piątek, 1 marca 2013

Podsumowanie lutego 2013

Luty jest już historią. Na giełdzie korekta. A w portfelu?

inwestowanie wykres

Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 23 400,00 zł

Wartość razem: 28 815,36 zł

Akcje: 5 860,24 zł

Akcje New Connect: 316,80 zł

Fundusze inwestycyjne: 5 943,26 zł

Waluty: 1 245,13 (299,81 €) - lokata w Alior Banku

Gotówka: 15 449,93 zł na rachunku maklerskim w Alior Banku

Jak co miesiąc oszczędziłem kolejne 500 zł. Jak nigdy przemodelowałem portfel inwestycyjny. To była niemalże rewolucja! Przeczytaj i przekonaj się na własne oczy.inwestowanie aktywa

Akcje GPW

Ruszyłem na zakupy. Nie ma co czekać. Stopa zwrotu z portfela stoi w miejscu i realizacja celu oddala się. Do odważnych świat należy!

Kupiłem akcje aż 6 spółek: JSW, Lotos, PGNiG, PKN Orlen i PZU. Pod koniec miesiąca dokupiłem również TP SA, chociaż nie zamierzałem.

Wszystkie spółki z WIG 20, które posiadam, to mocne fundamentalnie i zyskowne spółki. Wg mnie są warte swojej ceny i w długim terminie dadzą zarobić. Jedynym wyjątkiem może okazać się TP SA. Zabawiłem się w łapanie spadających noży. Po bardzo słabych wynikach kurs TP SA po prostu runął. W moim odczuciu spadek był zbyt głęboki. Zobaczymy, czy się myliłem.

Spośród pozostałych spółek indeksu WIG20 mam jeszcze ochotę na:
 • Bre Bank - solidna i bezieczna inwestycja 
 • Synthos - bardzo dobra spółka spod stajnie Michała Sołowowa - wrażliwa na koniunkturę, ale wg mnie w dobrej cenie
Być może zainwestuję w nie już w marcu.

Spółki, w które chciałbym zainwestować, ale zamierzam poczekać na niższe ceny to:
 • Asseco Pol - chluba polskiej informatyki, która od dłuższego czasu nie potrafi skorzystać z efektu synergii - interesują mnie poziomy o ok. 10% niższe 
 • Bank Handlowy - ryzykowna spółka, która jest niezwykle wrażliwa na koniunkturę w sektorze bankowym - podchodzę z ostrożnością do tej inwestycji 
 • Bogdanka - wg mnie notowania w najbliższym czasie będą spadać 
 • PGE - dobrze, że nie kupiłem! PGE dotknął niespodziewany odpis. Kurs runął i pewnie jeszcze spadnie.
 • TVN - tej spółce kurczy się rynek. Zastanowię się, czy w ogóle powinienem inwestować w TVN.
Na razie nie zamierzam inwestować w: Boryszew, GTC i Kernel. Nie sądzę, bym mógł zarobić na tych spółkach w najbliższym czasie.

Inwestycja w spółki indeksu WIG20 jest długoterminowa. Mam zamiar pobić rynek w długim terminie.

Akcje New Connect

Plasma System opublikowała kolejny bardzo dobry raport. Spółka potwierdziła swoją bardzo dobrą kondycje finansową i wyśmienite perspektywy. Dobry raport opublikowała również Organic Farma Zdrowia. Tu już ustawiłem się do zakupu na niższych poziomach.

Fundusze inwestycyjne

Wyszedłem z inwestycji w fundusz Amplico Obligacji. Wg mnie powoli kończy się czas prosperity dla inwestycji w fundusze obligacji. Środki przeznaczyłem na zakupy akcji i kolejnych jednostek w funduszu Ipopema mWig40.

inwestowanie tabela

Waluty

Rynki walutowe są nerwowe po włoskich wyborach. Możliwe są ruchy w jedną i drugą stronę. Zakupy wykluczone.

Gotówka

Gotówki ciągle mam sporo. W marcu nie planuję dużych zakupów, ale na pewno za miesiąc gotówki będzie mniej. Stwierdziłem, że za mało na tym blogu ryzykownych inwestycji. Mam nadzieję, że uatrakcyjni to inwestycje.

Mój komentarz

Luty przyniósł drobne zyski. Jestem jednak dość niezadowolony. Ciągle liczę na więcej.

Wg mnie giełdy w najbliższym czasie będą rosnąć. Przekonuje mnie do tego niska inflacja i decyzje KNF-u. Niska inflacja oznacza wysokie prawdopodobieństwo dalszej obniżki procentowej przez RPP. Obniżki spowodują wzrost zysków spółek i przeniesienie oszczędności Polaków z depozytów bankowych na giełdę. KNF natomiast złagodził rekomendację T, co może oznaczać wzrost zadłużania się Polaków, co będzie mieć pozytywny wpływ na wzrost konsumpcji, co ma największy wpływ na nasze PKB.

Zapraszam serdecznie do komentarzy. Podzielcie się, jakie zyski osiągacie z własnyxh inwestycji i jak zapatrujecie się na najbliższą przyszłość na giełdzie.

