piątek, 6 stycznia 2017

Podsumowanie inwestycji w 2016 r.

2016 r. ...

To był ponownie dobry rok!


Wykres mówi dużo, a poniższe liczby jeszcze więcej.


1. stycznia 2016 r. miałem 95 510,82 zł.

1. stycznia 2017 r. było to już 131 322,63 zł

Ponad 37 % więcej!


W 2016 roku portfel powiększył się o 35 811,81 zł, z czego 19 500 zł to moje oszczędności, które wpłaciłem, a 16 311,81 zł to czysty zysk z inwestycji!

Jeszcze w 2009 roku nie miałem prawie żadnych inwestycji. Oszczędzam od dość niedawna, a już na inwestowaniu swoich pieniędzy zarabiam ok. 1 350 zł miesięcznie. Duża część z tej kwoty to odsetki od odsetek z wcześniejszych oszczędności. Pieniądze pracują jak kula śniegowa, co mnie bardzo cieszy.

Celem na 2015 r. było 150 000 zł. Celu nie udało mi się osiągnąć. Jestem trochę rozczarowany, ale na pewno mnie to nie podłamuje.

Cel na 2017 r. to 180 000 zł. Taką kwotę inwestycji chcę mieć za rok.

Uda się? Wierzę, że się uda! Liczę na Waszą pomoc i cenne komentarze. Może tym razem się uda?

W 2016 r. kupiłem drugi garaż, co jest dla mnie szczególnie ważne. Poza tym udało mi się również zbudować całkiem stabilny portfel akcji, co wpłynęło na stabilność mojego portfela. W ubiegłym roku dostałem podwyżkę, co spowodowało, że odkładam już 2 000 zł miesięcznie.

W 2017 r. planuję kontynuować inwestycje i stale je powiększać. Pomagajcie mi czytając i komentując.

20 komentarzy:

 1. Bardzo dobrze! To, że nie osiągnąłeś wyznaczonego celu nie jest katastrofą. Istotne jest systematyczne powiększanie zgromadzonego kapitału. Dywersyfikacja portfela przy takiej kwocie jest już bardzo istotna. Pozdrawiam i powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Jak nie w tym, to w 2017 r. już na pewno się uda :)

   Usuń
 2. Obserwuję Cię od dawna. Miałem chwilę zwątpienia po tąpnięciu giełd. Ja się wycofałem, ale widzę, że nie była to najlepsza decyzja. Śpię co prawda spokojnie ale zarabiam marne kilka %.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś za coś. Teraz trochę odbiło, ale równie dobrze może spaść. Mimo wszystko ja również śpię spokojnie.

   Usuń
 3. Jak dobrze policzyłem (popraw mnie jeśli się mylę) Twój zysk za 2016 rok to 12%? Mogłoby być lepiej ale zysk to zysk. Wiem że na naszym rynku ciężko o dobre zyski dlatego trzeba dorzucić coś więcej bo na samym Wig, Wig20 nie da rady rok w rok osiągać wysokich wyników. Tzn. mozna ale jest to piekelnie trudne. Możesz pokacać jakie miałeś procetowo zyzki z poszczególnych lat? Z tym oponeo to chyba Ci się udało bo miałeś tam jak pamiętam -15%? Stosujesz SL?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na blogu publikuję regularne podsumowania. Widać też na wykresach, jak mi idzie.

   Z Oponeo faktycznie miałem farta, ale też i pecha. Akcje tej spółki miałem już w portfelu przed założeniem bloga w 2009 r. i sprzedałem, bo nie wierzyłem w dalsze wzrosty. Pisałem też o perspektywach Oponeo we wpisach w 2010 i 2011 roku. Gdybym wtedy kupił...

   O SL pisałem na blogu. Kiedyś stosowałem, ale wyleciałem ze stratą na jakimś dziwnym zamieszaniu na akcjach spółki Stąporków. Od tego momentu stosuję "mentalny" SL. W głowie mam poziom poniżej którego staram się sprzedać. W inwestycjach długoterminowych SL nie jest taki ważny.

   Usuń
 4. Gratulacje! Twoja determinacja i systematycznosc inspiruje mnie do wytrwania w oszczedzaniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Miło mi. Mam nadzieję, że wytrwasz. Wiem po sobie, że czasem jest ciężko. Na szczęście efekty są widoczne.

