niedziela, 2 października 2011

Podsumowanie września 2011

Lato i wrzesień za nami. Cieszmy się więc ciepłymi dniami i podsumujmy efekty inwestowania we wrześniu.

Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 12 110,70 zł

Wartość razem: 15 574,61 złAkcje: 415,10 zł
Ropczyce 35 akcji 415,10 zł

Akcje New Connect: 471,64 zł
Eurotax 65 akcji 320,64 zł
Plasma System 20 akcji 151 zł

Fundusze inwestycyjne: 4 450,64 zł
UniDolar Obligacje 673,78 zł
Pko Skarbowy 319,44 zł
UniKorona Pieniężny 317,91 zł
UniObligacje Nowa Europa 314,04 zł
Idea Obligacje 1060,66 zł
ING Obligacji Rynków Wschodzących 273,60 zł
Amplico Subfundusz Obligacji 1 491,05 zł

Waluty: 1 204,02 zł
273,64 € - lokata jednodniowa w Alior Banku

Gotówka: 9 033,37 zł
na rachunku maklerskim w Alior Banku

Do portfela powędrowało kolejne 300 zł oszczędności. Powoli i do przodu. We wrześniu nie szarżowałem z ryzykiem. Szukałem ewidentnych okazji inwestycyjnych, ale nie podejmowałem zbędnego ryzyka. Poniżej szczegółowe omówienie.


Akcje GPW

WIG we wrześniu spadł o kolejne 7,9 %. Nie brakowało też sesji, na których aż wiało grozą. Nie zdecydowałem się na kupno akcji, ale widzę, że na giełdzie jest wiele okazji.

Z zakupami czekam na bankructwo Grecji. Gdyby jednak Grecja zbankrutowała, to indeksy runęłyby o kolejne min. 10 %. Wg mnie to byłaby okazja do krótkoterminowych zakupów akcji najpłynniejszych spółek.

Bankructwo Grecji i kłopoty finansowe krajów europejskich mogą bardzo zaszkodzić bankom; zwłaszcza tym, które swoje spółki-matki mają za granicą. Banki raczej sobie odpuszczę.

Co więc obserwuję?

W tak ryzykownych warunkach najbezpieczniejsze są większe spółki. Z Wig-u 20 całkiem atrakcyjnie wyglądają szczególnie: Bogdanka, PGE i Tauron. Z Wig-u 40 okazjami są wg mnie: Budimex, CCC, CD Red, IDM SA i MCI. Z pozostałych przyglądam się szczególnie akcjom: City Interactive, Gastel Żurawie, Śnieżka, Sygnity i Zelmer.

Gdyby ktoś był zainteresowany moimi analizami, to proszę o taką informację. Chętnie poświęcę osobny wpis na analizę spółek, na których można teraz zarobić.

Akcje New Connect

Akcje spółek z New Connect to obecnie gorące kartofle. Wielu inwestorów nie chce trzymać niepłynnych aktywów w portfelu i dlatego zdarzyło się kilka baaaardzo atrakcyjnych okazji. Nie skorzystałem z żadnej. Staram się teraz unikać New Connect. Obserwuję tylko kilka spółek: 11 Bit Studios, MEW, Organic Farma Zdrowia, Photon i Vedia.

Fundusze inwestycyjne

Euro i dolar podskoczyły w górę. Szczególnie widać to po wynikach funduszu UniDolar Obligacje. Jego wycena w miesiąc podskoczyła o ponad 10 %. W przypadku recesji, kiedy inwestorzy instytucjonalni będą wycofywać się z polskich akcji, kurs akcji pewnie pójdzie jeszcze w górę.Waluty

Przedłużyłem walutową lokatę jednodniową w Alior Banku. Oprocentowanie to 2,5 % w skali roku. Kolejna lokata skończy się za 180 dni.

Gotówka

Gotówka czeka na okazje giełdowe. Zamierzam powtórzyć sukces sierpniowy, choć nie zamierzam już przesadzać z ryzykiem. Czasy są ciężkie, więc gotówka na koncie się przyda.Mój komentarz

Mówi się, że miedź ma doktorat z ekonomii. Jeśli w to wierzyć, to perspektywy nie są najlepsze.


