wtorek, 1 grudnia 2015

Podsumowanie listopada 2015 (90 000 zł przekroczone z hukiem!)

Listopad nie jest moim ulubionym miesiącem. Myślę, że miniony nie był też ulubionym miesiącem większości inwestorów. Zapraszam na podsumowanie inwestycji w listopadzie 2015.


Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 72 500,00 zł

Wartość razem: 94 423,42 zł

Oszczędziłem kolejnych 1 500 zł. Inwestycje też trochę dołożyły. Zobaczcie tylko, jak jest dobrze.Nieruchomości

Najemca wpłacił 350 zł za wynajem. Nowością jest też to, że ok. 300 m dalej rozpoczyna się jakaś budowa. Na razie postawiono ogrodzenie działki z logiem bardzo znanej firmy budowlanej. Plotki głoszą, że to budowa nowej szkoły. Czy to może wpłynąć na popyt na przestrzeń parkingową w okolicy?

Akcje

Zgodnie z założeniem pozbyłem się akcji spółki Amica. Udało mi się ugrać 5,92%! Gdybym poczekał jeszcze kilka dni dłużej, to ugrałbym znacznie więcej, ale i tak jestem wręcz wniebowzięty.

Kolejną gwiazdą miesiąca jest Ciech. W listopadzie kurs akcji Ciechu wzrósł o ponad 16%! Jakby tego było mało, to wykres wskazuje na wyraźnie wzrostowy trend. Trzymam tutaj stop loss, ale liczę na dalsze zyski.

W portfelu zostały jeszcze Budimex i Śnieżka. Te spółki radzą sobie różnie. Budimex wzrósł, ale Śnieżka o prawie tyle samo spadła. W listopadzie jestem tu na zero. Nie spieszy mi się ze sprzedażą akcji tych spółek, bo według mnie obie te spółki są bardzo perspektywiczne. Poza tym skoro w tak trudnym miesiącu wyszedłem na zero, to grzechem byłoby nie poczekać do korekty spadków.

Innych akcji nie zamierzam kupować, bo trend is not my friend. Tylko zobaczcie na wykres WIG-u (horyzont roczny).


Fundusze Inwestycyjne

Witamy nowy fundusz inwestycyjny w moim portfelu. Tym razem postawiłem na PZU Papierów Dłużnych Polonez. W ostatnim czasie ten fundusz radzi sobie bardzo dobrze, więc zdecydowałem się na jego zakup. Mam nadzieję, że się nie zawiodę.

Pozostałe fundusze przynoszą równe i drobne zyski. Wszystko zgodnie z planem.


Gotówka

Ostatnio pisałem o tym, że niekomfortowo czuję się z niskim poziomem gotówki na koncie. Na szczęście sprzedaż akcji Amica i oszczędności pozwoliły na powrót do normalności. Okolice 10 000 zł to gotówka, którą chcę dysponować na wszelki wypadek.

Mój komentarz

W listopadzie mój portfel powiększył się aż o 4 539,47 zł. Jestem bardzo zadowolony. Szczególnie cieszę się, że udaje mi się osiągnąć tak wysoki zysk jednocześnie inwestować dużą część kapitału w bezpieczne jednostki TFI. Do końca roku został już tylko miesiąc. Progu 100 000 zł raczej nie uda mi się przekroczyć w tym roku, ale okrągła sumka już tuż tuż.

A co słychać na giełdzie? Nieciekawie. Na wykresie WIG-u widać, że od początku maja znajdujemy się w lekkim trendzie spadkowym. Obliczyłem sobie, że WIG znajduje się o 212 punktów od progu bessy! To bardzo ważny punkt, bo przekroczenie tego poziomu może tylko nasilić spadki. W najbliższym czasie zalecam wszystkim inwestorom wzmożoną czujność.

W najbliższym czasie rzucę okiem na nową inwestycję. Przejrzę ofertę mieszkań w moim mieście. Będę szukał kawalerki blisko centrum. Interesują mnie mieszkania z rynku wtórnego, których nie będę musiał remontować. Być może mam jeszcze za mało pieniędzy by porywać się na taką inwestycję, ale nie zaszkodzi zbadać rynek i przeliczyć możliwe zyski i straty.

Dziękuję za lekturę mojego wpisu i zapraszam wszystkich inwestorów do komentarzy.

27 komentarzy:

 1. Co do ostatniego akapitu, to nie patrz tylko na gotówkę, która pozwala Ci zarabiać i kontrolować sytuacje, kup mieszkanie za gotówkę - lepiej się targując bo masz ją w kieszeni, a potem prosto do banku po tani kredyt hipoteczny (refinansowanie zakupu), najemca przez kilka lat będzie spłacał Twoją inwestycje, a Ty masz nadal pieniądze na dalsze inwestycje - ja już mam dwa takie mieszkania ;-) W sytuacji kryzysowej cały czas masz gotówkę na spłatę!! ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przyznać, że naprawdę ładny wynik.

