sobota, 4 marca 2017

Podsumowanie lutego 2017

Powoli czuję już wiosnę. Trochę zmęczył mnie już ten chłód. Czy w portfelu równie zimno? Sami zobaczcie.


Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 97 500,00 zł

Wartość razem: 140 571,38 zł (+3 124,92 zł m/m)

Oszczędziłem następne 2 000 zł. Fajnie widzieć, jak moje oszczędności się rozmnażają. A w lutym robiłem to tak:


Kruszec

Złoto trochę odbiło. Jest ok. Czasem oglądam sobie moją uncję.

Nieruchomości

Remont garażu ukończony. Prezentuje się bardzo dobrze. Zapłaciłem 1 000 zł. Efekt jest zadowalający. Spodobał się również pewnemu panu. Dogadaliśmy się również co do ceny najmu. Po wszystkich kosztach obliczyłem, że zostanie mi ok. 170 zł i właśnie tyle będę uwzględniał w comiesięcznych raportach. Najemca wygląda na solidnego płatnika. Mam nadzieję, że będzie ok.

Najemca pierwszego garażu zapłacił. Zauważyłem, że opłata za najem wpływa zawsze umówionego dnia lub 1-2 dni później w przypadku weekendu. Wnioskuję, że ustalił sobie po prostu zlecenie stałe na koncie.

Jestem niezwykle zadowolony, że udało mi się kupić te garaże. Jeszcze bardziej cieszę się ze znalezienia najemców i comiesięcznych przelewów. Dzięki temu na moje konto wpływa już 520 zł na czysto. Może to nie majątek, ale mnie cieszy i tyle. Te 2 przelewy dają mi przekonanie, że przejście na prywatną emeryturę jest możliwe, a moje wysiłki mają sens.

Akcje

W lutym postanowiłem dopomóc szczęściu. Skoro idzie mi tak dobrze, to zdecydowałem się jeszcze powiększyć portfel akcyjny.

Tym razem padło na spółkę Kruk. Jest to spółka z branży finansowej. Zajmuje się skupem wierzytelności i oferowaniu usługi spłaty długu na dogodnych dla dłużnika warunkach.

Pozostałe spółki mają się dobrze. Nie zamierzam się ich pozbywać, bo wierzę w dalsze wzrosty. Na dwóch z nich ustawiłem co prawda zlecenie stop loss, ale wcale nie chcę, żeby się wykonały. To po prostu mechanizm zabezpieczający mnie przed utratą wypracowanych zysków.

Miesiąc temu pisałem o indeksie SWIG80. Miałem nosa. Rósł aż miło. W marcu również skupię się na obserwacji spółek z tego indeksu. Rzucę też pewnie okiem na mniejsze spółki.

Fundusze Inwestycyjne

W funduszach nic się nie dzieje. Wszystkie urosły. Nie kupuję nowych ani sprzedawać nie zamierzam.


Gotówka

Poziom gotówki spadł poniżej 10k pln. Kupiłem akcje Kruka. Zamierzam utrzymywać poziom gotówki nieznacznie poniżej okrągłych 10 000 zł.

Mój komentarz

Ciągle spodziewam się osłabienia dolara i wzrostu cen surowców. Będę obserwował cenę ropy i miedzi. Przemyślę kupno funduszu surowcowego lub akcji KGHM.

W najbliższym czasie przewiduję kontynuację rozwoju gospodarczego w Europie i USA. Bezrobocie będzie spadać, a inflacja rosnąć. Zbliża się zacieśnienie polityki monetarnej przez FED i EBC. Trwa pompowanie się balona. Czy EBC odważy się na ograniczenie skupu obligacji?

Giełdy mają się dobrze. Zamierzam liczyć zyski i obserwować sytuację z uwagą. w dalszej perspektywie będę uczył się inwestowania w surowce i nieruchomości.

Od marca będę przeglądał lokalny rynek nieruchomości w poszukiwaniu mieszkania.

11 komentarzy:

 1. Brawo, brawo! Pozazdrościć widoków na prywatną emeryturę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękować :) Z tego, co wyczytałem na Twoim blogu, masz podobne cele. Powodzenia!

   Usuń
 2. Nie sądzisz, ze Kruk to zbyt defensywna spółka do portfela w czasie hossy? Oni przecież zarabiają na tym, że inne firmy się mocno zadłużają, więc bessa i słabsze dane gospodarcze powinny paradoksalnie działać na ich korzyść a w trakcie trwającej hossy można znaleźć spółki z lepszymi perspektywami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam wrażenie, że poziom zadłużenia, zwłaszcza tego przeterminowanego stale rośnie. Na korzyść są też ostatnie zmiany prawne w kwestii wierzytelności ;)

   Usuń
 3. Wszystko na zielono, ciekawe jak długo utrzyma się zwyżka na giełdzie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Życzę sukcesów, dawno nie widziałem takich dobrych wyników.

  OdpowiedzUsuń
 5. Osobiście uważam iż dzisiaj najbardziej ważna w motoryzacji jest ekonomiczność danego pojazdu. Producenci prześcigają się w nowinkach technologicznych często zapominająć o redukcji spalania auta, a potem celowo fałszują wyniki spalania. Przykładem dość głośnym był w ostatnich latach Volkswagen. Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ile % portfela planujesz zainwestować w mieszkanie? Ja mam 2 mieszkania i 80% portfela w tych mieszkaniach, zwrot na poziomie 7 % netto. Trochę nudny będzie Twój blog jak Twoje zaangażowanie będzie podobne do mojego ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja mam podobny dylemat do Ciebie czy kupować mieszkanie na wynajem i zwiększać bezpieczną część inwestycji. Ja obecnie mieszkam w okolicach dużego miasta w mniejszym, gdzie są tańsze lokale. Trudno jest mi oszacować popyt i zastanawiam się czy to w ogóle ma sens. Robiłeś może jakieś próby sprawdzenia klientów?

  OdpowiedzUsuń
 8. No właśnie też tak się zastanawiam właśnie czy wynajem lepszy czy kupno.

  OdpowiedzUsuń
 9. fajne inspiracje i ciekawie prowadzony blog tak trzymac ! :)

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...