sobota, 3 października 2015

Podsumowanie września 2015

Warszawska giełda spada od 5 miesięcy. Zapraszam na podsumowanie moich wrześniowych inwestycji prowadzonych w tak trudnych warunkach.


Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 69 500,00 zł

Wartość razem: 86 532,73 zł

We wrześniu kolejnych 1 500 zł oszczędności wpłynęło na moje konto. Inwestycje mają się różnie. Najważniejsze, że portfel systematycznie się powiększa. Zapraszam na relację z inwestycji wrześniowych.


Nieruchomości

350 zł za wynajem wpłynęło na moje konto zgodnie z planem. Garaż po remoncie ma się nieźle. Wynajmującemu również się podoba.

Akcje

Wrzesień był 5. z kolei miesiącem spadków na warszawskiej giełdzie. Nie jest łatwo inwestować na takim rynku.

Zakończyłem swoją przygodę z 2 spółkami, które posiadałem w portfelu. Cyfrowy Polsat dał mi 5% zysku, a Work Service przyniósł 9,3% straty. Mogło być znacznie lepiej, ale i tak nie narzekam. Rynek był kapryśny, więc i tak jest nieźle.

Mimo tego, że indeksy spadają i jest drogo, to zdecydowałem się na zakup akcji, by sprawdzić swoje umiejętności inwestorskie i przy okazji uatrakcyjnić bloga. Podczas swoich analiz zauważyłem, że nie wszystkie branże notują spadki. Banki i energetyka są ostatnio branżami, które najbardziej wpływają na niski poziom indeksów. Są jednak branże, które wręcz notują wzrosty. Postanowiłem więc kupić po jednej spółce z branż: chemicznej, budowlanej i materiałów budowlanych. Postawiłem na Budimex, Ciech i Śnieżkę. Liczę na uszczknięcie kilku procent na każdej z nich.

Certyfikaty strukturyzowane

Żadnych certyfikatów w tym miesiącu. Na przyszłość znów chciałbym spróbować swojego szczęścia z certyfikatami na spadek spółek europejskich i polskiego WIG20.

Fundusze Inwestycyjne

Tu również bez zmian. Fundusze, jak to fundusze, rosną powoli. Nic ciekawego się nie dzieje.


Gotówka

Długo zastanawiałem się, co począć z gotówką, która zalegała na moim koncie. Postanowiłem na zakup akcji 3 spółek. Wydałem na ten cel prawie 30 tysięcy. Na tę chwilę posiadam ok. 11,5 tysiąca. Uważam, że to odpowiedni poziom.

Mój komentarz

Myślałem, że wrzesień będzie miesiącem odreagowania spadków na giełdach. Stało się inaczej. Trochę mnie to zaskoczyło, jednak przez ten czas pojawiło się kilka istotnych ryzyk.

Afera związana z oszustwem firmy Volkswagen jest wg mnie bardzo istotnym wydarzeniem dla inwestorów w Polsce. Dostrzegam dość istotne ryzyko dla całej branży motoryzacyjnej. Na naszej giełdzie jest kilka spółek związanych z tą branżą i ja będę się trzymał od nich z daleka. Sama spółka Volkswagen wydaje się być ciekawą alternatywą do zagrania na spadek, ale zdecydowałem, że nie będę podejmował tego ryzyka. Dalsze losy tej firmy są wielką niewiadomą. Ciekaw jestem, co z tego wyniknie.

Fed we wrześniu nie zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych. Czy zrobi to jeszcze w tym roku? Teraz wydaje się to być bardzo wątpliwe. Jedno jest pewne. Powrót na ścieżkę zacieśniania polityki monetarnej przez Fed byłby na pewno nowym rozdziałem w dziejach światowej ekonomii.

Kolejnym ważnym wydarzeniem września był atak Rosji na Syrię. W moim odczuciu media niedostatecznie nagłaśniają ten fakt. Nowy konflikt również wpływa na inwestycje Kowalskiego. Czy to tylko chwilowy konflikt? Czy Rosja zaatakowała Syrię by spowodować wzrost cen ropy? Wojny to z reguły dobry czas dla gospodarki. Z drugiej strony to też dobry czas na inwestycję w kruszec. Osobiście przymierzam się do kupna sztabek złota lub srebra.

Zapraszam wszystkich do dzielenia się wynikami własnych inwestycji. Może wspólnie uda nam się osiągnąć lepsze wyniki?

15 komentarzy:

 1. ja już od jakiegoś czasu przerzucilem się wyłącznie na kontakty. teraz mam otwarty kontrakt na S, który roluję. w końcu ten cały grajdołek zacznie spadać i będę zarabiał hłehłehłe

  przemek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to pewnie w tym tygodniu straciłeś :( W kontrakty (póki co) nie zamierzam się bawić, ale dzięki za komentarz.

   Usuń
 2. A ja walcze z akcjami. Licze na powrot do wzrostow. Tylko te obroty...

  OdpowiedzUsuń
 3. Musze przyznac ze twoje komentarze maja wplyw na moje decyzje inwestycyjne. Pisz czesciej!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze ci idzie! fajny blog

  OdpowiedzUsuń
 5. kolejny miesiac na +. gratulacje!

  OdpowiedzUsuń
 6. ryzykujesz kupując akcje na takim rynku. nie poznaję cie. wcale nie musisz ryzykować, zeby sprawic przyjemnosc czytelnikom. lepiej byloby, gdybys zyskiwal niz tracil. to na pewno przyciagneloby ludzi do bloga. powodzonka!

  OdpowiedzUsuń
 7. Niby masz wyczucie rynku, a wyniki nie zachwycają. Jak ty to robisz, że się znasz, masz farta, a tak cienko ci idzie?

  OdpowiedzUsuń
 8. a zastanawiałeś się nad kupnem kghm? wygląda solidnie. inne moje typy to cd projekt red, 11 bit studios, lpp i pko bp

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trafiłeś z tym kghm. Gratuluję typów. W tym tygodniu "miedziak" wzrósł o 21%. Może masz jakiś typ na przyszły tydzień?

   Usuń
 9. Żaden z ciebie inwestor, kmiocie

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wiem, kto pisze te nieprzychylne komentarze. Myślę, że idzie Ci nieźle. chciałabym ieć tak żelazną dyscyplinę. Mi idzie duuuużo gorzej. Oszczędzam może 5 000 zł rocznie, a zarabiam 7 000 zł miesięcznie. Zawsze znajdę coś, co muszę kupić. No i ta rata we frankach... :( Powodzonka!

  OdpowiedzUsuń
 11. tiaaa zobaczymy w bessie jak ci kapitał wyparuje!

  OdpowiedzUsuń
 12. Tak się inwestuje! Ja bym tak nie umiała hihi

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...