środa, 1 sierpnia 2012

Podsumowanie lipca 2012

Lato w pełni. Jak zwykle jest gorąco. Czy podobnie w finansach?

portfel ynwestora

Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 17 600,00 zł

Wartość razem: 22 426,73 zł

Akcje: 449,40 zł

Akcje New Connect: 340,55 zł

Fundusze inwestycyjne: 7 561,74 zł

Waluty: 1 139,29 zł (272,20 €) - lokata w Alior Banku

Gotówka: 12 935,75 zł na rachunku maklerskim w Alior Banku

W lipcu zaoszczędziłem 1 150 zł. To mój rekord, z czego jestem dumny! Całkiem pokaźna kwota. Trochę udało mi się dorobić, więc nie omieszkałem dodać tych pieniędzy do portfela inwestycyjnego, który prezentuję na blogu. A teraz kilka słów o inwestycjach w lipcu.inwestycje ynwestora


Akcje GPW

Zaliczyłem całkiem sporą porażkę. Zainwestowałem w akcje IDM SA. Liczyłem na łatwy zysk. W efekcie straciłem 70 zł w jeden dzień. Po raz kolejny potwierdziło się, że łapanie spadających noży się nie opłaca.

Sierpień to na giełdzie miesiąc raportów kwartalnych. Jestem ciekaw, czy potwierdzą się przypuszczenia o pogorszeniu wyników finansowych spółek giełdowych.

Obserwuję: PGE, Tauron, Asseco Poland, JSW


Akcje New Connect

Bez zmian. Zakupy wykluczone.


Fundusze inwestycyjne

Dokupiłem kolejne jednostki funduszu UniObligacje: Nowa Europa. Do tej pory wyniki tego funduszu są więcej niż zadowalające.

W sierpniu zapewne dokupię jednostki w Ipopema mWig40. Wszystko zależy od sytuacji na giełdzie.


Waluty

Spadł kurs euro, więc i wartość lokaty zmalała. Jeśli złotówka będzie się ciągle umacniać, to rozważę dokupienie dewiz.


Gotówka

Gotówkę z chęcią przeznaczyłbym na zakup akcji, ale koniunktura nie sprzyja. Wolne środki inwestuję stopniowo w fundusze inwestycyjne Ok. 10 000 zł mam zamiar zostawić na wypadek choroby lub nagłego wydatku itp. Nie zapominam, że jeszcze niedawno moje życie było zagrożone. Gotówka może się przydać na wypadek ponownego pogorszenia zdrowia.


Mój komentarz

Lipiec cieszy głównie ze względu na wysoką kwotę oszczędności. Inwestycje wyszły dość słabo, ale jestem dobrej myśli.

Media straszą kryzysem. Wskaźniki makroekonomiczne to potwierdzają. Niestety zapowiada się, że najbliższe miesiące (a może nawet lata?) będą ciężkim okresem dla inwestorów. Ci, którzy śledzą moje profile na Twitter'ze i Facebook'u, mają świeże informacje :)

Założyłem sobie cel 27 500 zł do końca roku. Niestety jeszcze sporo mi brakuje i wydaje się on być trudny do osiągnięcia.

Pozdrawiam wszystkich, którzy nie byli jeszcze na urlopie!

9 komentarzy:

 1. Do końca roku jeszcze trochę czasu i taka kwota do odłożenia jest jak najbardziej możliwa - powodzenia ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Mam nadzieję, że się uda.

   Usuń
 2. Te 10tyś można wrzucić na lokatę(przynajmniej ja bym tak zrobił) 7,5% w getin banku na start(tylko 2 miesiące), lub w BGŻ Optima 6,3 na 3 miesiące bez utraty odsetek w razie zerwanie więc coś dla ciebie.
  Nigdy nie inwestowałem w fundusze inwestycyjne, ostatnio otworzyłem rachunek w alior banku do zakupu funduszu. Mógłbyś wyjaśnić jak to się odbywa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Inwestycja w fundusze inwestycyjne to tak naprawdę inwestycja w wartość jednostki uczestnictwa. Inwestujesz konkretną kwotę, która dzielona jest przez wartość jednostki uczestnictwa. Na przykład wybierasz fundusz, którego jednostka uczestnictwa jest warta 100 zł. Inwestujesz 1 000 zł. Tym sposobem masz 10 jednostek uczestnictwa. Czekasz.

   Po jakimś czasie stwierdzasz, że chcesz zakończyć inwestycję. Umarzasz więc jednostki uczestnictwa. Jeśli są warte np. 120 zł, to otrzymujesz 10 * 120 zł - podatek.

   Żeby była jasność. Nie trzeba inwestować okrągłych kwot. Ilość jednostek uczestnictwa jest zaokrąglana do chyba nawet czwartego miejsca po przecinku. Można więc mieć na przykład 1,1234 jednostki uczestnictwa. Jest to dość uczciwe i na pewno nie stracisz na zaokrągleniu.

   Jeśli chodzi o sam proces nabywania i umarzania jednostek uczestnictwa, to są to dwa kliknięcia i potwierdzenie transakcji sms-em. Po umorzeniu jednostek trzeba jeszcze odczekać kilka dni na przelanie środków na Twoje konto.

   Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłem. W razie pytań nie krępuj się :)

   Usuń
  2. A są jakieś prowizje od zakupu/sprzedaży znalazłem jakieś 2% wiec jeśli dobrze rozumiem inwestując 1000PLN tak na prawde inwestuje 980?

   Usuń
 3. Witam
  Jeżeli chodzi o bezprowizyjny zakup jednostek funduszu to mbank ma szeroki wybór i wszystko bez prowizji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moje inwestycje w lipcu także przyniosły spore straty. Mam nadzieję odrobić to w najbliższych miesiącach. Chociaż będzie to trudne bo zwyczajowo nie gram na spadki bo obarczone są za dużym ryzykiem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Obliczyłem sobie, że abyś do końca roku dobił do 27 tyś. zł musiałbyś odkładać 800 zł na inwestycje które dadzą ci zarobić 13% w skali roku (symulacja inwestycji). Nie jest to niemożliwe, ale trudne w dzisiejszych czasach. W każdym razie powodzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dlaczego trzymasz kasę w Aliorze?

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...