poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Podsumowanie lipca 2016

Powoli, ale do przodu. Tak właśnie inwestuję własne oszczędności. Zapraszam do lektury podsumowania inwestycji kapitałowych w lipcu 2016.Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 84 500,00 zł

Wartość razem: 110 341,90 zł (+2 283,81 zł m/m)

Jak co miesiąc dołożyłem kolejnych 1 500 zł oszczędności. Pomnażam te pieniądze dla zysku i postów jak ten poniżej.

Kruszec

Wygląda na to, że kupiłem złoto w bardzo dobrym momencie. Moja  uncja złota jest już prawie 10% na plusie.

Nieruchomości

Kolejna wspaniała wiadomość! W niedalekiej okolicy mojego garażu ma powstać droga łącząca dwie części osiedla. Oznacza to, że w sąsiedztwie znikną kolejne dzikie miejsce parkingowe. Co prawda te miejsca znajdują się ponad 100 metrów od mojego garażu, ale wg mnie i tak wpłynie to pozytywnie na cenę najmu miejsc garażowych w okolicy mojego garażu. Wygląda na to, że kupiłem go w znakomitej lokalizacji.

W okolicy trwa już budowa szkoły i kolejnego bloku (3 piętrowy apartamentowiec). Budowa drogi ma się zacząć w przyszłym roku. Szacuję, że to w sumie ubytek ok. 5-10% miejsc parkingowych. Już wcześniej w godzinach wieczornych był problem z zaparkowaniem. Teraz podejrzewam, że zainteresowanie najmem garażu wzrośnie.

Kolejny czynnik to jakość samochodów. Garaż stoi w bogatej okolicy. Zauważyłem, że "pod chmurką" stoją tu co raz droższe samochody. Wydaje mi się, że to moi potencjalni klienci. Jako właściciel samochodu za ponad 100 tys. zł, a często i 150 tys. zł (i nawet więcej) wolałbym go trzymać w zamknięciu.

Mój najemca jest solidny i nie mam zamiaru podnoszenia ceny najmu. Pomyślę o tym najwcześniej podczas budowy wspomnianej drogi osiedlowej.

Wg mnie garaż już teraz zyskał na wartości. Budowa drogi jeszcze podniesie jego wartość. Nawet pomyślałem o aktualizacji jego wartości. Co o tym myślicie?

Akcje

Dokupiłem akcje kolejnej spółki. Tym razem zdecydowałem się na akcje Ailleron (dawniej Wind Mobile). Myślę, że to spółka z potencjałem. Chciałbym, by była to inwestycja długoterminowa (nawet kilka lat).

Ostatnio ubzdurałem sobie, że brakuje mi akcji w portfelu. Chciałbym uzbierać sobie pakiet akcji min. 10 spółek, które będę miał w portfelu. Na tę chwilę mam akcje 7 spółek i przy wielkości mojego portfela wydaje mi się, że mógłbym mieć ich jeszcze więcej.

Obserwuję: Master Pharm, MW Trade, Sonel, Relpol

Fundusze Inwestycyjne

Miesiąc temu pisałem o możliwości umorzenia lub konwersji Pzu Polonez. Ostatnio jednak zarządzający wzięli się do roboty i fundusz ten powoli odrabia straty. Tak więc chwilowo odzyskali moje zaufanie.

Pozostałe fundusze nie zawodzą. Powoli i systematycznie zyskują.

W najbliższym czasie nie przewiduję kupna kolejnych funduszy. Skupię się na zarabianiu na akcjach. Ewentualnie przekonwertuję bezpieczne fundusze w akcyjne.Gotówka

Lipiec minął głównie pod znakiem kupna akcji Ailleron. Niestety spowodowało to zmniejszenie stanu gotówki do niewiele ponad 4 000 zł. Jak już wielokrotnie pisałem, lubię mieć więcej gotówki na koncie. W najbliższym czasie będę starał się odbudować gotówkę na koncie. Może po prostu spieniężę jednostki Pzu Polonez lub sprzedam akcje Oponeo.pl?

Mój komentarz

Jeszcze nie tak dawno przekroczyłem granicę 100 000 zł. Teraz pokonałem już 110 tys. zł. Niezmiernie cieszy mnie ciągły wzrost. Do 500 000 zł już niedaleko :)

W ostatnim tygodniu pogadałem sobie trochę z szefem. Od dawna nie miałem już podwyżki, a trochę więcej pieniędzy na pewno by się przydało. Uważam się za specjalistę w swojej dziedzinie, a konkurencja od czasu do czasu dzwoni i zaprasza na rozmowy kwalifikacyjne. Może uda się coś uszczknąć? Będę Was informował na bieżąco.

