środa, 3 maja 2017

Podsumowanie kwietnia 2017 (już ponad 100 000 zł oszczędności!)

Długi weekend to czas odpoczynku i spotkań. Jest to również czas, kiedy możesz przeczytać o moich inwestycjach w kwietniu.


Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 101 500,00 zł

Wartość razem: 155 227,05 zł zł (+6 087,19 zł zł m/m)

Zaoszczędziłem jak zwykle 2 000 zł. Dokupiłem też kolejne aktywo. Poczytajcie, co z tego wyniknęło.Kruszec

Kiedyś złoto było dość znaczącą pozycją w portfelu. Teraz to tylko niewiele ponad 3%. Może to i dobrze, bo radzi sobie różnie. Obecnie jestem praktycznie na 0. Kiedyś wzrośnie.

Nieruchomości

Garaże stoją jak stały, a opłata za wynajem wpływa na konto.

Akcje

Kwiecień jeszcze poprawił moje niesamowite zyski.

Ailleron nieznacznie wzrósł, ale co ważne zbliżył się do poziomu 100% zysku. Nieprawdopodobny poziom.
Benefit również nieznacznie wzrósł.
IMS zaliczył spory spadek, jednak jestem wciąż ponad 50% na plusie. Trzymam rękę na pulsie i nie zawaham się sprzedać w przypadku kontynuacji spadków.
Kruk wrócił ponad kreskę w znakomitym stylu. Wzrost powyżej moich oczekiwań. Oby tak dalej.
LiveChat to właśnie spółka, której akcje kupiłem w ubiegłym miesiącu. Miałem ją już w swoim portfelu i ciągle uważam, że to spółka z wielkimi ambicjami.
Rawlplug zaliczył wspaniały wynik w kwietniu. Z 11% ponad kreską zrobiło się ponad 30%.

Już prawie 40% mojego portfela ulokowałem w akcjach. To prawie 60 000 zł. Jest to wysokie ryzyko, ale postanowiłem łapać byka za rogi. Giełda znów jest w dobrej formie, a ja chciałbym wykorzystać tę szansę.

Obserwuję: Enter Air, Amrest, Griffin Premium

Fundusze Inwestycyjne

Wszystkie fundusze nieznacznie wzrosły. I o to chodzi! Ciągle nęci mnie chęć pozbycia się funduszy pieniężnych, na których niewiele zyskuje. Niestety nie wiem, czym je zastąpić.


Gotówka

Kupiłem akcje LiveChat. Na rachunek wpłynęły oszczędności i zyski z najmu. Mam poniżej 6 000 zł gotówki, jednak spodziewam się wzrostu po majowej sprzedaży któregoś z aktywów.

Mój komentarz

Poziom oszczędności przekroczył 100 000 zł. To niesamowity moment. Swoją przygodę z oszczędzaniem zacząłem w 2009 roku. Nie sądziłem wtedy, że uda mi się oszczędzić tak dużo i na dodatek z sukcesem pomnażać te oszczędności. Jestem dumny z przekroczenia tej okrągłej granicy.

Warto odnotować, że giełda jest w dobrej formie. Kurs akcji rośnie powiększając zyski inwestorów. Akcje są co prawda już dość drogie, ale gospodarka wydaje się być w dobrej formie, co powinno sprzyjać rozwojowi spółek. Jest bardzo dobrze. Oby wzrosty trwały.

Ostatnio rozglądałem się na lokalnym rynku nieruchomości. Nawet oglądnąłem 3 mieszkania i porozmawiałem sobie z agentami nieruchomości. Zgodnie powiedzieli, że ostatnią są dość zapracowani, a jesień i zima to gorszy dla nich okres. Właśnie wtedy chciałbym kupić mieszkanie, bo gorszy okres dla agentów, to dla mnie okazja na tańsze zakupy.

Alternatywą do kupna mieszkania na wynajem mogą być dla mnie REITy. Na giełdzie są już notowane akcje Griffin Premium. W ciągu roku mają pojawić się jeszcze 2-3. Na razie mnie nie przekonują, ale na pewno będę bacznie je obserwował. Chcecie, żebym napisał o nich osobny post?

Giełda jest w dobrej formie, więc zamierzam to wykorzystać. Kiedy akcje przestaną już być tak atrakcyjne, przyjrzę się możliwości kupna mieszkania. Czy myślicie, że taka strategia ma sens?

14 komentarzy:

 1. Wow, zyski robią wrażenie. Obserwuję Cię prawie od początku, kiedy to sam zacząłem blogowanie. Nie przewidywałem, że wynik tak wystrzeli w niebo :) Oby tak dalej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pewnie dzisiejsze spadki zabolały, co? I dobrze panu tak!

  OdpowiedzUsuń
 3. Oby dalej szło w górę, życzę powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mieszkanie na wynajem jest doskonałą lokatą środków, zapewniających comiesięczny napływ gotówki. Należy jednak je odpowiednio ubezpieczyć, bo nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy osoba której wynajmujemy mieszkanie nie zniszczy go. A kaucja nie zawsze jest w stanie pokryć nasze straty.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny blog, co prawda dopiero dzisiaj go znalazłem, ale Pańskie efekty jak najbardziej robią wrażenie. Wiem co przeglądać do kawy od dzisiaj rano!

  OdpowiedzUsuń
 6. dobra robota, oby tak dalej!

  OdpowiedzUsuń
 7. Rzeczywiście efekty robią wrażenie. Pozostaje mi tylko życzyć więcej takich sukcesów :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Sprzedajesz może Kruka czy czekasz? Zapowiada się korekta ale wynik i tak niezły.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chetnie poczytam o REITach w Polsce. Sam inwestuje w Ascott REIT notowany w Singapurze.

  Pomysl z zakupem mieszkania to dobry pomysl. Dywersyfikacja nie zaszkodzi. W dodatku zwrot moze byc wysoki jezeli uzyjesz kredytu - oczywiscie bez kredytu ryzyko (ale i st zwrotu) byloby mniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dawaj o tych REITach. :) Im popularniejszy temat tym lepiej dla wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzad dal propozycje ustawy o reit. Ma wejsc od 2018. Ideny powod do wpisu o nich. (:

   Usuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...