środa, 30 stycznia 2013

Programy emerytalne dla pracowników

Samodzielne oszczędzanie nie jest jedyną możliwością zadbania o swoją emeryturę. W dzisiejszym wpisie kwestie programów emerytalnych dla pracowników w gościnnym wpisie przybliży portal http://www.biznes-firma.pl.

W dużych przedsiębiorstwach i instytucjach bardzo często pracownicy mają możliwość uczestniczenia w tzw. PPE, czyli pracowniczych programach emerytalnych. Czym one są, jakie uprawnienia dają one pracownikom i czy pracodawcom opłaca się tworzenie takich programów?

Pojęcie PPE

Pracownicze programy emerytalne to nic innego, jak grupowa forma dobrowolnego oszczędzania na przyszłą emeryturę. Jest ona niezależna od świadczeń uzyskiwanych przez emerytów i rencistów z Zakładu Ubezpieczeń Emerytalnych. PPE jest często definiowane jako III filar systemu emerytalnego. PPE funkcjonują w Polsce od 1999 roku. Wszelkie zasady tworzenia i funkcjonowania Pracowniczych Programów Emerytalnych w Polsce oraz warunki, jakie musi spełnić pracodawca przy ich tworzeniu, są zawarte w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 roku o pracowniczych programach emerytalnych oraz o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

W programach tych gromadzone są dodatkowe oszczędności przez pracowników, które w przyszłości mają stanowić uzupełnienie świadczeń emerytalnych uzyskiwanych przez emeryta z I i II filaru emerytalnego. Pracowniczy Program Emerytalny może mieć charakter produktu inwestycyjnego lub produktu inwestycyjno-ubezpieczeniowego.

Uczestnictwo w PPE jest dla pracowników dobrowolnym wyborem. Mogą oni zapisać się do pracowniczych programów emerytalnych i oszczędzać na przyszłe świadczenia emerytalne, a mogą zrezygnować z tego przywileju, którym obdarza ich pracodawca.

Utworzenie PPE

Aby pracownik mógł uczestniczyć w PPE, w jego zakładzie pracy, pracodawca musi zdecydować się na przygotowanie, utworzenie i ciągłe finansowanie pracowniczego programu emerytalnego. W dzisiejszych czasach, gdzie w większości firm poszukuje się oszczędności, nowe PPE to prawdziwa rzadkość, choć należy powiedzieć, że pracodawcy również w pewien sposób zyskują na ich istnieniu. Możliwość zapisania się do PPE jest dodatkowym czynnikiem motywującym do pracy pracowników.

Zawiązanie pracowniczego programu emerytalnego w przedsiębiorstwie wymaga od pracodawcy zawiązania umowy z instytucją finansową. Drugim krokiem jest nakłonienie pracowników na podpisanie umowy zakładowej, która będzie uprawniać ich do uczestnictwa w PPE.

Umowa zakładowa określa warunki funkcjonowania Pracowniczego Programu Emerytalnego. Mogą one zostać uzgodnione np. z organizacją związkową działającą na terenie zakładu pracy pracodawcy. W umowie tej powinny znaleźć się takie informacje jak:

 • Tryb przystępowania do PPE,
 • Warunki przystąpienia do PPE,
 • Warunki występowania z PPE, 
 • Warunki wypłaty świadczenia z PPE,
 • Wysokość składki podstawowej odprowadzanej przez pracodawcę.

Jak działa PPE?

Pracownicze Programy Emerytalne gromadzą dwa rodzaje składek emerytalnych. Pierwszą z nich jest składka zasadnicza, podstawowa, odprowadzana przez pracodawcę na indywidualne konto pracownika. Druga część jest dobrowolną składką zadeklarowaną przez pracownika. Obie składki trafiają do wybranej instytucji finansowej, zarządzającej wszystkimi środkami zgromadzonymi w Pracowniczym Programie Emerytalnym. W roli instytucji zarządzającej pieniędzmi odkładanymi w ramach PPE może być:

 • Fundusz inwestycyjny,
 • Zakład ubezpieczeniowy,
 • Fundusz emerytalny, utworzony na potrzeby programu pracowniczego,
 • Zagraniczna instytucja finansowa, wyspecjalizowana w zarządzaniu środkami z Pracowniczych Programów Emerytalnych.

Jeśli instytucją zarządzającą pracowniczym funduszem emerytalnym jest pracownicze towarzystwo emerytalne, wówczas ma on charakter inwestycyjny. Z kolei, jeśli PPE funkcjonuje na gruncie przedsiębiorstwa jako umowa grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, a instytucją zarządzającą składkami jest Towarzystwo Ubezpieczeniowe, to wówczas produkt ten ma charakter ubezpieczeniowo-inwestycyjny.

Wypłata środków z PPE

Pracownicze Programy Emerytalne zakładają, że wypłata z nich środków nastąpi dopiero wówczas, gdy uczestnik programu osiągnie wiek 60-lat, bez względu na to, czy będzie to mężczyzna czy kobieta. Składki odprowadzane przez pracodawcę i pracownika na PPE są powiększane o zyski z inwestycji instytucji zarządzającej PPE. Wypłata środków z PPE następuje na wniosek uczestnika. Pracownik może więc wybrać, czy środki z Pracowniczego Programu Emerytalnego będzie chciał wypłacić jednorazowo, czy w trybie ratalnym. Jeśli do 70. roku życia uczestnik PPE nie wypłaci środków z programu, wypłata następuje obligatoryjnie.

Portal dla młych firm - Biznes-Firma.pl

6 komentarzy:

 1. Programy emerytalne dla pracowników w Polsce są jak na razie domeną firm z kapitałem zagranicznym. To dlatego, że Polacy nie myślą o emeryturze jak Amerykanie czy Niemcy...

  OdpowiedzUsuń
 2. Zna ktoś firmę, w której to funkcjonuje?

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój zakład pracy oferuje takie programy. Pracuję w firmie średniej wielkości w Norwegii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Masz racje - samodzielne oszczędzanie na emeryturę nie jest jedynym sposobem, jednak chyba dla mnie najlepszym. Już kilka lat temu założyłem IKE i sukcesywnie wpłacam tam swoje zaoszczędzone pieniądze. A jeżeli chodzi o PPE to kiedyś interesowałem się tym tematem, jednak ostatecznie postanowiłem skupić się tylko i wyłącznie na trzecim filarze w formie IKE.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak najbardziej jest sporo różnego rodzaju programów emerytalnych i każdy z nas dokonuje indywidualnego wyboru. Jak dla mnie bardzo dobrym sposobem był sprawdzony plan emerytalny https://viennalife.pl/strefa-klienta/baza-wiedzy/plany-emerytalne dzięki któremu wiem, jak dobrą decyzję podjąłem.

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...