   Usuń
 5. zwroc uwage, ze ceny walut wzrosly, wiec realna wartosc Twoich inwestycji powinna byc skorygowana, niestety w dol. majac 100 zl w styczniu wartosc nabywcza tych 100 zl w grudniu byla 90 zl. oczywiscie z perspektywy rynku zewnetrznego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Gdybym za całość kupował dolary, to miałbym więcej niż teraz. I to bez żadnego wysiłku. Tylko kto mógłby przypuszczać, że tak mocno wzrosną? Franki szwajcarskie również analogicznie wzrosły. Z punktu widzenia Amerykanina i Szwajcara jestem biedniejszy (nawet pomijając inflację).

   Z punktu widzenia strefy euro nie ma już takiej różnicy. Euro umacniało się wobec złotówki, ale nie aż tak gwałtownie. Przez pewien czas było też droższe. Z punktu widzenia strefy euro moje inwestycje wyglądają mizernie, ale jakiśtam sens miały (nie liczyłem dokładnie; jedynie szacuję).

   Rzecz w tym, że swoją przyszłość chciałbym związać z Polską, więc z punktu widzenia Polski zarabiam. Słusznie wskazałeś, że złotówka w czasie moich inwestycji potaniała, ale nie uważam, że powinienem korygować wartość portfela.

   Jeśli śledzić moje inwestycje, to pewnie zauważyłeś, że nie mam szczęścia do walut. Miałem już różne w portfelu i często wychodziłem z inwestycji ze stratą. Trochę się wzbraniam przed dalszymi inwestycjami w waluty.

   Usuń
 6. Jeśli będziesz szukał jakiś małych spółek lub dywidendówek to chętnie służę pomocą.
  Chris z marketrevolution :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za ofertę. Może podzielić się tutaj? Na przykład co sądzisz o Enter Air i Jujubee?

   Usuń
  2. Mogę, tylko od razu informuję na blogi rzadko zaglądam, nawet na swój więc prędzej mnie złapiesz na fb.
   Co do spółek - jujube - technicznie to wybiło z kanału i w krótkim terminie 23 zł to target. W dłuższym to zajdzie wyżej - powody są dwa po pierwsze zarząd ma lockup na akcje i dopiero powyżej 23zł mogą je sprzedawać więc zależy im na wzroście ceny. Po drugie mają być premiery jakiś ich gier więc spekulanci będą tam grali.
   https://i.imgsafe.org/77191482cc.png

   Co do enterair - ostatnie dwa lata mocno żyłowali zysk, przychody były w miejscu, teraz ropa podrożała więc będą mniejsze. Na plus będą nowe umowy zawarte w grudniu. Technicznie powinni nie spaść poniżej 26zł.

   I tu jest ważne pytanie jaki masz horyzont inwestycyjny na spółkach? I jak duże obsunięcie na walorze akceptujesz?
   Od tego powinienem zacząć pytać :)

   Usuń
  3. Szukam spółek na minimum 3 miesiące. Byłbym w stanie przeznaczyć na każdą z nich max 5% portfela. Obecnie te dwie spółki obserwuję. Mógłbyś wskazać swoich faworytów?

   Usuń
  4. Po wynikach się wypowiem, póki co moi fawotyci rozczarowują mnie wynikami i jedynie domdev dobrze się trzyma.
   Możesz też pomyśleć nad orłem białym:
   http://analizyobs.blogspot.com/2016/11/orze-biay-kumulacja-sprzyjajacych.html

   Chociaż na twoim miejscu nic bym nie wywalał z portfela, skoro twoje zyski rosną to po co je ucinać?

   Usuń
  5. Dzięki za propozycje. Przeanalizuję je. Zawsze mógłbym coś dokupić.

   Usuń
 7. no muszę przyznać, że nieźle to wygląda i tak trzymać ;) sam też muszę nad sobą i swoimi oszczędnościami popracować... :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Napisz nad czym chcesz popracować, to może razem coś wymyślimy.

   Usuń
 8. Mam pytanie na czym polega wycena przedsiebiorstwa W jakich sytuacjach się ją przeprowadza?

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie zawsze wykonuje się cele w 100%! Ważne, że się nie poddajesz, dążysz do celu i nie zamierzasz przestać się rozwijać w kwestii wiedzy inwestycyjnej itp. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...