wtorek, 2 czerwca 2015

Podsumowanie maja 2015

Oj dzieje się, dzieje w portfelu. Sami zobaczcie, jak atrakcyjny był maj dla inwestycji.


Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 63 500,00 zł

Wartość razem: 73 537,53 zł

W zeszłym miesiącu zaoszczędziłem kolejnych 1 500 zł. Dałbym radę więcej, ale ostatnio zacząłem więcej wydawać "na życie", więc stąd tylko taka kwota. I tak jestem zadowolony, że oszczędzam bez przerwy co miesiąc i trzymam się tego ze 100% dyscypliną. Pilnuję się też, żeby nie "dziadować", a żyć na rozsądnym poziomie i cieszyć się z życia. Cieszę się też z inwestycji, bo sami zobaczcie, jak jest dobrze.
Nieruchomości

Szwagier już zaczął remont garażu. Na remont przeznaczę 1 000 zł. W tej kwocie zawiera się już zabezpieczenie garażu przed włamaniem.  Remont potrwa najprawdopodobniej przez 3 miesiące. Całe szczęście najemca nie ma nic przeciwko remontowi, więc czynsz za wynajem również wpływa na konto. W zamian za to mamy dżentelmeńską umowę, że nie podniosę opłaty za wynajem. Myślę, że to uczciwy układ. Remont robię po to, żeby mój najemca miał poczucie, że płaci za ładny i bezpieczny garaż.

Akcje

Przekonaliście mnie do kupna akcji. Zgadzam się z Wami, że od momentu odwrócenia się od akcji, portfel stracił na atrakcyjności. Wybrałem 3 spółki z zamiarem pilnowania kursu z dość bliskim stop lossem. Zobaczymy, jak będzie. Do giełdy nie zmieniłem zdania. W dalszym ciągu uważam, że akcje są za drogie w porównaniu do kondycji gospodarki. Z tego względu omijam akcje największych spółek oraz tych z niewystarczającą płynnością.

Postanowiłem zainwestować w akcje: Idea Banku, IQP i Wojasa. Kondycja wszystkich tych spółek jest bardzo dobra i wg mnie spółki się rozwijają. Wyceny tych spółek nie są wg mnie absurdalnie wyśrubowane w stosunku do ich perspektyw. Dodatkowo wysoko oceniam kompetencje osób, które kierują tymi spółkami. W szczególności mam na myśli osoby panów: Czarneckiego (Idea Bank) i Hazubskiego (IQP). Dodatkowo na codzień chodzę w butach Wojasa. Bardzo cenię sobie tę markę, więc czemu miałbym nie mieć ich akcji w portfelu?

Co sądzicie o tych spółkach?

Certyfikaty strukturyzowane

Zarówno RCFS3W20 jak i RCCRUAOPEN wzrosły w maju. Dzięki temu na tym pierwszym tracę znacznie mniej, a na tym drugim zarabiam już całkiem okrągłą sumkę. Jestem bardzo zadowolony z wyników certyfikatów w ostatnim czasie.


Fundusze Inwestycyjne

Tym razem bez zmian. Nie zdecydowałem się na kupno kolejnych jednostek. Z wyników w maju jestem umiarkowanie niezadowolony. W całym miesiącu wartość jednostek wzrosła tylko o 10,38 zł, co jest śmieszną kwotą. Chciałoby się więcej.

Notowania obligacji w dalszym ciągu skłaniają mnie ku konwersji funduszy obligacyjnych do funduszy pieniężnych.Gotówka

Po raz pierwszy od dawna mam mniej niż 10 000 zł gotówki na koncie. Ta kwota będzie się w najbliższym czasie jeszcze zmniejszać. Mam zamiar zjechać do maksymalnie 5 000 zł. Resztę przeznaczę na inwestycje. Być może powiększę swoją część akcyjną, żeby zadowolić czytelników bloga Ynwestycje.

Mój komentarz

Wydaje mi się, że powoli następuje odwrót od obligacji. Złote czasy powoli się kończą. Można się było tego spodziewać, bo wyceny obligacji niektórych krajów, były absurdalne (jak wytłumaczyć ujemne rentowności?). Nie wiem, jak jest z firmami. W przypadku państw ten trend będzie oznaczał pogorszenie kondycji budżetów centralnych. To oznacza, że kondycja gospodarek również się pogorszy. Na tapetę może też powrócić obawa bankructw krajów południowoeuropejskich.

