sobota, 3 czerwca 2017

Podsumowanie maja 2017

Witam wszystkich w ten piękny i ciepły czas. Zapraszam do lektury podsumowania moich inwestycji majowych.


Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 103 500,00 zł

Wartość razem: 157 349,96 zł zł (+2 122,91 zł zł m/m)

Do mojego portfela znów wpłaciłem oszczędności. Po raz kolejny było to okrągłe 2 000 zł. Ponadto w portfelu miała miejsce mała wymiana. Poniżej omówię to szczegółowo.


Kruszec

Klops. Złoto potaniało w maju. Jestem znów pod kreską. Mówi się trudno. Nie sprzedaję i nie dokupuję.

Nieruchomości

Z najemcami nie mam problemów. Opłata za wynajem wpływa regularnie na konto. Od zeszłego miesiąca obaj moi wynajmujący mają już zlecenia stałe. Widzę, że drugi miesiąc z kolei przelewy przyszły dokładnie w ten sam dzień miesiąca. Bardzo mi się to podoba.

Akcje

Giełda nie miała za sobą już tak dobrego miesiąca jak poprzednie.

Ailleron bez fajerwerków. W połowie miesiąca akcje trochę podrożały, ale po koniec spadły do poziomu sprzed miesiąca.

Benefit wzrósł o prawie 10%. To wspaniała spółka. Rośnie jak na drożdżach. Zyskuję już ponad 100%.

IMS również praktycznie bez zmian. W czerwcu wpłynie dywidenda 0,12 zł na akcję.

Kruk na początku miesiąca zanotował gwałtowny spadek. Wtedy zastanawiałem się nad ustawieniem zlecenia stop loss. Na szczęście kurs akcji odbił i w ciągu miesiąca zarobiłem prawie 10%. Brawo.

LVC zachowywał się podobnie jak pozostałe spółki. Najpierw systematyczne spadki a potem odbicie. W ciągu miesiąca jestem prawie na 0.

Rawlplug opublikował raport finansowy, który mi się nie spodobał. Pozbyłem się tych akcji PKC. Niestety okazało się, że to nie był dobry wybór, bo kurs akcji wcale nie spadł. Tym sposobem z ponad 30% zysku, które miałem pod koniec kwietnia udało mi się uratować tylko 13%. Trochę szkoda, ale zysk to zysk.

PGS Software. Kupiłem te akcje za środki, które uzyskałem ze sprzedaży Rawlplug. Mam nadzieję, że spółka będzie rosnąć.

Obserwuję: Bogdanka, Griffin Premium, CCC

Fundusze Inwestycyjne

Moje fundusze wzrosły o dokładnie 84,38 zł. Niby wynik marny, ale wolę, żeby część portfela stabilnie rosła.


Gotówka

W maju sprzedałem Rawlplug i kupiłem PGS Software. Dodatkowo na konto wpadły oszczędności i zyski z najmu. Mam niecałych 12 000 zł, więc w czerwcu pewnie coś dokupię.

Mój komentarz

Giełda dostała wyraźnej zadyszki. Czyżby zmiana trendu? Muszę być czujny.

Inwestuję już od 7 lat. Przez ten czas dowiedziałem się, że znam się tak naprawdę tylko na giełdzie. Nie mam pomysłu na dalsze inwestycje. Może macie jakieś rady dla mnie?

Po oględzinach lokalnego rynku nieruchomości muszę przyznać, że niechętnie zapatruję się na zakup mieszkania na wynajem. W tej inwestycji dostrzegam dość wysokie ryzyko. Może byłoby inaczej, gdybym dysponował większym portfelem? Na ten moment musiałbym sprzedać wszystkie aktywa i jeszcze wziąć kredyt. Wolę dywersyfikację.

Jestem w rozterce. Skoro nie mieszkanie to może kolejny garaż?

W poprzednim miesiącu pytałem Was o zainteresowanie artykułem o REIT. Odzew był pozytywny. Postaram się stworzyć taki artykuł. Proszę o cierpliwość.

