niedziela, 8 września 2013

Podsumowanie sierpnia 2013

Czas podsumować sierpień. W poniższym poście napiszę, co działo się w moim portfelu inwestycyjnym i parę słów komentarza do obecnej sytuacji na rynkach finansowych.

wykres aktywa inwestor
kliknij aby powiększyć

Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 27 900,00 zł

Wartość razem: 34 290,81 zł


W związku ze zmianą pracy oraz sprzedażą strony internetowej od sierpnia jestem w stanie oszczędzać 1 600 zł miesięcznie! To bardzo duża zmiana na blogu. Od tego miesiąca zrobiło się jeszcze atrakcyjniej. Mam nadzieję, że podzielacie mój entuzjazm :)

tabelka szczegółowa aktywa inwestor
kliknij aby powiększyć

Akcje GPW


Sierpień to kolejny miesiąc zakupów akcji. Zainwestowałem w 2 spółki i były to całkiem spore zakupy. Dokupiłem 8 akcji KGHM. Nowością w portfelu jest od sierpnia Bogdanka. Tradycyjnie zakup jest z zamiaru długoterminowy, więc raczej nie spodziewajcie się rychłej sprzedaży tych akcji przeze mnie. Raczej będę co roku pobierał dywidendę niż żonglował akcjami.

Na giełdzie idzie ożywienie, więc mam nadzieję na wzrost ceny akcji w długim terminie.

Akcje New Connect


Plasma System kontynuuje wędrówkę na północ. Na tej spółce zarabiam już ponad 70%. Wzrost jest okazały, ale i tak nie zamierzam jeszcze sprzedawać. Tę spółkę stać na więcej!

Od sierpnia w portfelu pojawiła się kolejna spółka z New Connect. Jest to Organic Farma Zdrowia. To spółka, którą miałem już w portfelu i całkiem sporo na niej zarobiłem. Uważam, że obecna cena jest zbyt niska, więc aż żal było nie kupić. Na razie nie zamierzam nawet myśleć o wyjściu z tej inwestycji. Wg mnie godziwa cena za Organic Farma Zdrowia nie powinna być niższa niż 10 zł za akcję.


tabelka aktywa inwestor
kliknij aby powiększyć


Fundusze Inwestycyjne


W sierpniu dokonałem tylko skromnych zakupów. Symboliczne 300 zł wpłynęło do fundszu PKO Skarbowy. Moje fundusze w sierpniu nie zaskoczyły ani na plus ani na minus. Dały zarobić, ale nie był to znaczący wzrost. Po prostu zrobiły "swoje" i tego od nich oczekuję. Powoli do przodu i bez nadmiernego ryzyka.

Gotówka


Zainwestowałem całkiem sporą kwotę. Mimo napływu 1 600 zł oszczędności, poziom gotówki znacznie spadł. To już mniej niż 1/3 portfela. Od kiedy moja pensja wzrosła nie podszebuję już tak dużej poduszki finansowej. Mam zamiar zejść z poziomem gotówki nawet do 5 000 zł.

Mój komentarz


Ciągle siedzi mi w głowie cel finansowy, który postawiłem sobie na ten rok. Jest to kwota 37 500 zł. Do realizacji tego celu brakuje mi jeszcze ponad 3 000 zł, ale raczej z łatwością ten cel osiągnę. Od czasu podwyżki realizacja celu jest dużo bardziej prawdopodobna.

Przyszłość wygląda kolorowo nie tylko w perspektywie końca roku. W przyszłym roku gospodarka Polski zapewne będzie się rozwijać szybciej niż ostatnio. Mam wrażenie, że wreszcie w Polsce zacznie się coś dziać. Oczywiście wzrost o 2-3 % PKB, to o wiele za mało, ale i tak jest się z czego cieszyć. To dobrze wróży dla moich i Waszych inwestycji.

18 komentarzy:

 1. A jaką zmianę na giełdzie według Ciebie przyniesie demontaż OFE? A może jest już w cenie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się napisać o tym w ciągu kilku dni. To bardzo ważny temat i zasługuje na osobny wpis.

   A wg Ciebie?

   Usuń
 2. Dzięki że pokazujesz że "można".

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie, że dokupiłeś coś z New Connect. Też mam ORG i PSM. To dobre spółki. Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak myślę. Na dodatek uważam, że obie są niedowartościowane. Również wszystkiego najlepszego życzę!

   Usuń
 4. Czekałem, czekałem i doczekałem się podsumowania sierpnia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Adam możesz dokładnie opisywać swoje działania w świecie finansiery?
  Dokładnie dawać sygnały kiedy kupujesz jakieś akcje, fundusze...itd ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli ma być więcej wpisów ale mniejszych? I chciałbyś, abym opisywał wszystkie spółki osobno?

   Usuń
  2. Chodzi mi o to abyś po zmianie w portfelu, dawał znać o tym na blogu.
   Informacja + małe wytłumaczenie dlaczego akurat ta spółka i dlaczego teraz.

   Pozdrawiam,
   Janek

   Usuń
  3. Kawa na ławę :) krok po kroku. Proponuję za to kasę brać :)

   Usuń
  4. Wątpię, by ktoś chciał mi za to zapłacić.

   Usuń
 6. Linie na wykresie bardzo ładnie się od siebie oddalają :) Gratz!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię czytać Twoje wpisy. Są dla mnie bardzo inspirujące

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciesz mnie to. Mam nadzieję, że również i Twoje finanse osobiste będą w dobrej kondycji. Powodzenia!

   Usuń
 8. Witam

  Twój BLOG z większymi przerwami obserwuję (aby nie skłamać) od początku 2010 roku. Kiedyś zamieszczałeś więcej informacji na różne tematy. Myślę, że ciekawym byłoby spróbowanie na nowo informowanie o swoich przemyśleniach na różne tematy. Ponadto przy aktualnych wynikach (stopniowych sukcesach) myślę, że wzbudziłbyś pewne "zaufanie" względem swoich opinii.

  Nie wiem jakie jest zdanie innych, ale np. mnie bardzo motywują sukcesy innych i wzbudza to we mnie chęć do rozwijania swoich inwestycji. Z pewnych przyczyn (nieudany biznes) w 2012 roku mój portfel inwestycyjny praktycznie "wyparował". Później przymusowy remont mieszkania i kilka innych niespodziewanych wydatków nie pozwalał mi praktycznie na odłożenie pieniędzy. Jednak od przyszłego miesiąca po wcześniejszym ułożeniu celu ruszam, ponownie z inwestycjami, m.in. dzięki Twoim wpisom.

  Proponuję zaktualizować trochę informacje na blogu, np. moje dochody, o mnie itp. i może czas pomyśleć o zmianie szaty graficznej? Na pewno zwiększy to zainteresowanie Twoim blogiem i tym samym zyski z niego..zawsze to dodatkowy dochód.

  Naprawdę, bardzo szczerze Gratuluję sukcesów i trzymam w kciuki za kolejne!!

  Pozdrawiam!
  Piotr

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...