poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Podsumowanie marca 2013

Co prawda dziś Prima Aprilis, ale podsumowanie marca będzie na serio.Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 23 400,00 zł

Wartość razem: 29 443,76 zł


Akcje: 6 345,45 zł

Akcje New Connect: 278,20 zł

Fundusze inwestycyjne: 5 994,82 zł

Waluty: 1 251,12 (299,81 €) - lokata w Alior Banku

Gotówka: 15 574,17 zł na rachunku maklerskim w Alior Banku

Do portfela dołożyłem kolejnych 500 zł oszczędności. W marcu pojawiły się też kolejna nowość. Szczegóły poniżej.Akcje GPW

Kontynuuję budowę swojego funduszu indeksowego. Zamiar jest taki: kupuję akcję największych spółek, w które wierzę. Zysk z inwestycji przewyższy zyski z indeksu WIG20, ponieważ z premedytację będę omijał słabe spółki.

W Wig 20 nie zamierzam inwestować w Asseco Poland, Boryszew, GTC i Kernel, ponieważ są to wg mnie czarne owce tego indeksu. Do pełnego składu zostały mi jeszcze Bre, Handlowy, Eurocash, Bogdanka i Synthos. Poradźcie mi, czy w mam w nie zainwestować.

W marcu dokupiłem PGE. Ostatnio to spółka po przejściach, ale w długim terminie mam nadzieję, że pobije Wig20. Pozostało jeszcze 5 spółek. Bre, Handlowy i Bogdanka to raczej pewniaki. Zastanawiam się co do Eurocash i Synthos. Obie bardzo mocno rosną, ale czy nie są przypadkiem przewartościowane? Szczególnie Eurocash ma wg mnie ograniczone możliwości rozwoju, bo jest liderem rynku i powoli nie ma czego przejmować.

Podczas ostatniej rewizji indeks Wig20 opuścił TVN. Na jego miejsce wskoczył Eurocash. Wg mnie to zmiana na plus, bo TVN ma przed sobą raczej ciężkie chwile.

W ogóle akcje w marcu nie były dobrą inwestycją. Wygląda jednak na to, że w najbliższym małe spółki będą zachowywały się lepiej niż duże. Trzeba też uważać na najbardziej zadłużone spółki, ponieważ na rynku widać kilka gróźb kolejnych bankructw. Zwłaszcza tyczy się to budowlanki i deweloperów.

Akcje New Connect

New Connect święci triumfy. Ten rynek nie odczuwa kłopotów, z którymi borykają się akcje głównego indeksu. Oczywiście nie jest kolorowo, ale na pewno nie jest źle. Ja i tak nie zamierzam szaleć z zakupami na New Connect. Interesuje mnie tylko kilka konkretnych spółek.

Obserwuję: Organic Farma Zdrowia i Pgsoft.


Fundusze Inwestycyjne

Dla odmiany niczego nie dokupiłem. Bardzo wzrósł UniDolar Obligacje. Wyraźnie odczułem wzrost ceny dolara, co bardzo mnie cieszy. W kwietniu dokupię kolejne jednostki TFI.

Waluty

Lokata w euro dobiega końca. Już postanowiłem, że jej nie przedłużę. Całość zamienię na złotówki. Kolejnych walut w kwietniu nie będę raczej kupował.

Gotówka

Ciągle około 15 tys. zł. Z moim zdrowiem muszę uważać, więc co najmniej 10 tys. zł chcę mieć w zasięgu ręki (placówka Alior Banku koło mieszkania). Kolejne oszczędności będę inwestował głównie w akcje.

Mój komentarz

Z wyników swoich inwestycji jestem umiarkowanie zadowolony. Zarobiłem 128,40 zł, co w sytuacji spadków na giełdzie jest dobrą wiadomością. Z drugiej strony nie zawojuję świata zarabiając taką kwotę.

