czwartek, 1 marca 2012

Podsumowanie lutego 2012

Mroźny luty 2012 już minął. Czas na podsumowanie inwestycji.

Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 14 410,70 zł

luty 2012 finanse

Wartość razem: 18 879,50 zł

Akcje: 486,50 zł

Ropczyce 35 akcji 486,50 zł

Akcje New Connect: 463,60 zł
Eurotax 65 akcji 286 zł
Plasma System 20 akcji 177,60 zł

Fundusze inwestycyjne: 9 847,40 zł
UniDolar Obligacje 653,37 zł
Pko Skarbowy 326,24 zł
UniKorona Pieniężny 327,53 zł
UniObligacje Nowa Europa 327,28 zł
Idea Obligacje 1 106,52 zł
ING Obligacji Rynków Wschodzących 286,93 zł
Amplico Subfundusz Obligacji 4 629,93 zł
Ipopema m-Indeks 2 189,60 zł

Waluty: 1 145,29 zł
276,64 € - lokata jednodniowa w Alior Banku

Gotówka: 6 936,71 zł
na rachunku maklerskim w Alior Banku

Jak co miesiąc dołożyłem kolejne 500 zł do portfela na rozmnożenie. Robię to do znudzenia już od ok. 2,5 roku.

Moje inwestycje przezimowały przez luty bardzo dobrze. Szczegóły poniżej.


inwestowanie luty 2012


Akcje GPW

Sprzedałem akcje Polimex - Mostostal. Miała to być krótkoterminowa inwestycja na koniec 2011 r. Niespodziewanie Polimex rósł i rósł. Żal było sprzedawać. Zrobiłem to w lutym i zainkasowałem 47,4% / 237,04 zł zysku. Jestem ogromnie zadowolony.

Uzyskane zyski zamierzam przeznaczyć na zakup kolejnych akcji, ale wydaje mi się, że w najbliższych dniach akcje będą tylko tanieć, więc zamierzam przez ten czas wstrzymać się od zakupów.

Na giełdzie rozglądam się za kolejnymi spółkami. Ostatnio przyglądałem się najbardziej przecenionym spółkom, które jednocześnie wypłacają dywidendę. Chciałbym kupić coś długoterminowo i czekać na zysk powyżej 100% jednocześnie inkasując coroczną dywidendę. Po głębszej analizie podzielę się spółkami i poproszę was o pomoc w wyborze.

Akcje New Connect

Miałem nie kupować już spółek z New Connect, ale przyznam, że chcę dokupić akcji Eurotax. Mój pakiecik jest za mały, a spółka jest wg mnie dość tania.

Fundusze inwestycyjne

W lutym wyjątkowo bez zakupów. Nie dokupiłem jednostek funduszu Ipopema, bo indeks mWig40 jest za wysoko, a ja mam zamiar kupować tylko tanio.

portfel inwestycyjny luty 2012


Waluty

Euro potaniało. Raczej nie będę przewalutowywał tej lokaty. Kończy się w marcu i najprawdopodobniej ją po prostu przedłużę. Innych walut raczej nie dokupię.

Gotówka

Gotówka czeka na tanie zakupy na giełdzie. W marcu reszta spółek opublikuje raporty. W obliczu tego chaosu mam zamiar dokupić akcje w promocyjnych cenach. Jeśli giełda tąpnie w marcu, to gotówkę ulokuję w funduszu mIndeks Ipopema. Wciąż nie znalazłem też aktywa opartego na nieruchomościach. Na to chętnie przeznaczyłbym kilkaset złotych.

Mój komentarz

Ciągle nie widzę okazji do inwestowania na giełdzie. Ryzyko wciąż jest bardzo wysokie, bo jedna niepokojąca wiadomość może spowodować nagłe i głębokie spadki. Okazję można upatrzeć dla konkretnych spółek. Wiele z nich bardzo ucierpiało i mają jeszcze bardzo dużo do odrobienia.

Wszystkiego najlepszego życzę!

18 komentarzy:

 1. Tak sytuacja na rynkach nie zachęca do spokojnego inwestowania. Nawet nie jedna informacja a w obecnej sytuacji wydarzenie może przewrócić pierwsze domino, tak usilnie od niedawna układanego wzrostu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z drugiej strony taka sytuacja stwarza możliwość kupno akcji w atrakcyjnych cenach na fali paniki inwestorów indywidualnych.

