sobota, 11 czerwca 2016

Private Banking w Noble Banku - wywiad

W ostatnim czasie mój portfel inwestycyjny przekroczył poziom 100 000 zł. Poczułem się wtedy wyjątkowo. Wiele osób mi gratulowało. Twierdziliście, że to już wysoka kwota i "jest czym inwestować".

Skłoniło mnie to do zainteresowania się private bankingiem. Skontaktowałem się z kilkoma bankami oferującymi tego typu usługi. Wtedy pomyślałem, że Was też mogłoby to ciekawić. Tak powstał pomysł napisania posta na temat private bankingu. W tym celu przeprowadziłem wywiad z Panem Adamem Nożykowskim, Dyrektorem Regionalnym z Noble Banku. Zapraszam do lektury, z której dowiecie się nie tylko, co to jest private banking. Pan Adam Nożykowski zdradził również kilka zakulisowych ciekawostek.

(ynwestor): Proszę przybliżyć nam, co to jest private banking.

(Adam Nożykowski): Private Banking to przede wszystkim kompleksowe doradztwo – zgodnie z filozofią Noble Bank „Banku na pokolenia”, to zarządzanie całym rodzinnym majątkiem. Kompleksowy consulting obejmuje zarówno szeroką skalę doradztwa w zakresie inwestycji (indywidualnie profilowane portfele inwestycyjne, niestandardowe produkty), jak i doradztwa biznesowego, czy podatkowego. Ważnym elementem jest także networking - kojarzenie biznesów Klientów i łączenie ich interesów. Obsługa private banking nie sprowadza się zwykle do zaoferowania Klientowi jednego czy dwóch prostych produktów, ale do całościowego spojrzenia na jego majątek, zarówno prywatny, jak i często firmowy. Naturalnym kierunkiem rozwoju bankowości prywatnej na całym świecie jest „family office” – model, w którym zaufany bankier zarządza nie jednym czy dwoma elementami, ale wszystkimi sprawami majątkowymi rodziny. Polski rynek dojrzewa do takiej formuły, a wielu naszych Klientów oczekuje już tak kompleksowej obsługi.

Jakim majątkiem lub dochodami należy dysponować, aby zostać Państwa klientem?

Na pewno nie da się zdefiniować idealnego Klienta w oparciu o wysokość inwestycji. W private bankingu, którego istotą jest indywidualne podejście, operowanie widełkami kwotowymi nie stanowi uniwersalnego punktu odniesienia – w przypadku niektórych Klientów istotny jest dla nas np. potencjał zysku, jaki może wygenerować ich koncept biznesowy i docelowa skala współpracy, nie kwota jaką dysponują na początku współpracy z nami.

Niezależnie od tego jaką kwotę lokuje, każdy Klient private bankingu otrzymuje obsługę i consulting na najwyższym poziomie. Różnica tkwi raczej w wachlarzu usług, które możemy zarekomendować Klientom inwestującym zróżnicowane kwoty. Klienci z aktywami pomiędzy 200 tys. a 1 mln PLN, w ramach nowo wprowadzonej Bankowości Osobistej Noble, będą mogli korzystać z obsługi dedykowanych doradców zarówno w oddziałach Getin, jak i Noble Banku oraz specjalnie dla nich przygotowanych produktów. Klientów z aktywami w powyżej 1 mln PLN Bank będzie obsługiwał w ramach segmentu Noble Bank - Private Banking.

Kwotą od 1 miliona złotych to poziom, który pozwala już na ciekawą dywersyfikację inwestycji, długofalową perspektywę etc. Rzecz jasna, skala wykorzystania wachlarza opcji private bankingu będzie zupełnie inna u takiego Klienta, niż u Klienta, który inwestuje np. 10 mln złotych. Istnieją także elementy oferty osiągalne dopiero od pewnego poziomu inwestycji – np. usługi jak Wealth Management dostępne są od 2 mln, a FIZ – realnie przy inwestycji od ok. 5 mln złotych.

Czym różni się private banking od bankowości tradycyjnej?