Cel na 2013 r. to 37 500 zł. Brakuje jeszcze dużo, ale jak na razie idzie dobrze.

22 komentarze:

 1. Myślę, że nie powinieneś pytać na blogu o poradę, co do inwestowania we wspomniane przez Ciebie spółki, bo jeśli coś pójdzie nie tak, to kogo będziesz obwiniał?

  Skoro masz wyrobione zdanie na temat niektórych z nich, to powinieneś się trzymać swojej strategii.

  Równie dobrze ktoś może Ci doradzić, że czarną owcą może być spółka, którą masz w portfelu (np. TPS).

  Nasuwa mi się jeszcze jedno spostrzeżenie. Nie za dużo tych spółek masz? Ja rozumiem, że chcesz naśladować indeks WIG20, ale czy bezpieczniejszym rozwiązaniem nie byłoby kupienie certyfikatów ETFW20L?

  W ogóle podoba mi się Twój optymizm, jeśli chodzi o rynek akcji. Może rzeczywiście, coś się zacznie ruszać w tym temacie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież nie obarczam nikogo winą za swoje nietrafione inwestycje...

   Usuń
 2. Myślę, że zamiast rozdrabiniać się i kupować np. 10-15 spółek z WIG20, lepiej nabyć wspomniane certyfikaty ETFu. Jeśli w kilka spółek z indeksu wierzysz bardziej, po prostu dokup dodatkowy ich pakiet.

  W ten sposób zmniejszysz ilość pozycji w portfelu do powiedzmy 5-6 a efekt powinien być zbliżony. Oszczędzisz czas na zarządzaniu portfelem, który można wykorzystać na szukaniu innych okazji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślałem nad tym, ale to jest jednorazowy zakup i nie zamierzam w ogóle poświęcać tym spółkom czasu. Kupiłem i zapomniałem. Zbieram tylko dywidendy. To z założenia inwestycja bardzo długoterminowa.

   Usuń
 3. jak bardzo długoterminowo inwestujesz? Kiedy sprzedajesz akcje danej spółki? masz jakieś ustalone warunki? lub Stop Loss'y? Od niedawna śledzę Twojego bloga, jeszcze nie podjałem decyzji o zakupie akcji ale jestem na etapie zdobywania wiedzy i mam nadzieje że juz niedługo kupie swoje pierwsze akcje. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedź na wszystkie pytania można znaleźć we wpisach na blogu.

   Z reguły inwestuję długoterminowo. Do tej pory posiadałem bardzo mało pieniędzy, więc sprzedawałem spółki w ciągu kilku bądź kilkunastu miesięcy. Teraz jestem już trochę bogatszy i zamierzam czerpać korzyści z dywidend. Obecny horyzont inwestycyjny oceniam na powyżej 2 lat.

   Stop lossów nie stosuję. Decyzję o wyjściu z inwestycji podejmuję indywidualnie i rzadko jest nią wyłącznie kurs akcji spółki.

   Opowiedz coś o swoich planach. Jak zamierzasz inwestować? Które spółki obserwujesz? A może zdradzisz wysokość swojego kapitału?

   Powodzenia!

   Usuń
  2. W tej chwili inwestuje w bezpieczne instrumenty ( konta oszczędnosciowe, lokaty, fundusze obligacji) z troche mniejszym kapitałem od Twojego. Rownież staram się każdego miesiąca odłożyć jakaś kwotę aby powiekszać swoj kapitał. Zamierzam inwestować długoterminowo. Nie mam jeszcze konkretnych społek które obserwuje ale widze ze to dobry moment na zakupy jesli chodzi o informacje makro. Jestem na etapie czytanie kasiążek itp nt. inwestowania i jak już będe gotowy wtedy zakupie pierwsze akcje. Musze się przełamać bo jednak jest ta nutka niepwenosci.

