poniedziałek, 12 października 2015

Czego inwestor oczekuje od polityków?

Wkrótce wybory, więc pomyślałem, że może wtrącę swoje 0,03 PLN w temacie polityki. Nie. Nie mam zamiaru pisać, dlaczego nie zagłosuję ani na PiS ani na PO. Nie mam również zamiaru do namawiania nikogo z Was do tego samego. Chcę tylko napisać, czego oczekuje zwykły inwestor, bo to, co czytam w mediach, mnie przeraża.Czego potrzebuję?

Najpierw zastanówmy się, czego, jako inwestor, potrzebuję. Na pewno są to wysokie zarobki. Drugą rzeczą jest przyjazne prawo. Chcę móc inwestować. Muszę mieć też kapitał, którym mógłbym zarządzać. Od polityków potrzebuję zmiany prawa, które uprości prowadzenie biznesu i pobudzi rozwój gospodarczy. W zasadzie to tyle i tylko tyle.

Czego nie potrzebuję?

Teraz przejdźmy do tego, czego nie potrzebuję. Państwo nie powinno zajmować się tym, co młodzi Polacy jedzą w szkołach ani czy na pewno szczotkują zęby 2 razy dziennie. To idzie za daleko. Absolutnie haniebne jest pozwolenie na pracę lub pozwolenie na budowę! Dlaczego przedsiębiorca ma pytać urzędnika, czy może zbudować fabrykę? To urzędnik jest dla obywatela a nie odwrotnie. Ograniczeń powinno być jak najmniej. Pozwoleń nie może być w ogóle!

Pozwólcie mi się bogacić, a ja sobie resztę kupię.

Politycy w swojej pracy powinni skupić się na kilku najważniejszych aspektach.

Prywatyzacja

Prywatny właściciel zarządza firmą lepiej niż państwo. Koniec i kropka. Każdy, kto uważa inaczej, jest w błędzie. Skarb Państwa powinien sprywatyzować tyle, ile się da. Skorzysta na tym gospodarka i wszyscy inwestorzy.

Skarb Państwa ma kilka ciekawych spółek, które mógłby sprywatyzować przez giełdę. Jest też właścicielem części akcji spółek, które już są na giełdzie. Te udziały powinny być jak najszybciej sprzedane inwestorom. Na Stockwatch.pl znalazłem listę tych spółek. Wartość ich akcji to prawie 100 mld zł, więc to całkiem dużo.


Podatek Belki

Podatek od zysków kapitałowych to bolączka wszystkich inwestorów. Ten podatek działa niezwykle destrukcyjnie, ponieważ zniechęca Polaków do oszczędzania pieniędzy. Podatek Belki powinien zostać zniesiony, a wpływy z niego powinny być zastąpione opodatkowaniem innego rodzaju. Tyle w teorii, ale...

Tak szczerze, to podatek Belki wcale nie jest dla mnie, jako inwestora, taki ważny. Może narażę się kolegom inwestorom, ale nie mam nic przeciwko dzieleniu się zyskiem z inwestycji. Jeśli już partie mają się czymś zajmować, to niech postarają się, aby tych zysków było jak najwięcej. Ja wtedy chętnie oddam część z nich w formie podatku.

Gospodarka

Gospodarka jest najważniejsza. To dzięki niej obywatele się bogacą, a budżet ma pieniądze. Firmy powinny być oczkiem w głowie polityków. Gospodarka potrzebuje "tylko":

 • sprawne sądy,
 • przejrzyste i stabilne prawo,
 • brak regulacji,
 • infrastruktura,
 • bezpieczeństwo.

Here is the deal. Państwo zapewnia sądy, drogi i policję. Usuwa wszelkie niepotrzebne ustawy i regulacje krępujące przedsiębiorczość. Nasze PKB eksploduje i wszyscy obywatele będą zarabiać i żyć godnie. Nasza waluta urośnie w siłę i będziemy bogatsi.

Pieniądze obywateli

Każda złotówka zagrabiona od obywateli w formie podatku powinna być oglądana kilkukrotnie.
Deficyt budżetowy w okresie pokoju powinien zostać zakazany.
Dług państwowy powinien być stopniowo spłacany.

Państwo powinno ograniczyć swoją rolę do utrzymywania sądów, wojska i policji oraz infrastruktury. Emerytury i renty, a także służba zdrowia i szkolnictwo to kwestie sporne, ale możliwe do zaakceptowania. Pozostałe funkcje państwa są nam niepotrzebne! Wszystko inne może zostać zastąpione przez nas samych lub przez prywatne firmy, które zrobią to taniej i lepiej.
Państwo w odchudzonej formie jest efektywniejsze. Obywatele będą bogatsi, a złotówka więcej warta. Rozwój gospodarczy wzrośnie do takiego poziomu, na jaki nas stać. Podatki będą mogły być radykalnie obniżone i uproszczone, bo będzie nas na to stać. Obecnie mam przeczucie, że moje pieniądze są wyrzucane w błoto.

Absolutnie haniebne jest natomiast bezmyślne rozdawnictwo zasiłków! Nie wolno zabrać Kowalskiemu by dać Nowakowi! Dla przykładu 500 zł za dziecko na pewno nie rozwiąże problemu bomby demograficznej.