Czy urealnienie cen obligacji będzie oznaczać również odwrót od akcji? Niewykluczone. Z drugiej strony, co się stanie z kapitałem, który odpłynie od rynków akcji? Równie dobrze może wpłynąć na giełdy. Giełda w Chinach przeżywa ostatnio prawdziwą euforię zakupów. Indeks Shanghai Composite urósł już w tym roku o 49%! Myślę, że ten balon musi kiedyś pęknąć i pewnie pęknie gwałtownie. Jeśli miałbym szukać źródła bessy, to byłoby w Chinach.


Bardzo dziękuję, że komentujecie wpisy. Bloga tworzę nie tylko dla dokumentacji swoich inwestycji, ale również i dla Was. Jak widzicie, macie wpływ na moje decyzje. Mam nadzieję, że dzięki Wam portfel będzie atrakcyjniejszy i co ważniejsze bardziej zyskowny. Jakie macie propozycje na kolejne zakupy (bądź sprzedaż)?

52 komentarze:

 1. Są akcje, jest ciekawie. Spółki, jak każde inne. Powodzenia! maria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo. Mam nadzieję, że będziesz regularnie czytać i komentować.

   Usuń
  2. Dokup po ostatnich spadkach. Będzie jeszcze ciekawiej. maria

   Usuń
  3. Teraz mamy kolejne spadki :)

   Usuń
 2. Wójek Dobra Rata3 czerwca 2015 00:49

  Jeśli Grecja spłaci ratę długu to pozbądź się RCFS3W20. Powinieneś zaliczyć niewielką stratę. Jeśli nie spłaci, to kup nieruchomość lub przerzuć się na inne waluty. Ewentualnie rozważ grę na spadki na całego i kupno kruszcu (najlepiej w formie fizycznej).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sugerujesz, że bankructwo euro spowoduje wzrost euro? Bardzo ciekawe. Dał mi do myślenia Twój komentarz. Faktycznie kłopoty euro mogą spowodować odpływ kapitału zagranicznego, co spowoduje wzrost euro wobec złotówki. Może lepiej postawić jednak na inne waluty? Dolar? Frank? Jen?

   Usuń
 3. A czemu nie kupujesz Chin skoro pociąg jedzie?

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że nie powinieneś na siłę kupować akcji, aby uatrakcyjnić swoją stronę i mam nadzieję, że tego nie zrobiłeś tylko wybrałeś te spółki, w które naprawdę wierzysz. To w końcu twoja przyszłość. I tak masz atrakcyjny portfel: akcje, fundusze, waluty, nieruchomości naprawdę jest o czym czytnąć.
  a co to obligacji, to analitycy i mądre głowy już od dawna mówią o ucieczce od tych aktywów, więc może i racja, aby zacząć z nich uciekać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. Oczywiście, że nie tylko dlatego postawiłem na akcje. Naprawdę uważam, że na tych spółkach można jeszcze zarobić. Inwestuję jednak z ręką na pulsie.

   Usuń
 5. Myślę, że nie powinieneś kupować akcji tylko po to, by zadowolić czytelników bloga. Jest to pewnie ta część, która żyje czyimś życiem, a nie swoim i to właśnie dla nich posiadanie jest "ciekawsze". By poczytać coś ciekawego o inwestycjach i giełdzie to polecam "Wspomnienia gracza giełdowego".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, jeszcze nie czytałem. Może wkrótce sięgnę. Moją ulubioną książką ekonomiczną jest Freakonomics. Znasz? Polecam :)

   Usuń
 6. Witam,
  Lubię czytać Twoje podsumowania, ujmujesz szczerością.
  Gorąco pozdrawiam i życzę samych sukcesów.
  Ben

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja myślę, że powinieneś mieć akcje w portfelu. Tylko czasem graj na krótko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Spadło trochę, to dokup to taniości

   Usuń
  2. Tylko kiedy skończą się te spadki?

   Usuń
  3. Pewnie po rozwiązaniu problemu bankructwa Grecji. Śledź newsy w tym tygodniu, bo może pojawić się niepowtarzalna okazja do zakupów (albo spory i bolesny zjazd).