   Usuń
  3. Proponuję nie zaczynać od kupna spółek. Zainwestuj jakieś 10% w fundusz akcji i sprawdź, czy inwestowanie w akcje jest "dla Ciebie". Jeśli poczujesz się źle po spadkach o 10/20/50/90 procent, to daj sobie spokój z giełdą.

   Kiedy przetrwasz tę próbę, to spróbuj inwestycji w największe spółki. Najłatwiej wycofać się z inwestycji w najpłynniejsze papiery.

   Jeśli uprzesz się, że chcesz inwestować w mniejsze spółki, to zrób to mając już przynajmniej rok doświadczenia na giełdzie.

   Powodzenia!

   Usuń
 4. Witam,
  Piszę z zapytaniem, co sądzisz o inwestowaniu w fundusze obligacji korporacyjnych?
  http://www.analizy.pl/fundusze/fundusze-inwestycyjne/profil-funduszu/ING48/ING-%28L%29-Globalny-Dlugu-Korporacyjnego-%28ING-SFIO%29.html - tutaj przyklad funduszu z ING, bo w tym banku mam konto.
  Wpłata 200zł i po 50zł miesięcznie nie powinna boleć.

  Pozdr :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każda forma inwestowania, która przynosi zysk, jest dobra :) Pytanie tylko, czy obligacje korporacyjne to dobry pomysł? Wg mnie w czasie pogorszenia koniunktury można się na nich przejechać. W końcu mamy obecnie okres szczególnego zagrożenia bankructwami. Z drugiej strony skoro fundusz przynosi zysk, to być może tak będzie.

   Inwestycję oceniam jako ryzykowną. Jeśli akceptujesz ryzyko, to zainwestuj max 10-20% portfela. Szczególnie, że kwotowo to dość niewiele... Resztę proponuję zainwestować w coś innego zależnie od celów i akceptacji ryzyka.

   Usuń
  2. Rozumiem, natomiast w dłuższym okresie oceniam to raczej pozytywnie, nawet jeżeli jakieś spółki się wyłożą po drodze to pozwoli mi na nabywanie tańszych jednostek uczestnictwa :) W końcu co miesiąc będę tam wkładał "całe 50zł" :) Myślałem o takiej samej czynności na http://www.analizy.pl/fundusze/fundusze-inwestycyjne/profil-funduszu/notowania/ING43/ING-%28L%29-Japonia-%28ING-SFIO%29.html Tu akurat giełda japońska - zaczęli drukować kasę na potęgę, a raczej duży potencjał tam drzemie :) 50 zł w jeden fundusz, 50 zł w drugi - całość będzie stanowiła około 10% miesięcznych inwestycji... Muszę jeszcze tylko wymyślić co robić z pozostałymi 90%... ;) Fajnie by było zobaczyć też na Twojej stronie artykuł na temat strony www.gragieldowa.pl - Ktoś tu wyżej pisał o rozpoczęciu inwestowania na giełdzie, a taka praktyka na sucho może pomóc :) (100kzł na start się dostaje).

   Usuń
  3. Obie opcje po 5% portfela są rozsądną propozycją. Z pozostałych 50% proponuję choć część zainwestować na warszawskiej giełdzie. Resztę ulokuj w bezpieczne instrumenty lub zainwestuj w siebie. Tylko ostatnia propozycja NA PEWNO się zwróci :)

   Usuń
  4. Spoko, juz w siebie zainwestowalem i sie oplacilo :) jeszcze 2-3 spore inwestycje w ciagu 2-3 lat czekaja :) hm, az ciekaw jestem, jak zachowuje sie Twoj portfel przez te ostatnie spadki - zobaczymy na poczatku kwietnia :)

   Usuń
 5. ze spółek błyszczących na NC mogę polecić ZWG które jest bezapelacyjną gwiazdą małego parkietu, możliwości rozwoju tej spółki są jeszcze ogromne,
  drugą spółką godną polecenia jest Wind Mobile,
  oczywiście to są tylko moje spostrzeżenia, zrobisz jak zechcesz :D
  powodzenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą w 100%! ZWG to świetna spółka z niesamowitymi perspektywami. Jednak jest już tak droga, że inwestycja byłaby obarczona niesamowitym ryzykiem. Podziękuję

