piątek, 1 czerwca 2012

Podsumowanie maja 2012

Politycy kłócą się z Polakami (i między sobą) o reformę emerytalną, a ja kroczę sobie spokojnie w kierunku prywatnej emerytury.

majątek

Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 15 911,00 zł

Wartość razem: 20 542,96 zł

Akcje: 509,95 zł

Akcje New Connect: 407,10 zł

Fundusze inwestycyjne: 6 851,10 zł

Waluty: 1 216,91 zł (272,20 €) - lokata jednodniowa w Alior Banku

Gotówka: 11 557,90 zł na rachunku maklerskim w Alior Banku


Tym razem dodałem 500,30 zł na równy rachunek. Poniżej wyniki moich inwestycji w maju. Tym razem wiele się działo.Akcje GPW

Okazuje się, że spełniła się zasada sell in may and go away. Indeksy w maju runęły, a inwestorzy stracili krocie. Na giełdach jest dość tanio i to może być dobry czas na gromadzenie kapitałów. Wg mnie akcje będą jeszcze spadać, ale już wkrótce znów pozwolą zarobić. Wszystko zależy od koniunktury w gospodarce światowej, kondycji finansów Grecji i Hiszpanii i... wyniku Polski w Mistrzostwach Europy.

Nie od dziś wiadomo, że sukcesy sportowe stymulują gospodarkę. Kibice są wtedy w lepszych nastrojach i są skłonni na większe wydatki. Tak więc do boju Orły Smudy!


Akcje New Connect

Wystawiłem moje spółki na sprzedaż. Mam nadzieję, że zlecenia się zrealizują i pozbędę się tych akcji z jak najniższą stratą. Zakupów nie przewiduję. Małe spółki są dobre tylko w czasie hossy.


Fundusze inwestycyjne

Tu bardzo dużo się zmieniło. Umorzyłem wszystkie jednostki w trzech funduszach!

MBank zerwał współpracę z Idea TFI. W związku z tym, że nie mam ochoty szukać potem ich placówek, to umorzyłem całość. Cenię sobie wygodę, którą oferuje Supermarket Funduszy MBanku. Na tych jednostkach przyzwoicie zarobiłem.

Fundusz ING Papierów Dłużnych kompletnie się nie sprawdził. Tragedia na całego. W rok straciłem 7%. Jak na bezpieczny fundusz inwestycyjny to katastrofa.

Pozbyłem się też jednostek w funduszu Ipopema m-Indeks. Zdecydowałem się na ten krok w obawie przed spadkami indeksu MWIG40. Spóźniłem się o kilka dni, ale i tak to był dobry krok. Pod koniec miesiąca dokupiłem kolejne jednostki w niższych cenach. Czekam teraz cierpliwie na wzrosty i mam zamiar cyklicznie dokupować jednostki w tym funduszu. Planuję, by m-Indeks był teraz moim głównym aktywem inwestycyjnym.

Warto też dodać, że kurs dolara w maju oszalał. Z tej przyczyny wartość moich jednostek w funduszu UniDolar Obligacje wystrzeliła w górę. Tak trzymać!


inwestycje


Waluty

Lokata w walucie € ma się bardzo dobrze. Środki bezpiecznie spoczywają w banku, a kurs € rośnie jak na drożdżach. Szkoda, że mam ich tak mało.


Gotówka


Mam ponad 11 000 zł w gotówce! Okrągła sumka biorąc pod uwagę, że jeszcze nie tak dawno nie miałem żadnych oszczędności. W najbliższym czasie mam zamiar skupić się na dokupowaniu jednostek w funduszu m-Indeks Ipopema. Część też pewnie zainwestuję w jakiś bezpieczniejszy fundusz inwestycyjny.

inwestycje ynwestora


Mój komentarz

Przekroczyłem 20 000 zł! Jestem super-uradowany. To już całkiem poważna kwota. Bardzo mnie to cieszy i tym bardziej zachęca do oszczędzania i inwestycji.

Efekty są bardzo dobre. Cieszę się, że kwota rośnie. Dobrym posunięciem było też ograniczenie ilości aktywów, w które zainwestowałem. Muszę przyznać, że już sam się w nich trochę gubiłem.

