sobota, 1 grudnia 2012

Podsumowanie listopada 2012

Grudzień rozpoczął się mrozem i pierwszymi oznakami śniegu... i odwilżą na giełdach. Mój portfel odnotował chyba najlepszy miesiąc w historii. Zobaczcie tylko, jak ładnie wygląda to na wykresie.

wykres inwestycji

Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 20 700,00 zł

Wartość razem: 26 021,80 zł

Akcje: 626,50 zł

Akcje New Connect: 300 zł

Fundusze inwestycyjne: 8 866,62 zł

Waluty: 1 230,16 (299,81 €) - lokata w Alior Banku

Gotówka: 14 998,52 zł na rachunku maklerskim w Alior Banku


W listopadzie dołożyłem aż 1 300 zł. Dostałem premię uznaniową w pracy. Co prawda sporą część po prostu wydałem, ale i tak dość dużo się zachowało.


portfel inwestycyjny


Akcje GPW

W listopadzie Ropczyce opublikowały raport finansowy. Wyniki okazały się dobre, co spowodowało wzrost kursu. Jeszcze nie dawno traciłem, a dziś zyskuję już 18%. Oby tak dalej!

Listopad był miesiącem wzrostów i bankructw na giełdach. Indeks WIG urósł o 4,12%, a mWIG40 o 4,80%. Indeksy wyglądają fantastycznie i można spodziewać się kontynuacji wzrostów. Sytuacja na giełdach zachęca do zakupów akcji.

Do beczki miodu dodam jednak łyżkę dziegciu. W tym roku zbankrutowało (lub właśnie bankrutuje) już 21 spółek. Ostatni tydzień był bardzo bogaty pod tym względem. Uwaga więc na ryzyko. Przed kupem akcji zachęcam do uważnej analizy sytuacji finansowej spółek.

Obserwuję: Krec, Benefit, CCC, Farmacol, Sygnity, TVN


Akcje New Connect

Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Jeszcze niedawno Plasma System była zapomnianą spółką i kulą u nogi w moim portfelu inwestycyjnym. Teraz Plasma to jedna z popularniejszych spółek całego rynku New Connect i co ważniejsze spółka, która przynosi mi zysk. Na razie zysk jest niewielki, ale czuję, że od teraz będzie już tylko rósł. W listopadzie spółka podskoczyła aż o 42%. Brawo Plasma!

Pozbyłem się za to Euro Tax. Po lekturze raportu odniosłem wrażenie, że spółka się wypaliła. Euro Tax przestał zarabiać, spadły marże i wzrosły koszty sprzedaży. Jakby tego było mało, to zmieniły się zasady zwrotu podatku. Zwroty się wydłużyły i spółka od razu zaraportowała słabsze wyniki. Szansą jest rozwój spółki-córki z Rumunii, ale to kwestia minimum kilku kwartałów.

W listopadzie New Connect obfitował problemami finansowymi spółek. Małe spółki zaczynają tracić płynność finansową. Coś czuję, że w najbliższym czasie jeszcze kilka spółek popadnie w tarapaty. Sobiście wcale się nie dziwię, bo wyniki finansowe niektórych spółek już od dłuższego czasu są (delikatnie mówiąc) marne. New Connect to rynek wysokiego ryzyka i nikogo nie powinno to dziwić.

Obserwuję: Agroliga, Organic Farma Zdrowia


Fundusze inwestycyjne

W listopadzie dokupiłem jednostek funduszu UniKorona Obligacje: Nowa Europa. Jest to prawdziwa gwiazda mojego portfela. Fundusz zarabia równo i lepiej niż jakakolwiek lokata. W razie kontynuacji trendu mam zamiar regularnie powiększać ilość jednostek uczestnictwa w tym funduszu.

Wszystkie pozostałe fundusze w listopadzie zyskały. Fantastyczny miesiąc!

inwestycje kapitałowe


Waluty

€ ciągle czekają na lepsze czasy na lokacie. Z uwagi na słabe wyniki makroekonomiczne (tylko 1,4% wzrostu PKB w III kwartale) złotówka będzie się wg mnie krótkoterminowo osłabiać. Wartość lokaty w złotówkach będzie więc rosła.


Gotówka

Ciągle jej sporo, ale udział sukcesywnie spada. Z czasem mam zamiar więcej wydawać niż oszczędzać, ale na pewno nie będę tego robił na siłę.

Mój komentarz

Cel roczny niespodziewanie stał się znów realny. Miało to być 27 500 zł. Brakuje jeszcze 1 478,20 zł. Pewnie nie osiągnę tak wysokich zysków, ale postaram się oszczędzić jak najwięcej, żeby nie było wstydu przed czytelnikami :)

Co do sytuacji na giełdach, to obawiam się najbardziej o reakcję rynku na spadek wzrostu polskiego PKB do tylko 1,4% w III kwartale. Struktura wzrostu również jest niepokojąca, ponieważ inwestycje i konsumpcja nie napędzają już wzrostu. Szczególnie martwią inwestycje, bo to z nich tworzą się nowe miejsca pracy.

W grudniu życzę wszystkim mocy prezentów. Mam nadzieję, że byliście grzeczni w tym roku :)

10 komentarzy:

 1. Bardzo ładnie:)
  Widać że załapałeś się na rajd Świętego Mikołaja. U mnie na IKE też to widać:)
  A z tym funduszem obligacji to naprawdę dobry traf:)
  W każdym razie powodzenia i życzę osiągnięcia celu rocznego w tym roku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Powodzenia w realizacji założonego cela - widać że można ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje zyski kwotowo nie plasują się może na tak wysokim poziomie ale procentowo wcale nie odbiegają od najlepszych jak widzę. Może moje pojęcie o inwestycjach jest jeszcze małe ale chyba liczą się efekty. Powodzenia życzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcale nie wiedza jest najważniejsza. Gdyby tak było, to analitycy nie byliby analitykami tylko milionerami. Również życzę powodzenia!

   Usuń
 4. brawo za konsekwencje w dązeniu do celu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Najważniejsze, że jest konkretna strategia i jest realizowana z żelazną konsekwencją. Teraz tylko pilnować planu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Również uważam ze strategia jest najważniejsza ponieważ bez niej robili byśmy wszystko w ciemno i wtedy moglibyśmy wpaść po uszy.

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...