piątek, 1 lutego 2013

Podsumowanie stycznia 2013

Styczeń za nami. Początek roku nie okazał się dobry. Mimo tego portfel rośnie w siłę i zbroi się na lepsze chwile.Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 22 900,00 zł

Wartość razem: 28 286,31 zł

Akce: 2 308,55 zł

Akcje New Connect: 283 zł

Fundusze inwestycyjne: 10 771,20 zł

Waluty: 1 245,13 (299,81 €) - lokata w Alior Banku

Gotówka: 13 678,43 zł na rachunku maklerskim w Alior Banku

Dostałem nagrodę roczną. Z tego względu pozwoliłem sobie na oszczędzenie aż 1 4000 zł. Poza tym niestety w styczniu inwestycje nie szły po mojej myśli. Strata jest niewielka, ale każda złotówka mnie boli. Z resztą poczytajcie sami.Akcje GPW

Kontynuuję budowę funduszu, który odwzoruje zachowanie całego rynku. Tym razem dokupiłem Tauron. Sam Tauron odpowiada za ponad 2% udział w indeksie WIG. Mam nadzieję, że inwestycja się opłaci.

W przyszłych miesiącach mam zamiar kontynuować zakupy. Będę inwestował w największe spółki tak, aby odwzorować zachowanie całej giełdy. W związku z tym, że będę akcjonariuszem tylko największych spółek, to mój wynik będzie zbliżony do wyniku całej giełdy. Mam nawet nadzieję, że uda mi się pobić rynek, ponieważ nie będę inwestował w akcje spółek, które są słabe fundamentalnie i w moim odczuciu ich kurs będzie spadał.

Moja strategia jest alternatywą do inwestycji w fundusze akcji. Fundusze akcji w większości inwestują w największe spółki, ponieważ tylko one posiadają akceptowalną płynność akcji. Fundusze inwestycyjne TFI dysponują tak wysokimi kapitałami, że szybkie wyjście z inwestycji w małe i średnie spółki jest niemożliwe. Z tego względu odnoszę wrażenie, że kupno jednostek funduszy akcyjnych jest nieopłacalne.

Akcje New Connect

W zasadzie żaden komentarz nie jest tu potrzebny. Ciągle trzymam Plasma System. Wierzę w tę spółkę i nie zamierzam się z tej inwestycji wycofywać. Jako że skupiam się na największych spółkach, to w najbliższym czasie zakupów na New Connect nie przewiduję.

Obserwuję: Organic Farma Zdrowia

Fundusze inwestycyjne

Dokupiłem fundusze Ipopema i UniKorona. Z obu jestem zadowolony, więc powiększam swój stan posiadania. W dalszch miesiącach postąpię pewnie podobnie.


Waluty

Żadnych ruchów jeśli chodzi o waluty. Lokata rośnie sobie w ciszy. Zapewne ją przedłużę. Powoli weryfikuję, jakie oprocentowanie oferują inne banki.

Gotówka

W styczniu dokonałem pokaźnych zakupów. W lutym również zamierzam wydać sporo. Akcje i fundusze będą głównymi celami zakupów.

Mój komentarz

Inwestycje w styczniu przyniosły 53,43 zł straty. To niedobrze. Cóż jednak począć skoro giełda zanotowała spory spadek? Co jednak spadło, kiedyś urośnie. Jestem dobrej myśli na kolejne miesiące.

Wskaźniki makroekonomiczne napawają mnie pesymizmem. Na tę chwilę martwię się o kondycję polskiej gospodarki. Na szczęście giełda patrzy w przyszłość i mam nadzieję, że spadki wyhamują, a giełda weźmie pod uwagę ostatnie obniżki stóp procentowych i malejącą inflację.

12 komentarzy:

 1. Giełda tąpnęła w dół, a Ty straciłeś tylko 50 zł. To niezły wynik. Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 2. Teraz mamy małą korektę, ale inwestorowi długoterminowemu nawet większe załamania nie zakłócają spokoju ducha, bo w długim terminie i tak osiągnie zysk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Koniunktura nie jest najlepsza, ale śpię spokojnie (choć krótko hehe)

   Usuń
 3. 50 zł straty z 28 tys. to raptem 0.19% Nie ma się czym przejmować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet piwo bezalkoholowe jest lepiej oprocentowane :) Dzięki za słowa otuchy.

   Usuń
 4. zerknij na to ING SFIO Subfundusz Globalny Długu Korporacyjnego (L)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stopa zwrotu 15% w ciągu ostatniego roku. Ładnie. Pomyślę nad zainwestowaniem. Dzięki za komentarz i sugestię

   Usuń
 5. nie szukasz inwestycji w produktach strukturyzowanych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, bo ich nie rozumiem. A dlaczego pytasz? Czy jesteś w stanie polecić jeden z nich?

   Usuń
 6. a nie mowilem, ze KGHM nabyles drogo? :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też miałem wrażenie, że kupuję drogo. KGHM stać jednak na sporo więcej niż do tej pory. Zobaczymy, czy osiągnę zyski na tej spółce. Mam nadzieję, że tak się stanie :)

   Usuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...