Kluczowym gwarantem standardu private banking jest indywidualne podejście oraz doświadczenie i umiejętności bankierów. Private Bankierzy, którzy zarządzają majątkami klientów w Noble Banku, to pierwsza liga bankowości – najwyższej klasy doradcy, a przede wszystkim biznesowi praktycy. Każdemu z klientów tworzą szyty na miarę portfel inwestycyjny. Zgodnie z kilkusetletnimi tradycjami bankowości, w takim modelu bankier staje się często biznesowym powiernikiem i przyjacielem domu - stoi na straży rodzinnych interesów, zabezpiecza przyszłość najbliższych. Bankierzy znają doskonale nie tylko portfel, aktywa i pasywa swoich Klientów. Wiedzą jakie klient ma plany związane ze swoimi inwestycjami w najbliższych latach - ziemią, działką czy domem, ale też z edukacją dzieci, zadbaniem o zdrowie rodziców.

100%-owa koncentracja bankiera na sprawach Klienta oraz nielimitowany czas, który może mu poświęcić, to standard nieporównywalny do oferowanego w zwykłych bankowych placówkach. To nieosiągalne w systemie, w którym na jednego doradcę przypada kilkuset Klientów, jak dzieje się w bankach uniwersalnych, a często nawet w działach dedykowanych teoretycznie Klientom VIP. Kluczową przewagą Noble Banku na polskim rynku jest fakt, że jako jedyny posiada sieć dedykowaną wyłącznie obsłudze private banking.

Obecnie dysponuję majątkiem 100 000 zł i zarobkami w wysokości 4 000 zł netto miesięcznie. Czy z takim majątkiem i dochodami mógłbym zostać Państwa klientem bankowości dla bogatych?

Klienci z aktywami pomiędzy 200 tys. a 1 mln PLN, lub wpłatami 10 tys. dochodów netto miesięcznie, w ramach nowo wprowadzonej Bankowości Osobistej Noble, mogą korzystać z obsługi dedykowanych doradców zarówno w oddziałach Getin, jak i Noble Banku oraz specjalnie dla nich przygotowanych produktów. Z usług Noble Bank - Private Banking mogą korzystać Klienci już powyżej 1 mln PLN. Kwota od 1 miliona złotych to poziom, który pozwala już na ciekawą dywersyfikację inwestycji, długofalową perspektywę etc.

Na jakie wygody może liczyć klient private bankingu w porównaniu do klienta bankowości tradycyjnej?

Na podstawowe odczucie składają się główne standardy w Noble Bank:
 • najwyższej klasy bankierzy (własny private bankier, znający doskonale Klienta, przypisany mu na stałe)
 • indywidualne podejście – od szytych na miarę strategii, po pamięć o urodzinach Klientów
 • luksusowa, dostosowana do najbardziej wymagających Klientów ogólnopolska sieć oddziałów
 • działania networkingowe – w tym: cykl Private Banking po Godzinach
 • usługi dodane – w tym przede wszystkim: Noble Concierge (w tym: dostęp i zaproszenia na prestiżowe wydarzenia)

Obok standardów obsługi, kluczowym z punktu widzenia Klientów wyróżnikiem private bankingu jest dostęp do produktów i ofert nieosiągalnych lub trudno osiągalnych w innych bankach. Noble Bank oferuje np. szeroki wachlarz inwestycji alternatywnych – m.in.: szyte na miarę FIZ i struktury, inwestycje w nieruchomości, dzieła sztuki (art banking). Tym, co wyróżnia Noble Bank, jest fakt, że inwestycje te realizuje on dla Klientów we własnym zakresie – nie przez pośredników czy zewnętrznych doradców.

Bardzo ważnym elementem strategii, związanym z kompleksowym spojrzeniem na zarządzanie majątkiem jest też fakt, że w Noble Banku Klient może nie tylko zainwestować swoje środki, ale także pozyskać finansowanie dla swojego biznesu czy kolejnych inwestycji. Posiadamy w portfolio szeroką gamę specjalnych produktów, dedykowanych takim potrzebom, np.: kredytowanie lokali użytkowych, inwestycji deweloperskich (wielu bardzo zamożnych Klientów to deweloperzy), kupno kamienic, finansowanie zakupu nieruchomości poza granicami Polski (zabezpieczeniem kredytu jest majątek klienta w Polsce).

