piątek, 1 stycznia 2016

Podsumowanie grudnia 2015

Rozpoczął się kolejny miesiąc. Zapraszam więc na podsumowanie poprzedniego. Zobaczmy, jakie są wyniki moich inwestycji kapitałowych za grudzień 2015 r.


Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 74 000,00 zł

Wartość razem: 95 510,82 zł

Do portfela dołożyłem kolejną porcję oszczędności. 1 500 zł zasiliło kapitał i będzie pracować na przyszłość.


Nieruchomości

350 zł opłaty za wynajem wpłynęło na moje konto. Poza tym garaż stoi jak stał. Dowiedziałem się również, co buduje się w pobliżu. Tak jak przypuszczałem we wpisie w poprzednim miesiącu jest to szkoła podstawowa i przedszkole. Trochę szkoda, że to nie kolejny blok mieszkalny. Wtedy na pewno wartość mieszkania znacząco by wzrosła. Szkoła raczej nie wpłynie na wartość mojej nieruchomości.

Akcje

To był ciężki miesiąc dla inwestorów giełdowych. Również i ja poniosłem straty na giełdzie. Moje akcje spadły.

Niestety zyski na Budimeksie zamieniły się w straty. To jest dobra i zdrowa spółka. Jeszcze nie będę jej sprzedawał. Również Ciech zanotował stratę. Tu jestem jeszcze na sporych plusach. Z wyjściem z tej inwestycji również jeszcze poczekam. Jedyną spółką, która przyniosła mi zyski w grudniu była Śnieżka. Tutaj notuję symboliczne zyski. Chciałbym zarobić tu jeszcze trochę więcej, więc również czekam.

Ryzyko spadków na naszej giełdzie jest w mojej ocenie bardzo wysokie. Do zakupów akcji podchodzę zachowawczo. Obserwuję: Internet Media Services, LiveChat, Zetkama, Benefit Systems, The Farm 51 Group.

Fundusze Inwestycyjne

W tym miesiącu zdecydowałem się na kupno jednostek uczestnictwa w kolejnym funduszu inwestycyjnym. Tym razem postawiłem na Legg Mason Pieniężny. To bezpieczny fundusz z ograniczonym potencjałem zysków. Raczej kokosów z niego nie zarobię. Spodziewam się równych, choć symbolicznych zysków.

Pozostałe fundusze, które posiadam, spisały się słabo. Bilans okazał się zerowy, a przecież zainwestowałem w nie by osiągnąć zysk.


Gotówka

Na koncie mam nieznacznie ponad 7 000 zł. To dość bezpieczny poziom.

Mój komentarz

Grudzień był dla mnie dość słabym miesiącem. Niestety poniosłem straty. Nie przejmuję się tym, bo zdaję sobie sprawę, że nie zawsze będę zyskiwał.

Najważniejszym wydarzeniem grudnia była podwyżka stóp procentowych przez FED. Wg mnie stopy procentowe są ciągle zdecydowanie za niskie. Przewiduję, że rozpoczęła się seria podwyżek stóp procentowych. Wg mnie skutkiem tego będzie wzrost kursu dolara. Zastanowię się nad powrotem w inwestycje w tę walutę. Poszukam również funduszy zajmujących się inwestycjami dolarowymi.

Nie zamierzam pisać o polityce, jednak uważam, że to ważne. Jestem przeciwnikiem polityki gospodarczej obecnego rządu. Uważam, że jest (o dziwo!) jeszcze gorszy niż poprzedni. Będę z uwagą obserwował wskaźniki gospodarcze naszej gospodarki. Jednak wśród obserwacji kolejnych aktywów zamierzam koncentrować się nad okazjami z zagranicy. Skupię się zapewne na krajach, które rozwijają się szybciej niż Polska.

Dziękuję za uwagę i jak zwykle zapraszam do komentarzy.

22 komentarze:

 1. Hmm, ale w tabeli jest zielono oprócz jednej spółki. To jakaś nieaktualna tabela? Na Ciechu masz naprawdę świetny zysk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W poprzednim miesiącu byłem na większym plusie.

   Usuń
 2. Sukcesów w 2016r! Jak sądzisz kiedy realnie uda Ci się osiągnąć cel 0.5 mln?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Ciągle mam taką nadzieję. Na razie idzie dobrze.

   Usuń
 3. Juz prawie 100k! Bardzo ładna sumka :)

  Według mnie dolar paradoksalnie spanie a nie wzrośnie po podwyżkach FEDu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po podwyżkach stóp dolar powinien wzrosnąć, ale jak wiadomo rynki czasem lubią płatać figle. Być może masz więc rację. Zobaczymy

   Usuń
 4. Wydaje mi się, że do następnego posiedzenia FEDu na którym będzie kolejna podwyżka dolar będzie oscylował wokół obecnego poziomu. Wartość dolara rosła jeszcze przed podwyższeniem stóp by spaść po ich ogłoszeniu. Rynek się sam dostosowuje jeszcze przed posiedzeniem FED. Zgadzam się z tym, że rozpoczyna się podwyżka stóp. Ja również jestem do tyłu na naszej słodkiej giełdzie. Cały czas rozważam czy by się z niej nie wycofać za jakiś czas. Życzę sukcesów w 2016!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również życzę Ci sukcesów. Co proponujesz zamiast polskich akcji i dolara?

   Usuń
 5. W 2016 r. dasz radę przekroczyć 150k?

  OdpowiedzUsuń
 6. Jesteś głupcem, a nie inwestorem. Skupiasz się na inwestycjach, które mogą przynieść Ci max kilka (może kilkanaście) %, a ryzyko jest wysokie. Zainwestuj w mieszkanie. Niech przynosi Ci to nawet 1% zysku, ale po spłacie hipoteki będziesz miał spłacone mieszkanie. 2-3 mieszkania w dużym mieście przyniosą Ci taką emeryturę, o jakiej nawet nie śniłeś. Pomyśl o tym "ynwestorze"!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Mieszkanie może być dobrą inwestycją. Trochę odstrasza mnie zbyt wysokie ryzyko. Musiałbym zainwestować całość kapitału. Myślę, że z inwestycją w mieszkanie jednak zaczekam.

   Dzięki za krytyczną opinię. Proszę mnie tylko nie obrażać. Konstruktywna krytyka - tak! Inwektywy - nie! Pozdr

   Usuń
  2. jak juz masz krytykowac, to grzecznie! gosc robi dobra robote i calkiem niezle mi sie czyta... choc sa lepsi ;)

   Usuń
 7. a ja mysle, ze jest dobrze

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratuluję obecnego wyniku i życzę lepszego w 2016 roku! Sama od pewnego czasu myślę nad zainwestowaniem swoich oszczędności, ale najpierw chcę zdobyć teoretyczną wiedzę na ten temat, a dopiero później pomyśleć nad praktyczną stroną inwestowania. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Na początek polecam fundusze inwestycyjne. Potem samodzielne inwestowanie (np. w akcje na giełdzie). Mam nadzieję, że mój blog jest dla Ciebie pomocny. Pozdrawiam

   Usuń
 9. Już od dłuższego czasu obserwuję Pańskie działania na giełdzie i jestem naprawdę pod dużym wrażeniem!

  OdpowiedzUsuń
 10. Widze konsekwentnie trzymasz się comiesięcznych oszczędności :)

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...