23 komentarze:

 1. U mnie wszystko szło pięknie do dzisiaj, kiedy RLP runął o kilkanaście procent po... dość dobrych wynikach. Cóż, taka gra.

  Jeśli chodzi o Twoje zakupy, to ciekawe, ale może lepszym rozwiązaniem byłoby kupienie ETFW20L, skoro tyle spółek z WIG20 kupiłeś? No chyba, że zależy Ci na dywidendach lub wierzysz, że szybciej będą rosnąć niż indeks.

  Co do tych obserwowanych spółek, ja osobiście odpuściłbym sobie ACP i TVN. Już się na nich sparzyłem, mimo iż też wówczas było dość pozytywnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za Twój komentarz. Jest on dla mnie bardzo ważny.

   Z RLP faktycznie miałeś pecha. Wg mnie raport wcale nie jest dobry i zapowiada trudne czasy dla spółki. RLP cierpi z powodu załamania koniunktury, co widać w kursie akcji spółki. Przewiduję, że gwałtowny spadek po publikacji raportu był jednorazowym odreagowaniem i do następnego w najbliższym czasie nie dojdzie. Rozwój RLP na pewno dość mocno przyhamuje. Dywidenda też raczej będzie dość niska. Wskaźnikowo RLP jest dość tania, ale uważałbym na następny kwartał.

   Specjalnie nie zainwestowałem w ETF. Wolę mieć akcje. W długim terminie mam nadzieję zarobić więcej niż mógłbym dzięki ETF. Dywidendy również chętnie przyjmę :)

   ACP i TVN w ostatnim czasie biją indeks. Jeszcze pomyślę nad kupnem tych spółek. Twoją radę będę miał w pamięci.

   Usuń
 2. Faktycznie spora zmiana w Twoim portfelu. Zazwyczaj podsumowania kolejnych miesięcy wyglądały podobnie, a tu teraz taka zmiana. ;) W długim terminie myślę, że spokojnie wyciągniesz z tych spółek WIG20, więcej niż na lokacie. Szczególnie jeśli dalej będziemy świadkami obniżek stóp procentowych.

  OdpowiedzUsuń
 3. http://www.bankier.pl/wiadomosc/Jakie-beda-dywidendy-spolek-gieldowych-w-2013-roku-2770362.html - ciekawy artykul na temat planowanych dywidend... mysle, ze warto sie zalapac na jakichs doklach, gdy stopa zwrotu z dywidendy bedzie wynosila okolo 8% + :)
  btw, czemu do cholery nie nabyles netii, jak byla po okolo 4zl?! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zamierzam łapać dywidend skoro po ich wypłacie i tak są odcinane od kursu. Planuję spokojne zakupy i zbieranie dywidend "przy okazji".

   Netia dokonała dość duże akwizycji infrastruktury. Szczegóły nie są rynkowi znane. Dla mnie to ryzyko.

   Usuń
 4. a, zapomnialbym... kurde, masz na rachunku 15k, ktore nie pracuja zbytnio, nie lepiej byloby je trzymac na koncie oszczednosciowym, gdzie i tak jest szybki dostep? ja mam na bgz optima - chyba najlepsze dostepne, aktualnie 4,8% rocznie... od 15k dostawalbys okolo 49zł netto miesiecznie - ile masz na tym koncie w aliorze? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W poprzednich wpisach wspominałem o swoich problemach ze zdrowiem. W razie zagrożenia życia placówkę Aliora mam pod blokiem. Dlatego właśnie trzymam tam tak dużą ilość gotówki.

   Gdyby nie zdrowie, to jasna sprawa, że 15k nie marnowałoby się na niskooprocentowanym rachunku.

   Usuń
 5. a, ok :) a tak z ciekawosci - co sadzisz o mennicy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobra i solidna spółka. Kompetentny zarząd i ciekawe perspektywy. Biznes przyszłościowy, prowadzony z pomysłem i rokujący. Wskaźnikowo wycena "w sam raz". W długim terminie mój kandydat na powolne wzrosty. Krótkoterminowo widzę presję na spadki. Mennica niedawno mocno wzrosła. Rynek może chcieć odreagować.

   Chcesz zainwestować w Mennicę? Długo- czy krótkoterminowo? Dlaczego akurat ta spółka? Powodzenia. Zysków życzę :)

   Usuń
 6. Bardzo długoterminowo :) Myślę, że jakaś mała korekta nie zaszkodzi :) Jak spadnie nieco, to można uśrednić. http://www.tvncnbc.pl/strategie-wielkich-inwestorow,310500.html - przyznam się, że skorzystałem z pewnej ściągi ;) sądzę, że wrzucenie około 5% portfela nie zaboli :) co nie zmienia faktu, że spółką, którą cenię chyba najbardziej jest PZU :) ale nie przy kursie 430 ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to masz PZU po 401 zł :) Kupujesz?

   Usuń
 7. Chyba też zacznę myśleć o zagwarantowaniu sobie jakiejś emerytury we własnym zakresie.