Klienci mogą się także czuć szczególnie wyróżnieni poprzez oferowane przez private banking prestiżowe karty kredytowe. Karta World Elite MasterCard Noble Banku, to jedna z najbardziej prestiżowych kart kredytowych na świecie.

Ważnym wyróżnikiem oferty Noble Banku jest także fakt, że świadczy on usługi z zakresu corporate private bankingu, a więc usługi dla firm, których właściciele są Klientami private bankingu – consulting z tego obszaru oferują wszystkie oddziały Noble Banku w całej Polsce. To kluczowy benefit z punktu widzenia najzamożniejszych Klientów, których znaczną większość stanowią prywatni przedsiębiorcy – ich majątek prywatny często przenika się z firmowym i spójne zarządzanie finansami w jednym miejscu ma ogromne znaczenie. Klienci private bankingu w Noble Banku mogą liczyć właśnie na takie kompleksowe podejście – Bank może zarządzać nie tylko ich prywatnym portfelem inwestycyjnym, ale też majątkiem firmy (kredyty korporacyjne, obrotowe, rachunki firmowe etc.).

W 2013 roku Noble Bank, wspólnie z kancelarią Domański Zakrzewski Palinka, wprowadził także jako pierwszy na polskim rynku nowy segment usług, dający Klientom dostęp do doradztwa podatkowego i prawnego. Tzw. Wealth Guard, czyli kompleksowe zabezpieczenie majątku, to rozwiązania z zakresu planowania sukcesji i transferu majątku, ładu korporacyjnego w firmach Klientów, ochrony prywatności czy wreszcie planowania podatkowego. Wprowadzenie tej gamy usług to ważny krok zbliżający Noble Bank w kierunku modelu Family Office – a więc zarządzania całym majątkiem Klienta i jego rodziny, także w obszarach obejmujących kwestie prywatne, prawne itd.

Natomiast jesienią 2014 roku Noble Bank po raz kolejny wyprzedził rynek, ogłaszając biznesowe partnerstwo z Sotheby’s International Realty, globalnym graczem nr 1 na rynku nieruchomości luksusowych.

Polscy milionerzy, jak najzamożniejsi ludzie na całym świecie, chcą kupować wakacyjne domy zagranicą, prestiżowe apartamenty etc. – zarówno inwestycyjnie, jak i z myślą o spędzaniu tam czasu. Ekskluzywny wakacyjny apartament w dowolnej części Europy, z komfortowym połączeniem lotniczym, można już kupić w takiej samej cenie jak w Juracie czy Sopocie. Dom w Miami czy Toskanii może nie różnić się cenowo od domów na warszawskim Mokotowie czy Żoliborzu. Znalezienie idealnej nieruchomości zagranicą to jednak wyzwanie, także formalno-prawne. Dotąd barierą był sam proces poszukiwania i zakupu. Partnerstwo Noble Banku z Sotheby’s International Realty na polski rynek tworzy Klientom szansę zakupu luksusowych nieruchomości na całym świecie w wystandaryzowany sposób – mogą stąd, z Polski, obejrzeć katalog ofert dostępnych w tysiącach lokalizacji, a na miejscu zobaczyć już te wybrane w pierwszej selekcji, skorzystać z kompetencji i wiedzy doradcy, a także wsparcia prawnego, podatkowego itd.

Jakie usługi i produkty oferuje private banking? Czy klient private bankingu ma dostęp do większej ilości produktów inwestycyjnych, np. fundusze inwestycyjne, depozyty walutowe? Czy jesteście Państwo w stanie stworzyć produkty specjalnie pod indywidualne potrzeby takiego klienta?

Private banking to każdorazowo rozwiązanie szyte na miarę. Nie oferujemy produktów „z półki” – każda relacja zaczyna się od rozmowy i analizy potrzeb konkretnego Klienta. Obsługa private banking nie sprowadza się zwykle do zaoferowania Klientowi jednego czy dwóch prostych produktów, ale do całościowego spojrzenia na jego majątek, zarówno prywatny, jak i często firmowy.

