sobota, 1 czerwca 2013

Podsumowanie maja 2013

Witam wszystkich w Dniu Dziecka! Przedstawiam kolejne miesięczne podsumowanie inwestycji. Maj był naprawdę dobrym miesiącem dla mojego portfela.Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 25 100,00 zł

Wartość razem: 31 411,85 zł


Akcje: 6 718,04 zł

Akcje New Connect: 978,60 zł

Fundusze inwestycyjne: 7 373,92 zł

Gotówka: 16 341,29 zł na rachunku maklerskim w Alior Banku

W maju dołożyłem 700 zł oszczędności. Więcej niż zwykle, ale jak tu nie zaciskać pasa skoro wyniki tak dobre...


Akcje GPW

Wzrost giełdy zaszokował nawet mnie. WIG wystrzelił o 8,25% w górę, a WIG40 aż o 10,26%. To doskonałe wyniki. Na giełdzie mam ponad 20% portfela i od razu widać wzrosty w podsumowaniu wyników. Wykres idzie ładnie do góry, co niezmiernie mnie cieszy.

Szczególne powody do radości przyniosły mi wzrosty TPSA, Lotos, PGE i PGNiG. Żeby było śmieszniej, to wcale nie liczyłem na tak wysokie zyski na tych spółkach. Każdą z nich kupiłem z zamiarem długoterminowych i równych wzrostów oraz zysków z dywidend.

Kto stracił na giełdzie w maju, może czuć się prawdziwym pechowcem. Wzrosła zdecydowana większość spółek. Mostostal Warszawa podskoczył nawet o ponad 100%. To rewelacyjny wynik, choć pewnie niepowtarzalny w najbliższej przyszłości.

Wg mnie giełda może ciągle rosnąć. Ciężko spodziewać się powtórzenia wyniku z maja, ale trend jest trendem. Uwaga! Na GPW jest już dość drogo. Wskaźnik Cena/Zysk przekroczył już 15.Akcje New Connect

Mała giełda również ma się dobrze. Moja Plasma System trochę podskoczyła, ale na niektórych spółkach wzrosty były zdecydowanie wyższe. Przykładem może tu być Organic Farma Zdrowia. Niestety zlecenie mi nie weszło. A szkoda!


Fundusze Inwestycyjne

W maju dołożyłem 1 100 zł do funduszy. Opłaciło się. Tym razem większość zysków zaliczyłem na funduszu Ipopemy. W czerwcu również zainwestuję sporą część oszczędności w TFI. Zamiast spółek będę kupował fundusz Ipopemy.

Gotówka

W maju zainwestowałem okrągłą kwotę w TFI. W kolejnych miesiącach zamierzam kontynuować zakupy.

Mój komentarz

Wg niedawnych danych GUS-u PKB w Polsce stanęło. W I kwartale wzrost wyniósł tylko 0,5%. Tak duże wzrosty mówią nam, że giełda oczekuje znaczącej poprawy koniunktury pod koniec 2013 r. Wg mnie może się to spełnić, ponieważ stopy procentowe są bardzo niskie.

To jednak nie oznacza, że to dobry czas na zakup jakichkolwiek akcji. Stanowczo doradzam uważny dobór spółek. Myślę, że w razie wzrostów dadzą zarobić zwłaszcza małe spółki. Duże są już dość drogie, choć mają jeszcze sporo miejsca do wzrostów.

Co do branż, to zauważam słabość spółek surowcowych i energetycznych. Do wzrostów mogą szykować się spółki rynku kapitałowego i różnej maści fundusze. Być może będzie to również dobry czas dla spółek z New Connect. Szczególnie gracze długoterminowi powinni zwrócić się ku maluchom.

Już od jakiegoś czasu zainteresowałem się ponownie certyfikatami inwestycyjnymi. Szczególnie zwróciłem uwagę na certyfikat RCFL3W20, który odwzorowuje indeks WIG20 z dźwignią razy 3. Czy myślicie, że inwestycja w ten certyfikat to dobry pomysł?

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich dzieci.... i tych małych i tych dużych.

7 komentarzy:

 1. Ja mam pytanie: jak sobie zrobić taki wykresik z dwoma liniami, jaki Ty masz, gdzie jedna linia to zainwestowane pieniądze, a druga to inwestycje+zysk?

  Co do WIG20 z lewarem: pomysł OK, ale nie na obecne czasy. Zbyt niepewnie na giełdach i rynkach finansowych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam na mojego drugiego bloga Abc Excel :)

   Można też zagrać na któtko. Wg Ciebie w którą stronę pójdzie rynek w perspektywie roku - dwóch lat?

   Usuń
  2. Certyfikat ciekawy. Zawsze to bezpieczniej niż na kontraktach, a trochę dynamiczniej niż na klasycznym ETFW20L.

   Usuń
 2. Witajcie. Mam pytanie zarówno do twórcy bloga jak i wszystkich obeznanych w temacie czytelników. Otóż mam dopiero 16 lat( prawie 17) i chciałbym już zacząć inwestować, lecz z tego co mi wiadomo to mam strasznie ograniczone możliwości( nie mogę otworzyć nawet konta oszczędnościowego) Mam odłożone skromne 200zł. Jestem posiadaczem konta pierwszego w PKO BP. Wiem że to mało ale ze względu na szkołę ciężko mi coś zarobić nie mówiąc o odkładaniu, Z góry zaznaczam, że na rodziców nie mogę liczyć. Na konto namawiałem ich 2 lata. Dziękuję za wyrozumiałość i rady

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. heh gratuluje zapału, ale chyba nic nie mozesz zrobic naucz sie dobrze grac na kontach demo (wirtualna kasa) albo namów znajomego na otwarcie konta na siebie z ktorego bedziesz korzystać. Pozatym za 200zł to nic nie zrobisz. Przymajmniej 800zł na start

   Usuń
 3. Morze i spektakularnych zysków nieosiąganie ale trochę poczuje emocje chociarz to i tak nie wielkie pieniądze ale dla młodego człowieka to dużo. Warto i z takimi kwotami prubować.

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto także zainwestować w słownik ;) Świetnie, że pomyślał o inwestowaniu już w tak młodym wieku. Warto nieco pokombinować z rodzicami - jeżeli np mają kredyt we frankach i kupują kasę w banku możesz się dogadać, że to będzie Twój obowiązek - ale będziesz kupował w kantorze internetowym i różnica będzie dla Ciebie :) Na początek warto zainwestować w książki o oszczędzaniu, a dopiero później zająć się inwestowaniem :) Warto także ponegocjować o regularnym kieszonkowym, a na wakacje poszukać dorywczej pracy.

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...