   Usuń
 2. Bardzo dobry blog, życzę powodzenia w inwestowaniu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluje zysku na mostostalu, bardzo wysoko ;-) Ja w GPW bawię się na razie chwilę, ale udało mi się już z Rank Progress oraz Intersport, zobaczymy co będzie dalej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc również gratuluję. Masz może jakieś typy na spółki, w które warto teraz zainwestować?

   Usuń
  2. Na razie nie, teraz chwila odpoczynku od GPW bo zajmuje się bardziej swoją działalnością.

   Usuń
  3. OK. Powodzenia więc. Mam nadzieję, że wkrótce znów zainteresujesz się inwestowaniem i będziemy mogli razem poanalizować spółki giełdowe. Pozdrawiam

   Usuń
 4. Myślisz, że idzie coś ugrać na euro-tax?
  fakt cena najniższa jak dotąd, ale czy faktycznie spółka ma szansę, hmm..

  a co powiesz o SERENITY?
  mam tu mały pakiecik akcji zaparkowany
  korzystając z okazji z pewnością kupię coś jeszcze w promocji dla uśrednienia.

  P.S.
  fajny blog

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio opublikowałem wpis o inwestowanie pod dywidendy. Euro Tax się do tego idealnie nadaje. Ostatnio chciałem dokupić trochę akcji, ale płynność nie pozwoliła. Ja ciągle wierzę w tę spółkę.

   A Serenity ma świetne wyniki finansowe. Operują na bardzo wysokich marżach. Tylko dlaczego ta spółka jest pozbawiona zarządu? Chyba wszyscy członkowie zarządu zrezygnowali ze swoich funkcji! U mnie się w takich przypadkach zapala czerwona lampka.

   Usuń
 5. Fajny blog;p można wiedzieć gdzie założyć taki "wirtualny portfel" aby mieć te wykresy tabelki itp tak przejrzyście ? Jak Pan to robi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja robię w Excelu, ale np. na Money.pl można taki portfel założyć.

   Usuń
 6. Bardzo fajny blog, który mam zamiar odwiedzać regularnie. Chciałbym zapytać jaki jest Twój stosunek do inwestycji alternatywnych, np. złoto lokacyjne i srebro. Sam uważam, że w czasach obecnych zawirowań i niepokoju na giełdzie to może być bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Rozważałeś kiedyś taką opcję?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, rozważałem opcję inwestycji w kruszec, ale jest obecnie baaaardzo drogi. Nie zamierzam lokować tam swoich oszczędności, bo nie widzę okazji do zysku.

   Usuń
 7. W grudniu kupiłem następujące spółki : VOTUM , RANK PROGRESS , K2INTERNET , EUROTEL. Stopa zwrotu całego portfela na dzisiaj to 43%. Wszystkie spółki wypłacają dywidende :D sami zadajcie sobie pytanie czy opłaca się inwestować w spółki dywidendowe ;d dywidende przejadam a zarabiam na samym wzrosćie kursów tychże akcji. PZDR :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluję zysku, wyczucia i rozsądnej strategii. Pozdrawiam

   Ps. Votum nie wypłaca dywidendy, K2Internet w ciągu 4 lat wypłaciło ją tylko raz. Rank Progress i Eurotel wypłacają regularną i rosnącą dywidendę. Te dwie ostatnie spółki są modelowe do schematu, który opisałem w poście i mogą być celem zakupów inwestycji pod dywidendę.

   Usuń
 8. Witam
  Pierwszy raz cytam twój blog i pewnie za parę dni przeczytam twoje wcześniejsze wpisy. Ale wcześniej nasunęło mi się jedno pytani.
  Posiadasz w swoim portfelu kilka funduszy obligacji natomiast nie posiadasz żadnych obligacji bezpośrednio z rynku catalyst-dlaczego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Nie znam tego rynku.
   2. Niska płynność obligacji.
   3. Ryzyko inwestycji.
   4. Łatwość dostępu do TFI.

   Usuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...