Dzięki bardzo szerokiej ofercie, a także eksperckiemu zapleczu i kompetencjom Noble Securities czy Noble Funds, Noble Bank może zaoferować Klientom kompleksowe rekomendacje najwyższej klasy specjalistów w jednym miejscu. Dzięki temu Klienci nie muszą zlecać elementów transakcji w kilku różnych miejscach – to oszczędność czasu, ale też maksymalizacja efektywności.

Bardzo ważnym wyróżnikiem oferty Noble Banku jest także fakt, że świadczy on usługi z zakresu korpo private bankingu, a więc usługi dla firm, których właściciele są Klientami private bankingu – consulting z tego obszaru oferują wszystkie oddziały Noble Banku w całej Polsce. To kluczowy benefit z punktu widzenia najzamożniejszych Klientów, których znaczną większość stanowią prywatni przedsiębiorcy – ich majątek prywatny często przenika się z firmowym i spójne zarządzanie finansami w jednym miejscu ma ogromne znaczenie. Klienci private bankingu w Noble Banku mogą liczyć właśnie na takie kompleksowe podejście – Bank może zarządzać nie tylko ich prywatnym portfelem inwestycyjnym, ale też majątkiem firmy (kredyty korporacyjne, obrotowe, rachunki firmowe etc.).

Na jakie udogodnienia może liczyć inwestor, który jest Państwa klientem?

Dzięki bardzo szerokiej ofercie, a także eksperckiemu zapleczu i kompetencjom Noble Securities czy Noble Funds, Noble Bank może zaoferować Klientom kompleksowe rekomendacje najwyższej klasy specjalistów w jednym miejscu. Dzięki temu Klienci nie muszą zlecać elementów transakcji w kilku różnych miejscach – to oszczędność czasu, ale też maksymalizacja efektywności.

W ramach struktury obsługującej Klientów Noble Banku funkcjonują:

 • Dom maklerski Noble Securities S.A. (usługi maklerskie + obrót obligacjami, plasowanie obligacji), specjalnie dedykowani maklerzy, wprowadzanie spółek na giełdę i doradztwo w tym zakresie. Co bardzo ważne – oferta Noble Banku w zakresie obligacji korporacyjnych jest unikalna - jest jedynym bankiem na rynku, w którym private bankierzy mogą uplasować obligacje firmy Klienta
 • Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. - otwarte TFI o różnych klasach ryzyka, fundusze zamknięte szyte na zlecenie private bankingu, cykliczne spotkania Zarządzających TFI z Klientami private bankingu + asset management. Mimo że miniony rok nie był najlepszym na rynku papierów wartościowych, funduszom Noble Banku udało się osiągnąć spektakularne sukcesy w zarządzaniu portfelami.
  - Wyróżnikiem Noble Banku jest z pewnością tworzona „na miarę”, najwyższej jakości oferta inwestycyjna oraz kompetencje Noble Funds, które zostało uznane najlepszym TFI 2015 roku przez Gazetę Giełdy i Inwestorów ''Parkiet''. Dzięki skutecznej polityce inwestycyjnej, w ofercie Noble Funds TFI znajdują się jedne z najlepszych funduszy inwestycyjnych w naszym kraju, co potwierdzają wygrane w ratingach porównawczych patrzących, nie na chwilowe sukcesy, ale na obiektywne wyniki w długofalowej perspektywie. – mówi Mariusz Latek, Dyrektor Zarządzający Obszarem Private Banking z Noble Banku
 • Wealth Guard - kompleksowe zabezpieczenie majątku - grupa produktów przygotowana i oferowana przez doświadczonych prawników i ekspertów podatkowych z kancelarii prawniczej Domański Zakrzewski Palinka - jest dostępna dla Klientów Noble Bank za pośrednictwem Noble Concierge. Oferta obejmuje rozwiązania z 4 obszarów, dotyczące zarówno potrzeb związanych z zabezpieczeniem majątku prywatnego, jak i firmowego: 1. Corporate governance, 2. Sukcesji; 3. Planowania podatkowego oraz 4. Ochrony prywatności.
 • Partnerstwo z Poland Sotheby’s International Realty – doradztwo w zakresie zakupu nieruchomości luksusowych
 • Własna struktura Noble Concierge

Co to jest Asset Management?

