poniedziałek, 6 listopada 2017

Podsumowanie października 2017

Zapraszam na podsumowanie październikowych inwestycji.


Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 113 500,00 zł

Wartość razem: 178 308,64 zł (+1 805,89 zł m/m)

Kolejny niezbyt dobry dla mojego portfela miesiąc. Szczęście nie może trwać wiecznie. Nie przejmuję się i inwestuję dalej. Zobacz, co postanowiłem.

Kruszec

Złoto kontynuuje powolny spadek.

Nieruchomości

Bezproblemowo jak co miesiąc.

Akcje

W październiku inwestycja w akcje przyniosła mi dokładnie 741 zł straty. Niby w skali portfela to niewiele, ale ja ciągle staram się temu przeciwstawić.

CCC tym razem praktycznie bez zmian. Trzymam i czekam, co będzie dalej. To znakomita spółka. Liczę na dalsze wzrosty.

IMS wahałem się, czy aby nie powinienem już wyjść z pokaźnym zyskiem. Jednak nie sprzedałem. Czekam, co będzie dalej.

LPP zaliczył niewielki wzrost. Liczę, że będzie rósł.

LiveChat trochę odbił, ale ciągle jest na cenzurowanym. W listopadzie sprzedam, jeśli nie odbije.

Oponeo.pl zaliczył spory spadek. Niestety nie miałem ustawionego stop lossa. Trzymam rękę na pulsie. Ta spółka również jest o krok od sprzedaży.

Play zaliczył delikatny spadek. Wg mnie ciągle ma szansę na wzrosty, więc nie sprzedaję.

Postanowiłem wstrzymać się z dalszymi inwestycjami w akcje. Ostatnio moje akcje tracą, więc uważam, że przyda mi się czas na odsapnięcie i przemyślenie dalszej strategii. Wydaje się, że giełda jest teraz trudniejsza niż zazwyczaj. Jest drogo i ciężko o łatwe typy na zyski. Myślę nad poświęceniem listopada na dalsze analizy i kupno akcji pod koniec roku. (Czy czeka nas w tym roku Rajd Św. Mikołaja?).

Obserwuję (bez zmian): Bogdanka, AmRest, Inter Cars

Fundusze Inwestycyjne

Lekki wzrost. Kwota poniżej 100 zł, więc nie ma co pisać.


Gotówka

Do portfela trafiły kolejne 2 000 zł oszczędności oraz opłata za wynajem garaży. Mam już ponad 28k zł gotówki. Środki na kupno akcji bądź funduszy są. Oddech jednak mi się przyda. Nie ma sensu "na siłę" brnąć w ryzykowne inwestycje skoro tracę.

Mój komentarz

Giełda jest trudna. Ciężko o typ na wzrostową spółkę. Czekam na lepsze czasy. Jest drogo i nie ma co szarżować.

Ciekawostką jest, że duże spółki trzymają się nieźle. To małe spółki dość mocno tracą. SWIG80 jest wręcz u progu wejścia w fazę bessy. Indeks ten traci nieprzerwanie od ponad pół roku. Od tego czasu spadł już prawie o 20%. To alarmujący poziom, który tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że do inwestycji w akcje należy teraz podchodzić niezwykle ostrożnie.Jakiś czas temu wspominałem o zainteresowaniu kryptowalutami. Porzuciłem pomysł ich kupna. Mimo wszystko obserwuję kurs BitCoina. Inwestować nie zamierzam, ale staram się być na bieżąco. Wzrost notować tej waluty jest interesujący. Czy to bańka spekulacyjna? Czy inne waluty podążą śladem BitCoina? Może Ethereum? A może Ripple?

Na początku roku pisałem o celu na 2017 r. Ustaliłem ten poziom na 180 000 zł. Mam nadzieję, że już za miesiąc ten poziom uda się przekroczyć. Jestem usatysfakcjonowany z tegorocznego wyniku i żywię nadzieję, że uda mi się ten poziom pokonać. Zwłaszcza, że sytuacja na giełdzie jest trudna.

Pozdrawiam wszystkich inwestorów. Zalecam ostrożność i życzę samych zysków.

16 komentarzy:

 1. Wyszło mi, że przy obecnym tempie wzrostu jeżeli nic się nie zmieni na nie korzyść, dojdziesz do 500 000 zło za około 17 lat. Więc cel będzie osiągnięty :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam pytanie odnośnie złota: inwestujesz w złoto fizyczne czy może poprzez jakieś fundusze inwestycyjne? Posiadaną gotówkę też mógłbyś trzymać na jakimś koncie z oprocentowaniem to zawsze co miesiąc jakieś grosze wpadną. Bo rozumiem że gotówka musi być w gotowości na wypadek jakiś okazji inwestycyjnych i lokaty nie wchodzą w grę. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam złoto w sztabce, bo chciałem mieć coś fizycznego. Gotówkę faktycznie mam pod ręką na wypadek okazji inwestycyjnych. Kiedyś ten rachunek był oprocentowany, a teraz już nie (Alior).

   Usuń
 3. Podziwiam Cię za umiejętność tak dokładnej analizy. Wszystko dopiero przede mną, bo dopiero wchodzę e tematy giełdy i nieruchomości, ale zobaczymy, co z tego wyniknie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Powodzenia życzę i zapraszam do wymiany doświadczeń. Bloga czyta wielu doświadczonych czytelników, którzy na pewno pomogą. Być może i ja coś podpowiem?

   Usuń
 4. Już nie raz przymierzałem się do zainwestowania pieniążków w Bitcoina, ale podobnie jak Ty, nadal tylko obserwuję jego wzrosty.

  OdpowiedzUsuń
 5. No nieźle to wygląda. A co Pan sądzi o inwestowaniu w krypto? Mój facet mi mówił wczoraj, że po wycofaniu forku w BTC - cokolwiek to znaczy, nieźle dało się zarobić. Czy to nie działa jak loteria?

  OdpowiedzUsuń
 6. Cześć! jestem tu pierwszy raz (będę częściej i będę kibicował). Kup energetykę (ze szczególnym uwzględnieniem TPE i ENG). W okolicach Wielkiej Nocy pomyślimy co dalej. pzdr Irek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czemu akurat energetyka? Mnie również ciekawi ta branża i chciałabym poznać opinie znawców. Ludzie zawsze będą z prądu korzystać.

   Usuń
 7. Widać, że dobrze sobie radzisz. Oby tak dalej!

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...