Martwię się trochę o koniunkturę na giełdzie. Do akcji podchodzę z dużym dystansem. Szkoda by było stracić. W końcu w kwotę, którą odłożyłem, włożyłem dużo wysiłku. Kosztowała mnie też sporo wyrzeczeń.

Orłom Smudy i wszystkim czytelnikom życzę udanego miesiąca :)

15 komentarzy:

 1. Mecze już niedługo i może coś się ruszy na giełdzie jak zaczną nasi wygrywać - ja zapakowałem się w InterSport i myślę że każde zwycięstwo naszych przełoży się na skoki kursowe, już wczoraj było lekkie wybicie.

  Powodzenie i wytrwałości życzę, mam nadzieje że za jakiś czas przegonię :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Intersport, jako nieliczna spółka naszej giełdy, przynosi ostatnio zyski. Powodzenia!

   Dzięki :) Chętnie się pościgam :)

   Usuń
 2. Gratulacje. Miło patrzeć, jak innym się udaje. Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że sporo inwestorów w USA i Azji nawet nie wie, że coś takiego jak Euro 2012 ma miejsce, więc liczenie na to, że jak nasi wygrają to WIG20 wzrośnie jest po prostu naiwne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja wierzę, że sukcesy sportowe mają pozytywny wpływ na nastroje inwestorów, a to wpływa na gospodarkę kraju. W krótkim terminie zgadzam się z Tobą, że wpływ jest żaden, bo na GPW rządzą "grubasy".

   Usuń
 4. Dokładnie - InterSport!!!
  Ja osobiście dzisiaj jeszcze dodałem do portfela - MIDAS'a, promocyjna cena akcji.
  Ale kisze się dalej z Serenity ;/
  Jakbym widział wcześniej, to w życiu bym w to nie wszedł :P
  jednak SL rządzi :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajne pierwsze zdanie posta, ale zakończenie jeszcze fajniejsze :D
  Przede mną jeszcze długa droga (wyzerowałam ostatnio swój FA), ale przynajmniej czytając takie podsumowania można tylko utwierdzić się w swojej motywacji, szczególnie kiedy zawsze na początku malutkie kroki dają malutkie efekty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małymi kroczkami do celu :)

   A zdradzisz w co inwestowałaś? I jakie efekty? Mam nadzieję, że na +. Pozdrawiam i miłego dnia.

   Usuń
 6. Boisz się o akcje, a na akcjach też można zarobić w czasie spadków na rynkach. Od stycznia śledzę ciekawy "eksperyment" bloggera: http://www.at-trader.blogspot.com/2012/06/bycze-spoki-na-2012-rok-po-spadkach-w.html

  i muszę przyznać, że koleś nieźle sobie radzi :)
  może podobna strategia pomoże przyspieszyć tobie dotarcie do celu = 0,5 mln zł :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Interesujący blog :)
  Przyznam, iż dopiero zainteresowałem się tematem, ale jestem ciekaw Waszej opinii na temat http://www.fundusze24.pl/profil/fundusz_afe_pzu-papier%C3%B3w-d%C5%82u%C5%BCnych-polonez/ ? jak popatrzymy na stopę zwrotu w dłuższym terminie, to wydaje się być interesujące :)
  btw, co sądzicie o zakupie akcji PZU w celu uzyskiwania dywidendy, a w dniu odcięcia zakupujemy dodatkowe akcje pzu o wartości uzyskanej dywidendy, ażeby zwiększać ich ilość nie wkładając dodatkowego kapitału? :) więc jeżeli ktoś ma teoretycznie 100 akcji, to dostanie 1822,5zł dywidendy netto... aktualnie akcje stoją po 295, więc przy założeniu, ze kurs za bardzo się nie zmieni, to w dniu odcięcia akcje pzu będą po około 270, czyli stać mnie na zakup dodatkowych 7 akcji :) za rok dywidenda za 107 itd itd... :)

  OdpowiedzUsuń
 8. btw, co sądzicie o akcjach Mirbudu?
  http://relacje.mirbud.com.pl/s/investor_relations/s/24556121/0/ - tutaj stanowisko zarządu w związku ze spadkiem cen akcji...

  OdpowiedzUsuń
 9. Gratuluję udanych inwestycji!

  OdpowiedzUsuń
 10. Widzę, że kapitał rośnie coraz szybciej. Jestem pod wrażeniem !!

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...