Asset management, czyli zarządzanie aktywami należy do usług finansowych skierowanych głównie do klientów instytucjonalnych oraz segmentu najzamożniejszych klientów indywidualnych. W ramach usługi bank lub inna instytucja finansowa zarządza majątkiem klienta zgodnie z uzgodnioną strategią inwestycyjną oraz jego skłonnością do ryzyka.

Czy private banking u Państwa oferuje wsparcie osobistego Doradcy Inwestycyjnego? Jaki jest koszt takiej usługi i jakiego wsparcia taka osoba udziela?

Klienci Noble Bank mają do dyspozycji najwyższej klasy bankierów. Każdy z Klientów ma własnego private bankiera, który jest do niego na stałe przypisany i doskonale zna jego potrzeby.

Kto to jest concierge i na czym polega taka usługa?

Noble Concierge to 30-osobowy zespół, którego konsultanci przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, podejmują się wyzwań związanych ze zleceniami dotyczącymi czasu prywatnego Klientów. Dla Klientów Private Banking w Noble Banku usługa Concierge jest bezpłatna - Klient nie płaci za czas pracy Noble Concierge, tylko za koszty zewnętrzne realizowanych zleceń.
Nietypowe, zakończone sukcesem prośby klientów to np.:

 • organizacja spotkania z Giorgio Armanim i zamówienie u projektanta indywidualnego projektu sukni ślubnej,
 • organizacja zaproszenia na premierę Land Rovera Evoque na godzinę przed imprezą
 • pozyskanie na dwie godziny przed koncertem Cesarii Evory biletów, gdy nie było ich już w sprzedaży,
 • zakup (w ciągu kilku godzin) biletów do Moulin Rouge, których nie było w kasach ani w systemie online kabaretu.

W jaki sposób czytelnicy bloga zainteresowani usługą private bankingu mogą się z Państwem skontaktować, by poznać ofertę? Czy tacy klienci są również obsługiwani w placówkach Państwa banku? A może Doradca przyjeżdża do domu i przedstawia ofertę w domu?

Noble Bank jest pionierem na rynku profesjonalnego private bankingu w Polsce – jako jedyny, tworzony był specjalnie z myślą o obsłudze najbardziej wymagających Klientów. Co za tym idzie - jako jedyny posiada ogólnopolską sieć dedykowaną wyłącznie obsłudze private banking. Kilkanaście luksusowych oddziałów Noble Banku, zlokalizowanych w centralnych punktach dużych miast, zostało zaprojektowanych tak, by zapewnić pełen komfort i dyskrecję biznesowych spotkań. Oddziały te przypominają raczej ekskluzywne biura czy kancelarie niż placówki bankowe. Nie funkcjonuje w nich otwarta przestrzeń masowej obsługi. Witani w eleganckiej recepcji Klienci, mają do dyspozycji kilka wygodnych, wyciszonych gabinetów i sal konferencyjnych, w których mogą spotkać się ze swoim osobistym bankierem.

Bank dysponuje siecią kilkunastu oddziałów w 10 z największych miast Polski, w tym: w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Katowicach, Łodzi i Lublinie, w Szczecinie i Bielsku-Białej.

Klienci mogą też umówić spotkanie z private bankierem w biurze lub w domu. Osoby zainteresowane ofertą Noble Bank Private Banking mogą umówić się na spotkanie z private bankierem za pośrednictwem strony internetowej lub dzwoniąc pod numer telefonu +48 22 203 03 01.

--

Panu Adamowi i całemu Noble Bankowi bardzo dziękuję za pouczający wywiad. Tym bardziej mi miło, bo to pierwszy wywiad na blogu Ynwestycje.