Cena miedzi we wrześniu spadła o ponad 1/5. Oznacza to, że koniunktura w gospodarce nie jest dobra i nadchodzi recesja. Jeśli to prawda, to przez najbliższe kilka, kilkanaście miesięcy ceny akcji będą tylko spadać.

A Wam jak idzie inwestowanie?

17 komentarzy:

 1. Witam,

  Mam pytanie. Dlaczego nie pozbyłeś się Plasma i dopuściłeś do tak dużej straty?

  Ze spółek które wymieniłeś, chyba najlepiej radzą sobie teraz Budimex i Sygnity, na innych jakoś nie widzę nic ciekawego :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Bogdankę, PGE i Tauron abosolutnie odradzam, bo są strasznie przewartościowane wg zasad Grahama. MCI kupiłem już - naprawdę się opłaca. Podobnie z Budimexem, CCC, CD red. IDM przewartościowane wg. mnie.
  W City nie ma sensu inwestować, bo RED ma lepsze perspektywy. Dobra jest też śnieżka, ale zelmer Ci stanowczo odradzam ze względu na przewartościowanie. Reszty nie analizowałem. Skąd taki szeroki światopogląd u mnie? Prawdopodobnie używasz świadomie lub nie, modelu inwestowania Buffetta z lekkim odchyłem ku technologii - ja mam bardzo podobnie. Myślę, że perłami są tutaj MCI, CDP i Budimex, oprócz tego mam w portfelu jeszcze PBG. Przy okazji zapraszam do mojego bloga:

  http://szkolaakcji.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja raczej wyznaję czyste zasady analizy technicznej, a ta pokazuje mi, że Budimex i Sygnity wyglądają porządnie.

  Zerknę na Twojego bloga. Każdy kawałek wiedzy jest przydatny :)

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Piotr

  O przyczynach strat na Plasma już pisałem. Zainwestowałem naprawdę niewielką kwotę i wciąż wierzę w tę spółkę. Oprócz tej spółki, staram się dość szybko ciąć straty, bo one lubią się pogłębiać.

  Budimex i Sygnity to faktycznie niezłe spółki. Inwestujesz w nie?

  OdpowiedzUsuń
 5. @ http://szkolaakcji.blogspot.com

  Jakie metody wyceny stosujesz? A na ile wyceniasz te spółki? Na jakich poziomach warto każdą z nich kupować?

  OdpowiedzUsuń
 6. W tej chwili nie pozostaje nic tylko dalej zbierać kasę i czekać na lepsze okazję.

  Chętnie zobaczyłbym twoje aktualne analizy.

  killjoy

  OdpowiedzUsuń
 7. @ynwestor

  Jeśli miałbym wejść w Sygnity lub Budimex, na tą chwilę wybrałbym Budimex. Teoretycznie mamy tam podwójny dołek, ale może się okazać, że to tylko spadki się korygują. Póki co pachnie siłą po przebiciu dwóch ostatnich szczytów. Niech jeszcze dojdzie jeden dołek do wsparcia nowego trendu i wtedy wciąż z dozą niepewności mógłbym włożyć tam jakiś pieniądz :)

