niedziela, 6 kwietnia 2014

Podsumowanie marca 2014

Witam na wiosnę i witam w podsumowaniu marcowych inwestycji.

kliknij aby powiększyć

Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 39 500,00 zł

Wartość razem: 46 451,66 zł


W marcu dołożyłem 1 500 zł oszczędności. Niestety z inwestycji w marcu miałem niewielką stratę, więc czerwona linia coraz bardziej przybliża się do niebieskiej. Zobaczcie, jaka jest tego przyczyna i co zrobiłem, aby temu zapobiec.


kliknij aby powiększyć

Akcje GPW

Sam nie wie dlaczego, ale ciągle trzymam PKO BP i KGHM. W marcu nie wyszło mi to na dobre, ponieważ na tych dwóch spółkach straciłem ponad 150 zł. Mam jednak nadzieję, że w kwietniu sprzedam je odrobinę drożej i wyjdę "na swoje". Mogę Wam zdradzić, że mam już ustawione zlecenia sprzedaży tych spółek. Jeśli "wejdą", to wyjdę z giełdy i przestanę kupować akcje na długi czas. Jestem na 99% procent pewien, że stoimy u progu bessy.

Prognozuję, że krótkoterminowo będzie można jeszcze coś ugrać, ale na dłuższą metę spadki są przesądzone. Ja inwestuję długoterminowo, więc nie jestem już zainteresowany zakupami akcji na polskiej giełdzie.

Akcje New Connect

Organic zanotowała dość dotkliwy spadek. Na tej inwestycji straciłem również ponad 100 zł. Plasma System utrzymuje się na podobnych poziomach. Obie te spółki czekają na lepsze czasy. W porównaniu do całości portfela kwota inwestycji tych inwestycji jest symboliczna, więc nie myślę zbyt wiele o tych spółkach.

kliknij aby powiększyć

Certyfikaty strukturyzowane

Również i tutaj zanotowałem straty. Mimo tego nie zdecydowałem się na dokupienie. W kwietniu najprawdopodobniej dokupię RCFS3W20. Z RCFS4ESX jeszcze pomyślę. Te inwestycje są długoterminowe, więc sprzedaż jest wykluczona.

Fundusze Inwestycyjne

W marcu sprzedałem jednostki UniDolar Obligacji. Nie wiem dlaczego, ale od dłuższego czasu wycena tych jednostek praktycznie się nie zmienia. Nie konwertowałem tych jednostek, ponieważ te pieniądze przeznaczę na inne (bardziej ryzykowne) inwestycje.

Waluty

Niczego nie dokupiłem. Wydaje mi się, że złotówka będzie się osłabiać. Czekam więc ze sprzedażą na lepsze ceny.

Gotówka

Ostatnio zszedłem poniżej 5 000 zł. Postanowiłem trochę dołożyć. Teraz mam ok. 7 000 zł gotówki i jest to odpowiedni poziom.

Mój komentarz

Niestety w marcu straciłem prawie na wszystkim. Do kolejnych inwestycji będę więc podchodził z wielką ostrożnością. Najprawdopodobniej zdecyduję się na dokupienie RCFS3W20 i pozbędę się wszystkich akcji z GPW. Zastanawiam się też nad konwersją jednostek UniLokata do UniKorona Pieniężny.

Wg mnie giełdy będą zachowywać się nerwowo i wcale nie obrażę się, gdyby zaczęły już spadać. Wtedy stan mojego portfela powinien już rosnąć. Do bariery okrągłych 50 000 zł zostało mi jeszcze ok. 3 500 zł i mam nadzieję, że uda się tego dokonać w ciągu 2 miesięcy.

Zapraszam do dyskusji. Chętnie przyjmę Twoje rady.

14 komentarzy:

 1. Bessa jest nieunikniona ale może przyjść za pół roku jak wiesz podnoszenia stup nie będzie bo inflacji brak.Jesteś pewny bessy na 99 procent i sprzedajesz Uni Dolara przecież to świetny fundusz na besse w dodatku drugi raz go nie zakupisz chyba ze za dolary.Ja wszedłem w Uni Obligacje Nowej Europy ale 3.4 procenta w marcu do przodu.Za to luty miałeś lepszy ode mnie.Zawsze czekam na Twoje Podsumowanie i ze smutkiem stwierdzam że kiedyś było koło pierwszego a teraz trzeba tydzień czekać.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. A myślałeś o inwestycji w akcje innych giełd? Np. Turcja wygląda dobrze. Rosja też niczego sobie. Wyceny ich akcji są bardzo atrakcyjne po tych (wg mnie nieuzasadnionych) spadkach.

  OdpowiedzUsuń
 3. W moim przekonaniu Plasma na tle pozostałych spółek z Twojego portfela, wygląda najsolidniej. Masz rację ze sprzedażą KGHM i PKO. Nie trzymałbym również Organiki, która moim zdaniem jest obecnie spółką czysto spekulacyjną.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie, że ciągle oszczędzasz. Śledzę Twojego bloga od ok. 2 lat i ciągle "mam nadzieję", że nadejdzie miesiąc, w którym dasz sobie spokój. Wielkie brawa za wytrwałość!

  Dziś giełdy spadły. Czy to początek bessy czy tylko korekta wzrostów? Pewnie wolałbyś to pierwsze :) Ja ciągle mam akcje i wierzę, że indeksy jeszcze wzrosną.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj chyba za szybko wieścisz tę bessę. Przecież nic nie wskazuje a koniec wzrostów. Wg mnie nie ma przeciwwskazań, żeby giełdy ciągle rosły i rosły.

  OdpowiedzUsuń
 6. Do bessy jeszcze daleeeeko. Jest Pan czarnowidzem, ale tacy też są potrzebni

  OdpowiedzUsuń
 7. Znów bardzo ciekawe podsumowanie. Ciekawi mnie kwestia KGHM. Sama mam te akcje i też zastanawiałam się nad sprzedażą. Analitycy jednak mówią, że KGHM będzie już tylko rósł z powodu uruchomienia jakichś nowych inwestycji i poprawy ceny miedzi. Jakie jest Pana zdanie? Kupowałam po 55 zł i 78 zł, więc jestem sporo na plusie, ale myślę, że te akcje są warte dużo więcej. Czekam na radę. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzisiaj USiAki mocno zdołowali. Bessa jest blisko. Proszę być cierpliwym i cyklicznie dokupować certy na spadek. Będzie po Pana myśli. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. popieram "od zera do rentiera" z tym ze te 500k to zbyt mało aby przeżyć godnie kolejne, załóżmy 30 lat. Zakładam też, że moment początkowy "teraz mi to lotto" który przypada za 22 lata przyniesie wartość realną tych 500k na poziomie obecnych 322k (przyjmując 2% inflacji średniorocznie). A zatem nawet konsumując te pieniądze przez 360 m-cy wyjdzie poniżej tysiąca złotych miesięcznie. Ja też zbieram, tyle że mój cel to 2 mln (wg dzisiejszej siły nabycia) na kolejne 25 lat czyli 2,5 mln za 10 lat. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Wygląda na to, że znów będą wzrosty. Twoje oczekiwania się nie sprawdzą i dobrze!!!

  OdpowiedzUsuń
 11. Podziwiam Pańskie poczynania, ja sam interesuję się tematem inwestowania od dosyć dawna, jednak moja wiedza nie jest tak rozległa. Oczywiście w dalszym ciągu zdobywam i poszerzam moją wiedzę, tak aby w przyszłości zainwestować swoje oszczędności w coś dobrego. Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszym inwestowaniu.

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...