Po poznaniu oferty Noble Banku wiem, że moje skromne 100 000 zł nie jest dużą kwotą. By skorzystać z usług private bankingu muszę dysponować większym kapitałem. Mam nadzieję, że mój portfel inwestycyjny będzie rósł z każdym miesiącem. O postępach będę Was oczywiście informował. Pamiętajcie również, że macie wpływ na moje inwestycje. Zachęcam do przesyłania swoich rad inwestycyjnych.

17 komentarzy:

 1. Uuuu Noble Bank zdecydował się na wywiad z tobą. Gratulacje. Pewnie nie z każdym gadają. Może nie jesteś bogaty, ale przynajmniej firmy dla bogatych chcą z tobą gadać, a to już zawsze coś :P

  Wywiad całkiem spoko. Widać, że go nie odbębnili. Pełna profeska. Chciałbym być kiedyś ich klientem, ale póki co też jestem za biedny :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Noble Bank byłem na spotkaniu i chcieli mi wcisnąć za połowę kapitału obligacje Ganta. Tak więc pierwsze co robię jak widzę nazwę tego Private Banku to przycisk SPAM.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem klientem private bankingu w innym banku i też wciskają.

   Usuń
 3. W większości marketingowy bełkot, ale da radę porządnie rozeznać się w kwestii osobie, która jest zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ zachcianki mają :) W sumie gdybym miał tyle kasy, to pewnie też by mi odwalało. Mam niemało, ale jeszcze do poziomu zachcianek nie doszedłem :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś chciałem się zatrudnić w Noblu, ale brali tylko swoich z Open Finance.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nnnoo i fajny wywiad. Ja mam 3 mieszkania w Warszawie, ale jakoś się nie wybieram do banków. Sam daję radę i jest ok. Nie widzę sensu w płaceniu za zarządzanie nieruchomościami. Ciebie czytam dla fanu. Kiedyś interesowałem się giełdą póki politycy jej nie zarżnęli. Teraz tylko nieruchomości. Prawdziwa kura znosząca złote jajka. Pozdrówki!

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja jestem ich klientem, ale nie czuję się z tym wyjątkowo

  OdpowiedzUsuń
 8. Doskonały blog to jest kwestia wielu ważnych czynników. A tutaj widzę profesjonalne podejście do spraw.

  OdpowiedzUsuń
 9. Może kolejny wywiad przeprowadzisz z jakimś analitykiem albo przedsiębiorcą?

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo podoba mi się opcja osoby, która jest ściśle do nas przypisana i zna nasze potrzeby i jest obeznana z naszymi finansami. W tradycyjnych bankach zwykle następuje mocna rotacja osób (nie piszę o zwolnieniach, a o wymianie klientów).

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny blog, można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 12. Noble bank - bank dla pokoleń...parę lat i pewnie skończy się ten interes. Obawiam się, że w Polsce nie ma co się bawić w private banking polskich banków, które istnieją tyle co nic. Wiadomo, że banki, które istnieją już sporo również potrafią upaść - Lehman Brothers. Niemniej, darowałbym sobie oddawanie im kasy z uwagi na to, że głównie o co im chodzi to oskubanie klienta.

  OdpowiedzUsuń
 13. Masz rację i to powinno wiedzieć większość osób, a jednak te banki się jakoś utrzymują przez pewien, dłuższy lub krótszy czas.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dużo ważnych i ciekawych informacji dowiedziałem się czytając Twojego bloga. Wywiad ten jak również inne posty bardzo mi się spodobał. Interesujący jest pomysł private banking'u. Brzmi zachęcająco ale nie jestem pewien czy zdecydowałbym się na to.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ciekawy wywiad, z którego wyciągnąłem sporo ważnych informacji. Niestety na temat banku nie mogę się wypowiedzieć bo nie miałem z nim nigdy do czynienia.

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam, ciekawe rzeczy. Ja mam pytanie o https://www.eliteprivatebanking.pl/#/ Interesuje się założeniem konta w tym banku oraz pobraniem tam kredytu i szukam rozsądnych opinii. Jesteście w stanie mi doradzić? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...