poniedziałek, 1 lipca 2013

Podsumowanie czerwca 2013

Wreszcie lato! Co prawda trochę chłodno, ale nadzieja na ładną pogodę jest. Tak samo nadzieja na wzrosty.Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 25 700,00 zł

Wartość razem: 31 689,53 złW czerwcu zaoszczędziłem 600 zł. Od teraz będzie to właśnie 600 zł a nie 500 zł jak do tej pory. Poniżej wytłumaczę, skąd bierze się dodatkowe 100 zł. Co do inwestycji... to nie był najlepszy miesiąc dla mojego portfela, ale mogło być gorzej.


Akcje GPW


Life is a RollerCoaster można rzec. O ile maj był miesiącem wzrostowym, to czerwiec to już spadki. I tym sposobem wyszliśmy prawie na zero. WIG jest obecnie tylko nieznacznie powyżej poziomu z końca kwietnia. Ale dzięki temu miałem szansę na zakupy po taniości.

W czerwcu dokupiłem pakiety w JSW, PGNiG, PGE i Orlenie. Po drodze wpadła też dywidenda z Pekao i TPSA.

Dzięki spadkom znów zrobiło się trochę taniej. Wskaźnik Cena/Zysk wynosi obecnie 12,25. Nie jest to może mało, ale jeśli ktoś wierzy w odrodzenie polskiej gospodarki, to warto kupić akcje lub ETF na WIG20.


Akcje New Connect


Na New Connect bez zmian. Ciągle trzymam tylko akcje spółki Plasma. Jest to mały pakiecik, więc nie ma co się podniecać wzrostami o kilka procent.Fundusze Inwestycyjne


Rewolucja! Czerwiec był miesiącem zapaści na rynku obligacji. Stwierdziłem, że ryzyko mnie przerasta i przekonwertowałem jednostki UniKorona Obligacje Nowa Europa na UniKorona Pieniężny i UniKorona UniLokata. Nie po to inwestuję w obligacje, by nie spać spokojnie. Na szczęście fundusze UniKorona są objęte parasolem, więc mogę spokojnie konwertować jednostki nie płacąc przy tym podatku Belki. Niezwykle korzystne rozwiązanie.

Niestety w czerwcu zaliczyłem dość pokaźną stratę, ale summa summarum jestem niezwykle zadowolony w inwestycję w jednostki funduszu UniKorona Obligacje Nowa Europa. Wcześniejsze zyski tego funduszu prezentowały się bardzo okazale.

Dodatkowo dokupiłem pakiety w PKO Skarbowy i Ipopema mWig40.

W lipcu pewnie dokupię kolejne jednostki w którymś z powyższych TFI.

Gotówka


W ciągu miesiąca wydałem ponad 2 300 zł na inwestycje w akcje i fundusze inwestycyjne.

Mój komentarz


Nie ma co płakać na rozlanym mlekiem.

Moim tegorocznym celem jest kwota 37 500 zł. Brakuje mi więc jeszcze prawie 6 000 zł. Brakuje sporo, ale mam nadzieję, że uda się osiągnąć cel.

Pomocna na pewno będzie dodatkowa stówa miesięcznie. Postanowiłem sprzedać bloga Abc Excel. Od niedawna całość ruchu z tego bloga będzie przekierowywana w inne miejsce. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim czytelnikom. Mam nadzieję, że wiele się dzięki mnie nauczyliście i ta nauka nie pójdzie w las. Podjąłem taką decyzję, ponieważ byłem zalewany masą spamu i wyzwisk. Całkowicie nie rozumiem, dlaczego po stworzeniu bardzo popularnego (i bezpłatnego!!) kursu Excela odzew ludzi był tak bardzo negatywny. Jako ciekawostkę podam, że do chwili obecnej blog Abc Excel zanotował ponad 1,6 mln wyświetleń.

Wracając do inwestowania. Czerwiec stał pod znakiem polityków. To dzięki nim giełdy tak mocno zanurkowały. Najpierw przeszkodziły zapowiedzi ograniczenia zakupów obligacji przez FED. Potem swoje dorzucili polscy politycy, którzy gmerają przy OFE.

Trudno wyrokować przyszłość. Z jednej strony gospodarka światowa wydaje się być w dość dobrej kondycji. Z drugiej strony na niekorzyść giełdom może działać polityka i kłopoty gospodarcze Chin.
Życzę wszystkim dużo słońca i uśmiechu (nie tylko z powodu wzrostów w portfelu).

10 komentarzy:

 1. Zastanawiano się czy opłacało Ci się sprzedać stronę z takim potencjałem.

  Nie lepiej zarabiać stale na reklamach, np. Adsense?

  Co do spamu to można zawsze włączyć weryfikację obrazkowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Największym problemem były groźby i wyzwiska, które otrzymywałem na maila.

   Usuń
 2. To teraz 100zł/miesiac bedziesz dostawał za ten blog?:) Przez jaki czas?
  Gratulacje:)
  A mozesz wyjasnic ocb z tym ETF na wig ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę dostawał 100 zł dopóki będzie działał pozytywny efekt bloga. Myślę, że min. 5 lat.

   Tu masz prezentację ETF na Wig20: http://www.gpw.pl/etfy_instrumenty

   Usuń
 3. Nie przejmuj się tymi frustratami maja kibel w głowie i dlatego chcą żeby inni czuli to samo.Ja natomiast kupiłem jednostki UNI oblgacje NE po 6% spadku.Dziwia mnie trochę te Twoje zakupy z wig20 ,łatwiej i więcej zarobi się na funduszach małych spółek ale każdy inwestuje jak chce-)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Póki co trzymam się zdala od obligacji. Na jak długo zainwestowałeś w UNI oblgacje NE?

   Usuń
  2. 50% portfela to obligacje wiec cały czas trzymam tylko staram sie robic konwersje kiedy nadchodzą spadki,dopuszczam tez konwersje do UNI stabilny.Drugie 50% fundusze małych spółek w czasie bessy fundusze dłużne usd.Za giełdę(samodzielne kupowanie akcji) na razie się nie biorę ,muszę popracować nad emocjami.Cel mam podobny do Ciebie także parę lat będziemy wymieniać uwagi-)))

   Usuń
  3. Dobra strategia! Ma szansę na długoterminowy zysk. Jeśli czujesz, że nie wytrzymujesz emocjonalnie, to może chociaż zainwestuj w ETF-y?

   Usuń
 4. Czesc,

  Sam zamierzam niedlugo zaczac inwestowac oraz myslalem o czyms podobnym wlasnie do Twojego prowadzenia (tj. tabelki w excelu i dzielenie sie wynikami). Powodzenia w oszczedzaniu, pozdro.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć! Dzięki za miłe słowa. Kiedy już stworzysz bloga, to nie zapomnij się pochwalić. Na pewno ja, jak i moi czytelnicy, z chęcią poczytają również Twojego bloga. Czekam na linka :)

   Usuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...