środa, 9 października 2013

Podsumowanie września 2013

Zapraszam na lekturę podsumowania inwestycji we wrześniu. Jak zwykle czeka Was garść informacji o inwestycjach jak i inwestowaniu. Trochę podsumowań i trochę przewidywań.

kliknij aby powiększyć

Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 29 500,00 zł

Wartość razem: 36 126,91 zł


Do portfela powędrowało kolejne 1 600 zł. Jak widać w wykresu obie linie żwawo ruszyły w górę. To był dobry miesiąc. Szczegóły poniżej.tabelka szczegółowa aktywa inwestor
kliknij aby powiększyć

Akcje GPW


Mimo tego, że wrzesień był dość dobrym miesiącem na warszawskiej giełdzie, nie zdecydowałem się na dalsze zakupy akcji. Jest już dość drogo. Inwestuję długoterminowo, więc nie zamierzam przepłacać.

We wrześniu do portfela wpłynął dość spory zastrzyk dywidend. To bardzo miłe uczucie, gdy pieniądze same wpływają.

Akcje New Connect


Plasma i Organic Farma Zdrowia spokojnie czekają na lepsze czasy. Zupełnie nie interesuje mnie cena akcji tej pierwszej. Jeśli chodzi o drugą, to zamierzam sprzedać ją, gdy tylko przekroczy 10 zł.

tabelka aktywa inwestor
kliknij aby powiększyć

Fundusze Inwestycyjne


W tym miesiącu do grona TFI zawitał nowy gość. Jest to fundusz Axa Obligacji. Od razu zainwestowałem w niego okrągłe 5 000 zł. Liczę, że ta inwestycja się opłaci, a fundusz będzie długoterminowo i równo rósł.

Pozostałe fundusze radziły sobie różnie. UniDolar Obligacje nieznacznie spadł. Reszta rosła. Bohaterem miesiąca był fundusz Ipopemy, który przyniósł mi już prawie 1/3 zysku.

Gotówka


Gotówka stanowi już tylko 21,6% wartości portfela. To wciąż za dużo. Te pieniądze powinny pracować. W przyszłym miesiącu zastanowię się nad inwestycją w fundusz pieniężny lub w waluty. Na oku mam szwajcarskiego franka.

Mój komentarz


Roczny cel 37 500 zł już prawie został osiągnięty. Co prawda do końca roku zostały jeszcze 3 miesiące, ale cel wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Bardzo mnie to cieszy i zarazem nakręca mnie do dalszych starań.

Zadowolony jestem z jeszcze jednego faktu. Nie dość, że wartość mojego portfela rośnie dość równo, to czuję się zabezpieczony finansowo. Kwota, którą dysponuję, jest dla mnie dość znaczna. Dodatkowo nie stresuję się przyszłością poszczególnych aktywów. Mam poczucie, że dobrze zainwestowałem swoje pieniądze i nie muszę się bać o ich utratę. To dla mnie bardzo ważne, ponieważ pamiętam jeszcze z czasów dziecięcych, że żyliśmy od wypłaty do wypłaty. Zdarzało się, że brakowało na jedzenie. Ja takich problemów nie mam i w najbliższej przyszłości na pewno nie będę miał.

Na giełdzie również przyszłość zapowiada się nieźle. Indeksy giełdowe pną się ku górze. Choć ostatnio widzimy lekką zadyszkę, to sentyment rynku ciągle jest pozytywny.

Powoli zaczynam się jednak rozglądać za instrumentami, które pozwolą mi zarobić na spadkach. Jak na razie pomyślałem o certyfikatach strukturyzowanych. Dawno się nimi nie interesowałem, ale wiem, że jakiś czas temu pojawiły się takie, które umożliwiają zarabianie na spadkach z dźwignią. Może ktoś z Was wie więcej na ten temat?

14 komentarzy:

 1. Podobnie jak u Ciebie, gdy zacząłem oszczędzać i małe sumy zamieniły się w większa również odczuwam pewny rodzaj komfortu. Myślę, że inwestowanie wtedy też jest wydajniejsze, ponieważ w przypadku strat - nie boisz się konsekwencji w sensie braku pieniędzy na sprawy bieżące. Keep going! ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie doszła jeszcze podwyżka. Podwójnie czuję się pewnie :)

   Usuń
 2. Witam!

  Mam jedno pytanie, dlaczego wybrałeś fundusz AXA Obligacji, czym się kierowałeś ?

  Pozdrawiam,
  Piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Piotr! Prawdę mówiąc, to zamierzałem zainwestować w fundusz PZU Polonez, ale nie spodobały mi się ostatnie jego wyniki. Axa Obligacji to był drugi wybór. Cena jednostki ostatnio stabilnie rośnie, więc postanowiłem włożyć 5 tysiaczków. Prawdę mówiąc nie oczekuję żadnych cudów od Axa Obligacji. To nie jest fundusz z super wynikami. Zadowoli mnie 6% rocznie. Obecnie na lokatach takie oprocentowanie jest nieosiągalne.

   Usuń
 3. Hej. Co myslisz o IPO pkp cargo? Z jednej strony cena 74zl daje a 3,2 mld wartosci spolki (przy widelkach 3-4 mld gloszonych przez roznych analitykow), z drugiej strony ebit mocno spadl.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej! Moooże uda mi się poświęcić wpis temu IPO. Sam pewnie w nim nie wezmę udziału.