   Na NC jest o wiele więcej podobnych szans. Mabion, PGS Software, 11Bit, Organic, Plasma... Można mnożyć

   Usuń
 6. Buffet kiedys powiedział ze szeroka dywersyfikacja jest dla osób które nie wiedza co robia. Moim zdaniem przy takich kwotach powinienes zredukowac swój portfel do max 3-4 spolek i grac krótkoterminowo. Ja wybieram duze społki pasywne takie kóre wachaja sie w granicach + 2/-2% i bardzo dobrze na tym wychodze jak narazie... Kupuj jak sprzedaja sprzedawaj jak kupuja. Powodzenia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taaak? A ile spółek w portfelu ma Buffet? Na spekulacje nie mam czasu. Nie po to się uczyłem, żeby nie korzystać ze swojej wiedzy i nie inwestować w dobre spółki.

   Usuń
 7. Hm, ostatnio w tv widzialem info o tym, iz zostanie wprowadzony wymog posiadania takich cudownych licznikow pradu ;) w sumie tym chyba zajmuje sie apator... sadzisz, ze mogloby to dac zarobic? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słyszałem, że akcja wymiany liczników została odwołana. Z tego, co mi wiadomo, najwięcej mogłaby zarobić spółka ARCUS. Myślę, że warto śledzić dalsze losy wymiany liczników.

   Usuń
 8. Ja polecam dywersyfikację portfela o fundsze akcji ale konkretnych krajów. HSBC się wycofało z obsługi klientów detalicznych ale wiem, że w Deutsche banku jest duży wybór. Z krajów jakie polecam do inwestowania:
  Turcja - były już duże wzrosty i jest lekka korekta ale to kraj o bardzo dużych możliwośćiach, drugi pod względem wielkości w Europie z młodą populacją. Możesz inwestować przez Investors Turcja
  Tajlandia - przenosi się tam m.in Japońska produkcja z Chin, dużo fabryk Nissana i innych. Można było inwestować przez HSBC Thai teraz tylko przez Thempleton Thai.
  Wietnam
  Kazachstan
  Mongolia
  Do tych trzech ostatnich krajów nie mogę znaleźć żadnego funduszu jak ktoś zna to proszę o informację:)
  Z New Connecta ja polecam PGS, PMI i MediaCAP

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te kraje może i są dobrym celem inwestycyjnym, ale ja zupełnie ich nie znam. Dużo łatwiej jest inwestować w aktywa, które się zna. W najbliższym czasie coś poczytam o Turcji, Azji Wschodniej i... Afryce.

   Usuń
 9. O Afryce już dużo myślałem i czytałem, obserwuję co się tam dzieje tak od 2-3 lat ale dla mnie to wciąż niespokojny kontynent. Fundusze, które tam inwestowały przynoszą straty (Noble Bank miał fundusz inwestująca w Afrykę Północną ale po arabskiej wiośnie jakaś masakra się tam zrobiła).
  Podstawowy błąd inwestora już opisany w literaturze to to, że inwestuje się najczęściej na giełdzie ojczystej, którą się zna a i tak na niej często się traci.
  Jeżeli byś spojrzał obiektywnie na Polskę to jest to kraj bezreform, ze starzejącym się społeczeństwem, z katastrofą demograficzną itp
  A np. Turcja młode społeczeństwo, ciągle się mocno budujące i reformujące.
  Masz długi horyzont czasowy inwestycji to więc według mnie tutaj nie trzeba się nawet za bardzo znać tylko inwestować w pewne obiektywne przesłanki:)
  Polecam stronkę:
  http://www.polandturkey.com/

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...