  OdpowiedzUsuń
 8. na wcześniejszej stronie stronie mojeo bloga pokazałem jak liczę. Gdy zyski rosną nieprzerwanie od kilkul lat, to stosuję metodę DCF, ale z odchyłem ku Buffettowi.
  (Zyski netto+amortyzacja - wydatki kapitałowe)/0,1.
  0,1 to stopa wolna od ryzyka. Ogólnie jest to dobre dla spółek przewidywalnych, ale to długi proces, bo trzeba w raportach tego szukać, bo nie znalazłem strony, która podaje wydatki kapitałowe. Z tym, że zakładam też wzrost zysków przez najbliższe dziesięc lat o mniej więcej taką stopę, o jaką rosły przez ostatnie lata. Odsyłam do książki "na sposób Warrena Buffetta".
  Druga metoda nieco prostsza to "Warren Buffett strategia sukcesu":
  Zysk netto*100(czyli podzielić przez stopę wolną od ryzyka do kwadratu, czyli 0,01)*długoterminowe ROE.
  Pamiętaj, że obie metody działają tylko w przypadku stabilnego wzrostu zysków w ostatnich latach. Podawanie wyliczeń pierwszą metodą nie ma sensu, bo każdy sobie założy inną dynamikę wzrostów. Odsyłam do mojego starego postu o wyliczaniu wartości wewnętrznej.
  A drugą metodą mogę podać:
  Bogdanka - cieżko tu cokolwiek liczyć
  PGE- 16,52
  TAURON 2,87
  W obu powyższych przypadkach brałem ROE z krótkiego okresu, więc wychodzą może nieco fanaberie, ale wątpię, żebym pomylił się o 100% procent:-)
  MCI- 17 złotych(nie żartuje, jednak branża finansowa narażona jest na światowe kryzysy, więc trzebaby czekać może nawet 4 lata na wzrosty do tych poziomów, moim zdaniem warto).
  Budimex - 156,27 (tutaj mamy bardzo czystą sytuację, więc masz sporą marże bezpieczeństwa, więc wg. mnie możesz spokojnie brać - martwi jedynie trochę niższa marża operacyjna, niż np. takie PBG.
  CCC - 85,32 - trochę awersja do tych butów ostatnio, więc możliwy jest jeszcze spadek, ale sądzę, że będą to chwilowe kłopoty, więc będzie można wtedy kupić jeszcze taniej.
  CD RED - tutaj zupełnie inna metoda, trochę przeze mnie opatentowana i strasznie niedokładna, jednak wyceniam tę spółkę na minimum 12 złotych, poza tym dużą wiarę mam w manadżerów.
  IDM nie wyceniałem,
  Śnieżka 67,72 jednak zyski trochę tak słabo rosną, więc ja bym odpuścił, bo firma jest takim trochę żółwiem, jednak rośnie cały czas jej wartość, więc jest relatywnie bezpieczną spółką.
  CIA też ciężko wycenić, ogólnie za dużo pytań bez odpowiedzi dla mnie, więc nie tykam.
  Zelmer 24,48 - mała marża bezpieczeństwa, czyli różnica wartości od ceny:-) za duże ryzyko. Sygnity nie wyceniałem:-)

  http://szkolaakcji.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. @ http://szkolaakcji.blogspot.com

  Nie zgadzam się z większością wycen. Wg mnie są one wyciągnięte z kapelusza, bez znajomości spółek. Dominuje też subiektywny sentyment nad prawdziwą sytuacją spółek.

  Nie znam analityka, który wycenia akcje wyłącznie metodą DCF. Najczęściej 50 % wartości akcji pochodzi z wyceny DCF, a pozostałe 50 % z metody porównawczej.

  Poza tym takich spółek jak MCI czy CD Red nie da się wycenić takimi metodami! Prowadzą biznes, którego nie da się wycenić żadną z tych metod.

  Jednakże Twój punkt widzenia jest bardzo ciekawy. Czy mógłbyś szczegółowo uzasadnić, dlaczego jedną akcję MCI wyceniasz na 17 zł?

  OdpowiedzUsuń
 10. @ Piotr

  Budimex jest teraz bardzo ryzykowny. Taka branża. Akcjonariusze PBG i Polimeksu wiedzą, co mam na myśli :)

  Jeśli kryzys się pogłębi, to budowlanka, banki i deweloperzy najbardziej potanieją. Wiele tu zależy od sytuacji na światowych giełdach, a mniej od wyników Budimeksu.

  Obserwujesz obecnie Budimex? Po jakiej cenie byłbyś w stanie zainwestować?

  OdpowiedzUsuń
 11. Budimex jest ryzykowny patrząc na doniesienia o spółce, natomiast ja skupiam się wyłącznie na wykresie a ten mówi mi że spółka od około 3tyg rośnie i wybiła wrześniowy szczyt, co już wygląda lepiej niż WIG20.

  Budimexu nie obserwuję, bo widzę kilka silniejszych relatywnie spółek, ale...

  Kiedy teoretycznie bym wszedł? Na pewno nie wcześniej niż ponowne wybicie lokalnego szczytu z 17 sierpnia, natomiast ochłodziłbym swoje zainteresowanie jakby spółka wybiła w dół 66,05.