Podatki

To na nich media skupiają się najbardziej. Czy podatki są aż tak ważne? Może i są, ale na pewno politycy głównych (zwłaszcza dwóch największych) niczego dobrego w tej kwestii nie zrobią. Nie ma większego znaczenia, czy podatki zostaną obniżone o jeden punkt procentowy czy o dwa (ale w zamian dokopiemy bankom). Trzeba zrobić więcej niż to.

Modelowo podatki powinny być proste i niskie. Wszyscy inwestorzy byliby wniebowzięci. Alternatywnie pozostańmy przy wysokich podatkach, ale zainwestujmy w drogi, tory kolejowe, porty, policję i sądy. Od biedy też może być. To również wpłynie na rozwój gospodarczy. Tylko niech któraś z partii wprowadzi takie postulaty.

Debata publiczna

Zdarza mi się oglądać i czytać wywiady z politykami na tematy gospodarcze. Z nich nic nie wynika! Dziennikarze są jeszcze gorsi od polityków. Przez cały czas wypytują o rzeczy, które nie mają wpływu na życie przeciętnego Polaka. Co mnie obchodzi, czy polityk A okłamał polityka B? Z wywiadu chcę wynieść, co ja będę z tego miał. Interesuje mnie tylko, co się zmieni w moim portfelu. Debata publiczna powinna dotyczyć tylko tego, a nie jakichś niepotrzebnych pierdół.

Wolny rynek

Wolny rynek nie jest idealny. Tego jestem pewien. Jestem też pewien, że jest on jedynym sposobem na rozwój gospodarczy. To konkurencja sprawia, że mam możliwość wyboru, czy kupię biały telefon komórkowy z dotykanym ekranem lub czarny ze standardową klawiaturą. Ze strony przedsiębiorcy ta sama konkurencja zmusza go do bycia lepszym i bardziej innowacyjnym niż inne firmy. To właśnie jest przyczyną rozwoju gospodarczego i bogacenia się krajów.

Swój głos oddam na tę partię, która powie mi, że odpieprzy się od gospodarki i będzie przyjacielem przedsiębiorców. Oczekuję, że po wyborach rozwój gospodarczy przyspieszy i mój portfel inwestycyjny szybko urośnie, a sprawi to mądry wybór czytelników mojego bloga.

12 komentarzy:

 1. mnie polityka nudzi. lepiej pisz tylko o inwestycjach. najlepiej, żeby politycy się ode mnie odpimpali

  OdpowiedzUsuń
 2. popieram! ja akurat zagłosuję na korwina lub nowoczesną. założę się, że większość inwestorów to ekonomiczni liberałowie, którzy gardzą bełkotem po i pisu.

  OdpowiedzUsuń
 3. A Ty na kogo zagłosujesz? Skoro nie PiS ani PO, to pewnie lewak jesteś!?

  OdpowiedzUsuń
 4. Słuchając audycji politycznych czasem chce mi się płakać. To samo z gazetami. Poziom dziennikarzy jest żenująco niski. Telewizji nie oglądam, więc nie oceniam. Mam kilku blogerów, których czytam, ale większość to również dno.

  Druga sprawa to poglądy. Ludzie NAPRAWDE mają czasem dziwne poglądy. Aż nie chce się wierzyć!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Polska jest do tego stopnia zalepiona bilbordami z brzydkimi mordami, że nie chce mi się z domu wyłazić!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda, że wtraciles politykę na bloga. Nie będę komentować wszystkich Twoich postulatów ale nad jednym nie mogę przejść obojętnie. Pozwolenie na budowę. Przemyśl to czy to oby na pewno jest dobre dla gospodarki. (Mały domek Kowalskiego może zablokować budowę inwestycji dającej miejsca pracy zyski dla gminy itp) pomijam sprawy środowiskowe, estetyczne czy bezpieczeństwa. Wszystkie slogany są chwytliwe dopóki nie zagłebimy sie w szczegóły. Pozdrawiam Rafał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa jestem, czy Ty chciałbyś być wysiedlony, bo na miejscu Twojego bloga powstanie coś, co da miejsca pracy? Tutaj przyznam rację autorowi bloga.

   Usuń
  2. Ja również zgadzam się z autorem bloga i również żałuję, że wtrącił politykę do bloga. Właśnie zmagam się z urzędami, bo chcę zbudować mały zakład pracy. Chcę dać pracę kilkunastu osobom, a urzędnicy kładą mi kłody pod nogi. Przez pewien czas zastanawiałem się nad rzuceniem tego wszystkiego w diabły i życiem z oszczędności.

   To, że we własnym kraju, muszę prosić jakiegoś urzędniczynę o jakiekolwiek pozwolenie jest jak strzał z otwartej w ryj. Oni się na niczym nie znają. Dbają tylko o zgodność z paragrafami. Na dodatek boją się decyzji i je odwlekają. W takich warunkach nie da się prowadzić biznesu!

   Usuń
 7. super blog!!! dodaję do rss

  OdpowiedzUsuń
 8. W wielu kwestiach się zgadzam. Przede wszystkim w przypadku prywatyzacji. Mam takie samo zdanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. No raczej nie jesteś pewnie zadowolony z wyników wyborów? Jest trochę liberałów, ale dla gospodarki to nie będą wymarzone czasy

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetny artykuł! Zgadzam się w zupełności.

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...