sobota, 21 stycznia 2012

Inwestuj jak Benjamin Graham

Na blogu Ynwestycje pojawili się już Philip Fisher i Warren Buffett. Czas na kolejnego wielkiego inwestora.Dowiedz się kim był i jak inwestował. Znajdziesz też informację, w które spółki GPW zainwestowałby teraz Benjamin Graham.


Benjamin Graham urodził się w 1894 roku. Już w wieku 20 lat skończył studia i poświęcił się giełdzie. Mimo tego, że uczelnia proponowała mu pracę, założył firmę zajmującą się inwestycjami.

Inwestycje Grahama przynosiły bardzo dobre rezultaty. Wystarczy tylko wspomnieć, że przetrwał Wielką Depresję, a w okresie między II wojną światową a latami siedemdziesiątymi osiągnął średnio 17% zysku rocznie.

W czym tkwi sukces Grahama?

Przyczyną sukcesu Grahama jest jak sam określił "Pan Rynek" czyli osoba, od której kupujemy i której sprzedajemy akcje. Pan Rynek jest jednak bardzo humorzasty i miewa zmienne nastroje. Z tego względu akcje na giełdzie są czasem bardzo tanie, a innym razem nienaturalnie drogie. Sęk w tym, żeby po prostu kupić tanio a sprzedać drogo.

Oto kryteria, które musi spełniać spółka giełdowa, aby Benjamin Graham w nią zainwestował:


 • Niska cena w stosunku do ostatnich zysków - w ramach wstępnej selekcji, spośród wszystkich walorów odsiewamy 10%-20% tych o najniższym współczynniku C/Z - dodatnim, ale nieprzekraczającym 9;
 • Dobra kondycja finansowa - wskaźnik płynności bieżącej (ang. current ratio) na poziomie co najmniej 1,5 oraz całkowite zadłużenie nie większe niż 110% wartości kapitału obrotowego netto – dla spółek przemysłowych (kryterium płynności nie należy stosować w tej postaci dla firm użyteczności publicznej, czyli np. dostawców gazu, prądu, ciepła);
 • Stabilność dochodów - zyski (brak straty) za ostatnie 5 lat;
 • Bieżąca dywidenda – wypłacona dywidenda za ubiegły rok;
 • Wzrost dochodów - zysk za ostatni rok większy niż zysk 5 lat temu;
 • Niska cena w stosunku do wartości - C/WK mniejsze od 1,2.
źródło: http://www.akcjegrahama.pl

Czy to naprawdę działa?

Amerykańskie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych sprawdza to na bieżąco. Stopa zwrotu z inwestycji jest bardzo dobra. Zarówno portfel defensywny jak i portfel agresywny biją indeksy na głowę.

Portfel defensywny:

źródło: http://www.aaii.com

Portfel agresywny:

źródło: http://www.aaii.com


Strategia Benjamina Grahama pobiła też indeks S & P 500, co widać na poniższym obrazku. Różnica, muszę przyznać, jest imponująca.

źródło: www.oldschoolvalue.com

Ale czy to się sprawdza w Polsce?

Sprawdziła to Gazeta Giełdy Parkiet. Okazało się, że w latach 2006 - 2010 strategia Benjamina Grahama przyniosła 211% (czyli 25,5% rocznie) zysku. W tym czasie WIG wzrósł tylko o 27% (4,9% rocznie).

źródło: http://www.parkiet.com

Jak inwestować jak Benjamin Graham?

Polecam ciekawą tabelę spółek dostępną pod tym linkiem. Istnieje tam możliwość samodzielnej analizy spółek na podstawie kryteriów Benjamina Grahama. Niestety dane spółek są częściowo "dziurawe", ale użyteczność tego narzędzia oceniam bardzo wysoko.


Okazuje się, że Benjamin Graham zainwestowałby w Forte, Berling oraz Impel. Ciekawy wybór.

9 komentarzy:

 1. Strategia niesamowicie przydatna i genialnie prosta. Jeśli połączyć ją jeszcze z inwestowaniem w doskonałe przedsiębiorstwa według Fishera, to mamy piekielnie skuteczną strategię - tak robi Warren Buffett i jego Berkshire - ponad 25 średniej rocznej stopy zwrotu:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bo najprostsze rozwiązania są zwykle najskuteczniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe jak sprawdzi się w praktyce, założyłem sobie wirtualny portfel i jestem ciekaw co z tego wyjdzie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Też jestem ciekaw. Przypomnij się za jakiś czas i napisz jaki wynik osiągnął ten portfel. Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 5. Każda strategia jest dobra aby tylko przynosiła zyski.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny artykuł. Jestem ciekaw wyników tej strategii w latach 2010-2012 na GPW.

  OdpowiedzUsuń
 7. Forte: 31.0112 9,68 kosztowało, teraz 11,39, po drodze dywidenda 0,75 czyli 2,46 zysku. Ok 25% zysku, nieźle.
  Berling: 31.0112 3,95 kosztowało, teraz 5,36, po drodze dywidenda 0,20 czyli 1,61 zysku. Ok 40% zysku, dobrze
  Impel: 31.0112 26,54 kosztowało, teraz 28,24, po drodze dywidenda 1,50 na akcję, czyli 3,2 zysku. Ok 12% zysku + po drodze przydział akcji Vantage. Nieźle
  Wig20 w tym samym czasie wzrósł z 2316 na 2328 czyli tyle co i nic, Wig wzrósł o około 10% czyli metoda bije rynek.

  OdpowiedzUsuń
 8. Filtrując parametry na https://www.akcjegrahama.pl/akcje-gpw dostaję jedynie 5 spółek. Czy to nie za mało do portfela?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sądzę. 5 spółek w dość dobry rozkład. Nie ma co wyszukiwać kolejnej spółki "na siłę" skoro akurat tych 5 pasuje do Twojej strategii.

   Usuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...