  Jak chcesz to zobacz na moim blogu co wpakowałem, mówiąc kolokwialnie, do wirtualnego portfela bazując głównie na sile relatywnej. Oczywiście to tylko ćwiczenie/zabawa.

  OdpowiedzUsuń
 12. Można wycenić z ten sposób MCI - to uniwersalna maszyna do obliczania wartości wewnętrznej, ale ma uzasadnienie, jeśli masz zamiar trzymać akcje minimum 3 lata, bo mówiłem, że zakłada przychody na około 10 lat. Napisałem, że CD RED wyceniam inną metodą. Nie kieruje się tutaj sentymentami, tylko w miarę widoczny wzrosty zysków z ostatnich lat daje mi sporą gwarancję, że takie dynamiki wzrostów się utrzymają. Jeśli wycenisz spółki po dzisiejszych cenach, to nigdy Ci takie liczby nie wyjdą, ale ja wiem, że każda ze spółek, które polecałem, ma szanse zwiększać zyski bardzo dynamicznie. Co do analizy porównawczej - jest bez sensu, bo w kryzysie wychodzą inne rzeczy, a w hossie inne. Poza tym ja podałem szacunkową wartość wewnętrzną, a tym nie można się sugerować. Jeśli np. od lata spada spółce ROE, to jest szansa, że moje wyceny się nie sprawdzą, ale w przypadku spółek, które opisywałem, jest raczej trend wzrostowy w zyskach, rentowności, czy w marży operacyjnej. Przeczytaj proszę książkę "Na sposób Warrena Buffetta" a dokładnie rozdział o Wartości Węwnętrznej Coca-coli. Dlatego wychodzą mi takie fanaberie, ale za 10 lat pewnie większość z tych spółek osiagnie podobne poziomy.

  http://szkolaakcji.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. @ http://szkolaakcji.blogspot.com

  Jestem innego zdania.

  MCI to fundusz. Wg mnie wycena MCI to suma jego aktywów +/- kilka %.

  CD Red to obecnie zyski z jednej gry i ponownie plus kilka %. Pozostała działalność tej firmy przynosi dość marginalne zyski (w porównaniu do Wiedźmina).

  W przypadku tych dwóch spółek analiza fundamentalna jest bezsilna. Liczenie wskaźników i współczynników mija się tu z celem.

  OdpowiedzUsuń
 14. A ja mam pytanie do pana Anonimowego: w czym CD Red jest lepszy od City Inter? City Inter chce wejść w najbliższej przyszłości w rynek gier na smartfony i serwisy społecznościowe, a CD Red w wypożyczanie filmów :). Jak to napisał u mnie jeden czytelnik bloga - rynek gier społecznościowych i na smartfony jest bardzo głęboki, a wypożczalnie filmów na blue ray podzielą los wypożyczalni filmów na video i dvd. Zgadzam się z Ynwestorem - CD Red jedzie na wiedźminie, a City Inter pracuje również nad nowymi markami gier.

  OdpowiedzUsuń
 15. Można prosić o analizy ciekawych spółek o których mowa w powyższym wpisie?

  OdpowiedzUsuń
 16. CD RED wpisuje się w mój profil spółki franczyzowej, czyli firmy, która ma wspaniały produkt i nie potrzebuje dywersyfikacji portfela inwestycji - CD PROJEKT robi jedną dobrą grę za duże pieniądze. SNIPER 2 taką grą nadal nie będzie, mimo użycia nowatorskiego silnika - to wciąż gra niskich lotów. A co do społecznościówek - rośnie bańka mydlana w serwisach społecznościowych i będzie wiele huku, kiedy już ta bańka pęknie. A poza tym CITY jest znacznie przewartościowany według mojej oceny, bo wyskok z tanim sniperem ghost warrior wyniósł te akcje bardzo wysoko i po prostu nierealne wydaje mi się, żeby sniper 2 tu coś zmienił - musiałby się sprzedać lepiej, niż pierwsza gra na silniku CryEngine3 - Crysis 2

  OdpowiedzUsuń
 17. zwiększ zaangażowanie w akcje nc, te spółki są odporne na wszystko, kryzys również ;)

  http://newconnect-analizy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...