  OdpowiedzUsuń
 8. a co sadzisz o takiej spółce jak wasko ma super fundamenty i duże perspektywy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po pierwsze rynek. Czy teraz jest dobry czas na kupowanie akcji? Wg mnie nie jest.

   Po drugie branża. Czy branża IT święci triumfy? Nie święci, ale od niedawna zachowuje się lepiej niż rynek. Od tygodnia jednak wszystko spada, więc warto przeczekać burzę, bo może dotknąć też tę branżę.

   Po trzecie spółka. Czy Wasko to faktycznie spółka z super fundamentami i dużymi perspektywami? Wg mnie NIE. Wg mojej oceny Wasko to solidna spółka z dobrymi fundamentami, ale nie super.

   Wasko od dawna raportuje dość równe i stabilne wyniki finansowe. Widać jednak, że sytuacja na rynkach odbija się również na Wasko. Czasy są ciężkie i to w wynikach Wasko widać.

   Podsumowanie:
   - Wasko to dobra spółka i jej sytuacja finansowa nie jest zagrożona stratami
   - wycena Wasko jest wysoka (15x C/ZO, 20x C/Z, 1,2x C/Wk)
   - Wasko niedawno dokonało dość dużej akwizycji - dla mnie to ryzyko, ale dla kogoś innego może to być szansa

   Ja bym nie kupował. Na giełdzie są lepsze spółki. Jeśli się ktoś upiera, to proponuję przeczekać korektę i wejść długoterminowo.

   Wg mnie lepsze spółki w tej branży to: Qumak-Sekom i Simple.

   Usuń
 9. bardzo dziękuję za odpisanie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy zastanawiałeś się nad inwestycją w złoto? Wiele osób mi to ostatnio poleca. Co o tym myślisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zastanawiałem się. Wg mnie złoto nie jest opłacalną inwestycją.

   Po pierwsze złoto jest teraz drogie. Cena jest oczywiście rzeczą względną, ale akurat cena złota bardzo wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat, a drzewa nie rosną do nieba.

   Po drugie jego cena raczej spada. Po co mam inwestować we wzrost czegoś co tanieje?

   Po trzecie jak miałaby ta inwestycja wyglądać? Mam sobie kupić sztabkę złota i trzymać ją w mieszkaniu?

   Po czwarte nie wierzę we wzrost ceny złota. Nie sądzę, że złoto będzie rosnąć w nieskończoność. Bardziej rozpatruję to jako bańkę inwestycyjną.

   Po piąte preferuję inwestycje w wartość (np. akcje).

   To oczywiście moja osobista opinia.

   Usuń
 11. Dużo tu pytań, ale to chyba dobrze ;) to ja dołożę jeszcze jedno - chodzi o spółkę krynicki recykling :) ponoć ma wejść ustawa śmieciowa, która powinna im pozwolić nieźle zarobić - ale na drodze może stanąć to, że Polacy są za leniwi, by segregować śmieci - chociaż niby mają motywować wyższymi opłatami za brak segregacji..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo lubię tę spółkę. To jedna z pierwszych, na której cokolwiek zarobiłem. Było to jeszcze na New Connect.

   Ta spółka fundamentalnie ma się nieźle, choć pracuje na bardzo niskim poziomie gotówki w kasie. Nie znam biznesu od wewnątrz, ale wygląda to groźnie.

   Przepływy są w porządku. Krynicki Recykling prowadzi bardzo dobry i stabilny biznes. Tyle z dobrej strony. Teraz minusy.

   Krynicki Recykling musi w najbliższym czasie zainwestować bardzo dużo pieniędzy. Dla tak małej spółki jest to ogromne obciążenie. Nie wiem, czemu nie szukają zewnętrznego inwestora lub nie robią misji. Ta spółka już bardziej sama nie może się zadłużyć, bo kredytów ma aż nadto.

   Na dodatek wycena. Jest bardzo wysoka. Rynek od dawna uważa, że Krynicki Recykling może tylko na zamieszaniu wokół ekologii zarobić. To modna branża, ale i wysoko wyceniana.

   Wg mnie Krynicki Recykling nie jest okazją na giełdzie.

   Ps. Czy aby czasem nie zadałeś tego pytania po oglądnięciu wywiadu z prezesem Krynickim w Tvn Cnbc? :)

   Usuń
 12. tak :) czy to coś zmienia? :)
  Aktualnie poszukuję spółek, które przy jakiejś większej korekcie będą ciekawe. Po prostu nie pasuje mi to, że Ju Es Ej biją rekordy wszechczasów - kiedyś musi być jakaś większa korekta i efekt stadny:) Chyba dopiero wtedy zacznę wrzucać akcje do portfela :) No i ciekawe, czy doczekamy się, aż Hiszpania i Włochy wjadą na tapetę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po prostu skojarzyła mi się data :)

   Przecież spółki rosną od początku roku. Zwróć uwagę na indeks WIG Plus (najmniejsze spółki GPW). Od początku roku wzrósł już o 9,04%!

   Usuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...