   Usuń
  4. A nie mówiłem, że będzie się działo? Mam nadzieję, że skorzystałeś.

   Usuń
  5. Oj dzieje się, dzieje :)

   Usuń
 8. Przecież zaczęło spadać. Sprzedaj te akcje i dalej trzymaj się fundów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sugerujesz fundy pieniężne, obligacyjne, a może coś zagranicznego?

   Usuń
 9. Jak będziesz dalej tylko w fundy inwestował, to szybko na tą emeryturę nie pójdziesz. Tylko akcje, akcje, akcje! No ewentualnie kontrakty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Druga rzecz, że na akcjach w długim terminie to raczej nie można stracić.

   Usuń
  2. Widzę, że inwestujesz długoterminowo więc polecam zrobić sobie portfel akcji dywidendowych.

   Usuń
  3. Bzdury piszesz. Buy and hold się nie sprawdza. A po drugie teraz jest za drogo na zakupy długoterminowe. Nie radź komuś, jak się nie znasz!

   Usuń
  4. Wcale bzdur nie piszę, bo tak gram na giełdzie już od kilku lat. W tym czasie dostałem (kilka razy -1) dywidendę oraz zarobiłem na kursie akcji. Poza tym : http://www.stockwatch.pl/dywidendy/ .

   Usuń
 10. A wg mnie bez akcji tez jest ok. Jakas ziemie kup albo mieszkanie na wynajm

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nad mieszkaniem, to przyznam, że nawet się zastanawiałem. To ciężki kawałek chleba, ale myślę, że nawet warto podjąć rękawicę. Pomyślę nad Twoim pomysłem

   Usuń
 11. A nie myślałeś o dokupieniu akcji? Teraz duża koretka była na giełdzie. Sporo dobrych spółek jest tanich. KGHM, PZU, CCC...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myśłałem nad krótkoterminowym kupnem Orange. Cena jest atrakcyjna i po drugie jest to spółka defensywna, a takich nie powinny dotykać spadki.

   Usuń
 12. Bardzo dobry wynik, gratuluję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. zobaczymy, jak to wyjdzie po Grecji. Nawet nie liczyłem, jak to teraz wygląda. Na pewno podsumowanie maja będzie ciekawe.

   Usuń
 13. ciekawe podsumowanie - życzę sukcesów!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Miło wiedzieć, że ktoś dobrze mi życzy.

   Usuń
 14. Bardzo dobrze to wygląda, ale trzeba inwestować z głową. Tobie się udaje i bardzo fajnie. Życzę dalszych sukcesów!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Staram się, chociaż parę wtop też zaliczyłem.

   Usuń
 15. Gratuluję wyniku. Podsumowanie przedstawiłeś w bardzo jasny sposób - bardzo dobrze się czyta Twoje wpisy:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Staram się docierać nie tylko do giełdowych wyjadaczy.

   Usuń
 16. Piękny wykresik. Miło patrzeć kiedy okazuje się, że bliżej mu do wzrostu geometrycznego a nie liniowego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z czasem liczę, że będą rozjeżdżać się jeszcze wyraźniej.

   Usuń
 17. Bardzo ciekawy blog. Jak widać wiedza o finansach może się bardzo opłacić. Dalszych sukcesów i powodzenia. Oby tak dalej.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dokupiłeś coś? Niektóre spółki mocno potaniały. Na długi termin jak znalazł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam na początku miesiąca. Zdradzę, że trochę kupowałem.

   Usuń
 19. jakie spółki wybrac ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej te zyskowne hehe Tak serio to kwestia szczęścia, odwagi, wiedzy i akceptacji ryzyka.

   Usuń
 20. Chiny lecą. Wykrakałeś!

  OdpowiedzUsuń
 21. Przez tą Grecję mamy niezłe promocje na giełdzie. Bardzo mnie kusi też Bogdanka, bo przy obecnym kursie dywidenda wychodzi 6,5%, tylko że to węgiel...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym się nie pakował. Raz że to węgiel, dwa że Grecja.

   Usuń
 22. Zerkam regularnie na twojego bloga a tu zysk coraz większy, oby tak dalej :)

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...