  Patrząc na to co dzieje się na rynku byłem raczej sceptycznie nastawiony do Twojego potrfela w ostatnich miesiącach. Pewnie przez to, że raz sam się sparzyłem. Brak czasu na obserwowanie rynków sprawił, że zająłem się raczej bezpiecznymi przystaniami dla pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję wyniku! Co kupowania mieszkania za gotówkę - sam kupiłem swoje pierwsze M w ten sposób. Z gotówką na rynku wtórnym można się sporo targować, to prawda. Z drugiej strony rynek wtórny to 2-procentowy PCC, najczęściej i tak mieszkanie trzeba odświeżyć. Nie dziwię się ludziom, którzy nie chcą kupować na rynku wtórnym, bo często jest to po prostu nie warte zachodu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Naprawdę ładny wynik, mogę tylko zacząć bić brawo :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Nieźle ci idzie. szkoda ze 100k nie uda się w tym roku przebic. powodzonka. maria

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow. Wynik robi wrażenie. Na bank ciężko było na niego zapracować. Jestem pod wrażeniem :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że budowa szkoły może wiele zmienić dla Twojego garażu. Dowiedz się, czy będą tam miejsca parkingowe. Jeśli nie będą, to raczej szykuj się już na podwyżkę opłaty za wynajem. Jeśli będą tam miejsca parkingowe, to zachowaj garaż lub zawczasu do szprzedaj.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kupujesz coś po ostatnich spadkach? z powrotem robi się tanio. Skoro inwestujesz długoterminowo, to może Ci się to opłacić. Zwłaszcza KGHM i elektrownie wyglądają atrakcyjnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nieźle pieprzło. Warto wg ciebie teraz kupować? Orlen, Pko Bp, Bogdanka... Wyceny wg mnie atrakcyjne, a zmienność umożliwia zarobić szybko i bezboleśnie. Co poradzisz?

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie mogę spać tylko czytam strony inwestorów. Nie wiem, co robić, bo mam trochę akcji, a tracić nie lubię. Co radzisz? Mam Amrest, Apator, Ambrę i Torpol. Jakie perspektywy dla tych spółek?

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślisz, że tylko spółki kontrolowane przez Skarb Państwa będą spadać czy też dołączą do nich inne spółki? Mam trochę akcji i ostatnio boję się tracić. Radzisz wyjść czy czekać? Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 12. Fajnie Ci idzie. Motywuje mnie to również by inwestować :) Z giełdą Ci się dobrze trafiło bo dobre spółki wybrałeś, które rosną mimo aktualnej sytuacji. Będę śledził Twoje postępy i zapraszam do śledzenia moich :)

  OdpowiedzUsuń
 13. kupujesz coś po tych zwałach?

  OdpowiedzUsuń
 14. uuu, ładnie to wygląda, aż chce się inwestować...

  OdpowiedzUsuń
 15. Jakoś ostatnio nie mogę spać przez te skoki ..

  OdpowiedzUsuń
 16. Bessa czy tylko korekta? Wg mnie raczej bessa. A jak Ty uważasz?

  OdpowiedzUsuń
 17. Wow! Dobry wynik! Trzymać tak dalej

  OdpowiedzUsuń
 18. Wg mnie złoto ma potencjał. Myślałeś nad kupnem tego kruszcu?

  OdpowiedzUsuń
 19. Cześć Adam, posiadasz jeszcze akcję budimexu ? Ja teraz dopiero kupilem, po cenie 192 zł myślisz że przekroczy jeszcze 210 zł ?

  OdpowiedzUsuń
 20. Wow! Panie Adamie jestem pod wrażeniem! Ciekawe ile będzie w styczniu

  OdpowiedzUsuń
 21. Gratuliję skutecznych inwestycji!
  Polecam ciekawą książkę o inwestycjach "Cykl Gospodarczy a ceny akcji" Sebastian Barszowski

  OdpowiedzUsuń
 22. Jeżeli tak jest naprawdę jak pokazujesz to gratuluję strategii! Ja wolę złoto i waluty. Do giełdy jakoś nie mam przekonania.

  OdpowiedzUsuń
 23. Czytając Twój blog zastanawiam się na zainwestowaniem. Na razie podpatruję strategię ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Gratuluję dobrego wyniku. Trzymam nadal kciuki. Ryzyko się opłacało ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Niewiarygodne jak skuteczną masz strategię inwestowania. Widać tutaj konsekwencję i pomysł na całość. Gratulacje!

  OdpowiedzUsuń
 26. zawsze na + podoba mi się to bardzo ;)

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...