze czasy.

Live Chat również pożegnał się z moim portfelem. Wyrzuciło mnie zlecenie stop loss. Live Chat zaliczył gwałtowny spadek po uruchomieniu usługi czata dla firm przez Facebooka.

Oponeo.pl otarł się o zlecenie sprzedaży po raz kolejny. Strata jest już całkiem spora i nie zamierzam jej pogłębiać.

Play podobnie jak LPP waha się wokół ceny, po której go kupiłem.

Czy czeka nas w tym roku Rajd Św. Mikołaja? Chyba jednak wolę wstrzymać się od kolejnych zakupów niż pogłębiać straty. Kurs akcji na warszawskiej giełdzie spada, a ja nie zamierzam grać wbrew trendowi.

Obserwuję (bez zmian): Bogdanka, AmRest, CCC

Fundusze Inwestycyjne

Korzystając ze sporych poziomów gotówki na koncie postanowiłem zainwestować w kupno jednostek funduszu o ograniczonym poziomie ryzyka. Mój wybór padł na Skarbiec Obligacja.


Gotówka

Po raz kolejny mam znaczącą kwotę na koncie. Na konto wpłynęły 2 000 zł oszczędności oraz opłata za wynajem garaży. Sprzedałem również 2 pakiety akcji (CCC i Live Chat). Kupiłem tylko jednostki uczestnictwa funduszu Skarbiec Obligacja. W grudniu nie zamierzam kupować akcji.

Mój komentarz

Akcje ciągle tanieją. Giełda jest trudna i ciężko o zyski. Skupię się więc na bezpiecznych formach inwestowania. W grudniu pomyślę nad kupnem jednostek kolejnego bezpiecznego funduszu inwestycyjnego.

Celem na ten rok była kwota 180 000 zł. Z powodu listopadowej straty cel niestety się oddalił i może być ciężko go osiągnąć. Mówi się trudno i inwestuje się dalej.

11 komentarzy:

 1. Nie ma co sie przejmowac. Dziwi mnie tylko ze na rynkach zagranicznych sytuacja prezentuje sie o niebo lepiej. Co chwila slychac o rekordach podczas gdy u nas jak widac nie wyglada to najlepiej? Czyzby rosla nam kolejna banka? Ja poki co daruje sobie akcje.

  OdpowiedzUsuń
 2. A jak to wygląda z inwestowaniem w nieruchomości? Sama zaczęłam interesować się tematem inwestycji, pora coś zmienić w swoim życiu. Wiem, że niebawem we Wrocławiu będzie organizowany Praktyczny Kurs Inwestowania w Nieruchomości. Tutaj można zapoznać się ze szczegółami http://aiwn.pl/kurs/ . Co o tym sądzisz? Chyba warto spróbować?

  OdpowiedzUsuń
 3. @Krystyna - inwestycja w nieruchomość to na pewno jedna z bardziej bezpiecznych inwestycji, bezpieczna na poziomie lokaty a zysk znacznie większy niż obecne oprocentowanie lokat. Z tym że trzeba zaznaczyć że na największy zysk możemy liczyć w przypadku mieszkań ulokowanych w większych miejscowościach, umiejscowionych w dobrych lokalizacjach.

  OdpowiedzUsuń
 4. ja się Tobie dziwię , bo ja bym odcinał już zyski przy 15-20% zyskach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się ciąć straty, ale zyskom pozwalać rosnąć. Idę o zakład, że większość inwestujących w kryptowaluty nie spodziewało się aż tak wysokich zysków.

   Usuń
  2. Tylko jak przyjdzie korekta jak np. na Livechat lub JSW to mozna nawet nie złapać tych zysków co się przez x czasu "namnożyły. Swoją drogą ja bym się zastanowił nad 10 letnimi obligacjami SP kupowanymi co miesiąc przez rok za np 2 tys. Po roku odsetki co miesiąc. Przy Twojej ilości gotówki nawet tego nie odczujesz.

   Usuń
 5. Będzie mi miło, jeśli drążąc w temacie szukania funduszy wpadniesz na mojego bloga.

  OdpowiedzUsuń
 6. To prawda, przy inwestowaniu trzeba mieć nerwy ze stali - im grubszej, tym lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajne podusmowanie. Ja chyba teraz od nowego roku będe zakładała konto w ING bo tam fajny % dają teraz :p

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie podsumowane. Ale ja na razie też daruję sobie akcje

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja właśnie nie daruję sobie akcji. Zaryzykuję

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...