   Usuń
 4. Odnośnie certyfikatów do gry na spadki spory wybór oferuje Raiffaisen. Polecam sprawdzić na stronie GPW jest wyszukiwarka produktow strukturyzowanych. Przed grą na spadki polecam jednak dobrze się przygotować z tego zagadnienia teoretycznie - bo to trochę wyższy level spekulacji ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Na pewno się zapoznam. Spekulacja to dla mnie nowość. Szczerze mówiąc nie czuję się najlepiej jako spekulant, ale mam nadzieję, że sobie poradzę. Czy masz doświadczenie w inwestycji w tego typu instrumenty? Możesz podzielić się doświadczeniami? Ja i Czytelnicy na pewno z nich skorzystamy.

   Usuń
 5. Witam. Organic się wreszcie ruszył. Wygląda na to, że powoli ale do 10 dojdzie. A Plasma według Twojej analizy fundamentalnej ma jeszcze rezerwę na wzrost (jest wciąż niedowartośćiowana) czy raczej już osiągnęła wartość na jaką jest wyceniana? Od jakiegoś czasu nie może tych 19,20 przeskoczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam również.

   Organic Farma Zdrowia 2 dni temu opublikowała raport miesięczny, który pokazuje poprawę wyników. Cena osiągnęła 9 zł i rośnie. W takich okolicznościach zastanawiam się nawet, czy sprzedam ją po osiągnięciu 10 zł. Wg mnie ta spółka jest dziś warta znacznie więcej niż 9 zł za akcję, a nawet więcej niż 10 zł za akcję. Argumentuję to tym, że poprawia swoją rentowność i umacnia pozycję lidera na rynku. Po pierwsze poprawia wskaźniki i zaczyna budować wartość w sensie ekonomicznym. Po drugie staje się ciekawym kąskiem do przejęcia dla jakiejś większej firmy, który chciałaby wejść na polski rynek lub rozszerzyć swoją działalność i uzyskać efekt synergii.

   Plasma System to znacznie lepsza firma. Po pierwsze już osiąga zyski. Po drugie dynamiczniej je poprawia. Po trzecie jest dość tania. Po czwarte wreszcie działa na rynku nowoczesnych technologii, a takie spółki powinny być wyceniane wyżej (np. z racji posiadanych kompetencji czy know-how). Na ten moment nawet przez myśl mi nie przeszło, by pozbywać się pakietu w Plasma System. Na ten moment satysfakcjonowałby mnie poziom min. 40 zł za akcję by podjąć decyzję o sprzedaży. Uważam, że ta spółka ma ogromny potencjał i jest niedowartościowana.

   A Ty co myślisz o tych spółkach? Chętnie poznam opinię innego inwestora (najchętniej krytyczną wobec mojej)

   Usuń
  2. Adam, dziękuję za odpowiedź. Mój komentarz nie będzie raczej krytyczny:-)
   Moim zdaniem obie firmy są na rynkach z potencjałem i powoli wkraczamy okres wychodzenia z kryzysu ('7 lat chudych powoli mija a 7 tłustych nadchodzi' - wierzę w taką sinusoidę w gospodarce). Wyniki Organic Farmy pokazują, że firma się mądrze rozwija. Mimo, że są obiekty mniej rentowne, które zamyka potrafi to zauważyć i otwiera równocześnie sklepy w miejscach z potencjałem. Polska z kraju rozwijającego się, staje się krajem rozwiniętym - choć potrwa to pewnie jeszcze jedno pokolenie za nim się nim stanie. Jednak już teraz widać że żywność organiczna zaczyna być luksusem tak jak to jest w kraju już rozwiniętym np. w Anglii. Tam za zdrową, organiczną żywność trzeba płacić co najmniej 100% więcej. Za tym idzie też moda i wzrost popytu na zdrową, nieprzetworzoną żywność od rolników. Na temat wewn. sytuacji spółki ciężko jest mi się wypowiedzieć.
   Plasma - spółka zaawansowanych technologii. O nią sam się Ciebie pytałem:-) W ostatnich dniach był zauważalny większy ruch na niej. Cena też podskoczyła i chyba to dobry zwiastun w kontekście wzrostu do poziomu 40 zł, który zakładasz.

   Poza tym, od kilku tygodni zaglądam na Twój blog i bardzo mnie zaciekawił. Masz właściwe, spokojne podejście poparte analizą fundamentalną. W niedługim czasie wszystkie pozycje się "zazielenią" a to oznacza, że Twoje typy były przemyślane. Cieszę się ale i pewnie nie tylko ja, że dzielisz się swoją wiedzą. Doceniam dotychczasowe wyniki. Pozdrawiam.

   Usuń
  3. Ważne jest też to, że te dwie spółki mają ułatwione zadanie. Działają na rozwijającym się rynku, więc nie walczą z konkurencją tylko klienci sami przychodzą do nich. Klientów póki co jest mało, ale co roku szybko ich przybywa. Konkurenci też będą się pojawiać, ale wtedy to konkurenci będą musieli walczyć, a nie na odwrót. Z tego, co wiem, zarówno Organic jak i Plasma są obecnie liderami swoich rynków.

   Dziękuję za miłe słowa. Mam nadzieję, że zostaniesz stałym czytelnikiem i komentatorem. Komentarze, jak Twoje, są większą wartością tego bloga niż moje wpisy.

   Usuń
 6. ładne wyniki, gratuluje i życzę powodzenia w następnych miesiącach. Mam nadzieje że jeszcze wzrosty się utrzymają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. A ja mam nadzieję, że Twoja strona się rozwinie. Zapowiada się nieźle. Zapraszam do dalszych komentarzy kolegę po fachu ;)

   Usuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...