Jeśli chodzi o inwestycje, to mam ostatnio słabość do małych spółek. Nie wiem, skąd to się u mnie wzięło, ale podoba mi się obecnie kilka spółek i każda z nich ma kapitalizację poniżej 100 mln zł. Myślę, że w nich obecnie będę upatrywał moje cele inwestycyjne.

18 komentarzy:

 1. Nakarmili Cię po 7 zł? :)
  Może oponeo warto zamienić na AutoPartnera? (Nie mam żadnej.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam tej spółki, ale wykres robi wrażenie. Przyjrzę się jej. Dzięki za komentarz.

   Usuń
 2. Nie znam Twoich spółek z portfela zbyt dobrze bo bardziej interesują mnie rynki zagraniczne, ale mam pytanie? Któraś z nich płaci dywidendę, płaci stabilnie od lat? Kupując akcje robisz to tylko w celach spekulacyjnych czy może dla dywidend?

  Ps. Napiszę jeszcze raz - gratuluję wytrwałości i wyników

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Tak naprawdę, to nie inwestuję dla dywidend. Inwestuję, by sprzedać drożej. Skoro spółka potrafi zarabiać, to wręcz nie chcę, by płaciła dywidendę. Sama jest przecież w stanie pomnożyć te pieniądze zamiast oddawać je mnie. Wg mnie zysk dla inwestora jest większy, gdy spółka nie płaci dywidendy. Jakie jest Twoje zdanie?

   Usuń
  2. Trudno mówić o przewadze jednego nad drugim. Osobiście lubię bardzo spółki dywidendowe, ale tylko te które nie pełnią roli bankomatów dla głównych udziałowców - tzn spółka dzieli się zyskiem ale również pozostawia sporo kapitału i może się rozwijać. Jeśli chodzi o spekulację - to również cenie sobie tę drogę, właściwie od bardzo wielu lat zarabiałem tylko w ten sposób. Bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, wszystko zależy od konkretnych przypadków - spółek. Gdzieś widziałem statystyki mówiące o znacznej przewadze inwestorów preferujących model dywidendowy, ale dotyczyło to długiego terminu i giełdy amerykańskiej. Pamiętam że różnica była miażdżąca i wygrali dywidendowcy. Osobiście łączę obydwa podejścia do inwestowania - spekuluję w krótkim i średnim terminie, ale aktywa dywidendowe trzymam bez określonego horyzontu czasowego.

   Usuń
 3. Po ostatniej bessie postanowiłem odejść od giełdy. Z jednej strony się cieszę, bo nie muszę śledzić notowań, informacji giełdowych, itd. Z drugiej strony to żałuję bo wpadłem w inne pułapki i straciłem pieniądze na innych inwestycjach. Człowiek dalej się uczy na swoich błędach :/

  Gratulacje świetnego wyniku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niby w tfoim blogu nie ma niczego specjalnego ale lubie go czytac. Zagladam tu za każdym razem po opubllikowaniu wpisu. Korzystam z czytnika rss. Powodzonka w inwestycjach. Joł!

  OdpowiedzUsuń
 5. Małe spółki są ostatnio na fali. Widzę, że to wykorzystujesz. To dobrze. Trzeba grać z trendem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Greetings from UK, m8. W Londynie też czytamy polskie blogi. Pozdrówki!!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Małe spółki robią się coraz aktywniejsze. To dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwaga na przegrzanie małych i średnich spółek... m i sWIG bez większego zastanowienia poleciały pod szczyty z dołków. Wygląda to na mocne przesilenie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zobacz ALEJA. C/Z 3 C/WK 0,4 Ostatnio seria komunikatów o nowych umowach i pogłoski o skupię akcji. Do końca roku powinni wrócić do 1 Pln i zrobić +100%

  OdpowiedzUsuń
 10. Wzrost jest powolny, ale stabilny i sądzę że to najważniejsze. Podziwiam twoją wytrwałość. Ja wciąż nie umiem się zdecydować, żeby podejmować takie kroki, dlatego korzystam tylko z możliwości jakie dają lokaty, ale tych zysków oczywiście nie da się porównywać.

  OdpowiedzUsuń
 11. według mnie to piękny wynik jakby spojrzeć na to z dłuższej perspektywy - jedynie zachować stabilność zysków i będzie ok :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny wynik, mam nadzieję, że moje inwestycje dadzą jakiś zysk. DO tej pory bawiłam się tylko w lokaty ale od jakiegoś czasu zainteresowały mnie akcje i obligacje... pożyjemy zobaczymy... :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zdecydowanie zwiększył bym wycenę wartości garażu :)

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...