niedziela, 1 maja 2016

Podsumowanie kwietnia 2016 (Sell in May and Go Away?)

Długi weekend, więc można w spokoju poczytać o inwestycjach. Zapraszam na podsumowanie inwestycji w kwietniu 2016 r.


Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 80 000,00 zł

Wartość razem: 103 916,78 zł (+3 201,52 zł m/m)

Do portfela dołożyłem 1 500 zł oszczędności, a inwestycje przyniosły nawet więcej. Poczytajcie o tym, jak inwestowałem w kwietniu i co z tego wyszło.


Kruszec

Miesiąc temu narzekałem na "dotkliwe straty" na złocie, a dziś jestem już nawet na plusie. Złoto zaczęło mocno rosnąć i wyszedłem już nawet na niewielki plus.

Szkoda, że miesiąc temu nie kupiłem srebra. Wzrost na srebrze był jeszcze większy niż na złocie. Może w maju dokupię trochę kruszcu?


Nieruchomości

Nie ma co tu dużo gadać. Najemca płaci w terminie, a garaż ciągle stoi jak stał. Pobliska budowa trochę spowolniła. Co ciekawe w okolicy zrobiło się mniej bezpiecznie, bo panowie budowlańcy po pracy są agresywni i włóczą się po okolicy.

Druga ciekawostka. Jak już kiedyś pisałem, mój najemca za pieniądze ze sprzedaży garażu założył sklep z piwami regionalnymi. Teraz ma też i te tańsze. Panowie budowlańcy to naprawdę dobrzy klienci. Interes się kręci dzięki budowie.

Akcje

Nie jestem fanem inwestycji krótkoterminowych, ale Integer zaczął mnie trochę denerwować. Sprzedałem akcje Integera ze stratą niecałych 3%. Straciłem wiarę co do wzrostów na tej spółce, bo wg mnie kurs ma wyraźną chęć do spadków.

Postanowiłem zainwestować w dwie małe acz ambitne spółki. Są to IMS i Izoblok. Obie kupiłem dość drogo, ale widzę potencjał do dalszych wzrostów. Zobaczymy, jak będzie.

W portfelu mam jeszcze LiveChat, Robyg i Oponeo. Ta ostatnia jest bliska opuszczenia mojego portfela. LiveChat i Robyg mają się dobrze. Jeszcze nie sprzedaję, bo wierzę w dalsze wzrosty.

Obserwuję: Krec, Tarczyński, Sonel

Fundusze Inwestycyjne

W funduszach niewiele się dzieje. W kwietniu nie było tu żadnych ruchów. Rozważam konwersję funduszy do surowcowych lub walutowych.


Waluty

Co zrobił funt po tym, gdy go sprzedałem ze stratą? Wzrósł! Ehhh...

Gotówka

Mam ok. 10 000 zł gotówki i ten stan mi odpowiada.

Mój komentarz

Miesiąc temu trochę bałem się, że po przekroczeniu 100 000 zł zaliczę stratę i spadnę znów poniżej tej magicznej bariery. Na szczęście nic takiego nie miało miejsca. Jako cel na ten rok wyznaczyłem sobie przekroczenie kwoty 150 000 zł. Uda się?

Wydaje się, że krótkoterminowo warto inwestować w kruszec. Złoto i srebro zanotowały silne wzrosty, które mają szansę się utrzymać. Osoby, które lubią sztabki, również mogą mieć szansę na zarobek. To może być czas zakupów złota i srebra.

Nieźle wygląda też sytuacja na rynku ropy. Powoli ropa wraca do wzrostów, choć nie spodziewałbym się powrotu do poprzednich poziomów powyżej 100$ za baryłkę.

Kolejną opcją dla inwestorów są też waluty. Zwłaszcza euro zbiera się do wzrostów. Może coś kupię?

No i na koniec pomyślmy wspólnie na słynnym powiedzeniem Sell in May and Go Away. Mówi ono o tym, że w maju powinno się sprzedać akcje i powrócić na rynek jesienią. Często takie podejście przynosiły korzyści. Czy teraz jest dobry moment na pozbycie się akcji? Zapraszam do dyskusji.

14 komentarzy:

 1. moje gratulacje !! super wynik

  OdpowiedzUsuń
 2. Też niedawno kupiłem IMS.(: Z jakich powodów Ty kupiłeś? Przewidujesz jakiś konkretny poziom ceny do którego spółka ma potencjał wzrosnąć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To spółka z potencjałem. Nie wiem, do jakich poziomów dojdzie, ale mam nadzieję zarobić. To raczej spółka z zamiarem na długoterminową inwestycję.

   Usuń
 3. mi udało się zarobić na srebrze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może srebro i złoto właśnie będzie opłacalną inwestycją w 2016 roku a akcje będą w defensywie.

   Usuń
 4. miała być hossa i co? nasza giełda buja się w tę i we wte. nie wiem, czy inwestować na giełzie, brać mieszkanie czy spieprzać do innego kraju... może ktoś ma jakąś radę?

  OdpowiedzUsuń
 5. Wykresy cały czas idą do góry. To dobry znak. Oby tak było dalej ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. LiveChat robi dobrą robotę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. przygotowałeś się na obniżkę ratingu? na twoim miejscu bym kupił chf, eur i usd za 10% kasy. sznasa na szybki zysk w parę dni

  OdpowiedzUsuń
 8. Cześć! Jestem początkującą inwestorką. Co powinnam zrobić, żeby mieć takie wyniki jak twoje? Mam trochę oszczędności ze sprzedaży auta (sprzedałam droższe i kupiłam tańsze). Na razie wszystko leży na koncie oszczędnościowym, ale oprocentowanie jest bliskie 0. Co radzisz?

  Z góry dzięki,
  Miśka :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. On też zaczynał od początku (jak wszyscy). Po prostu przeczytaj pierwsze wpisy. W co on wtedy inwestował?

   Usuń
  2. W sumie to też trochę zależy, jak bardzo chcesz ryzykować. Ja np. wzoruję się na ynwestorze, ale z drobnymi modyfikacjami. Zamiast funduszy pieniężnych trzymam kasę na lokacie, no i mam trochę więcej akcji.

   Ynwestor wiele mnie nauczył. Również polecam jego pierwsze wpisy i w ogóle całego bloga. Z resztą wyniki mówią same za siebie. Kolo ma łeb na karku.

   Usuń
  3. Muszę przyznać, że również naśladuję pana ynwestora w swoich inwestycjach. Żona myśli, że to ja taki dobry jestem :P

   Usuń
 9. Panie Ynwestorze - za wcześnie, sprzedałeś tego Funta

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...