21 komentarzy:

 1. Spoko jak zawsze :) Co do mieszkania to zawsze możesz trochę na to poczekać. Stopa zwrotu przy kredycie na 30 lat i obecnych stopach zwrotu w moim mieście nie powala i wynosi dla mnie 4,5%. Można do tego dodać, że cena mieszkania jednak już wzrosła i na samej cenie jestem obecnie ok 10% na plus. Oczywiście nie są to stawki jak w Londynie gdzie bańka na rynku nieruchomości jest ogromna, ale jednak zawsze. Wydaje mi się, że w Polsce takie wzrosty są niemożliwe bo nasi deweloperzy dopiero nadganiają lata komuny i budują na potęgę a terenów pod budowę jest mnóstwo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomysl moze o surowcach. Wg cyklu koniunkturalnego wlasnie surowce powinny w najblizszym czasie rosnac. Osobiscie mam wiekszosc zainwestowanych pieniedzy na GPW ale surowce stanowia juz pewnie okolo 35% wszystkich inwestycji. Generalnie chce coraz wiecej przenosic wlasnie do tego portfela z portfela akcji na GPW.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba masz błąd przy IMS. Jest 62,02 %. Powinno chyba być 52,02%?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wynika to z tego, że doliczyłem już dywidendę. Mój błąd.

   Usuń
 4. Mieszkanie na wynajem przy obecnych cenach moim zdaniem to kiepska opcja. Demografia to raz a dwa wartość wewnętrzna. Kolejny garaż to jakiś pomysł bo masz doświadczenie (zwłaszcza do remontu), ew pomyśl o obligacjach - spokojnie te 4-5% można na nich zrobić inwestując w sensowne firmy notowane na gpw. Oczywiście jak z każda inwestycją wymagana jest uwaga ;) Odnośnie REITów też czekam na artykuł - choć jeślibym chciał je mieć to raczej zagraniczne. Przy okazji nie myślałeś o ETFach ? Jak już wcześniej pisałem na funduszach Cię łupią :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam już w portfelu ETF. Ipopema m-Wig40 to ETF na mWig40.

   Usuń
 5. Spróbuj rozszerzyć swoje pole widzenia na zagraniczne spółki typu REIT przy okazji pisania nowego artykułu. Np. spółka whitestone (WSR.US na stooq) wypłaca dywidendę co miesiąc - obecnie jest to około 0,8% dyw miesięcznie, czyli z grubsza 10% rocznie. ;

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak na razie najważniejsze, że mam zysk :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pomyśl o kryptowalutach.. Ryzykowne ale przy małych kwotach duży zysk można ugrać..

  OdpowiedzUsuń
 8. Może pożyczki z gwarancją odkupu?

  OdpowiedzUsuń
 9. W obliczeniach procentowych przy IMS wydaje mi się że jest błąd.

  OdpowiedzUsuń
 10. Moim zdaniem mieszkanie przy tej wielkości portfel to chyba za duże ryzyko koncentracji. Lepszy będzie zdywersyfikowany portfel giełda + bezpieczne lokaty/obligacje.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak zwykle interes kwitnie :) Co do zakupu mieszkania, to moim zdaniem nietrafiony pomysł, lepiej czerpać dochody z wielu źródeł dywersyfikacja to podstawa.

  OdpowiedzUsuń
 12. Rzeczywiście obligacje to dobry pomysł.

  OdpowiedzUsuń
 13. Już dwa razy zwracałem uwagę na błąd w obliczeniach przy IMS. Dlaczego autor bloga nie ustosunkował się do tego?

  OdpowiedzUsuń
 14. Zobacz sobie global investor club i obligacje korporacyjne z nimi - ja osobiscie z nimi inwestyje od 3 lat i jestem zadowolony.

  OdpowiedzUsuń
 15. Interesujące podsumowanie. Będę tutaj częściej zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 16. Cze, robisz coś z PSW? Twój kolega z branży, tzn. też bloger (profesjonalny trader) w czerwcu właśnie sprzedał: http://at-trader.blogspot.com/2017/07/bycze-spoki-maju-oraz-czerwcu-2017.html

  OdpowiedzUsuń
 17. to tylko potwierdza, że dla chcącego (zarówno inwestować jak i się uczyć) nie ma rzeczy niemożliwych! Brawo TY!

  OdpowiedzUsuń
 18. Uważam, że powinieneś do swojej dywersyfikacji portfela dorzucić nieruchomość w tym przypadku mieszkanie. Ja rozumiem, że ciężko wyskoczyć z taką gotówką na zupełnie nowe lokum, ale obecnie banki wymagają 20% wkładu więc wszystkich oszczędności byś się nie pozbył.

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo mi sie tu podoba ciekawe informacje !

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...