środa, 1 maja 2013

Podsumowanie kwietnia 2013

W długi weekend poczytność bloga będzie pewnie nikła. Mimo tego zgodnie z moim dziennikarskim obowiązkiem publikuję kolejne podsumowanie miesiąca.


Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 24 400,00 zł

Wartość razem: 29 917,62 zł


Akcje: 6 219,34 zł

Akcje New Connect: 910 zł

Fundusze inwestycyjne: 6 051,11 zł

Waluty: 0 zł

Gotówka: 16 737,17 zł na rachunku maklerskim w Alior Banku

W kwietniu oszczędziłem kolejne 500 zł. Portfel urósł, ale z inwestycji była jednak strata. Szczegóły poniżej, zapraszam do lektury.Akcje GPW

Indeks WIG20 w kwietniu zanurkował. Spadek -2,38% był odczuwalny w moim portfelu. Szczególnie JSW i KGHM ciążą w moim portfelu. Z drugiej strony PZU i TPSA przyniosły nieznaczne zyski. Postanowiłem, że w najbliższych miesiącach nie będę dokupował kolejnych spółek z WIG20. Mój fundusz indeksowy już teraz jest rozdrobniony i z drugiej strony świetnie odzwierciedla notowania całego indeksu WIG20.

Indeks mWIG40 w kwietniu również spadł. -3,51% to jeszcze gorszy wynik od WIG-u20.

Cała giełda moim zdaniem odzwierciedla kondycję gospodarki. Łza się jednak kręci, kiedy porówna się spadki w Polsce do historycznych rekordów w USA.

Akcje New Connect

Postanowiłem dokupić akcji Plasma System. Okazją dla mnie były spore spadki notowań. Tym sposobem mój pakiet akcji Plasma System już nie jest taki symboliczny. Plasma to już ponad 3% wartości całego mojego portfela.

Obserwuję: Organic Farma Zdrowia, Mabion i Pgsoft.


Fundusze Inwestycyjne

Świetny wynik funduszu UniKorona Obligacje: Nowa Europa! To z definicji bezpieczny fundusz, a w jeden miesiąc zarobił dla mnie ok. 100 zł. W maju na pewno znacząco dokupię dość sporo jednostek w tym funduszu. Być może ten pociąg ciągle będzie pędził, więc czemu miałbym nie skorzystać?

Waluty

Przygoda z € dobiegła końca. Ciągle wierzę w tę walutę i planuję znów ją kupić, ale na pewno poniżej 4 zł.

Gotówka

Gotówki trochę przybyło w związku z przewalutowaniem €. Akcje tanieją, co czyni je dla mnie bardziej atrakcyjnymi. UniKorona Obligacje: Nowa Europa to fundusz, na który chcę również trochę wydać. Stan gotówki w maju powinien znacząco zmaleć.

Mój komentarz

Spadki na giełdzie spowodowały stratę z inwestycji. Co prawda straciłem tylko 26,14 zł, ale czemu to nie miałby być zysk? Mam nadzieję, że giełda w 2013 r. będzie w końcu rosnąć.

Życzę wszystkim spokojnego i pogodnego długiego weekendu. Pozdrawiam :)

6 komentarzy:

 1. 1) Liczysz swoją roczną stopę zwrotu? Mi wyszło dla Ciebie 5,85%, jeśli nie wliczasz kapitału początkowego do zainwestowanego oraz 4,11%, jeśli wliczasz.

  2) Widzę, że kupujesz małe pakiety akcji, gdzie masz konto maklerskie? Ostatnio robiłem ranking - w DB nie masz minimalnej prowizji.

  3) Fundusze inwestycyjne są kosztowne, nie rozważałeś inwestować w obligacje samemu? Poza tym zamiast Ipopemy (opłata 1,5% rocznie) polecam ETF-a na WIG20 (0,45% rocznie).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Przyznam, że nie liczyłem. Jeśli CAGR, który wyliczyłeś, jest prawidłowy, to jest to słaby wynik :(

   2. Korzystam z rachunku maklerskiego w BM Alior Banku. Minimalna prowizja to 3 zł, więc tragedii nie ma. Wraz ze wzrostem wartości portfela nie będę już kupował tak małych pakietów. Ranking bardzo dobry - polecam czytelnikom.

   3. Nie znam się na obligacjach, więc wolę fundusze. Fundusz Ipopemy wybrałem, ponieważ jest to jedyny fundusz indeksowy opierający się na mWig40. W czasie hossy Wig40 bije na głowę Wig20.

   Zamiast ETF-a na Wig20 postanowiłem samodzielnie kupić akcje spółek z tego indeksu. Wybrałem 11 spółek, które wg mnie są najlepsze. Koszty jednorazowe to prowizja za zakup i możliwość wyboru tylko niektórych spółek. Opłaty rocznej brak.

   Na akcjach się znam, więc nie kupuję jednostek w funduszach akcyjnych (prowizje są zabójcze!).

   Dziękuję za wartościowy komentarz i pozdrawiam.

   Usuń
 2. Tak, policzyłem w Excelu wg CAGR dla okresu 43 miesięcy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie męczy Cię tak duże dywersyfikowanie portfela?

  OdpowiedzUsuń
 4. http://wiadomosci.stockwatch.pl/5-ciekawych-spolek-wg-strategii-canslim-williama-oneila,akcje,64391 hm, ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe spostrzeżenia,roczna stopa zawrotu na poziomie 6% ale już po odliczeniu podatku?

  Osoby zainteresowane inwestycjami zapraszam
  http://jakzainwestowac.blogspot.com/2013/06/porady-ktore-pozwola-ci-zaoszczedzic.html#links

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...